کود 20 20 20 ژئورایز

خواص کود سه بیست چیست و برای چه گیاهانی مناسب است؟

کود سه بیست یکی از کودهای ضروری برای گیاهان محسوب می شود. در واقع این کود مواد پر مصرف مورد نیاز گیاهان را در اختیارشان قرار می دهد. همه کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی و نگهداری از باغچه های کوچک در خانه هایشان مشغول هستند، از فواید و خواص کود سه بیست ( 3 بیست ) بسیار شنیده اند. مزایای این کود کامل 202020 بسیار زیاد است. بنابراین به دلیل اهمیت آن در این مقاله از کلینیک جوانه بان سعی کردیم ضمن بیان خواص نوع مایع و پودری این کود برای گیاهانی مانند سانسوریا، گل قاشقی، درخت گردو و سایر گیاهان، راه های تهیه آن را نیز بیان کنیم:

کود 20 3 ( سه بیست ) چیست؟

اهمیت استفاده از یک کود خوب و مناسب یکی از مهمترین موارد در نگهداری از گیاهان است. علاوه بر آن مهم است که به جای استفاده از کودهای مختلف که هر کدام ترکیبات خاصی دارند، از یکی از آن ها استفاده کرد. همچنین بعد از شناخت مواد مغذی داخل کود، باید دقت کرد که گیاه ما به چه موادی احتیاج دارد و آیا آن کود برای گلدان ما مناسب است یا نه. یکی از انواع کودهای شیمیایی که مواد مغذی زیادی در خود جای داده است، کود کود 3 بیست یا کود کامل NPK است.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

علت شهرت این کود به کود کامل 20-20-20، داشتن 20 درصد فسفات، 20 درصد پتاسیم و 20 درصد ازت است. علاوه بر این در اکثر نمونه های این محصولات که شرکت های مختلف می سازند، موادی مانند منگنز، بورات، روی و آهن نیز وجود دارد. وجود این سه ماده و ترکیبات ثانویه آن باعث شده است خواص کود 3 بیست بسیار زیاد باشد و از آن برای زمین های زراعی و کشاورزی، گلخانه ها و گلدان های گیاهان آپارتمانی استفاده شود.

 

انواع و مشخصات کود سه بیست

پس از این که دانستیم کود 20 20 چیست بهتر است با انواع مختلف آن نیز آشنا شویم. این کودها به دو شکل مایع و پودری در بازار وجود دارند. اما باید بدانید در هر دو نوع خواص کود سه بیست یکسان است. تنها هنگام استفاده از کود 20 20 20 پودری برای برخی گیاهان آپارتمانی باید آن را با میزان مشخصی از آب حل کرده و محلول آن را برای گلدانتان استفاده کنید. اما هنگام استفاده از کود 20 20 20 مایع، به دلیل محلول بودن آن کار شما راحت تر است.

کود سه بیست چه رنگی است؟

برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که کود سه بیست چه رنگی است. این محصولات در رنگ های مختلف تولید می شوند، بنابراین مشاهده رنگ آن ها روش خوبی برای شناختن تقلبی یا اصل بودن آن ها نیست و به دنبال رنگ خاصی از آن ها نباشید. به طور مثال رنگ کود سه بیست پودری بیشتر صورتی و سفید است. اما رنگ های دیگر نشانه تقلبی بودن آن ها نیست و خواص کود سه بیست به رنگ آن بستگی ندارد. کود سه بیست مایع نیز در اکثر اوقات سبز و بی رنگ است.

کود 20 20 20 ژئورایز

مزایا و خواص کود سه بیست برای گل ها و گیاهان آپارتمانی

همانطور که گفته شد ترکیب اصلی این کود از فسفات، پتاسیم و ازت است. وجود این سه عنصر نیز باعث بالا رفتن مزایا و خواص کود سه بیست و بالطبع بالا رفتن میزان محبوبیتشان شده است. در ادامه به ذکر چند نمونه از فواید کود سه بیست برای گل های آپارتمانی می پردازیم:

 • به دلیل فسفر موجود در این کود عملیات فتوسنتز را بیشتر کرده و باعث افزایش میزان رشد ریشه می شود.
 • وجود پتاسیم باعث رشد بیشتر گل های گیاهان و میوه های آن ها می شود.
 • ازت موجود در این کود باعث افزایش پروتوئین خاک شده و همین امر باعث رشد بیشتر برگ ها و ساقه ها می شود.
 • نیازهای زیادی از گیاه با استفاده از یک کود برآورده می شود.
 • میزان رشد پاجوش ها و جوانه های گیاه را افزایش می دهد.
 • کود سه بیست شوری کمتری نسبت به سایر کودها برای خاک گیاه به همراه دارد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود سه بیست برای چه گیاهانی مناسب است؟

حال که با ماهیت کود 3 بیست آشنا شدید و خواص مختلف آن را نیز خواندید، و از آن جایی که برخی از کودها برای بعضی از گیاهان نامناسب و بلا استفاده هستند، بهتر است اطلاعات کامل تری در مورد این محصول کسب کنیم و بدانیم برای چه گیاهانی از آن استفاده کنیم. این کود یکی از محصولاتی است که برای تمامی گیاهان، گل ها و حتی درختان مورد استفاده است. هر کدام از گیاهان نیز به دلیل نیازهای مختلفشان به خواص مختلف کود سه بیست احتیاج دارند. در ادامه به صورت نمونه فواید مصرف کود سه بیست را برای برخی از گیاهان بیان می کنیم:

فواید کود سه بیست برای گوجه فرنگی

خواص زیاد کود سه بیست برای بوته های گوجه فرنگی زیاد است. به طور مثال پتاسیم موجود در کود 3 بیست باعث محکم شدن ساقه های بوته گوجه فرنگی و فسفات موجود در آن باعث افزایش رشد ریشه و گسترش آن می شود. اما چیزی که مهم است این است که بهتر است ازت در دفعات مختلف به این گیاه داده شود. بنابراین شاید بهتر باشد که از مواد تشکیل دهنده این کود به صورت جداگانه و با برنامه ریزی خاصی استفاده شود.

فواید کود سه بیست

فواید کود سه بیست برای گل دیفن باخیا

هنگام بررسی علت رشد نکردن دیفن باخیا یا زرد شدن دیفن متوجه می شویم که برگ های آن قدرت کافی برای رشد ندارند و به علت سنگین بودن برگ ها، به سرعت می ریزند. بنابراین نیاز مبرمی به سه عنصر ازت، فسفات و پتاسیم برای تقویت دارند. پس سعی کنید با تقویت گیاهتان با این کود از خواص کود سه بیست برای دیفن باخیا استفاده کنید.

خواص کود سه بیست برای گل رز

یکی از زیباترین و پرکاربردترین گل های مناسب برای کاشت در باغچه درختچه های رز هستند. این گیاهان اگر مواد مغذی مناسب دریافت کنند در تمام فصل های سال سبز و گلدار هستند. خواص کود سه بیست نیز برای این گیاهان در نیاز این گل به هر سه مواد اصلی تشکیل دهنده این کود است. در این میان ازت بیشترین اهمیت را برای گل رز دارد و باعث گل دهی بیشتر رز در فصل های مختلف می شود.

خواص کود سه بیست

مزایای کود کامل سه بیست برای گل قاشقی

تمام عناصر موجود در کود سه بیست برای رشد گیاه قاشقی مناسب است. به ویژه پتاسیم که باعث رشد گلدهی این گیاه می شود و دلیل بسیاری از مشکلات گل قاشقی کمبود آن است. از خواص کود سه بیست برای این گیاه نیز این است که باعث درمان اکثر مشکلات گل قاشقی می شود.

فواید کود سه بیست برای گندم

از آنجایی که گندم یکی از مواد غذایی اساسی مردم دنیا محسوب می شود، کاشت آن ها در زمین های کشاورزی بزرگ نیز بسیار متداول است. به همان اندازه مراقبت از آن ها و تقویتشان با کودها نیز بسیار اهمیت دارد. فسفر موجود در این نوع کود مهمترین خواص کود سه بیست را برای این گیاه در بر دارد. فسفر باعث مقاومت گیاه در روزهای سرد زمستان و افزایش پنجه زنی گندم می شود. ازت موجود در کود نیز باعث تقویت و بزرگ شدن دانه گندم می شود.

فواید کود سه بیست برای گندم

آیا کود سه بیست برای کاکتوس خوب است؟

آبکی شدن کاکتوس و ترک خوردن آن در اثر عنصر ازت دلیل مناسب نبودن کود سه بیست برای کاکتوس باشد. خواص کود سه بیست برای کاکتوس بیشتر به دلیل وجود پتاس آن است. بنابراین بهتر است هنگام تهیه کود برای آن از محصولاتی استفاده کنید که درصد بالایی پتاس و فسفات و درصد کمتری از ازت داشته باشد.

خواص کود سه بیست برای سانسوریا

سانسوریا یکی از گیاهان حساس است که احتیاج به خاک مناسب سانسوریا و مواد مغذی برای رشد برگ هایش دارد. به همین دلیل است که زمانی که دیدید سانسوریا رشد نمی کند یا برگ های سانسوریا ترک خورده است باید بدانیم که یکی از سه عنصر مهم برای رشد یعنی فسفر، ازت و پتاسیم آن کم شده است. پس به طور مسلم خواص کود سه بیست برای این گیاه بسیار است.

خواص کود سه بیست برای سانسوریا

خواص کود سه بیست برای کاج مطبق

کاج مطبق یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی محسوب می شود که حساسیت بالایی به تغذیه، آبیاری و جابجایی محیط دارد. از آنجایی که این گیاه به هر سه عنصر ازت، فسفات و پتاس برای رشد خود نیاز دارد، خواص کود سه بیست باعث سرحال تر شدن کاج مطبق می شود. بهترین شیوه برای کود دادن به آن نیز، کودهای محلول در آب است. بنابراین بهتر است کودهای پودری را در آب حل کنید یا از نوع مایع کود 202020 استفاده کنید.

آیا کود سه بیست برای گردو مناسب است؟

میزان باروری درخت گردو به نوع خاک، نوع نهال و کودهایی دارد که به آن می دهیم. از بین مواد تشکیل دهنده کود 202020 نیتروژن برای درخت گردو بیشتر مورد نیاز است. این ماده باعث افزایش میزان باردهی این درخت می شود. اما از آنجایی که به دو عنصر دیگر کمتر از ازت احتیاج است، می توان از درصد های متفاوت تری از این نوع کود استفاده کرد یا برای بالا بردن خواص کود سه بیست برای درخت گردو علاوه بر این محلول، ازت بیشتری را به صورت جداگانه به آن داد.

آیا کود سه بیست برای گردو مناسب است

خواص کود سه بیست برای پتوس

پتوس یکی از گیاهان پر برگ و با ساقه های رونده است. به همین دلیل عدم رشد پتوس برای کسانی که گلدانی از این گیاه دارند آزار دهنده است. پس لازم است برای نگهداری از پتوس در منزل از کودهای مناسب استفاده کرد. خواص کود سه بیست برای آن به دلیل وجود هر سه عنصر به یک میزان است. بنابراین ترکیب یکنواخت آن ها در این نوع کود بهترین گزینه است.

با مصرف کود سه بیست اکثر مشکلات گیاهان رفع می شود

به نظر شما مصرف کود سه بیست برای گیاهان چه اثراتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همه گیاهان برای رشد مطلوب نیاز به مواد مغذی دارند و در شرایطی که نیاز آن ها رفع نشود دچار مشکل خواهند شد. بنابراین چنانچه باغداران و کشاورزان با علائم کمبود مواد مغذی آشنا شوند بهتر می توانند برای رفع آن اقدام کنند. یکی از مشکلات شایع گیاهان زرد شدن برگ های پیر است. با وجود اینکه این امر در برخی از گیاهان طبیعی است اما در گیاهانی نظیر شفلرا کمبود عنصر نیتروژن را نشان می دهد. در این شرایط گیاه با مرور زمان برگ های جوان را تغذیه می کند در نتیجه برگ های پیرتر زرد می شوند و شروع به ریزش می کنند. اگر قصد رفع مشکل زردی برگ ها را دارید مصرف کود سه بیست بهترین گزینه خواهد بود. این کود دارای میزان قابل توجهی نیتروژن است و کمبود این عنصر در گیاه را رفع خواهد کرد.

تاثیر مصرف کود سه بیست بر جوانه زنی گیاهان

در برخی مواقع تمام نیازهای گیاهان اعم از نور، آبیاری و خاک تامین شده است اما گیاه جوانه نمی زند. در این شرایط باید ریشه مشکل را در خاک تحت کشت بررسی کرد. در اصل مهم ترین علت جوانه نزدن گیاه کمبود فسفر تعیین شده است. از دیگر آثار فقر فسفر در گیاه می توان به رشد برگ های کوچک، ضعف گیاه و عدم جوانه زنی اشاره کرد. در این حالت مصرف کود سه بیست می تواند میزان فسفر مورد نیاز گیاه را تامین کند و روند جوانه زنی را بهبود بخشد.

مشخصات کود سه بیست

مصرف کود سه بیست و افزایش اندازه برگ در گیاهان

گاهی اوقات گیاه رشد مناسبی نداشته و دچار توقف رشد می شود. در این شرایط کارشناسان کشاورزی برای رفع این مشکل مصرف کود سه بیست را توصیه می کنند. این کود میزان پتاسیم خاک را تامین کرده و به بهبود رشد برگ های گیاه کمک خواهد کرد. البته تعویض گلدان گیاه نیز می تواند موثر باشد. با این کار برای گیاه شرایط رشد دوباره فراهم خواهد شد.

کود سه بیست را از کجا تهیه کنیم؟

تنها دانستن خواص کود سه بیست کافی نیست. بلکه پیدا کردن فروشگاه مناسب نیز ضروری است. چرا که انواع بی کیفیت آن باعث می شود از میزان اثربخش آن کم شود. ما در اینجا فروشگاه جوانه بان را برای خرید بهترین کود سه بیست به شما معرفی می کنیم. کلینیک جوانه بان علاوه بر عرضه این محصولات، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه مشاوره پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی به صورت آنلاین نیز می باشد. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

33 پاسخها
 1. سارینا
  سارینا گفته:

  سلام وقت بخیر مشاوره هاتون خیلیییی خوبن. بهم گفتند این کودا بخرم برا گیاهام عااالی بود انگار دوبار جون گرفتند.مرسی ازشون

  پاسخ
 2. الهه خدادادی
  الهه خدادادی گفته:

  سلام من سفارش دارم ازین کود قیمتش خیلییی مناسبه. از چه طریقی باید اقدام کنم؟

  پاسخ
 3. گلخانه
  گلخانه گفته:

  سلام خیلییی محصولات با کیفیتی بود من چند بار به صورت عمده برای گلخانه خریدم عالی بود

  پاسخ
 4. تبسم
  تبسم گفته:

  سلام نوشته کود سه بیست برای کاکتوس مناسب نیست
  میخواستم بدونم برای نخل ماداگاسکار که از خانواده کاکتوس هست هم همینطوره یا نه
  من برای اون از پتاس بالا استفاده میکنم

  پاسخ
 5. Maryam
  Maryam گفته:

  سلام من گل سانسوریاابلق خریدم بعدیه مدت کمی کل غلاف ریشش خراب شدبهم گفتم واسه این که دوباره بخوادریشا بزنه بایدداخل ماسه بکارین میخواستم ببینم درسته بعدکی میتونم کو 20 20 20 .بهش بدم

  پاسخ
 6. Maryam
  Maryam گفته:

  سلام من گل سانسوریاابلق خریدم بعدیه مدت کمی کل غلاف ریشش خراب شدبهم گفتم واسه این که دوباره بخوادریشه بزنه بایدداخل ماسه بکارین میخواستم ببینم درسته بعدهرچندروزاب بدم بعدکی میتونم کود 20 20 20 .بهش بدم

  پاسخ
 7. سیدجوادسیدی
  سیدجوادسیدی گفته:

  سلام بنده شغل خودم وپدرم سمپاش هستیم واسه چه چیزهای و چه درختانی این کود رو میشه استفاده کرد با تشکر

  پاسخ
 8. مژگان
  مژگان گفته:

  سلام وقت بخیر
  من چند مدل گل آپارتمانی دارم و شدیدا نیاز به راهنمایی در مورد کود دهی و مراقبت ازشون داشتم. خیلی از توضیحات خوبتون ممنونم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام؛ وقت خوش🌺
   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.