خاک مناسب پتوس

ترکیب خاک مناسب پتوس و بهترین زمان تعویض آن

اگر شما هم گلدانی از انواع مختلف پتوس در خانه نگه می دارید باید موارد مختلفی مانند خاک مناسب پتوس را در نظر بگیرید. زیرا انواع مواد مغذی و مورد نیاز برای این گیاه از این طریق به پتوس می رسد. اگراز جمله افرادی هستید که با خاک مناسب گل پتوس آشنا نیستید و قصد دارید گیاهتان را از گلدانی به گلدان دیگر جابجا کرده یا خاک آن را تعویض کنید این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان را مطالعه کنید:

آشنایی با گل پتوس

هنگام نگهداری از گل ها و گیاهان آپارتمانی اولین چیز فراهم کردن نیازهای اساسی آن هاست. این مساله حتی برای آن دسته از گیاهانی که استقامت زیادی برای تحمل شرایط سخت دارند نیز صادق است. یکی از گیاهان مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی و شرایط محیطی گیاه پتوس است. یکی از دلایل مقاوم بودن و ساده بودن شرایط نگهداری از گیاه پتوس نیز خواستگاه اولیه این گیاه است که به جنگل های استوایی بر می گردد. این گیاه ساقه هایی رونده دارد که با برگ های متعددی پر شده اند. قدرت رشد ساقه ها نیز بستگی به شرایط نگهداری و خاک مناسب پتوس حصیریو مرمری دارد. در ادامه به بررسی نیازهای اساسی این گیاه مانند خاک مناسب گل پتوس می پردازیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • آب مورد نیاز پتوس: بهترین زمان آبیاری این گیاه، هنگام خشک شدن خاک آن است. آبیاری بیش از حد برای پتوس اصلا مناسب نیست.
 • دمای مناسب پتوس: بهترین دما برای نگهداری گیاه پتوس 15 تا 24 درجه است. اما تحملش در برابر دمای بالاتر بیشتر از دمای پایین تر است.
 • رطوبت مورد نیاز پتوس: دمای اتاق هرچه مرطوب تر باشد برای پتوس بهتر است. حتی بهتر است هر روز روی برگ ها را آبپاشی کنید..
 • نحوه تکثیر پتوس: تکثیر این گیاه از طریق رشد قلمه صورت می گیرد. قلمه پتوس را هم می توان در آب نگهداری کرد و پس از آن انتقال پتوس به خاک را انجام داد، و هم در ابتدا قلمه را درخاک مناسب برای پتوس ابلق و قلبی کاشت.
 • میزان تابش آفتاب برای پتوس: بهتر است گلدان پتوس را در سایه و زیر نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. نور مستقیم خورشید برای این گیاه مناسب نیست. پس اگر می خواهید از پتوس به عنوان گل های مناسب برای کاشت در باغچه استفاده کنید، باید آن را در سایه بکارید.

خاک مناسب پتوس چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، شرایط نگهداری از این گیاه و میزان نیاز به آب و آفتاب برای آن چندان پیچیده نیست. اما مهمترین گزینه برای پرورش آن خاک مناسب پتوس است. زیرا به دلیل خزنده بودن پتوس و رشد زیاد ساقه ها، خاک آن باید بسیار مغذی و غنی باشد تا بتواند باعث رشد کافی ریشه گیاه شده و ریشه نیز بتواند مواد غذایی را به تمام برگ ها و ساقه ها برساند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که “خاک پتوس چی باید باشه؟”. بنابراینبه شما پیشنهاد می کنیم نکات زیر را بخوانید.

آلاچیق اصفهان

برای سفارش ساخت آلاچیق اینجا کلیک کنید

زهکشی خاک مناسب برای گیاه پتوس

بگذارید ابتدا به شما بگوییم منظور از زهکشی خاک چیست. به عملیات ایجاد منافذ زیاد در خاک برای تنفس بیشتر ریشه و عبور دادن آب اضافی از آن، زهکشی گفته می شود. زهکشی خاک گلدان با چنگک های کوچک انجام شده و بعد از آن در گلدان ریخته می شود. خاک مناسب پتوس سفید و نئون و سایر انواع دیگر این گیاه باید کاملا زهکشی شده باشد. زیرا ریشه این گیاه به تماس زیاد با آب حساس بوده و اگر آب زیادی در خاک باشد ریشه گیاه می گندد و تمام ساقه ها و برگ های گیاه نیز خراب شده و می ریزد. پس هرچه راه نفوذ آب برای ریشه بیشتر باشد گیاه سالم تر است.

زمان تعویض گلدان پتوس

گلدان مناسب برای خاک پتوس

همانطور که گفتیم ریشه این گیاه نباید در آب بماند و خاک مناسب پتوس ارتشی و سایر انواع این گیاه باید کاملا زهکشی شود. بنابراین انتخاب گلدان برای این گیاه نیز مهم است. بهترین جنس گلدان برای آن، گلدان های سفالی هستند. این گلدان ها رطوبت اضافی خاک را به خود می گیرند و دمای مناسب برای خاک را فراهم می کنند. علاوه بر این، ته گلدان را باید سوراخ کرد تا آبی که از خاک عبور می کند ته گلدان جمع نشده و به بیرون منتقل شود. برای کثیف نشدن اطراف نیز می توانید از زیر گلدانی استفاده کنید.

ترکیب خاک مناسب برای کاشت پتوس

ترکیب خاک مناسب برای پتوس چیست؟ این پرسشی هست که اکثر علاقمندان به پتوس از خود می پرسند. خاک گیاهان بر اساس متفاوت بودن نیازها، شرایط نگهداری متغیر و میزان نیاز به مواد مغذی، ترکیبات متفاوتی دارند. بر همین اساس برای تهیه خاک مناسب پتوس نیز فرمول های مختلفی وجود دارد. اما بهترین گزینه برای آن ترکیب مواد زیر است:

 • دو واحد شن تمیز و بدون خاک.
 • یک واحد پیت ماس.
 • یک واحد خاک برگ پوسیده یا کمپوست.
 • مقداری کود برای تقویت گیاه.

خاک مناسب برای کشت پتوس

در ادامه باید بدانید که خاک مناسب پتوس نباید اسیدی باشد و لازم است قبل از کاشت گیاه در خاک، میزان ph آن را اندازه گیری کنید.

خاک مناسب برای قلمه پتوس

ترکیب خاک مناسب برای پتوسی که تازه ریشه داده است نیز همان ترکیبی است که در بالا گفته شد. اما چیزی که باید برای کاشت قلمه در نظر بگیرید این است که سعی کنید از خاک کهنه برای آن استفاده نکنید. زیرا املاح و مواد مغذی کمی دارد. در صورتی که برای قلمه ای که تازه ریشه داده است و قدرت یک گیاه چند ماهه را ندارد، باید خاکی استفاده کرد که مملو از مواد غذایی باشد. بنابراین سعی کنید خاک را تازه درست کرده و قلمه را در آن بکارید.

تعویض خاک و گلدان پتوس

علاوه بر خاک مناسب پتوس و زمان تعویض آن، زمان عوض کردن گلدان پتوس نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا علاوه بر اینکه باید به سرعت پس از بلا استفاده شدن خاک پتوس نسبت به تعویض آن اقدام کنید، بهتر است اطلاعات کافی در مورد زمان تعویض گلدان و نحوه آن نیز کسب کنید. زیرا این دو مساله مسائل ضروری برای پرورش مناسب پتوس در خانه است. برای کسب اطلاع در این زمینه بهتر است مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

خاک مناسب برای گیاه پتوس

زمان تعویض خاک پتوس

بهترین زمان تعویض خاک پتوس قبل از تمام شدن مواد مغذی و املاح خاک است. زیرا زمانی که خاک گلدان بلا استفاده شود، به سرعت گیاه شما نیز پژمرده می شود. برای تعویض خاک مناسب گیاه پتوس نیز بهتر است خاک را کامل از ریشه جدا کرده، ریشه را به مواد قارچ کش آغشته کنید و از نداشتن آفت آن مطمئن شوید. سپس بعد از ترکیب خاک و ضد عفونی کردن گلدان، ریشه را درون خاک کاشته و روی آن را بپوشانید. به یاد داشته باشید پس از این مرحله باید به اندازه ای به گیاه آب بدهید که ریشه در آب غرق نشود.

زمان و نحوه تعویض گلدان پتوس

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا باید گلدان گیاه را عوض کرد. زمانی که ریشه گیاه به اندازه ای رشد می کند که گلدان شما برای آن کوچک است، باید جای بزرگ تری برای آن در نظر بگیرید. در چنین شرایطی اگر زمان تعویض خاک مناسب پتوس رسیده است خاک را نیز عوض کنید. پس از ضد عفونی کردن گلدان جدید، می توانید نسبت که کاشت گیاه در گلدان اقدام کنید.

تعویض خاک پتوس

خرید خاک مناسب پتوس

اگر شما هم جزء افرادی هستید که با انواع خاک و میزان ترکیب آن ها آشنا نیستید، بهتر است قبل از تعویض و انتخاب خاک مناسب پتوس با افرادی که تجربه و دانش کافی در این زمینه را دارند مشورت کنید. زیرا بر اساس آنچه گفته شد اگر خاک برای گیاه پتوس مناسب نباشد باعث از بین رفتن گیاهتان می شود. کلینیک گل و گیاه جوانه بان زمینه ای برای مشاوره با متخصصین خود فراهم کرده است تا در صورت نیاز به مشورت در این زمینه، بتوانید به راحتی با آن ها تماس گرفته و یا مشکلات خود را با آن ها به صورت مشاوره آنلاین گل و گیاه و در شبکه های مجازی در میان بگذارید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
20 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. بله فروش خاک هم داریم. مخصوصا اینکه خاک را بر اساس ترکیب مورد نیاز گیاه شما تولید و ارسال می کینم

   پاسخ
 1. نازنین دارابی
  نازنین دارابی گفته:

  سلام مرسی از شما. برای برقراری ارتباط با مشاورانتون چه اقدامی باید انجام داد؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممون از شما. کافیست که در قسمت «چطور می توانم به شما کمک کنم» پیام به وات ساپ ادمین سایت ارسال کنید

   پاسخ
 2. عسل ترکان
  عسل ترکان گفته:

  بسیااار عالی . من از مشاورانتون مشاوره گرفتم یه ترکیب بهم گفتن منم همون ترکیب رو به شما سفارش دادم هم قیمتش مناسب بود هم کیفیت عالی.مرسی از شما و تیم جوانه بان

  پاسخ
 3. سارا
  سارا گفته:

  سلام و وقت بخیر
  برای قلمه گل افروبیا تتروکالی یا درخت مداد، استفاده از خاک پیت ماس مناسب هست؟
  ممنون

  پاسخ
 4. محسن
  محسن گفته:

  درود وقت بخیر و سپاس فراوان بابت مطالب بسیار خوبتون
  آقا من یه پتوس باگلدوان بزرگ دارم ولی متاسفانه هم خاکش حس میکنم پوک شده یعنی دیواره گلدان از خاک جداست و گوش خیزک درست میکنه سم زدم ولی بعداز دوماه بازم میبینم وقتی آب میدم بهش از کف گلدان لارو گوشت خیزک میادبیرون.میتونم خودم خاکش رو تعویض کنم توی این فصل؟خاک و برگ دارم و ماسه مخصوص بسته بندی.ممنون میشم راهنمایم کنید
  بازم سپاس و خداوند به خودتون و خانواده سلامتی و طول عمر عطاکند و رزق فراوان.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.