نقش کود روی پتاس و فسفر بر درختان میوه

نقش عناصر روی، پتاس و فسفر بر درختان میوه(کود ترکیبی نونامیک pk-zn)

نقش عناصر روی، پتاسیم و فسفر در درختان میوه جهت بهره مندی از محصولی با کیفیت و مرغوب بسیار حیاتی می باشد. اگر کشاورزان از یک برنامه کوددهی مناسب درختان میوه که شامل عناصر ضروری همچون روی، پتاسیم و فسفر باشد، استفاده کنند علاوه بر اینکه نیاز گیاه به مواد مغزی تأمین می شود، میزان مقاومت گیاه در برابر ابتلاء به آفات و بیماری نیز افزایش می یابد. از این رو به دلیل اهمیت نقش این عناصربر درختان میوه این مقاله از سایت جوانه بان مطالبی پیرامون تأثیر روی، پتاسیم و فسفر بر درختان میوه، نقش روی و فسفر در گیاهان و همچنین استفاده از کود روی در پائیز در اختیارتان قرار می دهد.

 

تأثیر روی بر درختان میوه

عنصر روی یکی از عناصر ضروری درختان میوه بوده و در به ثمر رسیدن میوه نقش مهمی را ایفا می کند. همچنین از تأثیرروی بر گیاهاندر طول مراحل مختلف رشد نیز نمی توان چشم پوشی کرد. جذب عنصر روی در ابتدای رشد توسط گیاه بیشتر خواهد بود. عنصر روی با تأثیر بر هورمون های رشد سبب افزایش ارتفاع درختان میوه می شود. از دیگر نقش روی در کشاورزی افزایش باروری درختان، بهبود فرآیند فتوسنتز و سنتز پروتئین ها می باشد.نقش روی بر گیاهاندر افزایش میزان سطح برگ ، بهبود عمل گرده افشانی ، تحریک رشد جوانه های رویشی و گلدهی نیز غیر قابل انکار است. بعلاوه روی نقش کلیدی در ساخت اسید آمینه نیز دارد. باغدارانی که به پرورش درخت سیب مشغول هستند این نکته را به خاطر داشته باشند که تأثیر روی بر درخت سیب افزایش اندازه محصول بوده و همچنین از ریزش بی موقع میوه نیز جلوگیری می کند. در نتیجه حتما کود فسفات روی را در برنامه کوددهی درخت سیب خود قرار دهید. بعلاوهاگر می خواهید درختان میوه مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری ها نیز داشته باشند پس از بررسی قیمت کود روی، با توجه به نیاز درخت،خرید کود کلات روی و مصرف بموقع آن رادر اولویت قرار دهید. کشاورزان علاوه بر آشنایی با نقش روی بر درختان بایستی علائم کمبود این عنصر را نیز بشناسند تا به محض مشاهده ی آن نسبت به رفع نیاز درختان میوه به عنصر روی اقدام کنند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

 علائم کمبود روی در درختان میوه

از جمله فاکتورهایی که سبب کمبود روی در درختان میوه می شود می توان آهکی بودن خاک کشاورزی، مصرف بیش از حد کودهای فسفاته و همچنین کمبود نیتروژن در گیاهان را نام برد.زمانی که درختان میوه دچار کمبود عنصر روی می شوند در مرحله ابتدایی رنگ برگ ها به زرد کمرنگ تغییر کرده و رنگ رگبرگ های قسمت انتهای شاخه روشن تر می شود. بعلاوه فاصله بین گره ها روی شاخه های جوان تر کمتر شده، و برگ هایی که تازه شروع به رشد می کنند بسیار نازک، ضعیف و به رنگ روشن خواهد بود. از دیگر تأثیر کمبود روی در درختان میوه که بسیار مهم است کم شدن جوانه های رویشی و باز نشدن گل ها و همچنین ریختن زودتر از موعد شکوفه ها و میوه می باشد.ظهور لکه های قهوه ای مایل به قرمز رنگ روی برگ درختان میوه که در صورتیکه کمبود در درخت رفع نشود باعث کلروز گیاه و کم شدن طول خواهد شد از دیگر آثار کمبود عنصر روی می باشد. اگر درختان میوه دچار توقف رشد شوند، ساقه های ضعیفی داشته و پوست درخت بسیار شکننده شده باشد و همچنین جارویی شکل شدن بخش انتهایی شاخه را مشاهده کردید بدون شک دچار کمبود عنصر روی شده است. در این زمان باید سریعا نسبت به رفع کمبود عنصر روی وارد عمل شوید.

 

کاربرداستفاده از کود روی در پائیز

استفاده از کود روی در پائیز یکی از موارد مهمی است که باغداران بایستی در ارتباط با درختان میوه به آن توجه کنند.میزان مدیریت و رسیدگی درختان در فصل پائیز، تضمین کننده باردهی در فصل بهار خواهد بود. از این رو مصرف کود روی برای درختان به دلیل فواید زیادی که دارد امری ضروری بوده و باغداران برای برداشت محصولاتی درشت،خوش طعم و با زمان ماندگاری بالا، بایستی کود روی را در برنامه کوددهی پائیزه درختان میوه خود لحاظ کنند. یکی دیگر از مزیت های استفاده کود روی در پائیز افزایش رشد درخت در ابتدای فصل رویش است. در مقابل اگر مصرف کود روی در پائیز برای درختان میوه را فراموش کنید محصول برداشتی اندازه کوچک داشته و همچنین کمبود روی سبب ریزش میوه قبل از رسیدگی کامل شده و از کیفیت انبارداری میوه نیز کاسته می شود. بعلاوه عدم مصرف کود روی سبب کاهش عمر شاخه های درخت شده و سریعا خشک می شوند.

نقش پتاسیم در درختان میوه

نقش پتاسیم در درختان میوه چیست؟

عنصر پتاسیم بعنوان ریز مغزی مهم شناخته شده و سبب رشد مطلوب درختان میوه، افزایش باردهی، محافظت از گیاه در برابر آفات و بیماری و همچنین برداشت محصولی با کیفیت می شود. تولید میوه هایی بزرگ و با وزن بالا از دیگر نقش پتاس در در ختان میوه است. زمانیکه پتاسیم مورد نیاز درخت در اختیارش قرار گیرد قند و آب به راحتی در دسترس سلول های گیاهی قرار می گیرد. در نتیجه کشاورزان و باغداران نباید از تأثیر پتاس بر درختان میوه غافل شوند. یکی از کودهایی که بعنوان منبع غنی از پتاسیم برای درختان میوه استفاده می شود سولوپتاس است که به نام آن کود پتاس بالا نیز گفته می شود. مزیت کود پتاس بالا برای درختان میوه این است که به آسانی توسط گیاه جذب شده و باعث ماندگاری میوه ها روی شاخه، افزایش کیفیت محصول و بازارپسندی آن خواهد شد. جذب حداکثری نیتروژن و بهبود ساخت پروتئین های گیاهی، بالا رفتن میزان ضخامت دیواره سلولی، مقاومت بیشتر در برابر تنش های محیطی مانند کم آبی، پیشگیری از سرمازدگی درختان و تولید محصول درشت از دیگر فواید مصرف کود پتاس بالا می باشد. اگر قصد دارید که درختان میوه را از خطر پژمرده شدن و سوختگی نجات دهید بهتر گزینه این است که کود پتاس بالا را در برنامه کوددهی درختان بگنجانید. پس از معرفی نقش پتاسیم در درختان میوه توصیه می شود که با علائم کمبود این عنصر پرکاربرد نیز آشنا شوید تا در صورت مشاهده آن راهکارهای رفع کمبود عنصر پتاسیم را اعمال کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آثار کمبود پتاسیم در درختان میوه

درختان میوه که دچار کمبود عنصر پتاسیم شده اند ساقه هایی کوتاه و کوچک دارند و اگر میزان فقر پتاسیم شدید باشد شاخه های درخت از بخش انتهایی خشک می شوند. پتاسیم جزء عناصری است که در گیاه متحرک بوده و در شرایطی که درخت دچار کمبود شود قادر است که از برگ های پیرتر به شاخه ها و برگ های جوان تر انتقال یابد. اما در اینصورت علائم قهوه ای رنگ شدن نوک برگ نمایان شده و برگ دچار نکروز می شود.میوه های درختان نیز از اثرات کمبود پتاسیم در امان نبوده و فقر این عنصر سبب تولید میوه هایی با رنگ قرمز پر رنگ یا بر عکس بدون رنگ شده و بیشتر میوه ها نارس خواهند بود. یکی از کودهایی که کمک می کند فقر پتاسیم در گیاهان رفع شود کود 12 12 36 است که در مقاله های دیگر به آن خواهیم پرداخت.

نقش فسفر بر درختان میوه

تأثیر فسفر بر درختان میوه

فسفر یکی دیگر از عناصری است که درختان میوه به میزان بالایی به آن احتیاج دارند. فسفر اصلی ترین عنصر جهت رشد درختان میوه به حساب می آید و شرایطی را فراهم می کند که گیاه از عنصر نیتروژن جهت رشد بذر استفاده کند. این عنصر نقش مهمی در فرآیند ساخت نوکلئیک اسید بعنوان انتقال دهنده اطلاعات ژنتیک ایفا می کند. بهبود انتقال انرژی، شکل گیری دانه گرده و بذر از دیگر تأثیر فسفر بر درختان میوه می باشد. همچنین فسفر اثر تحریکی روی رشد ریشه داشته و منجر به بالا بردن استحکام ساقه و شاخه می شود. کود فسفر بالا عامل رسیدگی سریع و یکنواخت محصولات درختان و برداشت میوه هایی مرغوب است. از دیگر تأثیر فسفر بر گیاهان تثبیت حداکثری عنصر نیتروژن در لگوم و بالا بردن مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری را می توان نام برد. چنانچه میزان عنصر فسفر تأمین باشد کشاورزان مطمئن باشند که گیاهشان رشد و توسعه خوبی خواهد داشت.

علائم کمبود فسفر در درختان میوه

در صورتیکه درختان میوه به کمبود فسفر دچار شده باشند توانایی رشد بالا را از دست خواهند داد. برگ های درخت ضعیف و ارغوانی رنگ، با اندازه کوچک و باریک، کاهش تعداد برگ ها و گل و تولید میوه کم از دیگر آثار کمبود عنصر فسفر در درختان میوه است. آثار کمبود فسفر بیشتر در برگ های پیرتر مشاهده می شود و برگ هایی که تازه رشد کرده اند رنگ سبز خود را حفظ می کنند. تولید میوه هایی با قسمت گوشتی نرم از دیگر اثرات کمبود فسفر است. همچنین محصول درختان میوه ای که دچار فقر فسفر شده اند به مدت کوتاهی قابل نگهداری می باشد. لازم به ذکر است که بهترین زمان مصرف کود فسفر برای درختان ابتدای فصل رشد می باشد که بیشتر به صورت کانال کود استفاده می شود زیرا هرچه فسفر با عمق بیشتری به خاک اضافه شود ریشه درختان میوه بهتر آن را جذب خواهد کرد.

کود نونامیک pk-zn

اهمیت ترکیب روی، پتاس و فسفر بردرختان میوه

مصرف کود برای درختان میوه در شروع فصل رویشی جدید از اهمیت بالایی برخوردار است. قبل از ورود درخت به مرحله باردهی بایستی تعادلی بین مواد مغزی مورد نیاز گیاه و عناصر موجود در خاک برقرار شود که نتیجه آزمایش خاک می تواند کمک کننده باشد. بعلاوه نوع کود مصرفی نیز بسیار مهم بوده و به دلیل اینکه میزان سرعت تجزیه انواعkra کود با هم فرق می کند بایستی در زمان مناسب نیز استفاده شوند. با توجه تأثیر فوق العاده ترکیب روی، پتاس و فسفر بر سلامتی و تولید محصول مرغوب از نظر کمی و کیفی بایستی با توجه به نیاز گیاه ترکیب این عناصر بصورت اصولی در برنامه کوددهی درختان قرار گیرد. یکی از کودهایی که می تواند در رفع کمبود روی، پتاس و فسفر در درختان میوه کمک کند کود نونامیک pk-zn است. این کود ترکیبی از روی، پتاس و فسفر است که برای رفع کمبود این سه عنصر در گیاهان بسیار کمک کننده است. همچنین این کود ترکیب روی و فسفر به تسریغ در رشد و تولید بیشتر محصول و افزایش مقاومت و درختان میوه کمک می کند. برای خرید و مشاوره کود نونامیک pk-zn می توانید با شماره های 09111298979 و 09133752734 تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.