خاک مناسب فیلودندرون

مشخصات خاک مناسب فیلودندرون برای نگهداری، تعویض و تکثیر

استفاده از خاک مناسب فیلودندرون سبزیا بلک باعث می شود عمر این گل طولانی تر شده و از بروز بسیاری از مشکلات آن جلوگیری شود. به همین جهت اینکه بدانیم چه خاک هایی را برای نگهداری و تکثیر این گل با هم مخلوط کنیم، چه زمانی آن را تعویض کنیم و با چه کودهایی آن را تغذیه کنیم می تواند در داشتن گلدانی زیبا موثر باشد. در ادامه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان به طور کامل در مورد خاک مناسب برای گل فیلودندرون برگ انجیری، برگ گرگی و سایر انواع این گیاه صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با فیلودندرون و نحوه نگهداری از آن

پیش از پرداختن به خاک مناسب برای فیلودندرون ها، بهتر است کمی با این گیاه، نیازها و شرایط نگهداریش آشنا شویم. بیشتر کسانی که گلخانه های کوچکی در خانه دارند یا به نگهداری و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی علاقه زیادی دارند، می دانند که باید از گل هایی برای مراقبت استفاده کرد که با آب و هوا و شرایط محیطی ساختمان و آپارتمان ها سازگار باشند. یکی از این گل ها، فیلودندرون است. این گل بومی جنگل های معتدل و پر باران استوایی بوده و از خانواده آراسیه ها است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

این گیاه که نزدیک به 400 گونه مختلف دارد، با شرایط محیطی ساختمان بسیار سازگار است و می تواند مدت زیادی به زندگی خود در خانه ها ادامه دهد. به طوری که برخی از آن ها به راحتی در خانه نزدیک به 1 متر رشد می کنند. این گیاه را به طور کلی می توان به دو گروه مختلف فیلودندرون های رونده و غیر رونده تقسیم کرد. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که برگ های این گیاه سمی هستند و نباید وارد دهان شوند.

نگهداری فیلودندرون

نگهداری فیلودندرون

از آنجایی که زادگاه این گیاه معتدل و مرطوب بوده است، اگر دما و محیط خانه را برای نگهداری از فیلودندرون مرطوب و با دمای بین 13 تا 27 درجه سانتی گراد نگه دارید، می توانید سال های سال گلی زیبا در خانه داشته باشید. آبیاری آن نیز باید به گونه ای باشد که خاک کاملا خشک نشود. همچنین از آنجایی که بیشتر روزهایی که این گل در زادگاهش سپری می کرده ابری بوده است، بهتر است گلدان را از مجاورت نور مستقیم آفتاب به دور نگه دارید. اگر اطلاعات کاملی در مورد خاک مناسب فیلودندرون برگ انجیری یا بلک می خواهید، در ادامه به طور کامل در مورد آن توضیح خواهیم داد:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

خاک مناسب فیلودندرون چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

خاک هر گیاه بستر رشد و پرورش آن است. در واقع غیر از نور خورشید، سایر نیازهای گیاه مانند آب، مواد غذایی و عناصر مهم، از راه خاک جذب ریشه شده و به بافت های گیاه می رسد. هر گیاهی، بسته به ویژگی ها، خصوصیات، نیازها، نوع و خواستگاهی که دارند، به خاک های خاص خود نیاز دارند. خاک مناسب گل فیلودندرون ویژگی هایی دارد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

ویژگی های خاک فیلودندرون

  • فیلودندرون از خاک سنگین خوشش نمی آید. بنابراین خاک آن باید سبک باشد.
  • خاک گلدانی که فیلودندرون را در آن کاشته اید باید زهکشی شود. دلیل آن نیز این است که آب اضافه را باید از اطراف ریشه عبور داده تا مانع فاسد شدن آن و پژمرده شدن گل شود.
  • لازم است ته گلدان را سوراخ هایی ایجاد کنید تا آب اضافه از خاک خارج شده و در زیر گلدانی بریزد.
  • بهترین ترکیب خاک فیلودندرون شامل خاک باغچه و پیت ماس یا کوکوپیت می باشد. در برخی از مواقع نیز می توان از ترکیب خاک باغچه، خاک برگ و کمپوست برای درست کردن خاک مناسب فیلودندرون سبز استفاده کرد.
  • بهترین میزان ph خاک نیز 5 – 8 است.

مشکلات و بیماری های فیلودندرون در اثر خاک نامناسب

اینکه بدانیم خاک مناسب فیلودندرون گوش گرگی، بلک یا برگ قلبی چیست، به تنهایی کافی نیست. چرا که زمانی که خاک مناسب آن را از گلفروشی ها یا گلخانه ها می خریم، به دلیل عدم تخصص در این زمینه، نمی توانیم به درستی صحت این امر و خوب بودن خاک را تشخیص دهیم. بنابراین باید بدانیم در صورت مناسب نبودن خاک، چه مشکلات و بیماری هایی برای این گیاه به وجود می آید. برخی از مشکلات فیلودندرون بلک یا سبز در اثر خاک نامناسب عبارت است از:

  • خاک زهکشی نشده باعث ماندن آب دور ریشه و پوسیدن آن و در انتها خراب شدن کل گیاه می شود.
  • در صورت زهکشی نشدن خاک آب در خاک جمع شده، و بیماری های قارچی گسترش پیدا می کنند و گیاه می پوسد. مهمترین علت زرد شدن برگ فیلودندرون نیز همین خاک زهکشی نشده و گلدان باتلاقی است.
  • خاک نامناسب و ضعیف و کمبود منیزیم و کلسیم، باعث توقف رشد و کوچک ماندن برگ ها می شود. بنابراین لازم است از کودهای شیمیایی مناسب برای تقویت خاک آن استفاده کنید.

خاک مناسب فیلودندرون برای تکثیر

خاک مناسب فیلودندرون برای تکثیر

تکثیر فیلودندرون قلبی و بلک را به راحتی می توانید در خانه انجام دهید. به طور کلی از دو روش کاشت بذر و کاشت قلمه گیاه در خاک می توانید برای پرورش انواع فیلودندرون در خانه استفاده کنید. به شرطی که با این روش ها آشنایی کامل داشته باشید و نکات مهم حین این کار را نیز به کار ببرید. یکی از مهترین موارد، تهیه کردن خاک مناسب فیلودندرون بلک، سبز و دیگر انواع این گیاه  برای کاشت قلمه یا بذر است. این خاک باید سبک بوده، آب را به خوبی از خود عبور دهد و بستری مناسب برای پرورش گیاه باشد. برخی معتقدند بهترین خاک باید از 50 درصد پیت ماس تشکیل شده باشد. برخی دیگر نیز خاک مناسب پوست درخت کاج، کوکوپیت و پرلیت را برای تکثیر مناسب می دانند.

زمان تعویض خاک گلدان با خاک مناسب فیلودندرون

آنچه باید در ابتدا بدانید این است که سعی کنید زمان تعویض خاک گلدان را با تعویض گلدان کوچک با گلدان بزرگ تر یکی کنید. بنابراین بهتر است زمانی که گلدان برای ریشه ها کوچک شد، خاک را نیز با ترکیب جدیدی از خاک مناسب فیلودندرون عوض کنید تا مجبور نشوید چند بار ریشه را از خاک در بیاورید. چرا که این گل از جابجایی چندان خوشش نمی آید.

به طور کلی نیز زمان بروز بیماری های مختلف قارچی در گلدان و آلوده شدن خاک، حمله حشرات مختلف و انواع آفات گیاهی به خاک و گلدان، قدیمی و ضعیف شدن خاک گلدان، خراب شدن بافت خاک و جوابگو نبودن کودهای شیمیایی در رساندن مواد مغذی به خاک، بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان است.

خرید خاک مناسب فیلودندرون

خاک مناسب فیلودندرون را از کجا تهیه کنیم؟

اگر برای شما هم پیش آمده باشد که برای خرید خاک به فروشگاه ها و گلخانه های مختلف سر زده باشید، می دانید که گاهی با استفاده از آن ها برای یک گل یا گیاه، متوجه نامناسب بودن آن می شوید. معتبر نبودن فروشگاه و متخصص نبودن کسی که به شما خاک می فروشد، عوامل موثر در این مشکل هستند. بنابراین اگر قصد خرید خاک مناسب فیلودندرون را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی جوانه بان سری بزنید. این فروشگاه انواع خاک، کود شیمیایی و انواع حشره کش گیاهی را با کیفیت مناسب به فروش می رساند. همچنین شما می توانید با تماس و گفتگو با مهندسان کشاورزی داروخانه گیاهپزشکی نارنج اسپادانا هم مشکلات و بیماریهای گیاهان خود را بدانید. همچنین این داروخانه نسخه ی مورد نیاز گیاه شما که شامل انواع کود، قارچ کش و سموم است معرفی، تهیه و ارسال می کنند. بنابراین شما می توانید برای دریافت نسخه و خرید محصولات مورد نیاز با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.