ضد عفونی کردن خاک گلدان

ضد عفونی کردن خاک گلدان با مواد طبیعی و شیمیایی

شاید شما هم در طول نگهداری از گل و گیاهان در منزل متوجه شده اید که خاک گلدانتان مریض است و این حال بد، به گیاه شما هم ضرر زده است. به همین دلیل است که ضد عفونی کردن خاک گلدان و زدودن بیماری ها از سطح آن، برای سلامت گیاه بسیار مهم است. در این گونه موارد چاره ای جز استفاده از مواد ضد عفونی کننده و  قارچ کش های طبیعی و شیمیایی برای خاک نیست. اما اینکه باید از کدام یک از انواع آن ها برای بیماری های مختلف استفاده کرد، یا چگونه و به چه میزان آن ها را بکار برد، از مباحثی است که در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با آن ها آشنا می شوید.

چه زمانی ضد عفونی کردن خاک گلدان ضروری است؟

به طور معمول اکثر افرادی که گلدانی در خانه دارند یا باغچه ای در حیاط منزل خود درست کرده اند، بیشتر به ساقه و برگ گیاهان توجه می کنند. اما خاک گیاه نیز یکی از مواردی است که باید به دقت بررسی شود. درست است که در بیشتر موارد آفات، آبیاری زیاد، هوا و نور نامناسب به ساقه و برگ آسیب می رساند، اما دست کم گرفتن بیماری های خاک گلدان آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی گیاه شما وارد می کند. پس سعی کنید علاوه بر بررسی سلامتی گیاهتان، شرایط خاک گلدان را نیز تحت کنترل خود داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات سریعا برای برطرف کردن آن ها اقدام کنید. در ادامه شما را با لزوم ضد عفونی کردن خاک در شرایط مختلف آشنا می کنیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

جلوگیری از تعویض خاک

در بیشتر مواقع به خصوص برای باغچه های داخل حیاط و فضای سبز، با ضد عفونی کردن خاک گلدان و باغچه و تقویت آن با مواد مغذی،می توان از تعویض پر دردسر و وقت گیر خاک جلوگیری کرد. در این موارد بهتر است بعد از کاشت گل های مناسب باغچه در هر فصل یا گیاهان مناسب داخل گلدانتان و قبل از آلوده شدن خاک و تمام شدن مواد آلی آن نسبت به ضد عفونی کردن خاک اقدام کنید.

ضد عفونی کردن خاک گلدان برای جلوگیری از تشکیل قارچ

عوامل بسیاری مانند کمبود آفتاب و آبیاری زیاد باعث به وجود آمدن قارچ در خاک می شوند. یکی از نشانه های قارچی شدن خاک نیز کپک زدن سطح خاک است. قارچ ها با ایجاد کپک ها علاوه بر آسیب جدی به بافت خاک،جلوی تنفس خاک را گرفته و باعث بروز آسیب های جدی به ریشه و در نتیجه خراب شدن گیاه شما می شوند. یکی از مزایای ضد عفونی کردن مداوم خاک گلدان، جلوگیری از تشکیل قارچ و کپک است.

محلول ضد عفونی کردن خاک

هجوم آفات به داخل خاک

یکی دیگر از مواقعی که باید به ضد عفونی کردن خاک گلدان پرداخت، آفت زده شدن خاک گلدان است. به طور قطع زمانی که یکی از انواع آفت ها به گیاه شما حمله می کند تنها به ساقه و برگ آسیب نمی زند. ریشه گیاه یکی از حساس ترین جاهایی است که باید از آن در برابر این حشرات و موجودات محافظت کرد. بنابراین از انواع محلول های ضد عفونی کننده خاک برای جلوگیری و درمان آفات زدگی ریشه استفاده می شود.

زغال در خاک گلدان

روش های مختلف ضد عفونی کردن خاک گلدان

شیوه های مختلفی برای ضد عفونی کردن خاک گلدان وجود دارد. برخی از افراد نمی خواهند گیاه خود را به مواد شیمیایی عادت دهند و روش های طبیعی و سنتی را بیشتر می پسندند. گاهی نیز برخی از افراد ترجیح می دهند روش های ساده تر و سریع تر را به کار برده و از داروهای شیمیایی برای این کار استفاده کنند. اما باید بدانید که هر کدام از این روش ها نسبت به موقعیت های مختلف، بهترین گزینه هستند و مهم این است که در مکان و زمان مناسبی به کار برده شوند. در ادامه شما را با انواع این شیوه ها آشنا می کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

روش های طبیعی برای ضد عفونی کردن خاک گلدان

بسیاری از این روش ها سال های سال است که به صورت سنتی در خانه ها یا توسط باغداران استفاده می شود. از آن جایی که تعداد آن ها زیاد است در ادامه قصد داریم به بیان بهترین روش های طبیعی ضد عفونی کردن خاک گلدان بپردازیم:

درمان خانگی کپک خاک گلدان

در قدیم افراد برای رفع بوی بد خاک گلدان در اثر بروز قارچ و کپک، و ضد عفونی کردن خاک گلدان، آن را حرارت می دادند. به این صورت که خاک را درون ظرفی ریخته و آن را روی آتش به مدت نیم الی یک ساعت می گذاشتند. امروزه می توان برای گرم کردن خاک از فر نیز استفاده کرد. اما این کار باعث پخش بوی بدی داخل خانه می شود. در استفاده از این روش باید بدانید که هرچه حرارت بیشتر باشد اثر آن نیز بیشتر است.

درمان خانگی کپک خاک گلدان معایبی نیز دارد. یکی از بزرگترین آن ها از بین بردن باکتری های مفید برای خاک در اثر حرارت است. علاوه بر این طبق تحقیقات انجام شده، احتمال کشته شدن میکروب های مضر در اثر حرارت، کم است و حتی امکان دارد حرارت زیاد آن ها را تقویت نیز بکند.

کپک زدن سطح خاک

قارچ کش طبیعی خاک

برای ضد عفونی کردن خاک گلدان همیشه به کار بردن مواد شیمیایی بهترین روش نیست. گاهی لازم است برای پیشگیری و درمان بیماری های خاک که هنوز پیشرفت زیادی نکرده اند، از مواد طبیعی استفاده کرد. یکی از بهترین قارچ کش های خاک که به راحتی در منزل قابل دسترس است دارچین است. دارچین قدرت ضد عفونی کنندگی زیادی دارد. از این ماده می توان به صورت خشک و با پاشیدن آن روی خاک، ساقه و برگ گیاه استفاده کنید. همچنین می توانید آن را داخل آب حل کرده و روی گیاه و خاک گلدانتان اسپری کنید.

استفاده از تفاله چای و ذغال در خاک گلدان

یکی دیگر از بهترین مواد طبیعی که برای ضد عفونی کردن خاک گلدان استفاده می شود ترکیب کردن تفاله چای و ذغال، و اضافه کردن آن به خاک است. این ترکیب خاصیت ضد عفونی کنندگی بالایی دارد و می توانید برای پیشگیری از تشکیل قارچ و میکروب های مضر درون خاک گلدانتان نیز از آن استفاده کنید. بهترین مقدار برای ترکیب این مواد نیز میزان 5 درصد تفاله چای و 5 درصد ذغال، نسبت به مقدار خاک می باشد.

ضد عفونی کردن خاک با وایتکس

استفاده از مواد شیمیایی برای ضد عفونی کردن خاک گلدان

سرعت تاثیرگذاری و سهولت به کارگیری مواد شیمیایی باعث شده است طرفداران زیادی پیدا کنند. اما به دلیل قدرت زیاد این مواد بهتر است قبل از به کار گیریشان با متخصصین در این زمینه مشورت داشته باشید. در ادامه با چند نمونه از روش های شیمیایی ضد عفونی کردن خاک گلدان آشنا می شویم:

ضد عفونی خاک با وایتکس

یکی از روش هایی که برخی از افراد برای ضد عفونی کردن خاک گلدان در منزل به کار می برند، استفاده از مواد شوینده برای خاک است. به این صورت که مقداری از مواد شوینده را با آب مخلوط کرده و روی خاک، ساقه و برگ اسپری می کنند. برخی از افراد نیز از وایتکس برای این کار استفاده می کنند. اما در اینجا باید به شما بگوییم که بهتر است این روش را کنار بگذارید. زیرا مواد شیمیایی داخل مواد شوینده، آسیب های جدی به خاک گلدان شما می زنند.

بیماری خاک

ضد عفونی خاک با فرمالین

فرمالین ماده ای شیمیایی قوی برای ضد عفونی کردن خاک گلدان است. از این ماده بیشتر برای ضد عفونی خاک گلخانه های بزرگ استفاده می شود. به این صورت که مقدار مشخصی از این ماده را با آب حل نموده و روی سطح خاک می پاشند. پس از آن لازم است روی خاک را با یک پلاستیک بپوشانند تا گازی که از این ماده ساطع می شود پراکنده نشده و به خوبی خاک را ضد عفونی کند.

ضدعفونی خاک با گوگرد

یکی از موادی که به صورت طبیعی در ساقه و برگ گلدان وجود دارد، گوگرد است که وظیفه اش تولید ویتامین های لازم برای رشد گیاه است. از این ماده در ترکیب کودها و مواد ضد عفونی کردن خاک گلدان نیز استفاده می شود. به تازگی با تولید گوگرد مایع نیز مشکل حل نشدن گوگرد در آب،برطرف شده، و به کار بردن آن به عنوان ماده ضد عفونی کننده نیز راحت تر شده است.

دستگاه استریل خاک

به کار بردن روش های مذکور برای مکان هایی مانند گلخانه های بزرگ و زمین های وسیع کاشت گل و گیاه، پر هزینه، زمان بر و سخت است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضد عفونی کردن خاک گلدان به روش های ساده تری نیز انجام می شود. یکی از این روش ها استفاده از دستگاه استریل خاک است. این دستگاه بخار آب را با قدرت زیادی به درون خاک هدایت کرده و باعث از بین بردن میکروب ها و قارچ های داخل خاک می شوند.

دستگاه استریل خاک

مشاوره در زمینه بهترین روش ضد عفونی کردن خاک گلدان

زمانی که احساس کردید خاک گیاهتان دچار مشکل شده و نمی توانید نوع بیماری آن را تشخیص دهیدیا مواد لازم برای ضد عفونی کردن خاک گلدان را برایش پیدا کنید، به مشورت با یک فرد متخصص در این زمینه نیاز پیدا می کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
16 پاسخها
 1. هما صادق
  هما صادق گفته:

  سلام مرسی از شما و مشاورانتون با کمک مشاوره های سایت شما تونستم گیاهامو دوباره زنده کنم. خدا قوت

  پاسخ
 2. مریم سادات
  مریم سادات گفته:

  سلام. میگم خاک گلدان هامون همگی روش زرد میشه. حالت خشک شدگی دارند. و اطراف گلدان را نیز پر کرده و به ظاهر گلدان هم آسیب زده اند..عجبم که این چ نوع آفتی هست؟؟؟ هیچ سایتی راجع به آن اطلاعاتی نداده

  خدا قوت به امورش هاتون و سایت ای ک راه اندازی کرده اید. سپاسگزارم 🙏🌹🙏 از وقتی که اختصاص داده
  پاسخ بدهید ممنون میشم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای مشاوره به واتس اپ 09902916293 پیام دهید. از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر خانم مهندس حاتمی کارشناس جوانه بان پاسخگو هستند. ممنون

   پاسخ
  • صفا
   صفا گفته:

   منم همین مشکل رو دارم . همه قارچ کش هارو امتحان کردم کاپیتان و مانکوزب حتی ترکیبی و با دوبرابر میزان مجاز هم جواب نداد . حالا خاک استریل خریدم حدود سی کیلو که همه خاک هارو عوض کنم . با سایتی مشورت کردم گفت اسم قارچ تپه ای هستش و پنکونازول رو تجویز کرد من استفاده نکردم هنوز . تست کنید شاید جواب گرفتید

   پاسخ
 3. برقعی
  برقعی گفته:

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  لطفا در مورد ضد عفونی خاک با شستشوی خاک و ضد عفونی با زرد چوبه، نوشابه، سرکه و مایکروفر نیز توضیح بفرمائید ممنون

  پاسخ
 4. فاطمه
  فاطمه گفته:

  مطالبی که گفتید خیلی برام آموزنده بود بخصوص روش ضدعفونی کردن خاک به روش سنتی(نه روش استفاده از شوینده ) ممنونم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.