کوددهی هندوانه

بهترین کود برای هندوانه (کوددهی برای رشد و گلدهی)

کود برای هندوانه در مراحل مختلف رشد از اهمیت بالایی برخوردار است. بطور معمول برای داشتن محصول باکیفیت و بازارپسند بایستی از یک برنامه ی کوددهی مناسب استفاده شود. آشنایی با زمان کوددهی هندوانه، شناسایی بهترین کود برای این محصول وتأثیر کودهای لازم برای آن در هر مرحله از رشد نقش بسزایی در داشتن محصول با کیفیت و سالم دارد. قصد ما در این مقاله از سایت جوانه بان معرفی بهترین کود برای هندوانه و تأثیر کود بر روی رشد، گلدهی و درشتی هندوانه می باشد.همچنین در این مقاله توضیحاتی درباره ی روش کوددهی به هندوانه و زمان مناسب کوددهی آن ارائه خواهد شد.

 

هندوانه در چه زمانی به کوددهی نیاز دارد؟

بهترین زمان برای کوددهی هندوانه موقعی است که ساقه های خزنده ی میوه شروع به رشد می کنند. استفاده از کود در این زمان سبب رشد حداکثری میوه می شود، در این زمان کود ازتبه صورت سرک به زمین داده می شود.قبل از آنکه هندوانه در زمین کشت شود بایستی آزمایش خاک از نظر مواد مغزی مانند گوگرد، پتاسیم و فسفات انجام شود. در این مرحله اغلب از کود اوره و کود مرغی همراه با آماده سازی زمین جهت کشت استفاده می شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کوددهی در زمان رشد برگهای حقیقی

یکی دیگر از زمان هایی که هندوانه نیاز به کوددهی دارد هنگام رشد برگ های حقیقی است که حدودا یک هفته پس از کاشت نشا اتفاق می افتد. کود برای هندوانه در این زمان گیاه را تقویت کرده و مواد مغزی ابتدایی گیاه را تأمین می کند. استفاده از کودهای پتاسیم، نیتروژن و فسفر (NPK )توصیه می شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کوددهی ده روز پس از کاشت

پس از آنکه 10 روز از کاشت نشا هندوانه گذشت جهت مقاوم سازی گیاه در برابر تنش های محیطی بایستی از کود هیومیک اسید استفاده شود. مصرف کود در این زمان سبب افزایش رشد ریشه و استقرار بهتر آن در خاک می شود، بعلاوه بهبود جذب مواد مغزی توسط گیاه یکی دیگر از فواید مصرف کود در این مرحله از رشد این گیاه است. بهتر است کود هیومیک اسید  پس از گذشت 10 روز از زمان کاشت همراه با اولین آبیاری استفاده شود.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک(مایع و پودری) با شماره 09111298979 تماس بگیرید

بهترین کود برای گلدهی هندوانه

در مرحله ی قبل از گلدهی هندوانه لازم است از کودهایی که حاوی ریزمغزی هستند و فسفر و آمینواسید نیز در ترکیب آن وجود دارد، استفاده شود. کود برای هندوانه در این مرحله از رشد، گلدهی در گیاه راه تحریک کرده و قدرت آن را افزایش می دهد. پس از اینکه گیاه وارد مرحله ی میوه دهی شد به وجود سه عنصر فسفر، نیتروژن و پتاسیم نیاز شدیدی پیدا می کند. استفاده از کود سه بیست نیاز گیاه را تأمین خواهد کرد.

کود اسید امینه

برای خرید اسیدآمینه با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود کلسیم برای هندوانه

یکی از علائم کمبود کلسیم در میوه ی هندوانه پوسیدگی گل گاه و ایجاد لکه ی سیاه رنگ در بخش انتهایی آن است. به همین دلیل استفاده از کود کلسیم در مرحله ی میوه دهی این گیاه توصیه می شود. کود کلسیم برای هندوانه اندازه ی میوه را افزایش می دهد، باعث می شود میوه ترک نخورد و از فرم گرد خود خارج نشود.یکی دیگر از فواید استفاده از کود کلسیم افزایش زمان انبارداری میوه می باشد.در بکارگیری کود برای هندوانه بایستی تعادل را رعایت کرد چرا که استفاده بیش از حد از کودهای ازته سبب کاهش کلسیم خاک می شود.

 کود پتاسیم برای درشتی هندوانه

یکی دیگر از کودهایی که برای هندوانه توصیه می شود، کودپتاس است. کمبود پتاسیم در گیاه سبب کاهش رشد و زردی در قسمت انتهای ساقه و برگ می شود به همین دلیل برای داشتن محصول خوب و باکیفیت بایستی در برنامه ی کودی این محصول قرار گیرد.کود پتاسیم برای هندوانه بر روی قرمز شدن آن اثر می گذارد. همچنین کود پتاسیم باعث می شود محصول تولیدی گوشتی تر شود و دارای ویتامین c بیشتری باشد. یکی دیگر از اثرات کود پتاسیم برای هندوانه افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش محیطی و تغذیه ای است. درشت شدن هندوانه، سنتز مواد قندی و شیرین شدن آن و افزایش وزن و حجم میوه هندوانه از دیگر اثرات کود پتاسیم برای هندوانه می باشد

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره  09111298979  تماس بگیرد

استفاده از اوره جهت کوددهی هندوانه

بهترین کود برای رشد هندوانه،کود ازت است. این کود به فرم های  سولفات آمونیم، نیترات آمونیم و اوره در بازار وجود دارد. هندوانه در زمان اوایل رشد خود به میزان بالایی از نیتروژن نیاز دارد و در زمان میوه دهی نیازش به پتاسیم و فسفر بیشتر می شود. کوددهی نیتروژن در اوایل رشد گیاه باعث تحریک رشد گیاه و رویش برگ می شود. اگر از کود نیتروژن دار پس از رسیدن میوه هندوانه استفاده شود باعث رشد بیشتر شاخ و برگ شده و میوه رشد کمتری خواهد داشت. پس زمان بکارگیری کوددهی نیتروژن برای هندوانه بسیار اهمیت دارد.

کود مرغی برای هندوانه

کود مرغی یکی از بهترین کودهای آلی در جهان به حساب می آید. کشاورزان کوددهی با کود مرغی را در آغاز سال زراعی آغاز می کنند. مناسب ترین زمان استفاده از کودمرغی برای هندوانه فصل پائیز است. در این زمان کود مرغی به خوبی در خاک تجزیه شده و سبب انتقال بهتر عنصرهای مغزی مورد نیاز گیاه هندوانه به خاک می شود. کود مرغی برای هندوانه به دو فرم خام و فرآوری شده (پلیت) مورد استفاده قرار می گیرد. جهت تأمین مواد مغزی خاک قبل از کشت گیاه هندوانه استفاده از 2-4 تن کود مرغی به صورت خام یا پلیت برای هر هکتار از زمین زیر کشت توصیه می شود. گیاه هندوانه در خاک سبک رشد بهتری دارد، استفاده از کود مرغی در خاک زیر کشت گیاه هندوانه بافت آن را سبک می کند. بعلاوه استفاده از این محصل برای هندوانه باعث رشد سریع آن شده واثرات منفی تغییرات آب و هوایی بر روی گیاه هندوانه را خنثی می کند. افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها از دیگر فواید استفاده از کوددهی با این کود است. یکی دیگر از عواملی که در خاک زیر کشت گیاه هندوانه حائز اهمیت استPH  خاک بود که بایستی حدود 6-7 باشد. کوددهی خاک با کود مرغی میزان PH را تنظیم می کند.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

کوددهی با کود سفید

کود سفید یکی از انواع کودشیمیایی استفاده شده برای هندوانه است. این کود از دو ترکیب اصلی نیتروژن و ازت ساخته شده است. به کود سفید، کود نیتروژنی یا ازته نیز می گویند. این کود محلول در آب بوده به همین دلیل بعد از استفاده، خاک زیر کشت نیاز به آبیاری دارد تا جذب بیشتری توسط ریشه ی گیاه داشته باشد. کوددهی هندوانه با کود سفید باعث رسیدگی ظاهری و سفت شدن آن می شود اما به دلیل اینکه این کود از تولید لیکوپن (رنگدانه اصلی میوه) جلوگیری می کند قسمت گوشتی میوه سفید رنگ است. در استفاده از کود سفید بایستی احتیاط کرد چراکه باعث بروز سرطان در انسان می شود.

نحوه ی کوددهی هندوانه

آشنایی با نحوه ی کوددهی هندوانه بسیار مهم می باشد. اگر به صورت گرانول باشد در هنگام استفاده دقت کنید که به برگ های گیاه تماس نداشته باشد چراکه برگهای گیاه به کود حساس بوده و سریع صدمه می بیند. حتما به این نکته توجه کنید که پس از کوددهی هندوانه ، آبیاری انجام دهید تا ریشه گیاه بتواند به خوبی از مواد مغزی تغذیه کند. نحوه ی کود برای هندوانه با هیومیک اسید بدین شکل است که پس از استفاده بایستی آبیاری صورت گیرد.اگر خاک زیر کشت قلیایی و شور بود عمل تکرار در استفاده از کود هیومیک اسید توصیه می شود. عمده ی کودهای NPK به صورت محلول پاشی استفاده می شوند. بهتر است برای حل شدن سریع تر کودهای پودری ابتدا به تدریج در ظرف مورد نظر اضافه شده و سپس به منبع اصلی منتقل شود. کود کلسیم برای هندوانه نیز به صورت محلول پاشی استفاده می شود.

نحوه کوددهی هندوانه

بهترین کود برای هندوانه

همانطور که در مطالب قبل گفته شد انتخاب بهترین کود برای هندوانه در داشتن محصول خوب و بازار پسند بسیار اهمیت دارد. انواع مختلفی از کود در بازار موجود هستند، اما همه ی آنها مناسب گیاه نمی باشند. تعداد زیادی از کودها نسبت به داشتن مواد مغزی ضعیف هستند و استفاده از آنها رشد گیاه هندوانه را با مشکل روبه رو می کند. در جهت افزایش آگاهی در انتخاب و استفاده ی درست کود برای هندوانه و ارائه ی برنامه ی دقیق کوددهی مناسب جهت بهره مندی از بهترین محصولات در سالهای متمالی می توانید از کارشناسان کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان مشاوره بگیرید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

3 پاسخها
 1. حاجیانی ابوذر
  حاجیانی ابوذر گفته:

  سلام…گوگرد رو بصورت پودر(تو گونی کرده و رویه زمین راه برده.گونیرو تکون میدیم بشیه رو خاک یا گیاه)چه موقعی انجام‌بدیم‌بهتره؟؟
  چه کارایی داره
  من یه دو سال پیش انجام‌دادم..پوته مریز بود سفیدک و قارچ داشت در حال خشک شدن بود…این کارو که انجام‌دادم.دیگه گیاه خشک نشد..ولی هندوانه هم دیر قرمز شد دونش

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.