روغن ولک ایرامون

سمپاشی زمستانه درختان مرکبات، پسته، زردآلو، هلو، انگور، زیتون و انار

سمپاشی زمستانه از جمله کارهای مهمی است که انجام آن باید در اولویت قرار گیرد. مدیریت باغات میوه در فصل زمستان از اهمیت بالایی برخوردار است. چنانچه سمپاشی زمستانه اصولی انجام دهید، دیگر نیازی به مصرف سم در فصل بهار و تابستان نخواهید داشت. به علاوه با انجام سمپاشی زمستانی بسیاری از آفات و بیماری‌های درختان میوه کنترل خواهند شد. همچنین این سمپاشی برای درختان تازه هرس شده یک پوشش بسیار قوی محسوب می‌شود. با توجه به اینکه سمپاشی زمستانه روی بهبود عملکرد و حفظ سلامتی درختان میوه بسیار موثر است، از این رو سایت جوانه‌بان این مقاله را جهت افزایش اطلاعات باغداران و کشاورزان در زمینه سمپاشی زمستانه مرکبات، گردو، زردآلو، انگور، زیتون و انار تهیه کرده است.

اهمیت سمپاشی زمستانه درختان میوه

سمپاشی زمستانه درختان میوه بسیار حائز اهمیت است.جهت این سمپاشی باید سموم زمستانه را مصرف کرد. معمولا این سموم را با روغن ولک ترکیب می‌کنند تا اثربخشی بیشتر روی درختان داشته باشد. آفات علاقه زیادی به مزه شیرین میوه درختان دارند، از این رو دشمن خطرناکی برای درختان میوه محسوب می‌شوند. باغداران برای حفاظت درختان خود در برابر انواع آفات گیاهی جهت تولید محصول باکیفیت و مرغوب نباید سمپاشی زمستانه را فراموش کنند. هدف از این سمپاشی از بین بردن انواع حشرات موزی است که در بخش زیر پوستی درخت باقی مانده‌اند. البته دانستن زمان مناسب این سمپاشی بسیار اهمیت دارد، چرا که تا حد زیادی مانع ابتلا درختان به انواع آفات و بیماری می‌شود. بطور معمول زمان مناسب سمپاشی زمستانی درختان میوه در اواسط بهمن ماه درست بعد از هرس درختان تا نهایتا پیش از شروع رشد رویشی و جوانه زنی (ابتدای فصل بهار) است.

چنانچه بعد از جوانه‌زنی درختان میوه آثار شدید آفات و بیماری را روی درختان خود مشاهده کردید، باید شاخه آلوده را قطع کنید تا از انتقال آن به تمام بخش‌های درخت جلوگیری شود. برای مثال سمپاشی درخت گردو در افزایش باردهی درخت بسیار اهمیت دارد. آنچه باید در زمان سمپاشی در نظر بگیرید شرایط آب و هوایی است، زیرا در زمان بارش برف و باران بخش زیادی از سم هدر خواهد رفت.

سمپاشی زمستانه مرکبات

سمپاشی زمستانه مرکبات جهت مبازره با آفات گیاهی و همچنین کاهش میزان مصرف سایر سموم در طول دوره رشد و تولید محصول بسیار اهمیت دارد. جهت دریافت بهترین نتیجه باید این عمل به صورت کاملا اصولی و صحیح انجام شود. رعایت نکات زیر جهت مدیریت اصولی سمپاشی زمستانی مرکبات الزامی است.

 • جهت کاهش تراکم آفت‌ بخش داخلی مرکبات و همچنین مصرف کمتر سموم زمستانی پیشنهاد می‌شود شاخه‌های داخلی درختان را هرس کنید. با این کار تهویه مناسب برای درخت نیز فراهم خواهید کرد.
 • حتما سم را براساس غلظت توصیه شده آماده کنید. محلول نهایی باید کاملا یکدست باشد.
 • سمپاشی باید به گونه‌ای انجام شود که ابتدا بخش‌های داخل درخت از بخش بالا به سمت پایین به سم آغشته شود. در مرحله بعد بخش‌های بیرونی نظیر تاج درخت باید سمپاشی شود.
 • اگر قصد ترکیب سم زمستانه با روغن‌ را دارید، باید از روغن‌های در بسته و معتبر استفاده کنید.

بعد از آشنایی با نکات مهم سمپاشی مرکبات، نوبت به موقع سمپاشی می‌رسد. بهترین زمان این سمپاشی جهت از بین بردن آفات مرکبات ابتدای اسفندماه است. فرمول توصیه شده کارشناسان گیاهپزشکی جهت مصرف سم زمستانه برای مرکبات حدود 1.5 لیتر روغن ولک در 100 لیتر آب است. در شرایطی که آلودگی کنه قرمز مرکبات مشاهده شد لازم است که کنه‌کش نیسورون به میزان 50 سی سی در 100 لیتر آب یا کنه‌کش آپولو به مقدار 50 سی سی در 100 لیتر آب به محلول سمپاشی اضافه شود.

سمپاشی زمستانه درخت پسته

سمپاشی زمستانه درخت پسته

سمپاشی زمستانه درختان پسته با استفاده از سم حشره‌کش به منظور نابودی آفات و تخم حشرات باقی‌مانده در بخش‌های شاخه‌ها و تنه انجام می‌شود. یکی از مزیت‌های این عمل کاهش آفات درخت پسته همچون کرم چوب‌خوار، پسیل، شپشک‌ها و… در سال بعد خواهد بود. بایستی خاطر نشان کرد که سمپاشی در فصل تابستان اثر چندانی روی بعضی شپشک‌ها نخواهد داشت، چرا که سپر روی بدن حشرات از آن‌‌ها در برابر سمپاشی محافظت می‌کند. از این رو باغداران سمپاشی زمستانی را جایگزین کرده‌اند. مصرف روغن ولک در سمپاشی زمستانی سبب نرم شدن سپر بدن حشرات می‌شود، در نتیجه سموم به راحتی به درون بدن آفات نفوذ خواهد کرد. شایان ذکر است که از روغن‌های زمستانه نمی‌توان در سمپاشی فصل تابستان استفاده کرد.

سموم فسفره دورسبان و دیازینون از جمله سمومی هستند که پسته‌کاران می‌توانند در این نوع سمپاشی استفاده کنند. البته روغن ولک را می‌توان به میزان یک درصد با سموم ذکر شده ترکیب کرد. با این کار میزان تاثیر سم روی نابودی کنه‌ها و حشرات بیشتر خواهد شد. زمان مناسب مصرف روغن ولک برای پسته حدود 4 هفته پیش از باز شدن گل‌ها و جوانه‌های درخت است. بنابراین می‌توان عملیات سمپاشی روغن ولک برای درخت پسته را از وسط ماه بهمن تا انتهای آن انجام داد. اگر از این روغن در زمان نامناسب استفاده شود سبب نابودی برگ‌های تازه و جوان درخت خواهد شد. کارشناسان گیاهپزشکی جهت نابودی آفاتی نظیر شپشک تنه و پسیل پسته مصرف این روغن را پیشنهاد می‌دهند.

سمپاشی زمستانه درخت هلو

سمپاشی زمستانه درختان هلو

یکی از بیماری‌های قارچی مهم درخت هلو، پیچش برگ هلو است. این بیماری قارچی در شرایط مرطوب در درختان هلو به شکل برآمدگی نارنجی رنگ روی سطح برگ‌ها ظاهر می‌شود. بهترین راهکار مبارزه با این آفت، سمپاشی زمستانه است. جهت این کار استفاده از اسپری گوگرد در فصل زمستان موقعی که قارچ در مرحله خفتگی قرار دارد توصیه می‌شود. اگر سمپاشی زمستانه درخت هلو را فراموش کردید، اصلا نگران نباسید چرا که با جمع‌آوری برگ‌های آلوده نیز می‌توانید این بیماری را تا حدودی کنترل کنید.

سمپاشی زمستانه زردآلود

سمپاشی زمستانه درخت زردآلو

در بررسی‌های انجام شده مناسب‌ترین راه جهت نابودی بیماری قارچی پوسیدگی قهوه‌ای در میوه‌های دارای هسته مانند زردآلو، سمپاشی زمستانه است. نکته مهم موقع سمپاشی زمستانه این است که قبل از شروع سمپاشی لازم است که تمامی باقی‌مانده میوه‌های آلوده مربوط به سال قبل از روی درخت جمع‌آوری شود. البته به غیر از سمپاشی می‌توان با هرس زمستانه از ابتلا درختان زردآلو به بیماری قارچی جلوگیری کرد. همچنین توصیه می‌شود جهت پیشگیری از این بیماری در ابتدای فصل بهار و پیش از گلدهی درخت از اسپری گوگرد استفاده کنند.

سمپاشی زمستانه درخت زیتون

سمپاشی زمستانه درخت زیتون

آفت عسلک زیتون یا آفت پسیل از جمله بیماری‌های مهم درخت زیتون محسوب می‌شود. گسترش این آفت در باغات زیتون عملکرد درخت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در برخی موارد درختان زیتون به دلیل شدت بالای آلودگی به طور کامل سفید رنگ می‌شوند. از اثرات مخرب این آفت می‌توان به ریزش گل و کاهش شکل‌گیری میوه اشاره کرد. همچنین میوه‌های تازه رشد کرده ریزش خواهند کرد. برای نابود این آفت خطرناک می‌توان از دو روش سمپاشی زمستانه و روغن‌پاشی استفاده کرد. بهترین زمان استفاده از روغن در بهمن ماه بوده که نیاز است در اسفند ماه تکرار شود. جهت سمپاشی زمستانی بیشتر از سموم مالاتیون، دیازینون و کلرپیریفوس استفاده می‌شود. توصیه می‌شود برای افزایش میزان کارایی این سموم جهت سمپاشی زمستانی آن‌ها را با 2 درصد روغن ولک مخلوط کنید.

سمپاشی زمستانه انگور

سمپاشی زمستانه باغ انگور

بهترین زمان سمپاشی زمستانی انگور با روغن ولک پایان فصل اسفند ماه و پیش از جوانه‌زنی درخت است. در شرایطی که قبلا باغ انگور به آفاتی مانند شپشک آرد آلود آلوده شده باشد لازم است که روغن ولک را همراه با یک حشره‌کش مناسب استفاده کنید. جهت مبازره با بیماری قارچی سفیدک مو و تریپس باید یک قارچ‌کش قوی نظیر دیازینون را به کار ببرید. همچنین بهترین راهکار برای مبازره با کرم خوشه‌خوار درخت انگور انجام سمپاشی زمستانه با استفاده از یک کرم‌کش مناسب است.

سمپاشی زمستانه درخت انار

سمپاشی زمستانه درخت انار

باغدارانی که به پرورش درخت انار مشغول هستند باید مراقب آفت شته انار باشند. این شته کل فصل زمستان را به شکل تخم بر روی سرشاخه‌های درخت انار سپری می‌کند. با شروع فصل بهار جمعیت این آفت زیاد شده به حدی که تمام سرشاخه‌های تازه و سطح میوه‌های تازه رشد کرده را فرا می‌گیرد. پیچش برگ‌ها، ریختن گل و میوه‌های تازه و همچنین تولید عسلک از دیگر آثار این آفت است. با شروع فصل تابستان به دلیل افزایش دمای هوا از تراکم جمعیت شته‌ها کاسته خواهد شد. حال که با این آفت آشنا شدید حتما برایتان سوال پیش آمده که چطور می‌توان از شر آن راحت شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که جهت مقابله با آفت شته انار باید سمپاشی زمستانه را در برنامه کاری خود قرار دهید. جهت نابودی تخم حشره باید سمپاشی زمستانی را با روغن فسفره انجام دهید.

سمپاشی زمستانه چه فوایدی دارد؟

 • چون در زمان سمپاشی زمستانه درختان فاقد برگ، گل و میوه هستند بر اثر سمپاشی آسیب کمتری به آن‌ها وارد خواهد شد.
 • جهت پوشش‌دهی کامل درختان، میزان سم کمتری مصرف خواهد شد.
 • به دلیل اینکه در زمان سمپاشی زمستانه برگ و میوه روی درخت وجود ندارد مشکل آلودگی محصول کمتر خواهد شد.
 • موقع سمپاشی نبود برگ و میوه روی درخت سبب رسیدن سم به تمام قسمت درخت خواهد شد.
 • عمل سمپاشی درختان میوه به راحتی انجام می‌شود.
 • راه کنترل تعدادی از آفات و بیماری‌ها فقط سمپاشی زمستاته است.
 • با سمپاشی زمستانه می‌توانید تعدادی از فاکتورهای آسیب زا را تا حد زیادی نابود کنید.
 • انواع مختلفی از کنه‌ها، شپشک‌ها، شته‌ها و بیماری‌های خطرناکی همچون پوسیدگی مومیایی میوه، لکه غربالی هسته‌دارها و… با سمپاشی زمستانه قابل کنترل خواهند بود.
 • این سمپاشی برای درختان هرس شده یک نوع پوشش حفاظتی قوی محسوب خواهد شد.

سم پاشی زمستانه با روغن ولک

در زمان سمپاشی زمستانه باید چه نکاتی را راعایت کرد؟

1- زمان مناسب سمپاشی زمستانه را حدود یک هفته پیش از تورم جوانه‌های رویشی در نظر بگیرید.

2- حدالامکان سمپاشی را پس از هرس درختان میوه انجام دهید.

3- جهت سمپاشی بهتر است که از سمپاش‌های موتوری استفاده کنید. سمپاش‌های دستی به دلیل فشار سمپاشی کمتر، کارایی پایین‌تری دارند.

4- سمپاشی را باید به نحوی انجام دهید که محلول سم به شکل قطرات باران از روی شاخه‌های درخت به زمین بریزد.

5- یکی از بخش‌های مهم درختان جهت سمپاشی تنه درختان است. موقع استفاده از سم سمپاشی تنه درخت را به خاطر بسپارید.

6- بهترین ترکیب سم جهت سمپاشی زمستانی ترکیب روغن ولک با یک حشره‌کش یا کنه‌شکش قوی مانند دورسبان است.

7- برای اینکه مجبور نباشید سمپاشی زمستانه را تکرار کنید، توصیه می‌شود یک قارچ‌کش یا باکتری‌کش همچون اکسی کلرور مس را انتخاب کنید.

8- اگر قصد استفاده همزمان سموم قارچ‌کش، حشره‌کش و یا کنه‌کش همراه با روغن ولک را دارید، باید به ترتیب اضافه کردن به مخزن سمپاشی توجه کنید. ترتیب ریختن مواد داخل مخزن بدین گونه است که باید در ابتدا سموم قارچ‌کش بعد سموم حشره‌کش و کنه کش و در آخر روغن ولک را اضافه کرد.

9- چنانچه موقع سمپاشی جوانه‌های درخت متورم شده بودند از اختلاط ترکیبات مسی با سایر سموم و همچنین روغن ولک خودداری کنید.

10- مقدار مناسب روغن برای سمپاشی 2 درصد تعیین شده است. ولی در شرایطی که بخواهید با هدف جبران به تعویق افتادن جوانه‌زنی درخت و همچنین حفاظت درختان میوه در برابر سرمازدگی از آن استفاده کنید، مقدار روغن را می‌توانید تا 4 درصد افزایش دهید.

11- پیش از اینکه از روغن استفاده کنید، به تاریخ ساخت آن توجه کنید. پیشنهاد می‌شود جهت افزایش میزان حلالیت آن را با مقداری آب ولرم ترکیب کرده و بعد داخل مخزن سمپاشی بریزید.

12- اگر تصمیم دارید پس از بارش باران سمپاشی را انجام دهید باید حدود سه روز از آن گذشته باشد.

دستورالعمل‌های ضروری موقع سمپاشی زمستانی

1- استفاده از وسایل حفاظتی همچون عینک، دستکش، ماسک و کلاه موقع سمپاشی جهت پیشگیری از صدمات ناشی از مصرف سم الزامی است.

2- از خوردن وآشامیدن موقع سمپاشی بپرهیزید.

3- نباید از سمومی که برای مدت زمان طولانی در مخزن سمپاشی باقی مانده است، استفاده کرد.

4- از ریختن اضافی ترکیبات سمی به داخل آب‌های زیرزمینی خودداری کنید.

5- بعد از اتمام کار سمپاشی حتما مخزن سمپاش را به خوبی شستشو دهید.

6- در شرایطی که بعد از مصرف سم دچار سردرد، سرگیجه و تهوع شدید فورا خود را به پزشک نشان دهید.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

سمپاشی زمستانه اصولی زیر نظر کارشناسان نارنج اسپادانا

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در ارتباط با اهمیت سمپاشی زمستانه، اصول سمپاشی تعدادی از درختان میوه و نکات ضروری موقع سمپاشی در اختیار باغداران و کشاورزان قرار دهیم. چنانچه در زمینه سمپاشی زمستانه درختان میوه باغتان به راهنمایی نیاز دارید به شما استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان کشاورزی نارنج اسپادانا را پیشنهاد می‌دهیم.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.