کود مخصوص گلدهی

بهترین کود مخصوص افزایش گلدهی گیاهان آپارتمانی

کود مخصوص گلدهی یکی از انواع کودهای شیمیایی است که هنگام توقف رشد گل ها یا نیاز به زیاد شدن پاجوش ها و جوانه های گیاه از آن استفاده می شود. کودهای مناسب افزایش گلدهی انواع مختلفی دارند. برای اینکه با مدل های مختلف این کودهای محرک آشنا شوید و بدانید بهترین کود برای گلدهی گل ها و گیاهان آپارتمانی چیست، با ادامه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با همراه باشید:

کود مخصوص گلدهی چیست؟

کسانی که علاقه زیادی به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی دارند می دانند که گاهی با وجود تهیه خاک عمده گلدان یا خاک برگ عمده مرغوب برای گیاهشان، رشد گیاه به گونه ای که باید باشد نیست. به طور مثال انتظار می رود که با مخلوط خاک مناسب برای کاکتوس، شاهد رشد گل های زیبای آن باشیم. اما متوجه می شویم که قوت لازم برای رشد را ندارد. در اینگونه موارد خاک گیاه آپارتمانی شما نمی تواند مواد مورد نیاز برای گلدان را فراهم کند و نیاز است آن را با کودهای مختلف تقویت کنید.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

اما بهتر است منتظر نشان دادن واکنش گیاه به کمبود مواد مغذی نباشید و برنامه مشخص و منظمی برای تقویت گیاهتان با کودهای مخصوص گلدهی داشته باشید. البته باید در نظر بگیرید که از این کودهای مناسب برای افزایش گلدهی، به منظور تقویت و تکثیر گیاه در خاک نیز استفاده شده و قبل از کاشت آن در خاک، محل قلمه یا گیاه تازه ریشه داده را به این کودها آغشته می کنند. در ادامه شما را با انواع این کودها آشنا می کنیم:

انواع کود محرک گلدهی

رشد برخی از گیاهان نسبت به انواع دیگر آن ها کم است. یا برخی از آن ها در فصل خاصی از سال گل می دهند که اگر ضعیف باشند همان زمان را هم از دست می دهند. برخی دیگر نیز برگ های کمی در می آورند و اگر برگ ها ریزش پیدا کنند گلدان ها ظاهر زیبای خود را از دست می دهند. بنابراین نیاز است شرایط آن ها را برای دادن گل و برگ تازه مهیا کنید. منظور از کودهای محرک گلدهی که به آن ها کودهای مخصوص افزایش گلدهی نیز می گویند، کودهایی هستند که حاوی موادی برای رشد جوانه ها و برگ های تازه برای گیاه باشند.

به دلیل اهمیت این کودها علاوه بر فرمول های خانگی از مواد طبیعی، شرکت ها و سازندگان بسیاری دست به ساخت انواع آن ها زده اند. هر کدام از آن ها نیز یک یا چند ماده مورد نیاز گیاهان را در خود جای داده اند. به دلیل سخت بودن انتخاب در بین آنها لازم است در ادامه شما را با نمونه هایی از آن ها آشنا کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود مخصوص گلدهی خانگی

انواع کود محرک گلدهی

برخی از افراد ترجیح می دهند برای پرورش گل ها و گیاهان خود به جای استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی، از مواد طبیعی برای ساخت کود مناسب برای گلدهی گیاهان آپارتمانی استفاده کنند. این افراد معمولا برای تهیه انواع آفات گیاهی و ضد عفونی کردن خاک گلدانشان نیز از مواد ارگانیک استفاده می کنند. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید به شما چند مورد از موادی را معرفی می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها برای گیاهان خود در خانه کود مناسب تهیه کنید.

 • تهیه کود مخصوص گلدهی سرشار از پتاسیم با موز
 • کود افزایش گلدهی سرشار از نیتروژن با گیاه گزنه
 • اسیدی کردن خاک برای برخی از گیاهان با استفاده از قهوه
 • تامین کلسیم مورد نیاز گیاه با استفاده از پوسته تخم مرغ
 • تامین فسفر گیاه با استفاده از خاکستر چوب یا خاکستر ذغال

بهترین کودهای شیمیایی برای گلدهی گل های آپارتمانی

هر کدام از کودهای شیمیایی موجود در بازار از مواد مختلفی ساخته می شوند که هر کدام مزایای خاص خود را برای گیاهان دارند. به همین دلیل انواع مختلف آن ها ویژگی هایی دارد که بر اساس آن ها و با در نظر گرفتن مشکلات مختلفی که برای گیاه پیش می آید انتخاب می شوند. بنابراین نمی توان به یکی از کودها لقب بهترین را داد. اما می توانیم برای اینکه بهتر با نمونه های مناسب و مخصوص آن ها برای گلدهی آشنا شوید، شما را با مواد مورد نیاز برای این منظور آشنا کنیم:

بهترین کودهای شیمیایی برای گلدهی

 • ازت یا نیتروژن: مهم بودن عملیات فتوسنتز برای گیاهان باعث می شود در کودها از نیتروژن استفاده کنند. ازت یا نیتروژن جلوگیری کننده از زرد شدن برگ گیاهان و عامل رشد بهتر گیاهان است.
 • فسفر یا فسفات: برای رشد بهتر گیاه بهتر است به تقویت ریشه آن بپردازیم. به همین دلیل در کودهای شیمیایی فسفر به کار می برند که ریشه را تقویت کرده و روند رشد گیاه را سریعتر کنند.
 • پتاسیم: عامل اصلی رشد و ازدیاد میوه و گل گیاهان، پتاسیم است. این ماده با تامین کلسیم مورد نیاز گیاهان به افزایش گلدهی آن ها و شادابی برگ های آن کمک می کند.
 • آهن: تولید کلروفیل و سبزینه گل ها و گیاهان وابسته به وجود آهن است. به همین وجود آهن برای گیاهان ضروری است.
 • روی: یکی از دلایل خشکی و بی حالی برگ گیاهان کمبود روی است. این ماده باعث سرزنده بودن گیاه و برگ های آن می شود.
 • منگنز: به دلیل اینکه یکی دیگر از علت های زرد شدن برگ های جوان گیاهان کمبود منگنز است، در کودهای خوب این مواد نیز وجود دارد.

بهترین کودها برای گلدهی

مزایای کودهای ان پی کی برای افزایش گلدهی

طبق چیزی که در بالا گفته شد، کودهایی که یکی از مواد بالا را داشته باشند بهترین کودهای مخصوص گلدهی گیاهان هستند. اما کودهای npk از این هم فراتر رفته و تمامی این مواد را در خود جای داده اند. به همین دلیل نیز در بین باغداران، پرورش دهندگان گل و گیاه و علاقه مندان به این کار محبوبیت بسیار زیادی دارند. اما از آنجایی که هر گیاهی بسته به میزان نیازهای خود به مقدار خاصی از هر کدام از این مواد نیاز دارد، فرمول های متعددی برای این نوع کودها در نظر گرفته شده است. در ادامه به طور مختصر به بیان آن ها می پردازیم:

فرمول کودهای مخصوص گلدهی شیمیایی

کودهای ان پی کی هر کدام فرمول های مختلفی دارند که بر اساس میزان عنصرهای موجود در آن ها، هر کدام برای موارد خاصی از مشکلات گیاهان استفاده می شود. به دلیل تنوع بسیار زیاد آن ها در ادامه تنها به معرفی چند نمونه از آن ها که برای گلدهی مناسب هستند اکتفا می کنیم:

فرمول کودهای مخصوص گلدهی

 • کود npk 20-20-20: یکی از معروف ترین کود های ان پی کی، کود سه بیست است. این کود به میزان 20 درصد از هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را داراست. به همین دلیل نیز مصرف کود 3 بیست برای اکثر گل های آپارتمانی مناسب است.
 • کود npk 10-10-10: یکی دیگر از کودهای ان پی کی، کودی است که 10در صد از نیتروژن ، 10درصد از فسفر و 10 درصد از پتاسیم را به طور همزمان داشته باشد.
 • کود npk 36-12-12: یکی از کودهای مناسب و مخصوص برای گلدهی آن هایی هستند که 12 درصد نیتروژن، 12 درصد فسفر و 36 درصد پتاسیم داشته باشند. چراکه درصد بالای پتاسیم باعث افزایش میزان رشد جوانه ها و گل های گیاهان می شود.
 • کود npk 38-11-3: در بین کودهای ان پی کی مناسب ترین نوع برای گلدهی کاکتوس ها آن هایی هستند که 3درصد نیتروژن، 11 درصد فسفر و 38 درصد پتاسیم داشته باشند. چرا که نیتروژن برای کاکتوس های خیلی مناسب نیست.

فرمول کودهای مخصوص گلدهی شیمیایی

فروش بهترین کود مخصوص برای گلدهی گیاه

همانطور که گفته شد یکی از بهترین کودهای مخصوص گلدهی npk، کودهای 38-11-3 درصد است که به طور اختصاصی بر روی رشد زیاد گل ها و میوه ها در گیاهان کار کرده است. از آنجایی که پیدا کردن کودی با کیفیت از بین تنوع محصول موجود در بازار بسیار سخت است، در اینجا به شما پیشنهاد می کنیم سری به فروشگاه جوانه بان زده و این کودها را از آن ها خرید کنید. این مرکز یک مرکز مشاوره گل و گیاه است که علاوه بر فراهم کردن امکان مشاوره آنلاین گل و گیاه، برای رفاه شما عزیزان محصولات و کالاهای با کیفیت مربوط به پرورش گل را نیز به فروش می رسانند. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
24 پاسخها
 1. آشا زینلی
  آشا زینلی گفته:

  سلام خواستم اول تشکر کنم از مشاوره هاتون. و ازتون خواهش کنم بیشتر در مورد گل های مناسب بهار برای باغچه مطلب بگذارید.سپاسگزارم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از شما. در قسمت مقاله های مقاله ای با عنوان گل های مناسب برای باغچه داریم که در آن گل های مناسب برای هر فصل معرفی شده است

   پاسخ
   • امیرعلی
    امیرعلی گفته:

    سلام عذر میخوام یه گل کاغذی ونسترن دارم امسال گل ندادن فقط برگ در آوردن. ممنون میشم راهنمایی کنین

    پاسخ
 2. صحرا
  صحرا گفته:

  سلام بسیار ممنون از اطلاعات خوب و مفیدتون که به ما میدیند. خوبی سایتتون این بود که متخصصون یه ترکیب خاکی رو بهم معرفی کرد که داخل فروشگاهتون موجودی داشتید با قیمت بسیار مناسب منم ثبت سفارش کردم چک کنید لطفا

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش.
   ممنون از نظر که ثبت کردید. حتما بررسی میکنیم و مشاوره ما تا جلب رضایت شما ادامه پیدا خواهد کرد

   پاسخ
 3. Ali
  Ali گفته:

  سلام
  ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتون،
  لطفا بفرمایید قویترین کود گلدهی، برای گلدهی شمعدانی و نرگس شیراز چه کودی هست؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام ممنون از شما

   مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
 4. محمد جواد
  محمد جواد گفته:

  یک هکتار درخت گل محمدی دارم بعضی درختان پر از غنچه هست ولی بیشتر انها درخت شاداب از لحاظ سبزنگی عالی کود ۱۲۱۲۳۶واسیدفولیک اب دادم و محلول پاشی بر فروت ست کود الگورا رو انجام دادم درختان جونه دارن ولی قادر به غنچه زنی ندارن گردش ابیاری دوازده روز میباشد

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای انجام مشاوره باغبانی و کشاورزی از طریق لینک زیر وارد گروه تلگرامی مشاوره شوید از مهندسان سایت جوانه بان و مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا مشاوره بگیرید
   https://t.me/narenjspadana

   پاسخ
 5. هنگامه
  هنگامه گفته:

  سلام وقت بخیر
  من بذر گل های مختلف رو تو خاک کوکوپت و پیت ماس کاشتم و جوانه زده دو برگی هست برای تقویت می تونم کود سه بیست بدم که ساقه و ریشه ضعیف نباشد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.