زرد شدن نخل کنتیا

زرد شدن نخل کنتیا و خشک و قهوه ای شدن برگ ها+ علت و درمان

نخل کنتیا یکی از زیباترین و لوکس ترین گیاهان آپارتمانی است. هنگام مراقبت از آن، شناخت علت بیماری های مختلف مانند خشک و زرد شدن نخل کنتیا باعث می شود، بتوانیم بهترین راه حل را برای درمان آن ها در پیش بگیریم و سلامتی دوباره را به گلدانمان باز گردانیم. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان علت و راه درمان بیماری های مختلف از جمله زرد شدن برگ های نخل کنتیا، بیماری های قارچی و آفت زدگی آن را شرح می دهد.

معرفی نخل کنتیا

زیبایی و مقاومت بالای نخل کنتیا به محیط آپارتمان باعث شده است بسیاری از افراد از این گل برای دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده کنند. کنتیا یکی از گیاهان از خانواده اریکاسه ها و متعلق به نواحی معتدل رو به گرم شرقی استرالیاست. این نخل ساقه های سبز رنگ و باریکی دارد که برگ های زیاد و باریکی به آن متصل است. ارتفاع این گل در محیط آپارتمان به 3 متر می رسد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

اگر نحوه نگهداری نخل کنتیا درست باشد، شاهد عمر طولانی آن هستیم. اما باز هم نمی توان به طور کامل از بروز بیماری های مختلف مانند خشک و زرد شدن نخل کنتیا جلوگیری کنیم. به همین دلیل است که لازم است علاوه بر رعایت اصول مهم برای مراقبت از آن، علت بیماری ها را نیز بدانیم تا راه درمان درستی برایشان به کار ببریم. در ادامه با مهمترین بیماری های آن آشنا شده و راه درمان مناسبی برای آن ها ارائه می دهیم.

علت و درمان زرد شدگی نخل کنتیا

علت و راه درمان بیماری های نخل کنتیا

در طول نگهداری و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی، با مشکلات مختلفی مواجه می شویم. در واقع فراهم نکردن نیازهای انواع این گل ها مانند میزان آبیاری، نور خورشید، خاک مناسب، نحوه کوددهی، رطوبت و دمای ساختمان و مناسب نبودن شرایط محیطی باعث بروز مشکلات مختلفی می شود. در واقع هنگام بررسی دلیل زرد شدن برگ نخل کنتیا، باید بدانیم بروز این مشکلات، اعلام نارضایتی آن از عدم توجه به نیازهایش است. بررسی هر کدام از این مشکلات احتیاج به دانش کافی متخصصین در این زمینه دارد. اما برای اینکه بتوانیم خودمان در خانه برخی از آن ها را مانند علت خشک و زرد شدن نخل کنتیا بررسی و آن ها را رفع کنیم، در ادامه با بخشی از آن ها آشنا می شویم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

علت زرد شدن نخل کنتیا

زرد شدن برگ نخل کنتیا، یکی از مشکلات مهم این گیاه است. این زرد شدگی می تواند از نوک برگ ها شروع شده و به تمامی برگ گسترش پیدا کند. اگر این زرد شدن از برگ های پایین و پیر باشد و پس از زرد شدن کم کم برگ های پیرتر بریزند، نباید نگران بود. چرا که این برگ ها عمر خود را کرده اند و فصل ریزش آن ها شروع شده است.

اما اگر این مشکل برای برگ های جوان پیش آمده باشد، نشان دهنده مغذی نبودن خاک است. بنابراین بهتر است از کودهای شیمیاییبه خصوص کود مخصوص کنتیا استفاده کنیم. این کودها فسفر کمتر و نیتروژن و پتاسیم زیاد دارند. از دیگر دلایل زرد شدن برگ ها نیز آفت زدگی گیاه است.

علت خشک شدن نخل کنتیا

علت خشک شدن برگهای نخل کنتیا

گاهی هنگام مراقبت و نگهداری از این گیاه، شاهد خشک شدن و زرد شدن نوک برگ نخل کنتیا هستیم. علت خشک شدن نخل کنتیا، در اکثر مواقع سرد بودن بیش از حد هواست. به طور کلی این نخل نمی تواند هوای کمتر از 10 درجه و بیشتر از 37 درجه را تحمل کند. بنابراین باید سریعا آن را به محیط گرم تری منتقل کنید. بهترین دما برای نگهداری از آن نیز دمای 20 تا 25 درجه است.

علاوه بر این خشک بودن بیش از حد هوای نیز می تواند باعث کم رنگ شدن برگ های این گیاه شود. برای رطوبت رسانی نیز باید برگ ها را غبارپاشی کنید یا با جوشاندن آب کنار گلدان، محیط را مرطوب کنید. سوختن و خشک شدن نوک برگ ها نیز نشان دهنده این است که برگ ها در معرض نور مستقیم خورشید بوده و سوخته اند. به طور کلی باید بدانید نخل کنتیا از آفتاب مستقیم بیزار است.

علت زرد و قهوه ای شدن برگ نخل کنتیا

نخل کنتیا به آبیاری منظم بسیار علاقه دارد. در واقع باید چه در بهار و تابستان و چه در پاییز و زمستان، برنامه منظمی برای آبیاری در نظر بگیرید. یکی از علت های قهوه ای و زرد شدن برگ نخل کنتیا، همین نامنظم بودن آبیاری است. علاوه بر این بیش از حد بودن آبیاری نیز باعث بروز این مشکل می شود. همچنین کمبود یکی از عناصر ماکرو به نام پتاسیم نیز می تواند باعث قهوه ای شدن برگ های نخل کنتیا باشد. اگر قهوه ای شدن به شکل لکه های آبکی بود، باید بدانید احتمالا گیاه به بیماری های قارچی مبتلا شده است.

خمیدگی و خشک شدگی نخل کنتیا

خمیدگی و افتادگی ساقه های نخل کنتیا

همانطو که گفته شد نخل کنتیا، ساقه های باریک و بلندی دارد. بخشی از زیبایی آن نیز به دلیل وجود همین ساقه های پر برگ است. اما گاهی مانند زمانی که شاهد زرد شدن نخل کنتیا هستیم، مشاهده می کنیم که ساقه های آن خمیدگی پیدا کرده و افتاده شده اند. عمده ترین علت آن نیز نداشتن زهکشی خاک مناسب نخل کنتیا است. چرا که آب از ته آن خارج نشده و باعث تجمع آب در بافت گیاه و بروز بیماری های قارچی می شود. البته گرما یا سرمای بیش از حد محیط نیز می تواند باعث بروز این مشکل در گلدان شود.

علائم و راه درمان بیماری های قارچی نخل کنتیا

یکی از بیماری های سخت که گریبان گل ها و گیاهان را می گیرد، تکثیر باکتری ها در گلدان و بروز بیماری های قارچی است. این باکتری ها در اثر زیاد شدن رطوبت و تجمع آب در گلدان و در محیط به وجود می آیند.  رفته رفته نیز تکثیر شده و آسیب های جدی به گیاه می زنند. این بیماری می تواند یکی از عمده ترین دلایل قهوه ای و زرد شدن برگ نخل کنتیا باشد. از دیگر علائم آن شامل موارد زیر است:

  • بروز مشکل لکه برگی در گلدان نخل کنتیا و ایجاد لکه های دایره شکل قهوه ای رنگ و آبکی
  • شل شدن ساقه ها و آبکی شدن آن ها و افتادگی برگ ها
  • ایجاد کپک در خاک گلدان

جلوگیری از خشک شدن برگ نخل کنتیا

جلوگیری و راه درمان بیماری های قارچی

برای جلوگیری از بروز بیماری های قارچی و زرد شدن نخل کنتیا، باید به یاد داشته باشیم تا خشک نشدن خاک گلدان، به آن آب ندهیم. علاوه بر این خاک را مرتب زهکشی کرده و زیر گلدان را سوراخ کنیم تا آب اضافی خارج شود. برای درمان این مشکل نیز می توانیم از قارچ کش های گیاهی استفاده کنیم. علاوه بر این باید گل را از خاک خارج کنیم و قسمت هایی از ریشه که آسیب دیده و گندیده است را از سایر قسمت ها جدا کنیم. سپس باید نسبت به ضد عفونی کردن خاک گلدان یا تعویض کامل آن اقدام کنیم.

علائم و راه درمان آفت زدگی نخل کنتیا

حجوم آفات گیاهیبه یک گلدان دلایل زیادی دارد. یکی از آن ها ضعیف شدن و نامناسب بودن شرایط محیطی است. این آفات حشرات ریزی هستند که گاهی با چشم نیز به سختی دیده می شوند. این حشرات با مکیدن شیره گیاهان، برگ ها و ساقه های آن ها، از گیاه تغذیه کرده و باعث ضعیف شدن، خشک و زرد شدن نخل کنتیا و ریختن برگ های آن می شوند. علائمی که نشان دهنده بروز این مشکل هستند عبارت است از:

  • لکه های سفید و پنبه ای شکل روی برگ ها، ساقه ها و خاک گلدان
  • لکه های سیاه رنگ روی ساقه ها و برگ ها
  • ایجاد سوراخ های کوچک روی برگ
  • ایجاد تار عنکبوت روی گلدان

رفع آفات گیاه در گلدان گل نخل کنتیا

مبارزه با آفات، کمی سخت تر از رفع خشک و زرد شدن برگ های نخل کنتیاست. اولین کار برای رفع آفات، جدا کردن گلدان آفت زده از سایر گلدان هاست. پس از آن باید برگ ها را با پنبه و محلول آب و الکل یا آب و مایع دستشویی پاک کرد. پس از آن بر اساس نوع آفت، باید از حشره کش های گیاهان و آفت کش ها استفاده کرد و آن ها را در فضای آزاد روی تمامی گلدان اسپری کرد.

مشاوره با متخصصین جهت درمان زرد شدن و بیماری های نخل کنتیا

آنچه در بالا در مورد علت و راه درمان بیماری هایی مانند قهوه ای شدن، خشک و زرد شدن برگ های نخل کنتیا خواندیم، همیشه نمی تواند به شما در حل مشکلات این گیاه کمک کند. چرا که گاهی این بیماری ها چند علت متعدد دارد. علاوه بر این رفع آفت زدگی و بیماری های قارچی گیاهان همیشه کار ساده ای نیست و در بیشتر اوقات باید با یک متخصص در این مورد مشورت کنیم. استفاده از خدمات مشاوره آنلاین گل و گیاه می تواند بهترین روش برای رفع این نیاز باشد. شما می توانید با تماس و گفتگو با مهندسان کشاورزی داروخانه گیاهپزشکی نارنج اسپادانا هم مشکلات و بیماریهای گیاهان خود را بدانید. همچنین این داروخانه نسخه ی مورد نیاز گیاه شما که شامل انواع کود، قارچ کش و سموم است معرفی، تهیه و ارسال می کنند. بنابراین شما می توانید برای دریافت نسخه و خرید محصولات مورد نیاز با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.