خاک مناسب درخت هلو

خاک مناسب درخت هلو و درخت آلو چیست؟

انتخاب خاک مناسب برای کاشت درختان مسئله بسیار مهمی برای باغداران و دوستداران گل و گیاه است و عدم توجه کافی به انتخاب خاک خصوصا برای کاشت درختان میوه  صدمات زیادی را به باغ وارد کرده و عملکرد درختان میوه همچون هلو و آلو را به شدت کاهش می دهد. به همین دلیل در این مقاله جوانه بان مسایل مربوط به انتخاب خاک مناسب درخت هلو و خاک مناسب درخت آلو را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

میزان آبیاری درخت هلو

بیش از ۸۷ درصد میوه هلو از آب تشکیل شده از این رو آب نقش اساسی در عملکرد بالا درخت هلو دارد. برای دستیابی به میوه‌های با کیفیت هلو بسیار کلیدی است. عدم توجه کافی به نیاز آبی و آبیاری منظم طی بهار و تابستان در درختان هلو صدمات زیادی را به باغ وارد کرده و عملکرد درخت هلو را به شدت کاهش می دهد. آبیاری درخت هلو می تواند در زمان  گل دهی و گرده افشانی یا زمان میوه دهی تاثیرات متفاوتی داشته باشد. فاصله آبیاری درخت هلو  به عوامل مختلفی مانند سن درخت، بافت خاک، میزان بارندگی و شرایط آب و هوایی در طول فصل رشد بستگی دارد.  روزهای بسیار گرم تابستان باید حداقل تا عمق تقریبا یک متری، خاک مرطوب باشد تا به درخت هلو تنش وارد نشود. در ماه‌های خرداد و تیر نیاز آبی هلو و شلیل بسیار زیاد است . حتما در زمان میوه‎دهی درخت را دائما آبیاری کنید اما این آبیاری به گونه‎ای نباشد که ریشه‎های درخت بیش از حد خیس شده و پوسیده شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

فاصله کاشت درخت هلو

چون عمر درخت هلو ۱۰سال است، شما نیاز به یک نوع درخت پایه مثل گلابی یا سیب دارید. بعد از تسطیح زمین  و شخم زدن به عمق 60 سانتیمتر شما باید جوی‌های کوچک با فاصله‌ی 4.5 تا 5 متر از یکدیگر ایجاد کنید. سپس به فاصله 1.5 متراز یکدیگر اقدام به کاشت درخت هلوکنید. توجه کنید از هر سه درخت باید 2 درخت اول هلو و 1 درخت گلابی یا سیب باشد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

عمر درخت هلو

در حال حاضر عمر  اغلب باغات هلو بین 6 تا نهایتاً 10 سال است. با رعایت اصول فنی میتوان طول عمر باغهای هلو  را افزایش داد به طوری که حداقل 25 سال از این درختان بهره برداری مفید و اقتصادی نمود و محصول مرغوب و با کیفیت برداشت کرد. درخت هلو به آفتاب سوختگی تنه، بیماری غربالی و سرمای زمستان حساس است، از این رو در موقع کاشت باید در حدود ده سانتی متر بالاتر از زانوی انسان معمولی هرس شود .

آفات درهلو

آفات می‌توانند به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم در درخت هلو ایجاد خسارت کنند. نشانه های آفات را می توان از روی تغییراتی چون زرد شدن، سوختگی و  ریزش برگ درخت هلو تشخیص داد.  در خسارت مستقیم، این آفات با تغذیه از اندام‌های مختلف گیاه ایجاد خسارت کرده، درحالی‌که در روش غیرمستقیم این خسارت با عاملی دیگر غیر از حشره ایجاد میشود. از شایع‎ترین بیماری‎ها و آفات درخت هلو می‎توان به این موارد اشاره کرد:آفت حشره شپشک، قارچ‎های خاک‎، حشره بید زرد رنگ، باکتری زانتوموناس، کمپستریس، بیماری‎های قارچی، بیماری پوسیدگی قهوه‌ای.

آفات درخت هلو

عمق ریشه درخت هلو

گسترش درختان هلو در خاک به گسترش و  رشد ریشه های فرعی اولیه بستگی دارد .  معمولا ریشه های درخت هلو تا عمق 1.5 الی 2 متری خاک گسترش می یابند . در ضمن ریشه ها به اکسیژن کافی نیاز دارند که باید در اختیار آنها قرار گیرد . ریشه  درختان  هلو  به کمبود اکسیژن حساسند . در خاک هایی که بافت سبک دارند، ریشه ها تنفس کافی انجام می دهند . در خاک های سنگین و یا در خاکها یی که زهکشی کافی نداشته باشند،  ریشه ها با کمبود اکسیژن روبرو خواهند شد.

خاک مناسب برای کاشت هلو

خاک مناسب برای هلو، خاکی  است که تهویه مناسب دارد.حتما دقت کنید که  که هوا به داخل خاک رفت و آمد داشته باشد. زهکشی خوب می تواند بر رشد درختان هلو تاثیر گذار باشد. خاک های سنگین که زهکشیشان خوب نیست، آب را در خود حفظ می کنند و برای کاشت هلو مناسب نیستند. خاک های لومی شنی برای کاشت هلو از همه  مناسب تر است. درخت هلو خاک های آهکی را دوست ندارد. خاک مخلوط شده با خاک برگ، پیت موس، و شن بسیار برای این درخت عالی است.

کود مناسب درخت هلو

کود مناسب برای درخت هلو

درختان هلو برای رشد و تولید بهینه حداقل به ۱۶ عنصر اساسی احتیاج دارند. کمبود هر یک از مواد مغذی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در تولید و باردهی، کیفیت میوه، رشد رویشی یا سلامت درخت  هلو شود. کودها یکی از اصلی‎ترین عوامل رشد درخت‎هلوو افزایش میوه‌هایش هستند. شما می‎توانید به عنوان کود مناسب درخت هلو از کودهایی همچون کود ۱۰ـ۱۰-۱۰ سالییک بار در فروردین و یا خرداد ماه استفاده کنید یا می توانید از کود جوانه‎زنی بهاره پس از مشاهده جوانه‎ها استفاده کنید. شما همچنین می‎توانید از کودهای شیمیایی و حیوانی متنوعی پس از کاشت درخت هلو، استفاده کنید.کودهایی همچون کود دتاکس تابستانه، جیره زمستانه و یا کود مخصوص ریکاوری و غیره نیز  جز بهترین کود هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای درخت هلو استفاده کرد.

خاک مناسب درخت آلو

درختان آلو می توانند در در طیف گسترده ای از انواع خاک و بافت اعم از شن تا رس رشد کنند. به طور کلی خاک مناسب برای آلو، بافت لوم ریز بافت و لوم شنی دارد. این شرایط درتولید درختان و محصولات سالم قابل توجه است. در صورت امکان از کاشت آلو در خاک با مقدار رس بالا پرهیز کنید چون  این نوع خاک می تواند مشکلات زهکشی را  بوجود بیاورد. درختان آلو بهترین رشد را در خاک اسیدی تا خنثی، با PH مابین۵٫۰ و ۶٫۵ دارند و به ندرت در خاک قلیایی عملکرد خوبی نشان می دهند. اگر شما خاک قلیایی دارید، می توانیدpH را با ترکیب گوگرد و یا کود حاوی سولفات آمونیوم قبل از کاشت کاهش دهید.

خاک مناسب درخت آلو

بهترین کود برای درخت آلو

تقویت درخت آلودر پاییز و زمستان بسیار مهم است چرا که موجب افزایش بازدهی گیاه در فصل بعد خواهد بود. کود 10-10-10 کود مناسب درخت آلو است که در طول فصل رشد نیاز درختان آلو را برآورده می کند. کوددهی ممکن است ریشه های درخت آلو را در زمان کاشت بسوزاند. بااصلاح خاک باکمپوست، حاصلخیزی خاک را بدون آن تأثیر منفی بهبود دهید.کمپوست این مزیت را دارد که موجب بهبود زهکشی خاک و حفظ رطوبت آن می شود. ریز مغذی ها مانند آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر و کودهای ماکرو  یعنی مجموع سه عنصر ازت ، فسفر و پتاسیم نیز جهت تغذیه درخت آلو با بهلازم است که به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری آلواستفاده میشود.

روش تکثیردرخت آلو سیاه

کاشت درخت آلو را می‌توان با نهال، درخت ریشه باز، کاشت هسته و نیز کاشت بخشی بریده شده از درخت انجام داد. تکثیر درختان آلو معمولاً بوسیله قلمه چوب نرم از درختان بالغ قابل انجام  است که این روش نیازمند هورمون ریشه زایی و صرف چند سال وقت برای داشتن یک درخت بارده است. روش دیگر تکثیر که زمان کمتری می برد و چندین درخت را میتوان تکثیر کرد روش خوابانیدن هوایی شاخه و ساقه است که در اوایل فصل بهار زمانی که شیره گیاهی بالا می آید و پوست درخت براحتی قابل کندن است انجام میشود.تکثیر درخت آلو از طریق پیوند هم راه دیگری برای ازدیاد درخت آلو است.

تکثیر آلو سیاه

 آبیاری درخت آلو

آب و هوا و خاک شرایط محلی نیازهای آبیاری را تعیین می کنند. صرف نظر از تنوع، همه درختان آلو پاسخ خوبی به دو بار آبیاری در هفته می دهند. سیستم های آبیاری درختان آلو به انواع روش های غرقابی، کرتی، نشتی، بارانی و  آبیاری قطره ای امکان پذیر است.درختان آلو، مانند بسیاری از دیگر  درختان میوه، در خاک هایی که مداوم آبیاری می شوند رشد خوبی ندارند. وقفه در  باعث خشک شدن خاک میشود و  و اجازه می دهد تا ریشه درخت تنفس کرده و از مشکلات مربوط به خاک اشباع از آب جلوگیری می کند. آبیاری باید همیشه در پایه درخت استفاده شود. آبیاری سقفی برگ درخت آلو را مرطوب می کند، به ویژه هنگامی که درخت در مرحله جوانی است، خطر ابتلا به بیماری قارچی برگ را بالا می برد.اگر پوست در قسمت پایه درخت از قهوه ای روشن به قهوه ای سیاهیا تیره تغییر پیدا کرد، نشانه این است که که درخت آلو بیش از حد آب دریافت کرده است.

نظر کارشناسان باغداری درباره خاک مناسب درخت هلو و خاک مناسب درخت آلو

کاشت درختان هلو  و آلو در خاک‌های حاصلخیز که به‌خوبی مواد غذایی را  در اختیار درخت قرار می‌دهد، موجب رشد درختان بسیار نیرومند می‌شود. اکثر مناطق هلو کاری و آلو کاری  در جهان دارای خاک‌های حاصلخیز و غنی از مواد غذایی می‌باشد. مشاوران کشاورزی و باغبانی جوانه بان در کنار شما هستند تا همه چیز را درباره خاک مناسب درخت هلو و خاک مناسب درخت  آلو به شما بگویند. ببرای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره 09133752734 خانم مهندس روشنی کارشناس مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان تماس بگیرید (زمان تماس 9 صبح تا 3 بعد از ظهر).  راستی قبل از کاشت و استفاده از خاک حتما خاک باغ را نمونه گیری کنید و برای آزمایشگاه خاکشناسی معتبری ارسال کنید تا برنامه کودی مناسبی در اختیاز شما قرار دهند.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.