زرد برگ فیلودندرون

علت زرد شدن برگ فیلودندرون و خشک شدن و سوختن آن ها

فیلودندرون ها یکی از گیاهان مقاوم و زیبای آپارتمانی هستند. اما گاهی بروز بیماری های مختلف باعث نگرانی می شود. پیدا کردن علت زرد شدن برگ فیلودندرون یا خشک شدن نوک برگ های آن ها و به کار گیری راه درمان صحیح برای رفع آن باعث می شود سلامتی آن ها هرچه زودتر بازگردد. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان به شناخت دلیل بیماری هایی مانند خشک، قهوه ای و زرد شدن برگ های گل فیلودندرون و روش های درمان آن می پردازیم:

آشنایی با فیلودندرون

پیش از اینکه علت زرد شدن برگ فیلودندرون گوش گرگی و انواع دیگر این گل را بدانیم بهتر است کمی با آن آشنا شویم. همه کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی علاقه دارند، انواع فیلودندرون را می شناسند. زادگاه این گیاه که از خانواده آراسیه ها است، جنگل های مرطوب و استوایی است. دمای هوای این جنگل ها با دمای عادی محیط ساختمان تقریبا برابر است. به همین دلیل نیز نگهداری فیلودندرون  در خانه کاری راحت است. چرا که این گیاه با محیط آپارتمان سازگاری بسیاری دارد. برگ های این گیاه سمی است و نباید وارد دهان شوند. بنابراین بهتر است گلدان فیلودندرون را دور از دسترس حیوانات و کودکان نگه داشت.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

فیلودندرون ها بیش از 400 نوع مختلف دارند. برخی از آن ها رونده هستند و ساقه آن ها رشد بسیاری دارد. اما برخی از آن ها نیز غیر رونده بوده و رشدی طبیعی دارند. ارتفاع این گل اگر شرایط نگهداری مناسبی داشته باشد، به نزدیک از 90 سانتی متر می رسد. در ادامه به بررسی برخی از بیماری های این گیاه، مانند دلیل زرد شدن برگ فیلودندرون می پردازیم:

بررسی علت زرد شدن فیلودندرون

بررسی علت زرد شدن برگ فیلودندرون

اگر شما هم گلدان های مختلفی از گیاهان دارید، متوجه می شوید که مشکلات مختلف و متعددی برای هر کدام از آن ها پیش می آید. برخی از آن ها به سادگی دچار آفت زدگی می شوند. برخی دیگر رشد نداده و گل نمی دهند. برخی دیگر نیز به سرعت و با ایجاد هر گونه تغییر و ناملایمات محیطی زرد شده و ریزش پیدا می کنند.

از عمده ترین مشکلات فیلودندرون بلکیا سبز، زرد و خشک شدن برگ هاست. علت زرد شدن برگ فیلودندرون اسکاندنس، برگ انجیری و دیگر انواع آن زیاد است. به همین دلیل نیز باید به دقت تمامی آن ها را بررسی کرده و برای آن راه درمان مناسب پیدا کرد. در ادامه به بررسی علت خشک شدن برگ های فیلودندرون و زرد شدن آن ها می پردازیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

علت زرد شدن برگ های پایینی و مسن فیلودندرون

تمامی گیاهان پس از اینکه به اندازه کافی رشد می کنند، شروع به کمک کردن به رشد برگ های جدید خود از طریق از دور خارج کردن برگ های پیرتر و مسن تر می کنند. به همین دلیل است که ریزش برگ های مسن نگرانی چندانی ندارد. در گلدان فیلودندرون این اتفاق به صورت زرد شدن برگ های مسن و ریز آن هاست. بنابراین اگر علت زردن شدن برگهای گل فیلودندرون، مسن بودن برگ ها و رشد برگ های جدید است، جای نگرانی نیست. چرا که این یک اتفاق طبیعی برای این گیاه است. این اتفاق برای انواع فیلودندرون رونده بیشتر می افتد. چرا که رشد این گیاه بسیار بالاست و با ریزش برگ های قدیمی باید مواد غذایی به برگ های جدید بیشتر برسد.

علت زرد شدن برگهای پایین فیلودندرون

علت زرد شدن برگ فیلودندرون پس از جابجایی محل یا گلدان

برخی از افراد این مساله گلایه دارند که پس از جابجایی گلدان از محیطی به محیط دیگر یا تعویض گلدان آن، برگ ها زرد شده اند. علت زرد شدن برگ فیلودندرون پس از جابجایی گلدان یا محیط، شوک شدن آن است. این مشکل برای همه گیاهان کم و بیش پیش می آید و با فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری از آن ها می توانیم سلامت را به آن ها بازگردانیم.

علت زرد و خشک شدن نوک برگ فیلودندرون

اگر هنگام نگهداری از یک گلدان فیلودندرون متوجه شدیم که کل برگ ها به یک باره زرد می شوند، باید بدانیم میزان آبیاری این گیاه زیاد است. چرا که این گل به آبیاری بیش از حد بسیار حساس است. پس بهتر است تا خشک شدن خاک به آن آب ندهید. اما علت زرد شدن نوک برگ فیلودندرون، آبیاری کم، خشکی هوا و دمای نامناسب است. این مشکل ابتدا از نوک برگ ها آغاز شده و به کل برگ سرایت می کند. آبیاری را به موقع انجام دهید و سعی کنید محیط نگهداری از این گیاه را مرطوب نگه دارید.

علت لکه های زرد روی برگ فیلودندرون

علت بروز لکه های زرد و سوختگی روی برگ فیلودندرون

برخی از اوقات زرد شدن برگ های گیاهان به شکل لکه های سوختگی روی آن ها ایجاد شده و باعث خشک شدن و زرد شدن کل برگ ها می شوند. امکان ریزش آن ها نیز با بروز این مشکل وجود دارد. دلیل سوختگی برگ ها و علت زرد شدن برگ فیلودندرون، نامناسب بودن نور خورشید است. این گیاه به نور غیر مستقیم نیاز دارد. بنابراین اگر آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهیم برگ ها شروع به سوختن و تغییر رنگ می کنند. علاوه بر این علت خشک شدن فیلودندرون برگ انجیری، آبیاری کم نیز می باشد.

ایجاد لک قهوه ای و زرد روی برگ های فیلودندرون

برخی از اوقات هنگام نگهداری از این گیاه متوجه ایجاد لکه های زرد و قهوه و در عین حال آبکی روی برگ ها می شویم. علت زرد شدن برگ فیلودندرون برگ انجیری یا گوش گرگی به این صورت، وجود آفات گیاهی یا بروز بیماری های قارچی در گلدان است. قارچ زمانی در گلدان ایجاد می شوند که خاک مناسب فیلودندرون فراهم نشده و زهکشی نداشته باشد. به همین دلیل نیز آب اضافی از ته گلدان خارج نشده و با تجمع دور ریشه، باعث پوسیدن آن و بروز بیماری های قارچی می شود. علاوه بر این آبیاری بیش از حد نیز باعث بروز چنین مشکلاتی می شود. لازم است ضمن آبیاری منظم و به اندازه، خاک گلدان را زهکشی کرده و کف گلدان را نیز سوراخ هایی ایجاد کنید تا آب اضافی خارج شود.

وچود حشرات در گلدان فیلودندرون

وجود حشرات در گلدان و زرد شدن و ریزش برگ ها

هنگامی که به دنبال پیدا کردن علت زرد شدن برگ فیلودندرون بلک یا سبز هستیم، باید گلدان را از نظر وجود حشرات و آفات بررسی کنیم. اگر کوچک ترین نشانی از بروز آن ها در گلدان دیدیم باید به سرعت نسبت به بر طرف کردن آن ها اقدام کنیم. چرا که این آفات گیاهی، از مواد غذایی مورد نیاز گیاه تغذیه کرده و باعث ضعیف شدن آن می شوند. هر کدام از آن ها اثرات مخرب مخصوص به خود را دارند. اما نتیجه حجوم همه آن ها، زرد شدن برگ ها، خشک شدن و ریزش آن هاست. برای درمان این مشکل لازم است به سرعت گلدان آفت زده را از سایر گلدان ها جدا کرده و از حشره کش های مخصوص برای گیاهان استفاده کنیم.

مشاوره گل و گیاه

مشاوره با متخصصین جهت درمان بیماری های فیلودندرون

برخی از مشکلاتی که برای این گیاه پیش می آیند بیش از یک علت دارند و پیدا کردن دلیل اصلی آن برای کسانی که تخصص و دانش کافی را در نگهداری گیاهان ندارند کمی سخت است. در این مواقع باید با مشاورین آنلاین گل و گیاه مشورت کرد. یکی از مراکزی که می تواند بهترین کمک را در چنین مواقعی به شما بکند کلینیک گل و گیاه جوانه بان است.

کافیست هنگام پیدا کردن علت زرد شدن برگ فیلودندرون یا خشک شدن آن، با مشاورین گل و گیاه این مرکز تماس گرفته و با آن ها مشورت کنید. این متخصصین با دانش و تجربه ای که دارند بهترین راه درمان را ارائه می دهند. شما می توانید با تماس و گفتگو با مهندسان کشاورزی داروخانه گیاهپزشکی نارنج اسپادانا هم مشکلات و بیماریهای گیاهان خود را بدانید. همچنین این داروخانه نسخه ی مورد نیاز گیاه شما که شامل انواع کود، قارچ کش و سموم است معرفی، تهیه و ارسال می کنند. بنابراین شما می توانید برای دریافت نسخه و خرید محصولات مورد نیاز با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.