شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم

بهترین نحوه و شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم در آپارتمان

اسپاتی فیلوم در بین گل های آپارتمانی یک گل پر طرفدار است. به همین دلیل نیز کلینیک گل و گیاه جوانه بان سعی کرده است با نوشتن یک مقاله به توضیح شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم در آپارتمان و در فصل های زمستان و تابستان پرداخته و همچنین روش های مختلف پرورش و تکثیر آن را در آب و خاک آموزش دهد.

آشنایی با گیاه اسپاتی فیلوم

دوستداران پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی به خوبی با اسپاتی فیلوم آشنا هستند. این گل از خانواده شیپوریان است و جزء گیاهانی محسوب می شود که دوبار در سال در صورت مناسب بودن شرایطشان گل می دهند. عمر این گل ها 4 تا 10 هفته است. گل های سفید رنگ و زیبای آن و تاثیر مثبتش در کاهش آلودگی های محیطی و تصفیه هوا، علت شهرت این گیاه به گل صلح است. زادگاه اصلی این گل مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا است. باید به خاطر داشته باشید که برگ ها و شیره های این گیاه سمی بوده در صورت لمس یا خوردن آن ها توسط انسان حساسیت بالایی را به همراه دارد. در ادامه شما را با شرایط صحیح نگهداری از گل اسپاتی فیلوم آشنا می کنیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

شرایط نگهداری از گل اسپاتی فیلوم در آپارتمان

نحوه نگهداری هیچ گیاهی به طور کامل با گیاه دیگر یکسان نیست. چرا که هر کدام از آن ها در میزان نیاز به آب، نور خورشید، نوع و ترکیب خاک و سایر موارد منحصر به فرد هستند. برای اینکه بهترین شرایط را برای نگهداری از گل هایی مانند اسپاتی فیلوم فراهم کنید باید به طور کامل با نیازهای آن ها آشنا شوید. به همین دلیل لازم است نکاتی که در ادامه بیان می شود را به یاد داشته باشید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

میزان آبیاری

به طور کلی آبیاری متعادل، بهترین شرایط برای نگهداری از اسپاتی فیلوم است. بطوریکه زمانی که نباید بگذارید خاک گیاه به طور کامل خشک شود. برای این کار باید کمی انگشتتان را در خاک فرو کنید و زمانی که دیدید خاک خشک است به آن آب بدهید. اما روش و نحوه نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم در تابستان و زمستان با هم متفاوت است. چرا که گرمی هوا در روزهای گرم تابستان باعث می شود نیاز گلدان به آب بیشتر باشد. به یاد داشته باشید که همانطور که کم آبی باعث خشکی این گیاه می شود، آبیاری کم نیز باعث پژمرده شدن برگ ها می شود. بهترین آب نیز آبی است که بدون کلر و فلوراید باشد و با دمای اتاق یکسان باشد. بنابراین اگر از آب شیر استفاده می کنید لازم است آن را به مدت یک روز به کناری گذارشته با کلر و فلوراید آن از بین برود.

شرایط نگهداری از گل اسپاتی فیلوم در آپارتمان

شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم در نور مناسب

برای اینکه بهترین شرایط را برای نگهداری از اسپاتی فیلوم فراهم کنید و نور کافی آن را تامین کنید باید نسبت به فصلی که در آن قرار دارید مکان مناسبی را برای گلدان در نظر بگیرید. چرا که این گل به نور آفتاب در حد تعادل نیاز دارد. به همین دلیل لازم است در روزهای گرم تابستان آن را در نیم سایه قرار داده و از مواجهه با نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. در غیر این صورت شاهد سوختن برگ های آن می شوید. اما نور ضعیف زمستان اگر به صورت غیر مستقیم به گیاه بتابد، توانایی اسپاتی فیلوم را در گلدهی کم می کند. بنابراین می توانید ساعاتی از روز گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

شرایط نگهداری از اسپاتی فیلوم خاک مناسب

برای فراهم آوری خاک مناسب که بتواند بهترین شرایط نگهداری از اسپاتی فیلوم را مهیا کند باید به یاد داشته باید که خاک آن را سبک انتخاب کنید. چرا که خاک مناسب برای ریشه آن اصلا مناسب نیست. اما خاکی که مقوی نباشید نیز باعث می شود گلدهی اسپاتی فیلوم به تعویق بیفتد. دو ترکیب مناسب برای خاک اسپاتی فیلوم عبارت است از:

پرلیت + خاک برگ + پیت ماس

خاک برگ + پرلیت + کوکوپیت

همچنین از آنجایی که ریشه گیاه به رطوبت حساس است و اگر مدت زمان زیادی در مواجهه با آب قرار بگیرد می پوسد، خاکش نیز باید زهکشی خوبی شده باشد. برای خروج آب اضافی از گلدان نیز می توانید چند سوراخ ته گلدانتان ایجاد کنید تا آب در گلدان جمع نشود.

شرایط نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

میزان نیاز به کوددهی

کمبود مواد غذایی در خاک، علاوه بر به تعویق افتادن گلدهی، باعث کوچک شدن برگ ها نیز می شود. بنابراین سعی کنید شرایط مناسب برای نگهداری از اسپاتی فیلوم را فراهم کنید و به مقدار کافی کود شیمیایی به آن بدهید. بهترین زمان برای کوددهی بهار و تابستان است. چرا که این روزها فصل گلدهی آن است. همچنین این گل به کمبود منیزیم و آهن بسیار حساس است. بنابراین باید مراقب کمبود این دو ماده در خاک گیاه باشید. بهتر است از کودهای کامل سه بیست برای اسپاتی فیلوم استفاده کنید. چرا که علاوه بر پتاسیم، فسفر و نیتروژن، آهن و منیزیم نیز دارد. علاوه بر این می توانید از کود کلات آهن به صورت جداگانه نیز برای آن استفاده کنید.

شرایط محیطی و دمای مناسب برای نگهداری اسپاتی فیلوم

بیشتر گیاهانی که به عنوان گل و گیاه آپارتمانی می شناسیم با دمای محیطی که انسان زندگی می کنند سازگار هستند. بنابراین لازم نیست خیلی دما را تغییر دهید. همانطور که گفته شد این گیاه در مناطق گرمسیری رشد پیدا کرده است. بنابراین بهترین شرایط دمایی برای نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم 20 تا 26 درجه سانتی گراد است. البته این گیاه تا دمای 30 درجه سانتی گراد و 13 درجه سانتی گراد را نیز می تواند تحمل کند. اما اگر دما از این مقدار بالاتر یا پایین تر برود اسپاتی فیلوم نمی تواند به رشد خود ادامه دهد و از بین برود. این مساله در مورد هوای سرد بیشتر صدق می کند.

شرایط نگهداری از گل اسپاتی فیلوم در خانه

رطوبت مورد نیاز

مناطقی که این گیاه دوست دارد و در آنجا بهترین رشد را داشته است، از جمله مناطق مرطوب به حساب می آمده است. بنابراین اگر می خواهید در خانه و آپارتمان شما هم بهترین رشد را داشته باشد و زیبایی خود را از دست ندهد، باید محیط را برای اسپاتی فیلوم مرطوب نگه دارید. روزهایی که هوا معتدل است لازم به ایجاد رطوبت مصنوعی ندارید. ولی در محل زندگیتان روزهایی از سال هوا بسیار خشک است، باید با بخار کردن آب محیط را معتدل کنید. همچنین می توانید از غبار پاشی برگ ها برای کمک به رطوبت رسانی استفاده کنید. یکی دیگر از روش ها رطوبت رسانی به این گیاه ایجاد محیط جزیره برای آن است. نحوه نگهداری گلدان گل اسپاتی فیلوم در آب به این صورت است که گلدان را در ظرف آبی قرار می دهیم تا رطوبت لازم را از زیر گلدان جذب کند.

چگونگی تعویض گلدان

گلدانی که برای اسپاتی فیلوم در نظر می گیرید باید کاملا متناسب برای ریشه باشد. چرا که گلدهی بهتر آن به تنگ بودن فضای ریشه بستگی دارد. بنابراین بهتر است گلدان بزرگی برای آن انتخاب نکنید. در بهترین شرایط هنگام نگهداری از اسپاتی فیلوم باید زمانی گلدان را عوض کنید که ریشه ها از ته گلدان بیرون زده باشد و دیگر فضای کافی برای رشد را نداشته باشد. گلدان جدید باید تنها چند سانتی متر از گلدان قبلی بزرگ تر باشد. قبل از تعویض گلدان لازم است به اندازه کافی خاک را آب بدهید. پس از بیرون آوردن گل از گلدان نیز ریشه ها را بررسی کنید و آن هایی که خشک و قهوه ای شده است را از سایرین جدا کنید.

شرایط نگهداری گل اسپاتی فیلوم در خانه

شرایط نگهداری درست از اسپاتی فیلوم با هرس به موقع آن

هرس اسپاتی فیلوم برای گلدهی بیشتر و بهتر آن بسیار مهم است. به همین دلیل می توانید پس از پایان مدت گلدهی گیاهتان و خشک شدن گل ها ساقه آن را کوتاه کنید و برگ های اضافه و خشکیده آن را بچینید. نگران رشد مجدد برگ ها و ساقه ها نباشید. چرا که این گیاه به طور قطع به رشد خود ادامه می دهد.

بهترین شرایط نگهداری و تکثیر اسپاتی فیلوم

هر گیاهی از یک یا چند روش قابل تکثیر است. در این میان شرایط پرورش و نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم به نسبت راحت تر است. به طور کلی از یکی از روش هایی که در ادامه توضیح داده می شود می توانید برای تکثیر این گیاه استفاده کنید:

 • کاشت بذر: بذر این گیاه از گل آن به دست می آید. پس از خشک شدن گل ها می توانید داخل آن را با چاقویی بشکافید و بذر را خارج کنید. چاله های کوچکی به عمق یک بند انگشت در خاک ایجاد می کنیم و بذرها را درون آن می کاریم. پس از آبیاری کافی گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهیم تا جوانه بزند.
 • تقسیم بوته: برای تکثیر اسپاتی فیلوم از این روش می توانید گل را با ریشه از خاک خارج کنید و ریشه آن را تقسیم کنید و با همان روش نگهداری قبل در گلدان بکارید.

بهترین شرایط نگهداری و تکثیر اسپاتی فیلوم

شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم هنگام بروز بیماری و آفت زدگی

اسپاتی فیلوم یکی از گل های مقاوم و کم دردسر است. اما یکی از مهمترین مشکلاتی که برای یک گلدان اسپاتی فیلوم رخ می دهد حجوم آفت های مختلف گیاهی است. باید آن ها را بشناسید تا بتوانید شرایط مناسبی برای نگهداری از اسپاتی فیلوم آفت زده در نظر بگیرید. انواع آفت هایی که ممکن است به این گیاه حمله کند عبارتند از:

 • شته: شته ها به سرعت تولید مثل می کنند و از مواد غذایی گیاه از طریق مکیدن شیره گیاه تغذیه می کنند و باعث ضعیف شدن گیاه می شوند. همچنین ماده چسبناکی تولید می کنند که باعث جذب مورچه ها و هاگ ها و ایجاد قارچ گیاهی می شود.
 • شپشک: جای شپشک آرد آلود معمولا در پشت برگ هاست. معمولا علاوه بر تولید ماده چسبناک، ماده مخملی سفید رنگی تولید می کنند که نشانه بارز وجود آن هاست. این حشرات نیز از شیره گیاه استفاده می کنند.

بیماری و شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم

درمان مشکلات و آفت زدگی گل اسپاتی فیلوم

بسیاری از افراد علی رقم اینکه به خوبی از گیاهان نگهداری می کنند، در تشخیص و درمان آفت زدگی و قارچ گلدان مشکل دارند. به طور مثال نمی دانند از چه حشره کشی برای گیاهان استفاده کنند یا کدام قارچ کش گیاهان برای این گل مناسب تر است. به همین دلیل در ادامه چند راه برای فراهم آوری شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم آفت زده و درمان آن را به شما پیشنهاد می کنیم:

 • گیاه را به سرعت از بقیه گلدان ها جدا کنید و برگ ها و ساقه های آن را با محلول آب و صابون یا آب و الکل پاک کنید.
 •  از مشاورین جوانه بان بخواهید بهترین آفت کش را به شما معرفی کنند. سموم معرفی شده را نیز می توانید از فروشگاه این مرکز با بهترین قیمت تهیه کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.
شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
6 پاسخها
 1. رضاییان
  رضاییان گفته:

  منم گیاه فیلوم دچار آفت شده بود ولی با متخصص خوب سایت جوانه بان تونستم مشکلش رو جل کنم خیلی عالی بود

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.