خاک مناسب سانسوریا

خاک مناسب سانسوریا+چه خاکی برای سانسوریا خوبه

ترکیب و تهیه خاک مناسب سانسوریا یکی از مواردی است که به دلیل اهمیت زیاد در پرورش و نگهداری این گل بسیار مهم است. زیرا خاک گیاه تاثیر مستقیم در سلامتی و سرزندگی آن دارد. اگر می خواهید بدانید از چه خاکی برای سانسوریا استفاده کنیم، و ph آن باید چگونه باشد، یا در مورد بهترین ترکیب خانگی خاک آن بدانید به شما پیشنهاد می کنیم به مطالعه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان ادامه دهید.

چه نوع خاکی برای گیاه سانسوریا خوب است؟

هر گیاهی متناسب با شرایط رشد خود و نوع نیازهایش به خاک مخصوص به خود احتیاج دارد. زیرا منبع اصلی تغذیه گیاهان خاک آن هاست که اگر برای آن ها مناسب نباشد، در دریافت میزان مناسب آب و مواد مغذی به ساقه و برگ گیاه نیز تاثیر می گذارد. اگر سوال می کنید که از چه خاکی برای سانسوریا استفاده کنیم، باید بگوییم شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی و دیگر انواع این گیاه باعث می شود که خاک سنگین برای این گیاه بهترین خاک است. پس اگر می خواهید از این گیاه برای کاشت در باغچه استفاده کنید، باید خاک باغچه را سنگین در نظر بگیرید. هنگام تعویض یا رسیدگی به خاک این گیاه نیز باید خاک را زهکشی کنید. چرا که زهکشی آب را به سرعت از گلدان عبور داده و رطوبت را از ریشه دور می کند. در ادامه به بررسی نکات مهم در مورد خاک مناسب سانسوریا می پردازیم:

ph خاک سانسوریا باید چگونه باشد؟

بهتر است قبل از اینکه بدانید خاک مناسب و مخصوص سانسوریا مدادی و سایر انواع آن چه باید باشد، در ابتدا به شما بگوییم چرا ph خاک اهمیت دارد. Ph بین 0 تا 14 اندازه گیری می شود. عدد 7 نشان دهنده خنثی بودن خاک است و هر چه این عدد به 0 نزدیک شود، خاک اسیدی تر می شود و برعکس. اندازه گیری این عدد در پرورش گل و گیاهان آپارتمانی مهم است. زیرا ph در رسیدن مواد مغذی به گیاه تاثیر مستقیم دارد. اگر شما آن را برای گیاهتان تنظیم کنید دیگر نیازی به کود دادن زیاد به گلدانتان ندارید. این عدد برای هر گیاهی متفاوت است.

برای اینکه بدانید چه خاکی برای سانسوریا خوب است، ابتدا باید در مورد اسیدی یا قلیایی بودن خاک سانسوریا صحبت کنیم. میزان ph خاک مخصوص و مناسب سانسوریا مهتابی و سایر انواع این گیاه باید بین 4.5 تا 7 باشد. برای اندازه گیری آن نیز می توانید علاوه بر استفاده از تورنسل، از روش های خانگی نیز استفاده کنید. دقت کنید که اگر سانسوریا رشد نکرد و نشانه هایی از ضعیف شدن از خود نشان داد، بهتر است هر چه سریع تر به بررسی Ph آن بپردازید. چرا که اگر این بی حالی مربوط به پی اچ باشد حتی با دادن کود هم این مشکل حل نمی شود.

 

کانال ایتا نارنج اسپادانا

ترکیب خاک مخصوص سانسوریا

اکنون که می دانید خاک مخصوص و مناسب سانسوریا ابلق پاکوتاه و سامورایی و دیگر انواع این گیاه باید سنگین باشد، همچنین در مورد اسیدی و قلیایی بودن آن نیز اطلاع حاصل کردید، بهتر است با شما در مورد ترکیب خاک مناسب سانسوریا صحبت کنیم. چرا که خاک گیاهان ترکیبات متفاوتی دارند، که از هر کدام از آن فرمول ها، برای گیاهان خاصی استفاده می شود. این نیز بستگی به نیازهای اساسی گیاهان دارد. در ادامه به ذکر چند ترکیب خوب برای خاک این گیاه می پردازیم:

ترکیب خاک مخصوص سانسوریا

 • ترکیب اول: یکی از بهترین ترکیب ها برای خاک این گیاه به شرح زیر می باشد. خاک برگ یک واحد + ماسه سه واحد + خاک باغچه یک واحد + یک واحد ورمی کمپوست + نیم واحد پودر ذغال
 • ترکیب دوم: ترکیبی که می خوانید یک ترکیب ساده برای افرادی است که به تمام انواع خاک دسترسی ندارند: دو واحد خاک باغچه + ماسه شسته شده یک واحد +  پرلیت یک واحد

آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است؟

«آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است؟» این پرسش یکی از سوالهایی است پرتکرار علاقمندان به گل و گیاه است. این پرسش شاید بخاطر این باشد که  هنوز هم بسیاری از شما نمی دانید چه خاکی مناسب سانسوریا است. برای اینکه بدانیم پاسخ این پرسش آری یا نه است، باید به شرایط نگهداری آنها توجه کرد. نگهداری از کاکتوس و سانسوریا اگر چه بسیار شبیه هم است، اما به طور قطع تفاوت های زیادی با هم دارد. به همین دلیل هم نیازهای آن ها از جمله میزان نیاز آن ها به آب، کود و مواد مغذی نیز متفاوت است.

آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است

آنچه مسلم است خاک کاکتوس ها میزان بیشتری شن و ماسه و حتی ریگ دارند تا بتوانند آب اضافی را عبور دهند. علاوه بر آن زهکشی بسیار زیادتری از خاک سانسوریا هانی و مینیاتوری نیاز دارند. این در حالی است که گفته شد برای سانسوریا باید خاک سنگین انتخاب کرد. پس از همین جا به این نتیجه می رسیم که خاک کاکتوس را نباید به دلیل سبک بودن و میزان بیشتر شن و ماسه، بدون هیچ تغییری در گلدان سانسوریا ریخت.

آیا خاک پیت ماس برای سانسوریا خوب است؟

قبل از بحت در مورد اینکه «آیا خاک پیت ماس برای سانسوریا رنگی یا شمشیری خوب است یا نه؟» بهتر است ابتدا شما را با ماهیت این خاک آشنا کنیم. پیت ماس در واقع مجموعه ای از بافت های مرده خزه ها و موجودات دیگر داخل خاک هستند. به همین دلیل است که این نوع خاک مواد مغذی ندارد. اما دلیل محبوبیت پیت ماس قابلیت بالای آن در جذب و نگهداری مواد مغذی و آب است.

جذب رطوبت در کنار سنگینی، ویژگی است که خاک مناسب سانسوریا باید دارا باشد. این ویژگی بدین خاطر مهم است که جذب رطوبت مانع از آسیب رسیدن به ریشه گیاه می شود. بنابراین مخلوط کردن این ماده با خاک سانسوریا بدون ضرر هم نیست. اما آنچه مسلم است این است که نباید در میزان به کارگیری آن دست و دلباز باشید. زیرا از میزان خاک باغچه یا خاک برگ در ترکیب مورد استفاده شما کم می شود.

چه خاکی برای قلمه زدن سانسوریا مناسب است؟

خاک مناسب سانسوریا یکی از اصلی ترین عامل هایی است که باید در تکثیر آن رعایت کرد. استفاده از خاک مناسب برای کاشت و پرورش قلمه اهمیت های خاص خود را دارد. همچنین استفاده از خاک در هنگام تعویض گلدان مهم است. در ادامه نکات مهم در رابطه با این مورد را به اطلاع شما می رسانیم:

چه خاکی برای قلمه زدن سانسوریا مناسب است

 • ریشه دار کردن قلمه در خاک: برای ریشه دار کردن قلمه در خاک باید از ماسه بادی استفاده کنید. به مقدار زیادی به این خاک آب اضافه کرده و قلمه را در آن بکارید. به محض خشک شدن مجددا آن را تر کنید.
 • ریشه دار کردن قلمه در آب: پس از اینکه مانند تکثیر سانسوریا ابلق در آب، قلمه گیاه را در آب ریشه دار کردید، خاک مناسب سانسوریا را با ترکیب خاک برگ، خاک باغچه و پرلیت مخلوط کرده و قلمه را در گلدان بکارید.
 • ضد عفونی کردن خاک: یکی از مهمترین مسائلی که باید در تکثیر این گیاه در نظر بگیرید ضد عفونی کردن خاک است. زیرا در این مرحله گیاه شما به شدت ضعیف است. همچنین قدرت مقابله با کوچکترین بیماری ها و قارچ و آفات را هم ندارد. بنابراین بهتر است پیش از مبتلا شدن آن به بیماری از بروز آن پیشگیری کنید.

خاک مناسب قلمه سانسوریا

مشاوره جهت انتخاب خاک خوب سانسوریا

این مقاله برای کسانی که می خواهند در خانه خاک مورد نیاز برای سانسوریا را ترکیب کنند. همچنین برای افرادی که می خواهند این گیاه را تکثیر کنند یا گلدانش را عوض کنند هم مفید است. اما به دلیل تخصصی بودن این مسئله ممکن است پرسش هایی در زمینه خاک مناسب سانسوریا برای شما پیش بیاید و نیاز داشته باشید به صورت آنلاین با مشاورین آنلاین گل و گیاه مشورت کنید. به همین دلیل است که برای اطمینان شما و همچنین سهولت کار، ما به شما صحبت با مشاورین گل و گیاه جوانه بان را پیشنهاد می کنیم. شما می توانید پرسش های خود را در مورد نگهداری از سانسوریا از این کارشناسان بپرسید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
26 پاسخها
 1. سمین
  سمین گفته:

  سلام من گیاهم بی حال بود از مشاوره هاتون مشاوره گرفتم عاااالی بود حال گیاهم خیلی خوب شد. مرسی ازشون

  پاسخ
 2. مهلا مکتوبیان
  مهلا مکتوبیان گفته:

  سلام و وقت بخیر خیلی مقاله ی خوبی بود. از مشاورانتان مشاوره گرفتم خیلی سریع جواب گرفتم مرسی ازشون

  پاسخ
 3. رضا
  رضا گفته:

  سلام و درود ممنون میشم بفرمایید چطور میتونم خاک آماده مناسب سانیوریا خریداری کنم
  با تشکر
  09199287933

  پاسخ
 4. فرشته
  فرشته گفته:

  سلام ، خاک سانسوریامو بیرون عوض کردم، وقتی آب میدم بهش آب از زیرش خارج نمیشه نمیدونم این مسئله خوب هست یا خیر با اینکه میزان کمی بهش آب ندادم ولی بازم آبی خارج نشد از زیر گلدان
  یه سوال دیگه هم داشتم نخل ماداگاسکارم برگهاش حالت پوسیده میشه و بعدم میریزه نمیدونم مشکل از کجاس با اینکه به متخصصین گل و گیاه نشون دادم گفتن مشکلی ندار
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 5. زهره
  زهره گفته:

  برای یانسوریای ابلقی که ریشه گندیده و حالا میخوام تکثیر کنم و دوباره رشدش خوب بشه چه کود بریزم خوبه که همه مواد مغذی رو داشته باشه

  پاسخ
 6. علی
  علی گفته:

  سلام
  سنسوریای من چند وقته که برگ هاش شادابی گذشته را ندارند و چسبیدن. به هم و دیگر مثل گذشته پهن نیستند لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 7. آرام
  آرام گفته:

  سلام. سانسوریا لب طلایی دارم. هفته ای یکبار آبدهی انجام میدهم. بیش از یکسال و نیم این روند ادامه داشت تا اینکه اخیرا دیدم از روی سطح خاک، دورتا دور گیاه خالی شده و گیاه اصلا شاداب نیست. چروک شده و بی حال. چون زمستان سال پیش چند تا پاجوش هم داشت خیلی دوستش دارم. و الان ناراحتم. لطفا راهنمایی کنید که میشه کاری انجام داد؟

  پاسخ
 8. شیده
  شیده گفته:

  سلام ماسه بادی جهت تولید قلمه سانسوریا شمشیری از کجا میشه تهیه کرد؟
  همینطور مواد ضدعفونی برای خاک این گیاه چیست و کجا میتونم تهیه کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
 9. الی
  الی گفته:

  سلام از خاک تراریوم میشه برای تکثیر و ریشه دار شدن برگ های سانسوریا استفاده کرد؟

  پاسخ
 10. سیدجلیل حسینی
  سیدجلیل حسینی گفته:

  سلام.بنده چندین گلدان سنسوریا ازنوع هم ابلغ وهم شمشیری سیزدارم ودراین دوماه اخیریکی ازگلدانهاکع حدودا15ریشه بزرگ سنسوریاداشت یکی یکی زردوازریشه به له وگندیده شدندومابقی که سالم بودند راوردم بااب تمیزشستشودادم وفعلا نکاشتم نمیدانم اگربکارم دوباره خراب میشوندیاخیرلطفاراهنمایی بفرمایید.ضمنایکی دیگرازگلدانهاهم که بسیار بزرگ وخوب بودن دارن. یکی یکی زردوخراب می‌شوند که هیچ ارتباطی هم بین گلدان‌ها نبوده ولی نمیدانم چکار کنم این یکی هم راهنمایی بفرمایید باتشکر

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش برای مشاوره با شماره ی تماس مربوط به مشاوره گیاهان آرپارتمانی تماس بگیرید

   پاسخ
 11. آتنا
  آتنا گفته:

  سلام
  ببخشید یه سانسوریا شمشسری ساده دارم
  ریشش خراب داشت میشد جداش کردم الان گذاشتمش تو آب چه خاک براش مناسب توی اون بکارم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش
   قاعدتا خاک سبک باید باشد. خاک های آماده را می توانید از گلفروشی ها تهیه کنید. یا مقداری از خاک باغچه را با ورمی کمپوست، پرلیت و پیت ماس یا کوکوپیت مخلوط کنید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.