کود کلات روی

کود کلات روی (خواص روی برای گیاهان باغی)

کود کلات روی از انواع کودهایی است که با مصرف آن می توانید از داشتن گیاهانی سرسبز و زیبا لذت ببرید. عنصر روی جز عناصر کم مصرف گیاهان محسوب می شود ولی نمی توان نقش مهمی که در متابولیسم گیاهی و فعالیت آنزیم ها بر عهده دارد را نادیده گرفت. بعلاوه کمبود روی در اکثر خاک های کشاورزی که قلیایی هستند و یا میزان بالایی آهک دارند، و یا حتی در خاک های شنی بیشترمشاهده می شود. در این شرایط خرید کود کلات روی و مصرف آن کمبود این عنصر را تأمین خواهد کرد. اگر به سلامتی گیاه خود اهمیت می دهید و تصمیم دارید اطلاعات خود را پیرامون خواص کود کلات روی، آشنایی با انواع این کود و همچنین کاربرد کود کلات روی برای پسته افزایش دهید، حتما این مقاله از سایت جوانه بان را مطالعه کنید.

 

معرفی کود کلات روی

چنانچه جزء پرورش دهندگان گل و گیاه باشید حتما با کود کلات روی برخورد کرده اید و برایتان این سوال پیش آمده که این کود چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟ بطور کلی زمانیکه عنصر روی به شکل کلات درمی آید به فرم محافظت شده ای تبدیل می شود و دیگر عناصر در زمان جذب تداخلی ایجاد نمی کنند. حال وقتی روی کلاته در ترکیب کود قرار می گیرد در مقایسه با فرم معمولی جذب بهتری توسط ریشه دارد. بعلاوه عامل جذب عناصر بوسیله ریشه تفاوت بار الکتریکی که بین عنصر و کانال هایی که وظیفه جذب در ریشه را برعهده دارند، می باشد، از این جهت عنصر روی کلاته تولید کننده پتانسیل بار بیشتری بوده و آسان تر از کانال های جذبی ریشه عبور خواهد کرد. انواع مختلفی از این کود با قیمت های متفاوت تولید شده است و کشاورزان با توجه به نیاز خود می توانند نسبت به خرید کلات روی پودری یا کلات روی مایع اقدام کنند. اما پیشنهاد می شود قبل از خرید، ابتدا قیمت کود کلات روی برندهای مختلف را با هم مقایسه کرده و سپس کود را تهیه کنند. همچنین آشنایی با انواع آن می تواند به باغداران را در انتخاب کود مناسب راهنمایی کند.

 

کود کلات روی تتاکو

جنس این نوع کود کلات روی پودری بوده و از مواد ارگانیک در تهیه آن استفاده شده است. عملکرد اصلی این کود بر روی تغذیه گیاهان و گلدهی است و برای تأمین روی مورد نیاز گیاهان باغی و زراعی نیز مصرف می شود. این نوع کود با وزن های مختلف عرضه می شود که قیمت متفاوتی نیز داشته و معیار اصلی جهت خرید این کود میزان کود مصرفی می باشد. همواره می توان از نشانه های کمبود روی در گیاهان آپارتمانی به زردی برگ های جوان و تازه رشد کرده و همچنین از بین رفتن تقارن بین برگ ها اشاره کرد. اگر گیاه شما نیز این علائم را از خود بروز داده است اصلا جای نگرانی است، چون با خرید کود کلات روی تتاکو کمبود روی گیاه برطرف شده و گیاهی با برگ هایی سرسبز و شاداب خواهید داشت. فقط در زمان آبیاری این نکته را در نظر داشته باشید که میزان جذب عنصر روی در آب سرد به شدت کاهش مییابد. علاوه بر این مصرف این کود به اصلاح خاک نیز کمک کرده و بعنوان مکمل تغذیه ای قوی برای گیاهان شناخته می شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کلات روی و آهن

در مناطق کشاورزی که خاک  pHبالایی دارد یکسری از یون های فلزی مثل روی و آهن توسط ریشه کمتر جذب می شوند و گیاه دچار کمبود این ریزمغزی ها می شود. اما زمانیکه از کلات روی و آهن در قالب کود استفاده شود به آسانی توسط ریشه جذب شده و در دسترس درختان قرار می گیرد. علاوه بر این کلات آهن و روی در مقایسه با شکل غیر کلاته خود در داخل خاک که فرم آزاد دارند ماندگاری بیشتری داشته و توسط آبیاری کمتر هدر می روند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود آمینو کلات روی چیست؟

در خاک های کشاورزی عنصر روی بسیار کمیاب است و به دلیلPh بالای خاک ریشه گیاه قادر به جذب مقدار اندکی از این عنصر نیز نخواهد بود، از این رو جهت رفع علائم کمبود روی که خود را با ضعیف شدن درختان و ریزش شکوفه و میوه نشان می دهد خرید کلات روی بسیار ضروری است.نوعی از کود کلات روی پودری وجود دارد که در ترکیبش از اسید آمینه استفاده شده است که با عنوان کود آمینو کلات روی در بازار عرضه می شود. در ساختار این نوع کود از اسید آمینه گلایسین که جزء کوچک ترین اسید آمینه شناخته شده است، استفاده می شود وبخاطر وجود اسید آمینه جذبش توسط گیاه به راحتی انجام شده و کمبود عنصر روی در گیاه در دراز مدت تأمین خواهد شد. علاوه بر این کود آمینو کلات روی پس از جذب به آسانی در داخل گیاه حرکت کرده تا خود را به اندام هدفش برساند. به جزء عنصر روی و اسید آمینه در ترکیب این نوع کود مواد آلی نیز بکار رفته است که منجر می شود نیاز گیاه به عناصر دیگر همچون ازت و دیگر مواد آلی را نیز تأمین می کند. اگر گیاهتان دچار فقر روی شده است عنصر روی که در ترکیب این نوع کود وجود دارد با روش محلول پاشی بر روی خاک کمبود گیاه را تأمین خواهد کرد.

کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

زمان استفاده از کود آمینو کلات روی

بر اساس نوع گیاه، زمان استفاده و میزان مصرف این کود متفاوت می باشد. بهترین زمان استفاده برای درختان میوه قبل از مرحله به گل رفتن و در ابتدای شکل گیری میوه می باشد.اگر جزء زراعت کاران هستید جهت رفع کمبود روی در محصولات زراعی خود در شروع فصل رشد این کود را مصرف کنید. این کودبرای سبزیجات و صیفی نیز کاربرد داشته و توصیه می شود کوددهی در همان شروع مرحله رویشی و قبل از گلدهی گیاه اعمال شود. مصرف کود آمینو کلات روی برای محصولات که بصورت گلخانه ایکشت می شوند را نیز نباید فراموش کرد و موقع قبل از گلدهی و شکل گیری میوه بهترین زمان مصرف است.

نکات مهم در زمان مصرف کود آمینو کلات روی

  1. مقدار کود مصرفی با توجه به سن گیاه و میزان کمبود عنصر روی با توجه به آزمایش خاک و شرایط محیطی متغیر است. حتما جهت تعیین میزان کود با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید.
  2. در صورتیکه لازم است کود آمینو کلات روی با سایر کودها ترکیب شود توصیه می شود قبل از مصرف در سطح وسیع، ابتدا کوددهی را در سطح محدودتر و بطور آزمایشی امتحان کرده و سپس بطور گسترده مصرف شود.
  3. هیچگاه این نوع کود را با مواد دارای گوگرد، سموم کشاورزی و حتی ترکیبات قلیاییمخلوط نکنید.
  4. صبح زود و نزدیک عصر که هوا رو به خنکی می رود بهترین زمان محلول پاشی کود آمینو کلات روی می باشد.

فواید استفاده از کود آمینو کلات روی

نقش مهم عنصر روی در تولید پروتئین های گیاهی و همچنین هورمون ها بویژه هورمون اکسین، کشاورزان را به خرید این نوع کود علاقه مند کرده است.  با انتخاب کود آمینو کلات رویو مصرف به موقع آن کمبود روی گیاه در کوتاه ترین زمان رفع خواهد شد. از دیگر فواید مصرف این کود در زراعت بهبود فرآیند پنجه زنی گیاهان می باشد. اطمینان داشته باشید که بکارگیری این کود با افزایش رشد گیاه میزان گلدهی و تولید میوه مرغوب را بالا خواهد برد.

کلات روی مایع

کاربرد کلات روی در کشاورزی

با توجه به اینکه تعدادی از گیاهان زراعی همچون برنج، سویا و ذرت و گیاهان باغی مانند مرکبات ، درختان میوه بخصوص انگور به کمبود عنصر روی حساس هستند، بایستی با قرار دادن کود کلات روی در برنامه کودی گیاهان جهت رفع کمبود این عنصر اقدام کرد.همواره نوع خاک تحت کشت در انتخاب کود کشاورزی نیز بسیار اهمیت دارد. کاشت گیاهان در خاک هایی که رطوبت بالایی دارند، قلیایی هستند و یا حاوی میزان بالایی فسفر باشند، دسترسی به عنصر روی را محدود می کند. علاوه بر این استفاده از کود در زمان مناسب نیز می تواند روی کارایی آن اثرگذار باشد. وقتیکه جوانه های درخت در حال متورم شدن هستندبهترین زمان بکارگیری این کود در باغبانی می باشد. ثمره استفاده از این کود قبل از برداشت محصول، میو هایی درشت و خوش رنگ خواهد بود. اگر قصد دارید که پس از اتمام برداشت محصول جای زخم درختان که بر اثر چیدن میوه ایجاد شده است زودتر بهبود یابد، بهترین گزینه مصرف کود روی می باشد.

استفاده از کود کلات روی در زراعت

از کود کلات روی بصورت بذرمال در زراعت استفاده می شود. در این روش از کوددهیکه ویژه ی گیاهان زراعی می باشد ابتدابذور با کود یا تحریک کننده های گیاهی آغشته می شوند و سپس بکار برده می شوند. میزان مصرف این کود در روش بذرمال کم است اما همین مقدار محدود تأثیر چشمگیری روی جوانه زنی بذرها می گذارد.. زمان مناسب این کود در زراعت پس از سبز شدن کامل و درست پیش از به گل رفتن گیاه می باشد. مصرف این کود در بخش زراعی به شکل محلول پاشی بوده و بهتر است برای تأثیر بیشتر 3-2 مرتبه آبیاری شود. اگر از این کود بصورت اصولی استفاده شود، می توانید شاهد باغات، مزارع و حتی گلخانه هایی با گیاهان قوی و با عملکرد مطلوب باشید.

کود کلات روی برای پسته

کلات روی برای پسته

درخت پسته نیز مانند سایر درختان میوه برای تولید محصول ایده آل به تأمین مواد مغزی نیاز دارد. اگر پسته کاران به کمبودهای تغذیه ای پسته بخصوص عناصر کم مصرف بی توجه باشند، انتظار برداشت محصولی با کیفیت را برداشت نخواهند کرد. زمانیکه درخت پسته دچار کمبود روی می شود فاصله بین گره های درخت کم شده، سرشاخه های درخت حالت جارویی شکل پیدا می کنند و همچنین روی درخت برگ های کوچک رشد می کند. مصرف کود کلات روی در کوددهی پسته می تواند تمام این مشکلات را رفع کند. بعلاوه از کود آمینو کلات روی برای پسته جهت تأمین عنصر روی و در زمان متورم شدن جوانه های درخت و مرحله ارزنی شدن نیز می توان استفادهکرد. اگر کلات روی را در برنامه کوددهی قرار دهید هم شاهد افزایش باردهی پسته خواهید بود و هم مقاوت درخت را در برابر آفات و بیماری های درخت پسته بالا خواهید برد.

خواص کود کلات روی

استفاده از کود کلات روی در کشاورزی مزیت های فراوانی دارد. مصرف این کود میزان تولید گرده در گیاه را افزایش داده و عمل گرده افشانی را بهبود می دهد. همچنین با تأثیر فوق العاده ای که بر روی گل انگیزی دارد، گلدهی درختان را زیاد کرده و میزان باردهی آن را نیز بالا می برد. همچنین کود روی سبب باز شدن به موقع برگ ها و گل های گیاهان شده و به ماندگاری میوه روی درخت کمک می کند. این کود با تأمین کمبود روی و اثر روی افزایش عملکرد درختان، برای کشاورزان باغات میوه ای با محصولات با کیفیت و مرغوب به ارمغان می آورد. چنانچه از آن در باغات خود استفاده کنید با تقویت سیستم ایمنی درختان میزان ابتلاء به آفات و بیماری ها کمتر شده و در مقابل از هزینه های سمپاشی نیز کاسته شده و محصول سالم تری خواهید داشت.بالا رفتن مقاومت گیاه به تنش های محیطی همچون سرما، گرما و خشکی، افزایش میزان سبزینگی گیاه، اثر بر عملکرد هورمون های گیاهی و تأثیر بر شکل گیری پروتئین از دیگر مزیت های این کود محسوب می شود.

خواص کلات روی

ضرورت کود کلات روی در تغذیه گیاهان

با توجه به کمبود عنصر روی در خاک کشاورزی استفاده از کود کلات روی بسیار حائز اهمیت است. نقش آن در تغذیه گیاهان افزایش رشد گیاه بوده و با داشتن اثرتقویتی بالایی که دارد باعث می شود که از گیاهانی سالم بهره مند شوید. با دقت به این نکته که کود روی به راحتی توسط سیستم گیاهی جذب می شود،چنانچه کمبود این عنصر در گیاهان بخصوص درختان میوه که به کاهش روی حساس هستند رفع شود، کیفیت محصول از نظر کمی و کیفی افزایش خواهد یافت. بنابراین با توجه به نقش حیاتی این عنصر کم مصرف لازم است که حتما در برنامه کوددهی از آن استفاده شود. اگر برای استفاده از کود کلات روی برای محصولات باغی و زراعی خود نیاز به مشاوره تخصصی کشاورزی دارید می توانید با مهندسان کشاورزی مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا گفت گو کنید. برای مشاوره تلفنی با این مجتمع می توانید با شماره 09111298979(مهندس کلیچ) تماس بگیرید و مسائل خود را مطرح کنید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.