علت زرد شدن برگ دبفن باخیا

بررسی علت زرد و خشک شدن برگ دیفن باخیا

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا به عوامل مختلفی مربوط است. به طور کلی نگهداری از این گیاه نیز مانند پرورش تمام گل ها و گیاهان آپارتمانی نکات ریز مخصوص به خود را دارد. بنابراین اگر شرایط نگهداری از این گیاه فراهم نباشد، اعتراض خود را به شیوه های مختلف مانند خشک شدن برگ و زرد شدنشان نشان می دهد. اگر شما هم نمی دانید دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست و به دنبال راه درمانی برای آن می گردید بهتر است به مطالعه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان ادامه دهید. ابتدا به اختصار شما را با شرایط نگهداری از این گیاه آشنا می کنیم:

 

شرایط نگهداری از دیفن باخیا

برای اینکه بدانیم دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست، بهتر است ابتدا بدانیم این گیاه به چه شرایطی برای نگهداری علاقه دارد. در این صورت است که هنگام بروز بیماری های احتمالی برای این گیاه، دلیل خشک شدن دیفن باخیا را بررسی کنیم. زادگاه این گیاه مناطق استوایی برزیل است. به همین خاطر است که بیشتر از هوای سرد، هوای گرم و مرطوب را می پسندد. بنابراین در آب و هوای گرم و مرطوب می توان از آن به عنوان گیاه مناسب باغچه استفاده کرد. برگ های این گیاه سمی هستند و در صورت جویده شدن توسط انسان مسمومیت را به همراه دارد. هوای ساختمان برای دیفن باخیا مهم است و بهتر است هنگام کثیف شدن هوا از دستگاه های تهویه هوا استفاده شود.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات جامع تر از شرایط نگهداری از دیفن باخیا بهتر است نکات زیر را در مورد نیازهای اساسی آن نظر بگیرید:

 • آبیاری: دیفن باخیا به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. بنابراین سعی کنید تا خشک نشدن خاکش به آن آب ندهید.
 • نور آفتاب: سایه آفتاب بهترین گزینه برای نگهداری از گلدان دیفن است. به این دلیل که نور مستقیم برای آن خوشایند نیست و یکی از علت های زرد و خشک شدن برگ دیفن باخیاست.
 • دمای هوا: بهترین دما برای نگهداری از آن 13 تا 20 درجه سانتی گراد است. این گیاه دمای بالا را بهتر از دمای پایین تحمل می کند.
 • نوع خاک: ترکیبی از کمپوست و خاک برگ که زهکشی شده باشد برای دیفن باخیا مناسب ترین خاک است.
 • میزان رطوبت هوا: رطوبت بالا برای دیفن باخیا خوشایندتر از خشکی هواست. غبارپاشی روزانه نیز برای این گیاه مناسب است.
 • تکثیر دیفن: بهتر است برای تکثیر دیفن باخیا از روش کاشت قلمه در خاک استفاده کنید.

علت زرد شدن برگ های دیفن باخیا چیست؟

“علت زرد شدن برگ دفن باخیا چیه؟”. این سوال یکی از رایج ترین سوالات در نگهداری از این گیاه این است. هنگام نگهداری از گل ها و گیاهان آپارتمانی با بروز مشکلات متعددی برای آن ها روبرو می شوید. تمامی این مشکلات نشانه هایی برای بروز یک مساله یا عامل ناخوشایند برای گیاهان هستند. در واقع این تنهاترین راه ارتباط بین شما و گیاهتان است. بنابراین باید تمامی این نشانه ها را به دقت بررسی کرده و از کنار آن ها به راحتی عبور نکنید. زردن شدن برگ نیز یکی از نشانه های بروز مشکل برای دیفن باخیا است. دلایل زرد شدن برگ دیفن باخیا متعدد است. بنابراین ابتدا باید به بررسی دلیل بروز آن پرداخت و سپس بر همان اساس درمان مناسب را برای آن در نظر گرفت. با هم علت های مختلف بروز این مشکل را بررسی می کنیم:

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا از پایین

شیوه رشد این گیاه این است که با هر ساقه یک برگ پهن رشد می کند. این ساقه ها به ساقه مادر چسبیده اند و از آن تغذیه می کنند. بنابراین به صورت طبیعی با رشد و بلند شدن گیاه، برگ های پایینی که عمر طولانی تری نیز دارند می ریزند. این روند کاملا طبیعی است و نگران کننده نیست. بنابراین هنگام بررسی علت خشک شدن گیاه دیفن باخیا یا زرد شدن آن، دقت کنید که برگ های جوان درگیر این مساله هستند یا برگ های پیر. اگر این مشکل برای برگ های پایینی پیش آمده باشد جای نگرانی نیست.

علت زرد شدن برگ دیفن باخی

آبیاری نامناسب دیفن باخیا

هنگامی که زرد شدن و خشک شدن این گیاه مربوط به برگ های جوان باشد، بر خلاف بررسی علت خشک شدن برگ های پایین دیفن باخیا که امری طبیعی است، اندکی جای نگرانی است. این گیاه جزء گیاهان حساس است. بنابراین کم یا زیاد بودن میزان آبیاری می تواند یکی از دلایل زرد شدن برگ های دیفن باخیا باشد. علاوه بر آن، اگر آب دادن به آن ها با برنامه ای نامنظم انجام شود نیز باعث ناراحتی گیاه و بروز واکنش گیاه می شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

درمان زرد شدن برگ دیفن باخیادر اثر آبیاری نامناسب

سعی کنید برنامه مشخصی برای گیاهتان در نظر بگیرید. به طور مثال اگر یک روز در میان به آن آب می دهید، با حفظ این روند و ثبات در آبیاری، حس امنیت را به گیاهتان بدهید. همچنین بهتر است به گیاهتان متناسب با فصل های سال آب بدهید. به این صورت که در فصل های گرم فواصل آبیاری را کم کنید و در فصل های سرد هنگام خشک شدن خاک به آن آب بدهید.

درمان زرد شدن برگ دیفن باخیا

علت خشک شدن نوک برگ های دیفن باخیا

یکی از علت های زرد شدن و خشک شدن برگ های دیفن باخیا نور نامناسب است. اگر زرد شدن برگ از نوک آن شروع شده باشد به احتمال زیاد گیاه شما نور کمی دریافت می کند. اگر نوک برگ خشک شده بود و خشکی بیشتر شبیه سوختگی بود می توان به این نتیجه رسید که گیاه بیش از حد در برابر آفتاب قرار گرفته است.

درمان خشک شدن نوک برگ های دیفن باخیا

محل قرار گرفتن گلدان دیفن باخیا را بررسی کنید. سعی کنید در تابستان آن را با فاصله بیشتری از پنجره نگه دارید. اما به دلیل نحوه تابش نور خورشید در فصل زمستان، بهتر است در این فصول گلدان را پشت پنجره بگذاری تا آفتاب بیشتری جذب کند. اما در هر صورت آن را در اتاقی بدون نور نگذارید.

علت خشک شدن گیاه دیفن باخیا

علت لکه های زرد روی برگ دیفن باخیا

اگر زرد شدن برگ های دیفن باخیا به صورت پراکنده باشد و به صورت لکه هایی روی برگ ظاهر شوند به طور قطع گیاه شما عفونی شده است. علت به وجود آمدن این عفونت نیز در اکثر موارد قارچی شدن ریشه و ساقه های گیاه است. ممکن است هنگام تکثیر یا آبیاری با وسایل ضد عفونی نشده، آن را به گیاهتان منتقل کرده باشید.

درمان لکه های زرد روی برگ های دیفن باخیا

برای بر طرف کردن علت زرد شدن برگ دیفن باخیا و عفونی شدن آن، بهتر است راه های ریشه ای و اصولی تری را به کار ببرید و به آغشته کردن برگ ها به قارچ کش ها اکتفا نکنید. به همین منظور گیاه را از گلدان در آورده، خاک گیاه را عوض کنید، ریشه گیاه را به قارچ کش آغشته کنید، گلدان را ضد عفونی کنید و پس از آن مجددا دیفن باخیا را در گلدان بکارید.

علت خشک شدن برگ دیفن باخیا

علت زرد شدن برگ های دیفن باخیا و وجود تار عنکبوت

اگر هنگام بررسی علت زرد شدن برگ دیفن باخیا، روی برگ ها آثار ریز تار عنکبوت را مشاهده کردید، بدانید گیاه شما آفت زده شده است. این تارها آثار حمله حشره ای به نام کنه ریز قرمز یا کنه تار عنکبوتی است. این حشره با حمله به ساقه، برگ و ریشه گیاه از آن تغذیه کرده و باعث زرد شدن و تغییر شکل گیاه و ریشه آن می شود.

درمان برگ های آفت زده دیفن باخیا

اگر مطمئن نیستید که آفت تا کجا به گیاهتان نفوذ کرده و آیا ریشه آن نیز آلوده شده است یا نه، بهتر است خاک گیاهتان را نیز عوض کنید. ابتدا آثار تار عنکبوت را از روی برگ پاک کنید. سپس برگ، ساقه و ریشه دیفن باخیا را به آفت کش ها آغشته کرده و مجددا دیفن باخیا را در گلدان بکارید.

دلایل زرد شدن برگ دیفن باخیا

ضعیف شدن برگ ها در اثر کمبود مواد مغذی

هنگام بررسی علت زرد شدن برگ دیفن باخیا اگر مشاهده کردید که ریزش برگ ها نیز زیاد شده است نشان دهنده ضعیف شدن گیاه در اثر کمبود کود و مواد مغذی است. این مساله یا مربوط به کهنه بودن خاک و از دست رفتن مواد مغذی آن است و یا به دلیل فواصل زیاد کود دهی به دیفن باخیا می باشد.

درمان خشک شدن برگ دیفن باخیا در اثر کمبود کود

ابتدا نوع خاک دیفن باخیا را بررسی کنید. اگر خاک گیاه از ابتدا مانند کوکوپیت مواد مغذی نداشته باشد باید روزانه به آن کود بدهید. اما اگر خاکتان مغذی باشد، ابتدا مطمئن شوید که مواد غذایی آن با آبیاری زیاد از بین نرفته است. در این صورت می توانید دو هفته یکبار به آن کود بدهید.

علت لکه های زرد روی برگ دیفن باخیا

بررسی تخصصی علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

در این نوشته سعی کردیم که تمامی دلایل و علت های زرد و خشک شدن برگ های دیفن باخیا را بررسی کرده و برای هر کدام راه درمان مشخصی را بیان کنیم. اما برای گیاهان نیز مانند انسان ها مراجعه به پزشک و بررسی تخصصی بیماری ها بهتر است. پس اگر شما هم نگران گیاه خانگی خود هستید و می خواهید در رابطه با مشکلات آن با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید بهتر است با شماره تلفن 09133752734 مهندس امیری تماس بگیرید و با مشاورین کلینیک گل و گیاه جوانه بان صحبت کنید. با انتخاب این مرکز امکان مشاوره آنلاین گل و گیاه نیز برای شما فراهم است.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
20 پاسخها
 1. مریم قاسمی
  مریم قاسمی گفته:

  سلام ممنون از شما بابت اطلاعات خوبی که به ما میدهیند. در کدام قسمت مشاوره رایگان انجام میشه؟

  پاسخ
 2. مائده
  مائده گفته:

  سلام سایت شما عالیه مشاوران با تجربه شما کمک خیلی زیادی به من کردند. مرسی از شما و تیم قویتون

  پاسخ
 3. سعید
  سعید گفته:

  سلام.یک دیفن باخیا دارم گذاشتمش تو آب برای ریشه زنی الان همه برگاش دارن زرد میشن چیکار کنم .ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ
 4. بهناز دستگیر عالی
  بهناز دستگیر عالی گفته:

  سلام من گلدان کاملیا دارم دور برگهاش شروع به زرد شدن کرد حتی چند برگ رو قیچی کردیم ولی هنوز خوب نیست حالش چکار کنم
  ضمنا یک گیاه باباآدم گرفتم گلدان رو بزرگتر کردم ولی برگهاش خیلی کوچک و ضعیف شد و قشنگیش رو از دست داد چکار کنم من🙏🏻

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. احتمالا گیاهان شما دچار تنش شده است. آیا نزدیک بخاری هستند؟ تهویه هوا چگونه است؟ آیا در خاک آنها آفتی مشاهده کرده اید؟

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.