کود 20 20 20 ژئورایز

طریقه مصرف کود سه بیست و بهترین زمان استفاده

 

درست است که استفاده از کود سه بیست برای گیاهان بسیار مفید است اما نحوه و طریقه مصرف کود سه بیست نیز نکته های خاص خود را دارد، که اگر آن ها را رعایت نکنید به جای تغذیه گیاهتان باعث از بین رفتن آن می شوید. بنابراین اگر بهترین زمان استفاده از کود 3 بیست را نمی دانید و با مقدار مصرف آن نیز آشنا نیستید با این مقاله از کلینیک جوانه بان با ما همراه باشید تا به طور کامل در مورد مصرف آن با شما صحبت کنیم:

موارد مصرف کود سه بیست

درست است که خاک گیاه دارای مواد مغذی و مورد نیاز برای گیاه است، اما گلدان شما به مواد دیگری غیر از مواد داخل خاک برای رشد خود نیاز دارد که آن را تنها با دادن کود می توانید تامین کنید. هنگام رشد و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی به قدری رساندن این مواد برای گیاه مهم است که در صورت سهل انگاری در فراهم کردن آن ها، گلدان شما کم کم ضعیف شده، رشد نکرده و از بین می رود.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

کود سه بیست ان پی کی (npk) یکی از بهترین انواع کودهای شیمیایی است که غیر از موادی مانند فسفات، پتاسیم و ازت، دارای مواد مفید دیگر مانند آهن، منیزیم و روی است. مزایای مواد داخل این کودها به اندازه ای است که مصرف کود سه بیست برای مزارع کشاورزی و گل هایی که در باغچه کاشته می شوند نیز مفید است. اما اینکه نحوه مصرف کود سه بیست باید چگونه باشد و نشانه های نیاز گیاهان به مواد تشکیل دهنده این کود چیست را در ادامه این نوشته توضیح می دهیم:

 

زرد شدن برگ های قدیمی گیاهان

درست است که علت زرد شدن برگ های قدیمی دیفن باخیا ممکن است طبیعی باشد، اما در بسیاری از گیاهان مانند زرد شدن شفلرا و زرد شدن قاشقی علت را باید در کمبود نیتروژن جستجو کرد. چرا که کمبود این ماده باعث ضعیف شدن گیاه و مردن برگ های قدیمی و رشد نکردن برگ جدید می شود. برای درمان آن نیز باید با مصرف کود سه بیست، کمبود ازت گیاه را بر طرف کرد.

کوچک ماندن برگ های جوان و رشد نکردن آن ها

کسانی که گلخانه ای کوچک در خانه دارند در برخی از مواقع از عدم رشد گیاهشان شکایت می کنند. به طور مثال نمی دانند علت رشد نکردن سانسوریا یا توقف رشد شفلرای آن ها چیست. اما باید بدانید یکی از دلایل رشد نکردن دیفن باخیا یا عدم رشد پتوس و سایر گل های آپارتمانی کمبود پتاسیم موجود در کودهای سه بیست است. چرا که این ماده باعث رشد برگ ها و ریشه می شود. بنابراین در چنین مواقعی باید بدانید زمان مصرف کود سه بیست برای گلدانتان فرا رسیده است. اما باید طریقه استفاده از کود سه بیست را بدانید و سپس اقدام به انجام این کار بکنید.

کود سه بیست ایرامون

برای خرید کود سه بیست ایرامون با شماره 09133752734 تماس بگیرید

جوانه نزدن و پاجوش ندادن گیاه

در برخی از موارد نیز با اینکه خاک مناسب گیاهتان را فراهم کرده اید باز شاهد این هستید که گیاه رشد مناسب را ندارد. به طور مثال ترکیب مناسبی برای خاک سانسوریا پیدا کرده اید یا خاک خوبی برای پتوس تدارک دیده اید، اما می بینید که گیاه جوانه جدیدی نمی زند یا پاجوش نمی دهد. در این شرایط باید بدانید که گلدان به فسفات احتیاج دارد. کبود فسفر باعث کوچک شدن برگ های جدید، ضعیف شدن گیاه و نزدن پاجوش و برگ ها و جوانه های جدید می شود. پس مصرف کود سه بیست در این موارد نیز الزامی به نظر می رسد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

بهترین زمان استفاده از کود سه بیست

حال که با علائم نیاز گیاهان به این کود آشنا شدید بهتر است بدانید طریقه مصرف کود 3 بیست چگونه است و چه زمانی بهترین وقت برای استفاده از کود سه بیست است و کی نباید از این مواد برای تقویت گلدانتان استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف کود سه بیست

طرز استفاده از کود سه بیست در بهار و تابستان

بهترین زمان مصرف کود سه بیست بهار و تابستان است. چرا که زمان گلدهی گیاهان است و در این دو فصل گیاه شما شروع به زدن جوانه های جدید می کند. بنابراین لازم است بر اساس وسعت گیاهتان هر دو هفته یکبار محلولی آماده کرده و گیاهتان را با آن تقویت کنید.

روش مصرف کود سه بیست در پاییز و زمستان

زمان خواب گل ها و گیاهان در فصل پاییز و زمستان است. به خصوص در فصل سرد زمستان که میزان رشد گیاه نیز بسیار پایین است. بنابراین کود دادن به آن ها مفید نیست. پس لازم است فاصله استفاده از کود سه بیست را زیاد کنید. بهترین مقدار نیز هر دو ماه یکبار است.

شیوه استفاده از کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی

اگر قصد مصرف کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی خود را دارید باید به میزان مصرفی توجه کنید. بهترین شیوه استفاده از این کود برای این نوع گیاهان این است که میزان دو قاشق چایخوری از کود را با 4 لیتر آب ترکیب کنید. بعلاوه در زمان مصرف باید پیرامون خاک گیاه رطوبت داشته باشد. توصیه می شود که هر دو تا سه هفته یکبار از این کود استفاده شود. همچنین مصرف کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز و زمستان باید هر 60 روز یکبار باشد. البته لازم به ذکر است که مصرف کود سه بیست برای برخی از گیاهان آپارتمانی حساس مانند بنفشه آفریقایی پیشنهاد نمی شود. به طور کل استفاده از این کود برای گیاهانی که نباید پوشش برگ آن ها مرطوب شود، مضر خواهد بود.

مزایای استفاده از کود سه بیست

مصرف کود سه بیست برای درختان

میزان مصرف کود سه بیست برای هر نوع درخت متفاوت خواهد بود. در این زمینه می توان گفت که استفاده از این کود برای مرکبات و میوه های هسته دار توصیه نمی شود، چرا که این نوع درختان به میزان یکسانی به عناصر NPK نیاز ندارند. البته اگر بخواهید بهترین نتیجه را از کود سه بیست بگیرید باید میزان دو کیلوگرم از کود را در 400 لیتر آب حل کرده و به شکل محلولپاشی استفاده کنید. باغداران این نکته را در نظر داشته باشند که پیش از کوددهی خاک تحت کشت مرطوب باشد.

میزان مصرف کود سه بیست

هیچ گاه نمی توان قانون کلی را برای میزان و طرز مصرف کود سه بیست در نظر گرفت. چرا که این یکی از مواردی است که بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد. این موارد عبارتند از:

 • عمر گیاه یا میزان رشد آن.
 • مساحت زمین، باغچه یا گلدان شما.
 • وسعت و پراکندگی برگ ها و ساقه های گیاه.
 • فصل کود دهی به گیاه.

میزان مصرف کود سه بیست

اما با این وجود بهترین میزان مصرف کود سه بیست برای مزارع و زمین های کشاورزی بزرگ، حل کردن سه کیلو و نیم کود در 1000 لیتر آب است. برای گلدان های خانگی نیز می توانید یک قاشق چای خوری کود را در یک لیتر آب حل کنید و برای آبیاری گیاه از این محلول استفاده کنید. ذکر این نکته ضروری است که میزان مصرف کود سه بیست بسته به اینکه به شکل محلول پاشی یا آبیاری استفاده شود، متغیر خواهد بود.

بهترین روش استفاده از کود سه بیست

همانطور که می دانید کودهای سه بیست در اشکال مختلف پودری، کریستالی و مایع در بازار وجود دارند. به همین دلیل گاهی هنگام مصرف کود سه بیست نمی دانیم کدام یک از آن ها را بخریم و چگونه از آن ها استفاده کنیم. بنابراین با ادامه مطالب با ما همراه باشید:

نحوه استفاده از کود سه بیست مایع

کودهایی که به صورت مایع در بازار وجود دارد محلول در آب هستند. اما هیچگاه نباید آن ها را به تنهایی مصرف کرد. زیرا غلظت بسیار بالایی دارند. بنابراین لازم است هر بار بر اساس گیاه و مقدار مورد نیازتان، مقداری از آن را با آب حل کرده و به برگ و ریشه گیاه آب پاشی کنید.

نحوه استفاده از کود سه بیست مایع

طریقه مصرف کود سه بیست پودری

مصرف کودهای سه بیست پودری هم به صورت محلول در آب است و هم می توان آن ها را برای تقویت ریشه روی خاک پاشید. چرا که پاشیدن آن ها روی برگ مضر است. نوع کریستالی را نیز باید به مقدار لازم در آب حل کرد و سپس روی خاک و برگ گیاهان پاشید.

مزایای مصرف کود سه بیست برای گیاهان چیست؟

مصرف کود سه بیست برای گیاهان مزایای فراوانی دارد در ادامه مطلب به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • استفاده از کود سه بیست میزان پروتئین خاک را بالا می برد و از این راه میزان رشد گیاه را نیز افزایش خواهد داد.
 • اگر برگ های قدیمی گیاه زرد شده باشند مصرف این کود این مشکل را برطرف خواهد کرد.
 • میزان شوری خاک تحت کشت را کاهش می دهد.
 • این کود باکتری های مضر خاک را نابود می کند و در مقابل سبب افزایش باکتری های مفید خاک خواهد شد.

پاسخ به سوالات متعدد در زمینه مصرف کود سه بیست

در این نوشته سعی کردیم در مورد چگونگی مصرف کود سه بیست و بهترین زمان استفاده از آن اطلاعات کاملی به شما بدهیم. اما از آنجایی که این موارد یک قانون کلی نیست و برای انواع گیاهان در هر مرحله از رشد، میزان و نحوه انجام این کار متفاوت است، به شما پیشنهاد می کنیم با یک فرد متخصص در این زمنیه صحبت کنید. به همین منظور می توانید ما به شما پیشنهاد می کنیم با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. . همچنین اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات گل و گیاه در منزل این مرکز استفاده کنید و از کارشناسان بخواهید برای بررسی شرایط گلدان در منزلتان حضور پیدا کنند.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
41 پاسخها
 1. حنانه لبافی
  حنانه لبافی گفته:

  سلام و وقت بخیر خواستم تشکر کنم از متخصصان خوب سایت که واقعا کارشون عالی بود. و همم تشکر کنم ازین محصول فوق العاده خوبتون

  پاسخ
   • وحید
    وحید گفته:

    سلام
    عزیز من یه بسته کود پودری 3بیست خریدم و روش طریقه مصرف رو زده یک درب در یک لیتر اب حل کنید و روی برگ ها و ساقه گیاه بپاشید ولی شما گفتید مضر هست
    لطفا راهنمایی کنید ♥️

    پاسخ
    • Ff
     Ff گفته:

     گفتند ک پودر رو بطور مستقیم روی برگها بریزیم مضر هستش اما با آب کافی قاطی بشه هیچ ضرری نداره و مفید هم هست

     پاسخ
     • admin_javaneban
      admin_javaneban گفته:

      سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

 2. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام من برای گیاهام ۳ بیست گرفتم نوع کریستالی ولی روی بسته بندیش زده ب صورت نمک پاش و من هم ب همین روش استفاده کردم
  موضوع دوم گیاه دیفن و برگ بیدی احتیاج ب گلدون بزرگ دارن ؟ برگ بیدیم داره رشد میکنه ولی بعضی از برگهاش خشک شده گفتم شاید گلدونش کوچیک باشه

  پاسخ
  • بهاره
   بهاره گفته:

   سلام وقت بخیر من یه کود سه بیست پودری خریدم روش نوشته یه قاشق چایی خوری مخلوط درچهارلیتر آب که این محلول وتهیه کردم و الان دقیق نمیدونم چه مقدارباید به گل سانسوریا بدم لازم به ذکره که گلدونش استوانه ای بزرگه ممنون میشم راهنماییم کنید

   پاسخ
 3. جعفر
  جعفر گفته:

  سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید درختان باغ ما یک ساله و نیمه هستند بنابراین ما از کدام نوع کود برای کمک به رشد ساقه و تنه میتوانیم استفاده بگنیم

  پاسخ
 4. الناز
  الناز گفته:

  سلام کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ را که در یک و نیم لیتر آب حل میکنیم باید نصفش را برای یک گلدان متوسط مصرف کنیم و بقیه را برای مصرف بعدی نگهداریم یا خیر همه را استفاده کنیم ؟؟اگه امکانش باشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. هر 15 روز یکبار به اندازه یک لیوان پای گلدان بریزید. اگر برای جبران فسفر هست سه دوره مصرف کنید

   پاسخ
 5. مصطفی
  مصطفی گفته:

  ضمن عرض سلام وتشکر از مطالب تخصصی شما
  یک سوال داشتم
  من تعدادی درخت عناب ۳ ساله رو در باغ خودم جابجا کردم ،جابجایی اول فروردین انجام شد،الان بعد از گذشت حدود ۴۵ روز هنوز خیلی از درخت ها برگ ندادن
  سوالم اینه ایا استفاده از کود ۳ بیست برای ریشه زایی مفید خواهد بود؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 6. Sasan
  Sasan گفته:

  باسلام.برای نهال میوه سه ساله چند گرم لازم است ؟واینکه میشه به صورت پودری پای نهال ریخت وسپس نهال رو آبیاری کرد؟ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. برای مشاوره به شماره واتس اپ 09902916293 پرسش خود را ارسال کنید تا خانم مهندس قاسمی شما را راهنمایی کنند

   پاسخ
 7. رضا
  رضا گفته:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون در مورد کود سه بیست. یه سوال داشتم من به اندازه 2 قاشق چایی خوری کود سه 20 رو تو سه لیتر آب حل کردم و به صورت غبار پاشی روی گلدونام میریزم الان 3 روز که این کارو انجام میدم آیا این کارو تکرار کنم یا بعد 15 روز دباره انجامش بدم

  پاسخ
 8. رضا
  رضا گفته:

  سلام نهال پسته سه ماهه کاشتیم بعضی از نهالها برگ هاش خشکیده ایا سه بیست براش خوبه پودری یا مایع باشه.پاشیدن روی برگ بهتره یا ریختن پای ریشه

  پاسخ
 9. احمدرشیدی
  احمدرشیدی گفته:

  سلام نزدیک یکساله ۵تا کوزه زاموفیلیا دارم دریغ از یه پاجوش چکاری میتونم براشون بکنم تا پاجوش بزنن؟

  پاسخ
 10. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  برای رشد درختان یک و دوساله مرکبات چه نوع کودی و چه زمانی باید انجام شود؟؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا برای مشاوره در زمینه کشاورزی و باغداری به گروه واتس اپی مشاوره ما بپیوندید. لطفا برای عضویت در گروه به واتس اپ شماره 09367889355 پیام دهید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.