خاک مناسب درخت گردو

خاک مناسب درخت گردو چیست؟ (کود مناسب درخت گردو)

انتخاب خاک مناسب درخت گردو بسیار مهم است . خاک منبع تغذیه گیاهان است،  بنابراین  اگر به درستی انتخاب نشود ، شما در باردهی محصول دچار مشکل خواهید شد. همچنین شناختن مقادیر مواد مغذی موجود در خاک بسیار مفید است تا بتوانید حداکثر عملکرد محصول را در زمین حفظ کنید. داشتن دانش باعث می شود که بدانید از چه نوع خاک وکودی برای افزایش کیفیت عملکرد نهال ها و درختان بعدی گردوی خود استفاده کنید .بنابراین در ابتدا بهتر است تا تمام عوامل مهمی که در خاک درخت گردو تاثیر دارند را به درستی بشناسید تا در زمان کاشت و باردهی درخت گردو به مشکلی بر نخورید.با سایت مشاوره جوانه بان همراه شوید تا نکات لازم در انتخاب خاک، تقویت خاک، مکان مناسب جهتپرورش نهال گردو را به شما کمک کنیم.

 

 

خاک مناسب  برای احداث باغ گردو

قبل از مرحله ی کاشت  نهال گردو  شما باید  بررسی های لازم را  درباره خاک باغ گردو به عمل آورید خاک مناسب درخت گردو نه خیلی سفت و  مملو از سنگ و کلوخ است و نه خیلی  رس. خاک سفت مشکلاتی برای نهال گردو به دنبال خواهد داشت. اگر ریشه های درخت گردو داخل خاک سفت قرار بگیرد، امکان حرکت ریشه گردو در اعماق خاک دیگر وجود ندارد و ممکن است با گذشت زمان به رشد خود نتواند ادامه دهد. پس لازم است تا اعتدال را در ترکیب خاک گردو رعایت کرد. خاک  معمولی را زمانی می توانید انتخاب کنید که درختان گردو  ریشه دوانده باشند. در این صورت  اگر خاک درخت گردو یک ترکیب معمولی هم  باشد مشکلی پیش نمی آید. شما می توانید ابتدا ریشه ها را با شرایط آشنا  کنید و پس از آماده شدن ریشه ها اقدام به تعویض خاک کنید.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

بهترین اقلیم و ارتفاع برای کاشت گردو

شرایط اقلیمی و آب و هوا  عامل محیطی در کاشت نهال گردو است. گردو درختی است که در شرایط آب و هوای مدیترانه ای در نواحی که دارای تابستانهای معتدل و زمستان سرد باشند به خوبی رشد می­کند.  آب و هوا می تواند در تصفیه خاک مناسب گردوها موثر  باشد. در مناطق سردسیر به لحاظ تجربی  خاک بهتری برای کاشت نهال های گردو وجود دارد.در منطقه گرمسیرشخم زدن و هوادهی  خاک، می تواند در کاشت گردو کمک کننده باشد. ایران در عرض جغرافیایی ۴۰ –۲۵ درجه شمالی واقع شده است- مناطق گردو کاری در دنیا در عرض ۵۵-۳۰ درجه شمالی واقع گردیده اند. بنابراینبه جز استانهای جنوبی کشور(حاشیه خلیج فارس و دریای عمان) سایر مناطق کشور در صورت فراهم گردیدن سایر فاکتورهای آب و هوائی می توانند به کشت گردو اختصاص یابند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

بهترین مکان کاشت گردو

برای مکان کاشت گردو توصیه می شود درختان گردو در دامنه های رو به شمال کشت شود. این عمل بخاطر این است که تا گلدهی بهاره آنها به تأخیر افتاده و بصورت طبیعی خطر سرما زدگی آنها کاهش یابد. بهترین مکان برای کاشت گردو از بذر به صورت انبوه ، کاشت در خزانه و با فاصله حداقل ۲۰ سانتیمتر است. فاصله کاشت بیشتر از ۲۰ سانتی متر برای کاشت در خزانه موجب هدر رفت مکان  می شود. فاصله کمتر از این  مقدار هم می تواند مشکلاتی را در جهت رشد و سپس بیرون آوردن نهال ها بوجود می آورد.

ترکیب مناسب خاک گردو

گردو در خاکهای رسی سنگین و مرطوب رشد مناسبی ندارد ، وجود خاکهای نیمه سنگین از نوع شنی رسی و لومی برای پرورش گردو مناسب است و عمق خاک باید حداقل ۳ متر باشد. خاکهای لومی نسبت به خاکهای شنی به دلیل ویژگی حاصلخیزی و  حفظ بهتر رطوبت بهترند چرا که امکان بهتری برای مدیریت آبیاری دارند. برای ایجاد یک ترکیب خاکی مناسب برای نهال گردو  لازم است که از اضافه کردن کودها غافل نشوید. همان طور که می دانید از 2 نوع کودها می توانید استفاده کنید  1. کود حیوانی 2. کود شیمیایی  .افزودن کود و تقویت کننده ها هم باعث میشود  تا عناصر موجود در خاک با سرعت بیشتری به مرحله ی نهایی نزدیک شوند و هم به عنوان  عامل تقویت کننده عمل خواهند کرد.

عناصر معدنی در خاک مناسب درخت گردو

لازم است  عناصر معدنی در خاک درخت گردو هر از چندی بررسی شوند، در غیر این صورت با وجود  تمام مراقبت هایی که در باغ گردوی خود انجام داده اید، به قدرت تنه و ریشه ی درختان گردو کمک نکرده اید و بهتر است بگوییم که تمام زحمات شمابه باد رفته اند.خاک دور ریشه باید حاوی مواد مغذی کافی باشد که گیاه به آن احتیاج دارد.  عناصر معدنی ممکن است همیشه در خاکهایی که کشت می کنیم ، به مقدار کافی وجود نداشته باشد. به خصوص مناطقی که در آن به دلیل کشت اولیه و کشت ناخودآگاه از نظر برخی مواد معدنی فقیرشده باشند.

کود مناسب درخت گردو

گوگرد،یکی از بهترین کودهای درخت گردو

با توجه به نتایج تجزیه و تحلیل خاک، اگر مقدار pH خاک بالاتر از 8 باشد، لازم و ضروری است که قبل از حفر کردن چاله های کاشت نهال، مقدار pH خاک را به 7.5 یا کمی پایین تر (حدود 7) کاهش داد. این کار برای مفید بودن عناصر غذایی در خاک بسیار مهم است. اگر گوگردی که به خاک وارد می شود با کود حیوانی سوخته (به غیر از خوراک دام و کود مرغ و کود بز) مخلوط شود، اثر آن در زمان کوتاه تری مشاهده خواهد شد. در صورت امکان خاک گوگرد دار باید به عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر مخلوط شود.

روی، کود مناسب برای درخت گردو

از آنجا که خاک کشور ما به طور کلی دارای کمبود روی است، باید از کود روی در کوددهی گیاهان استفاده شود. در صورت عدم امکان، کود باید در چاله های کشت نهال اضافه شود.

میزان رشد ریشه های درخت گردو  در خاک مناسب

ریشه  های درختان گردو به شدت توسعه طلب اند.  ریشه های گردو  در خاکهای ارگانیکی با بافت ماسه ای ریز و با بافت متوسط ​​بانازکهر روز عمیق تر می شوند.لایه لجن خاک رس ، سنگریزه ، انباشت آب و رسوبات شن و ماسه ، ممکن است قدرت رشد و چوب درختان گردو را محدود کند چرا که  عمق ریشه را محدود می کند.

PHمناسب خاک درخت گردو

حداکثر شوری برای گردو ۴ میلی موس بر سانتی متر است. اسیدیته مناسب ( pH ) برای پرورش گردو حداقل ۵/۶ و حداکثر ۵/۷ باشد. خاکهای ایران غالباً دارای pH بالا بوده که کاهش آن یکی از اساسی ترین راهکارها به منظورتسهیل در جذب مواد غذائی گیاهان از جمله گردو  است.به منظور حفظ مقدار pH در حد مطلوب ، از انتخاب کودهای اسیدیپرهیز می شود.

کود شیمیایی مناسب درخت گردو

تجزیه و تحلیل  برای تغذیه خاک درخت گردو

خاک بیشتر زمین ها  یکنواخت نیستند، خاک داخل یک باغ از منطقه ای به منطقه دیگر ممکن است متفاوت باشد و ویژگی فیزیکی آن نیز همراه با عمق خاک تغییر می کند. ارزیابی موفقیت آمیز خاک یک باغ و اصلاح آن باعث می شود محدودیت هائی که اصلاح آنها بعد از احداث باغ بسیار دشوار یا غیر ممکن است به  کمک  تجزیه و تحلیل خاک بر طرف می شود مثلاموانع فیزیکی و زهکشی به موقع رفع شود و یا قابلیت نفوذ و حفظ رطوبت یکنواخت تر شود. به کمک تجزیه و تحلیل خاک  که برای نهال های گردو انجام می شود قادر خواهید بود کوددهی آگاهانه ای انجام دهیدو با دادن مواد معدنی مفقود شده به خاک ، از پرداخت هزینه برای مواد معدنی غیر ضروری خلاص می شوید.

اصلاح فیزیکی و شیمیایی خاک مناسب درخت گردو

هدف از اصلاح فیزیکی خاک بهبود شرایط فیزیکی خاک از نظر ساختمان وبافت است، این کار از طریق ورزیدن خاک و یا افزودن کودهای دامی امکان پذیر است .هدف از اصلاح شیمیایی خاک بهبود وضعیت خاک از نظر تامین عناصر غذایی مورد نیاز و همچنین اصلاح اسیدیته ( pH ) به میزان ۷.۵ – ۶.۵ و شوری خاک (Ec ) به میزان حداکثر ۲ دسی زیمنس بر متر است. درخت گردو به آهک نیز حساسیت دارد و در مناطقی که خاک دارای pH بالا می باشد باید با مشاوره آزمایشگاه خاکشناسی اقدام به اصلاح خاک با استفاده از گوگرد گرانوله نمود.

اصلاح پستی و بلندی خاک کاشت درخت گردو

برخی از خاکها به طور طبیعی از بافت خوب و یکنواختی برخوردار هستند بنابراین نیازی به خاک ورزی عمیق ندارند ولی بعضی خاکها لایه لایه بوده و نیاز به اصلاح دارد. خاکهای لایه لایه دارای تغییرات ناگهانی در بافت خاک لایه های زیر خاک سطحی هستند برای اصلاح این خاکها باید لایه های گوناگون باهم مخلوط شوند.خاکهایی کهلایه فشرده ای از رس دارند مانع حرکت رو به پایین آب شده و بنابراین در تهویه و رشد ریشه در خاک محدودیت دارند. اصلاح خاکهای لایه سخت نیازمند خردکردن و شکستن لایه سخت است تا از رشد ریشه جلوگیری بعمل نیاید.تجمع مواد حاوی کلسیم در لایه های زیرین خاک در عمق حدودا یک متری از سطح خاک باعث ایجاد لایه های غیر قابل نفوذی می شود که از رشد و توسعه ریشه های درخت به اعماق خاک جلوگیری می نکند که نهایتا منجر به خشک شدن گیاه می شود.برای رفع این معضل و شکستن این لایه، انجام شخم عمیق لازم است.

کود مناسب برای درخت گردو

در هنگام کاشت درخت گردو دقت کنید که کود به چاله کاشت یا به عبارتی چالکود اضافه نکنید. این نوع تماس مستقیم با کود برای درخت جوان بسیار قوی است و می تواند باعث سوختن درخت و شاید باعث از بین رفتن درخت شود. از آنجا که یک سال قبل از کاشت، خاک را آزمایش کرده و اصلاح کرده اید، در اولین سال رشد کود نباید استفاده شود.تعیین مقدار کود مورد استفاده اندازه گیری تنه درخت در سطح زمین است. برای درختان جوان با قطر زیر۵۰ سانتی متر، ۰.۵ کیلوگرم از هر کود نیتروژن، فسفر و پتاسیم (N,P,K) باید در زیر سایبان پخش شود. برای درختان با قطر بزرگ تر، از 0.9 کیلوگرم کود استفاده کنید. نیازبه کود را می توان با سرعت رشد درخت نیز ارزیابی کرد. درختانی که میوه تولید می کنند باید رشد نهایی 10 تا 20 سانتی متر سالانه را نشان دهند. درختان جوان تر که هنوز تولید محصول ندارند، باید این نرخ رشد را دو برابر کنند.

شرایط مناسب کاشت درخت گردو

کود شیمیایی برای تغذیه درخت گردو

با توجه به سن درخت گردو و با در نظر گرفتن نتیجه تجزیه و تحلیل خاک  به ازای  هر اصله درخت گردو سالیانه ۱-۵/۰ کیلو ازت خالص در دو نوبت نیمی در اوایل فروردین و بقیه آن یکماه بعد و ترجیحا سولفات آمونیوم و یا اوره داده می شود . کود فسفره و ترجیحا سوپر فسفات تریپل به میزان ۷۵/۰-۵/۰ کیلو فسفات بازای هر درخت و کود پتاسه و ترجیحا سولفات پتاسیم به میزان ۱-۵/۰ کیلو پتاس بازای هر درخت در اسفند ماه و همه کودها در سایه انداز درخت داده شده و بلافاصله آبیاری شود. مقادیر کوچکتر برای نهال و مقادیر بزرگتر برای درختان بارور ذکر شده است.

کودهای میکرو برای تغذیه درخت گردو

کودهای میکرو شامل اوره،اسید بوریک و سولفات روی هر کدام به میزان ۵ در هزار در دو نوبت،یکی در پاییز بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگها و دومی در اوایل بهار در زمان متورم شدن جوانه ها محلول پاشی می شود. کودهای میکرو از زمان باردهی میوه و در گردوی پیوندی از سال پنجم به بعد داده می شوند.

مکان مناسب کاشت درخت گردو

گردو خاک و مکان های کاملاً زهکشی شده در آفتاب کامل را ترجیح می دهد. نکته دیگر این است که خاک نه تنها در سطح خاک بلکه در عمق هم سست باشد؛ ریشه های گردو به عمق می روند و به فضای گسترش نیاز دارند. اگر درخت گردو در خاک کاملاً فشرده یا سنگی کاشته شود، هیچ کودی نمی تواند به رشد آن کمک کند. بهترین مکان برای درختان گردو مکان های آفتابی و نسبتاً سایه دار است. همچنین باید مراقب سرما زدگی درخت بود.

مکان مناسب کاشت درخت گردو

لذت پرورش نهال گردو زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

کاشت نهال درخت گردو در باغ یا منزل، یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. مطمئن باشید با به بار نشستن درخت گردویی که کاشته اید ، لذت فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد. یکی از مهمتریننکات پرورش نهال گردو در نظر گرفتن مکان و خاک مناسب برای  کاشت این نهال و تغذیه درست خاک است. اگر یک درخت در مکان مناسبی کاشته نشود، نمی تواند رشد لازم را داشته باشد و حتی ممکن است خشک شود. مشاوره  آنلاین باغبانی در پرورش نهال گردو در کنار شماست. همچنین می توانید برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
4 پاسخها
 1. یوسف فرخ
  یوسف فرخ گفته:

  با سلام توضیحات کامل و جامع بود.فقط ما که می خواهیم در روستای نیاسان اشکور رودسر پرورش دهیم تا به مرحله ریوه می رسد می سوزد و از بین می‌رود و از بهره برداری این محصول خوب بی بهره ایم.لطفا راهنمایی نمایید.بآ تشکر

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.