بیماری گیاه زاموفیلیا

آفات و بیماری های گیاه زاموفیلیا + علت و روش درمان

بررسی بیماری گیاه زاموفیلیا و پیدا کردن علت آن احتیاج به کمی مطالعه دارد. چرا که درمان هر کدام از آفات و بیماری های گیاه مانند پوسیدگی ریشه در اثر قارچ، چروک شدن ساقه، لکه های سیاه روی برگ ها راه های متفاوتی دارد. در این مقاله، کلینیک گل و گیاه جوانه بان سعی دارد به بررسی علت بیماری های گل زاموفیلیا و درمان زرد، کمرنگ و سوراخ شدن برگ ها پرداخته و راه درمان مناسبی برای آن ها ارائه دهد.

آشنایی با گیاه زاموفیلیا و شرایط نگهداری از آن

حتما شما هم با مراجعه به خانه دوستان و آشنایان و حتی اداره جات و هتل ها گل های زاموفیلیا را با برگ های کوچک، براق و چرم مانند دیده اید. این گل که از خانواده آراسته ها و زاده کشورهای جنوبی و شرقی آفریقاست، یکی از گیاهانی است که مقاومت بالایی در برابر تغییر شرایط محیطی و نوسانات دما دارد. به طوری که به راحتی می توان آن ها را به کسانی هدیه داد که سر رشته ای در پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی ندارند و نمی توانند وقت کافی برای نگهداری از زاموفیلیا در نظر بگیرند. لازم است پیش از اینکه بدانیم علت بیماری های گیاه زاموفیلیا چیست، در مورد نیازهای اساسی آن بیشتر بدانیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • آبیاری: برگ های گوشتی و ریشه های ریزوم دار زاموفیلیا آب زیادی درون خود ذخیره می کنند. بنابراین می توانید زمانی که خاک گلدان خشک شد به آن آب بدهید.
 • میزان نیاز به آفتاب: به دلیل نیاز بسیار کم این گل به نور و آسیب در برابر نور مستقیم آفتاب، می توان آن را در اتاقی که نور مناسبی دارد بدون اینکه پشت پنجره بگذارید نگه دارید.
 • خاک مناسب: خاکی که در ترکیب آن از ماسه، کوکوپیت و پرلیت استفاده شده باشد و زهکشی کامل داشته باشد برای زاموفیلیا بهترین خاک است. چرا که ریشه این گل به رطوبت بسیار حساس است و به سرعت به قارچ مبتلا می شوند.
 • کوددهی زاموفیلیا: این گل به تقویت زیاد احتیاج ندارد. بهترین کود شیمیایی برای زاموفیلیا کودهای کامل سه بیست و کلات آهن است که باید در تابستان به آن داده شود.
 • دمای مناسب برای نگهداری: هوای گرم بیشتر از هوای سرد خوشایند آن است. بنابراین سعی کنید دمای اتاق را برای جلوگیری از بیماری گیاه زاموفیلیا بین 15 تا 25 درجه نگه دارید. همچنین لازم است از آبپاشی روی برگ ها غافل نشوید.

آفات و بیماری های گیاه زاموفیلیا

اگر گلدانی از این گیاه در خانه دارید باید هر روز برگ ها، ساقه ها، ریشه و خاک آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که تغییرات آن نشانه بیماری های مختلف گل زاموفیلیا نباشد. گاهی در پی نگهداری از این گل شاهد تغییر رنگ برگ ها یا خشک شدنشان می شوید. گاهی نیز آفات مختلف گیاهی به گلدانتان حمله می کنند و سلامت آن را به خطر می اندازند یا در اثر عوامل مختلف ریشه یا ساقه های گیاه شما مبتلا به قارچ می شود.

هر کدام از این بیماری های گیاه زاموفیلیا علت های مختلفی دارند که باید به دقت بررسی شوند. تنها آگاهی از این تغییرات کافی نیست، بلکه باید راه های درمان مشکلات زاموفیلیا را نیز بدانیم تا بتوانیم به سرعت به آن ها رسیدگی کرده و سلامت را به گلدانتان باز گردانیم. در ادامه سعی کرده ایم به تفکیک به بیان علل مشکلات مختلف زاموفیلیا و راه های درمان آن ها بپردازیم:

علت لکه های سیاه روی برگ زاموفیلیا

یکی از بیماری های مهم گیاه زاموفیلیا ایجاد لکه های سیاه روی برگ ها و ساقه ها است. سیاهی روی برگ ها به طور کل دو مدل هستند. برخی از لکه ها همراه با خشکی برگ هستند که نشان دهنده این است که برگ ها دچار آفتاب سوختگی شدید شده اند. برخی دیگر از لکه های سیاه آبکی بوده و بیشتر وسط برگ زده می شوند. این لکه ها در برخی از مواقع روی ساقه ها نیز دیده می شوند در اثر آبیاری زیاد و قارچی شدن گیاه شماست.

درمان سیاهی برگ ها و ساقه ها

برای هر کدام از این بیماری های گیاه زاموفیلیا راه های درمان مختلفی وجود دارد. یکی از راه های درمان لکه های سیاهی که در اثر سوختگی ایجاد می شوند، دور کردن گلدانتان از جلوی شیشه است. به طوری که گلدان دور از پنجره قرار بگیرد. برای درمان لکه های سیاه روی ساقه ها و برگ ها نیز باید خاک گلدان را بررسی کنید تا مطمئن شوید به قارچ مبتلا نشده باشد. درمان قارچ را پایین تر توضیح می دهیم. اگر ریشه سالم بود کافیست آبیاری گیاه را کم کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

بیماری چروک شدن ساقه گیاه زاموفیلیا

بیماری چروک شدن ساقه گیاه زاموفیلیا

از دیگر بیماری های گیاه زاموفیلیا چروک شدن ساقه ها و لوله شدن برگ های آن است. به طور کل این گیاه به دلیل مقاومت بالایی که دارد، خیلی کم به این مشکل دچار می شود. علت لوبه شدن برگ ها و چروک شدن ساقه زاموفیلیا نیز در بیشتر مواقع مربوط به گرم و خشک شدن بیش از حد محیط و تنظیم نکردن میزان آبیاری در این درجه دمای اتاق است. چرا که هوای گرم باعث تبخیر بیشتر رطوبت می شود و آب ساقه ها کم شده و باعث چروک و لوله شدنشان می شود.

درمان چروک و لوله شدن ساقه ها

راه های درمان این بیماری زاموفیلیا ساده است. ابتدا لازم است دمای اتاق را طبق آنچه در بالا گفته شد بررسی کرده و کنترل کنید. پس از آن اگر هوای اتاق خشک است کمی آن را با بخار کردن آب مرطوب کنید و روی ساقه ها و برگ ها آب بپاشید. خاک گیاه را نیز به دقت بررسی کنید و اگر بین دو آبیاری خشک شد حتما آبیاری را تکرار کنید.

علت زرد شدن برگ گل زاموفیلیا

یکی از بیماری های رایج گیاه زاموفیلیا زرد شدن برگ های آن است. این زرد شدن برگ ها ممکن است از پایین برگ ها آغاز شوند یا از نوک برگ ها. در بسیاری از موارد نیز اگر یافتن علت و درمان زرد شدن برگ های گیاه زاموفیلیا مورد توجه قرار نگیرد برگ ها ریزش پیدا کرده و گیاه از بین می رود. یکی از مهمترین عواملی که باعث این مشکل می شود آبیاری زیاد به گیاه است. چرا که طبق آنچه گفته شد ریزوم ها و برگ های گوشتی این گیاه باعث می شوند آبیاری زیاد برای آن مناسب نباشد. در چنین صورتی این گل عدم رضایت خود را با زرد شدن برگ ها نشان می دهد.

علت زرد شدن برگ گل زاموفیلیا

درمان زردی برگ های زاموفیلیا

بهترین درمان برای زرد شدن برگ و بیماری های این چنینی گیاه زاموفیلیا کنترل آبیاری و دنبال کردن برنامه دقیق برای آن است. سعی کنید هر بار قبل از آبیاری یک بند انگشت خود را در خاک فرو کنید و اگر متوجه شدید خاک هنوز مرطوب است از آبیاری خودداری کنید.

علت کمرنگ شدن برگ زاموفیلیا

کمرنگ بودن برگ هایی که تازه در آمده است طبیعی است. اما برگ هایی که به مرور کمرنگ می شوند نشان دهنده بروز بیماری گیاه زاموفیلیا است. در اکثر مواقع نیز علت آن آبیاری و نور آن است. اگر این دو عامل را بررسی کرده و مطمئن شدید مشکل از آب و نور نیست باید کود دادن به آن را آغاز کنید. چرا که ضعیف شدن و کمرنگ شدن برگ ها نشان دهنده نرسیدن مواد غذایی است.

درمان بیماری گیاه زاموفلیا در اثر کمبود مواد مغذی

درمان بیماری گیاه زاموفلیا در اثر کمبود مواد مغذی

اگر از خاک گلدانتان مطمئن هستید که به تازگی عوض شده و مواد مغذی کافی برای رشد زاموفیلیا  دارد باید به آن کود بدهید. در چنین مواقعی بهترین راه برای درمان و حل مشکل گیاهتان مصرف کودهای سه بیست است. همچنین از دادن کودهای کلات آهن به آن ها غافل نشوید.

درمان بیماری های قارچی گیاه زاموفیلیا و پوسیدگی ریشه

یکی از علت های پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی گیاه زاموفیلیا آبیاری زیاد است. در بالا اشاره کردیم که آبیاری بیش از حد گیاه باعث دچار شدن گیاه به بیماری های قارچی می شود. در برخی از مواقع اگر زود به آن رسیدگی نشود باعث آسیب به ریشه می شود. در چنین مواردی باید به سرعت نسبت به درمان آن اقدام کنید.

درمان پوسیدگی ریشه زاموفیلیا

درمان بیماری قارچ گیاه زاموفیلیا پس از کنترل آبیاری، با استفاده از انواع قارچ کش گیاهان امکان پذیر است. گاهی حتی باید قبل از استفاده از این مواد خاک گیاه را به طور کامل عوض کنید. همچنین در برخی از مواقع از قارچ کش مانکوزب برای جلوگیری از ابتلای گیاهان به قارچ استفاده می شود.

درمان بیماری های قارچی گیاه زاموفیلیا

بیماری های گیاه زاموفیلیا در اثر آفات

با وجودی که زاموفلیلیا یک گیاه بسیار مقاوم حتی در برابر انواع آفات است، باز هم آفاتی مانند شته و کنه عنکبوتی هستند که باعث آسیب به این گیاه شوند. کنه ها و شته ها حشرات ریزی هستند که با چسبیدن به ساقه و برگ، از مواد مغذی مورد نیاز گیاه استفاده کرده و باعث ضعیف شدن آن می شوند. همچنین گاهی مواد سمی از خود منتشر می کنند که باعث آسیب به آن می شوند.  از جمله عوارض وجود آفات و این گونه بیماری های گیاه زاموفلیلیا توقف رشد آن است. علت سوراخ شدن برگ زاموفیلیا نیز به طور قطع وجود همین آفات در گلدان شماست. راه های درمان آن نیز به شرح زیر می باشد.

درمان بیماری های بر گرفته از آفات گیاه زاموفیلیا

برای از بین بردن هر کدام از این آفات لازم است ابتدا با پنبه ای آغشته به آب و الکل یا آب و مواد شوینده بقایای آفت را از روی برگ و ساقه پاک کنید. پس از آن از انواع آفت کش های شیمیایی برای آن استفاده کنید. بهترین آن ها برای کشتن آن ها نیز سم کنه کش یا سم سوین است.

درمان بیماری های بر گرفته از آفات زاموفیلیا

درمان تخصصی بیماری های گیاه زاموفیلیا با مشورت با مشاورین

آنچه گفته شد تنها مطالب مختصری از علت های مختلف بیماری های گیاه زاموفیلیا و راه های درمان آن بود. به طور قطع گاهی مشکلاتی برای این گیاه پیش می آید که تنها راه آن مشورت با مشاورین در این زمینه است. در چنین مواقعی به شما پیشنهاد می کنیم با با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. همچنین می توانید در تمامی مراحل درمان گیاهتان از طریق مشاوره مجازی گل و گیاه و شبکه های اجتماعی با آن ها در تماس باشید.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید.

برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
20 پاسخها
 1. مهسا
  مهسا گفته:

  سلام مچکرم از شما بابت این سایت خوب من عاشق گل و گیاهم هر روز سایت شما رو میبینم و مطالب جدید رو میخونم

  پاسخ
 2. رویا گلزاری
  رویا گلزاری گفته:

  سلام من برای زامفلولیام قهوه ای شدن علتش چیه و باید ساقه شو جدا کنم برگای دو سه ساقه دیگشم قهوه ای شدن

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ
 3. حسین
  حسین گفته:

  سلام
  من یک زامفولیا دارم که جوانه های آن وقتی رشد میکند حالت بریدگی در ساقه آن پیدا میشود و بعد از مدتی باعث قطع شدن ساقه میشود
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 4. شیدا
  شیدا گفته:

  سلام من یک ماهی هست که گل زاموفیلیا خریدم و فروشنده به من گفت که 10 روز یک بار اب بدم گیا رو ولی بار دومی که به گیاه اب دادم متوجه شدم که یکی از برگ هاش داره زرد میشه برای همین دیگه بهش اب ندادم تا 20 رو بگذره بعد اب بدم بهش چون سرچ ک زدم دیدم زده بود که توی زمستون باید 20 روز یک بار ابیاری بشه گیاه من شاداب تر شده ولی الان یکی از شاخه هاش رو احساس میکنم کمی شل شده و الان ک چک میکردم یک حشره مشکی رنگ خیلی ریز رو توی خاکش دیدم میخواستم بدونم ک اون چه حشره ایه. نچشبیده بود ب برگو ساقه روی خاکش مدام اینور اونور میرفت

  پاسخ
 5. دایی
  دایی گفته:

  سلام چند روز قبل نوک یکی از برگ های زاموفیلیا خشک شد و در عرض پنج روز خشکی به یک پنجم برگ رسید و بعد برگ ناگهان زرد شد ،برگ را جدا کردم الان دوباره برگ بالایی به همان ترتیب از نوک برگ خشک میشه و رو به پایین یه نوار کوچیک زیر خشک شدگی زرد شده لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 6. کامران
  کامران گفته:

  درود بر شما وتبریک سال نو….گیاهزاموفیلیا منبرگهاس سفیدک زده و هرچی با آی و پنبه اونو شستم و تمیز کردم فایده نداشته…ممکنه کمکم کنید….متشکرم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.