خاک مناسب درخت انگور

خاک مناسب درخت انگور را بشناسیم (شرایط کاشت و ریشه درخت انگور)

خاک مناسب درخت انگور چیست؟ این پرسش بسیاری از باغداران است. درخت انگور گیاهی بسیار قدیمی است که مصریهای باستان پنج هزار سال قبل از میلاد آنرا می شناختند. زادگاه اصلی انگور آسیای صغیر و ایران بوده و هم اکنون نیز به صورت وحشی و نیمه وحشی در این مناطق دیده می شود. انگور به سرمای شدید زمستانی اهمیتی نمی دهد ولی برای گیاه این مهم است که بهار و تابستان گرم و آفتاب داشته باشد.دیدن انگورهای رسیده و آبدار  هم برای انسان  و هم دیگر جانداران هیجان آور و شادی بخش است. اما برای پرورش این میوه شیرین چه خاکی مناسب تر است؟ پاسخ این سوال را سایت مشاوره باغداری و کشاورزی جوانه بان برای شما شرح خواهد داد.

خاک مناسب کاشت  درخت انگور

خاک های سبک از جمله خاک مناسب کاشت انگور است. این خاک برای کشت با عمق زیاد مناسب تر هستند. البته باید توجه داشت که درخت انگور در اکثر خاک ها قابلیت رشد دارد. انگورهای زود رس در صورتی که در شیب­های جنوبی کاشته شوند، می توانند در آب و هوای نسبتاً ملایم تابستانی محصول بدهند. انگور ها بیش از همه فعلاً در آب و هوای نیمه گرمسیری و ملایم نیمکره شمالی با آب و هوای مدیترانه ای کاشته می شوند که سرمای زمستانی نداشته باشند. بادهای شدید به انگور بیش از سرما می توانند صدمه بزنند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

ریشه درخت انگور

ریشه های انگور در خاکهای مختلف تا عمق متقاوت می توانند رشد کنند. برای نمونه در خاکهای سنگین و رسی حداکثر تا 90 سانتی متر، در خاکهای متوسط رسی شنی تا 5/3 متر و در خاکهای سبک تقریباَ شنی حتی تا عمق 6 متر و بیشتر هم نفوذ می کنند. در خاکهای کم عمق و تقریبا رس که ریشه ها تقریباً در عمق کمتر از یک متر پخش شده اند، دفعات آبیاری را باید زیادتر کرد. این عمل بخاطر این است که معمولاَ آب در نزدیکی های سطح خاک باقیمانده و بسرعت تبخیر می شود. در حالی که بیشتر ریشه های ریز در عمق 10 تا 60 سانتی متر هستند. ریشه های اصلی معمولاً در عمق 18تا-80 سانتی متر یافت می شوند.

علت رشد نکردن  درخت انگور

خاکهایی که زیاد حالت  اسیدی  دارد می تواند یک علت رشد نکردن درخت انگور می تواند باشد. این خاک ها بخاطر اینکه زیادی نمکی هستند برای کاشت انگور نامناسب­اند  و مانع رشد به آن می شوند. مناسب ترین خاک ، خاکهایی هستند که سبک و عمیق، به صورت  شنی رسی، که کمی هم آهک داشته و آب را به راحتی از خود عبور دهد. مقدار محصول درخت انگور در درجه اول به کودشیمیایی، هوموس ، شخم، آبیاری، زهکشی مناسب بستگی دارد. همچنین عواملی چون

 • تکان دادن زمین از عمق زیاد (مثلاً 50 سانتی متر یا عمیق تر) به کمک شخم زدن Soussoleuse قبل از کاشت نهال
 • پس از به بار نشستن آن با سمپاشی
 • هرس های صحیح و به موقع
 • کود و تغذیه مناسب می تواند در میزان باروری انگور موثر باشد.
 • عوامل دیگری که در درجه پایین تری اهمیت روی مقدار محصول اثر می گذارند عبارتند از : رنگ خاک (هر چه تیره تر جذب نور خورشید بیشتر) عمق خاک ، مقدار آهک و همچنینpH آن هستند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کودمناسب پرورش درخت انگور

کودهای مناسب برای تقویت خاک درخت انگور به دو دسته کودهای معنی شامل ازت، فسفر،پتاسیم، منزیم و کلسیم و کودهای آلی تقسیم می­شوند.کودها را همه ساله باید به نهال­ها داد ولی نه در کنارش یا در سطح چاله های قبلی بلکه در فاصله ای متناسب با رشد ریشه های درخت مو و دور از تنه .شرایط دیم کودهای حیوانی در پاییزیا زمستان در یک مرحله به گیاه داده می‌شود که بسته به بافت خاک، حاصل خیزی و سن درخت، میزان کود مصرفی متفاوت است. معمولا ۳۰ تن در هکتار کود دامی استفاده می‌گردد.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

کودهای معدنی مناسب پرورش درخت انگور

گاهی برای کوددهی باغهای انگور از اوره یا ازت  استفاده می شود . می تواناز کود برگی با غلظت 1 درصد استفاده کرد. زیاده­روی در دادن کودهای ازتاثرات منفی در رشد گیاه دارد که مهمترین آنها عبارتند از رشد بیش از  و در نتیجه کم شدن محصول و نیزحساسیت گیاه در مقابل سرمای زمستان. گاهی به عنوان کود فسفره از سوپر فسفات استفاده می شود که در آب محلول است. پتاسیم نیز برای ساختن ساختمان برگها وچوبی و سخت شدن شاخه ها بویژه ساقه ها و همچنین برای رسیدن خوشه های انگور وجودش لازم است. منیزیم هم یکی دیگر از کودهای اصلی مورد نیاز است. وجود منیزیم در برگها برای ساختن کلروفیل و در نتیجه جذب دی اکسید کربن از هوا و تبدیل آن به قند ضروری است و معمولاً به صورت سولفات منیزیم به زمین داده شده که براحتی در آب حل میشود. همچنین کلسیم  از جمله کودهایی است که انگور شدیداً به آن وابسته است و باید همه ساله به مقدار لازم به باغهای انگور داد. کودهای معدنی را نباید یکباره داد. آنها را می توان در سه بار هر دفعه به فاصله 2 ماه به زمین داد. کود ازته را از اول شهریور نباید به تاکستانها داد چون باعث ادامه رشد و در نتیجه نارس ماندن چوب درختها می شود.همچنین جهت بهبود تشکیل میوه محلول پاشی عناصر ازت، روی و بور پس از هرس زمستانه و قبل از باز شدن جوانه‌ها توصیه می‌شود.

کود مناسب درخت انگور

کودهای آلی مناسب پرورش درخت انگور

کودهای آلی از لحاظ مواد غذایی در درجه دوم اهمیت برای تغذیه خاک درخت انگور قرار دارند مهمترین تاثیر آنها بر روی خاک بهتر کردن خواص فیزیکی آن است چراکه هم باعث  بهتر شدن ساختمان بافت خاک  میشوند و هم با  فعال کردن میکرو ارگانیسمهای خاک نسبت آب به هوا  را تنظیم میکنند. کود آلی را معمولاً در پائیزیا زمستان یکباره می­دهند.

کود کامل برای تغذیه درخت انگور

برای داشتن یک کود کامل و متعادل همه چیز لازم است و 10-10-10 به عنوان رایج ترین کود توصیه می شود..این کود توان لازم را به انگور برای تولید میوه شیرین و آبدار که هر ساله به ان نیاز دارد می دهد .درختان بر خلاف صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتریک درخت طی همان سال می شود استفاده از اسید هیومیک شوک مایع استکه فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درخت مو  را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

آماده سازی خاک  برای کاشت درخت انگور

چگونه خاک مناسب درخت انگور را آماده سازیم کنیم برای کشت؟ در پائیز و پیش از کاشتن نهال­های انگور در ابتدا روی زمین کودهای معدنی و آلی را به مقدار لازم می ریزند و سپس با یک شخم عمیق آنها رابه زیر خاک می فرستند. در ادامه  زمین را به صورت جوی و پشته در می آورند. نهال­های انگور روی پشته و کنار جوی کاشته می شوند. هنگام کاشت چاله ها را به عمق حدود 50 سانتی متر کنده نهال­ها را در آنها می کارند در کاشت مو معمولاً نهال­هایی که درگلدان کاشته شده و در حال رشدند از قلمه ها و یا نهال­هایی که با خوابانیدن شاخه های مو بدست آمده اند بهترند. نهال های گلدانی از جابجایی صدمه ای نمی بینند و به رشد طبیعی خود در جای تازه ادامه می دهند لیکن دیگر نهال­ها با تغییر محل آسیب می ببنید. همچنین نهال­های گلدانی برای کاشت در هر فصلی مناسبند ولی قلمه­ها ی ناشی از خوابانیدن کاشت آنها تنها در فصول که گیاهان در حال استراحت زمستانی باشند و برگهایشان بطور طبیعی ریخته باشند عملی است.

خاک مناسب کشت درخت انگور

 فاصله کاشت نهال های انگور در خاک

در زمان خواب نهال انگور در اوایل بهار کاشته شود. ساخت داربست و یا تاکستان قبل از کاشت است. انگور نیاز به به نوعی از پشتیبانی به رشد رو به بالا دارد. این حالت خطر ابتلا به بیماری درخت مو را کاهش می دهد. قبل از کاشت انگور، برای دو یا سه ساعت خیس خوردن ریشه ها در آب لازم است. یک محل با آفتاب کامل را انتخاب کنید. خاک شما باید عمیق، به زهکشی خوب باشد. فاصله درختان انگور از هم ۲ تا ۳ متر است تا هوا به خوبی جریان داشته باشد. چاله هایی که در آنها نهال­ها کاشته می شوند به صورت 50×50×50 سانتی متر کنده و داخل آنها مقداری کمپوست کهنه و فسفر و آهک می ریزند این مواد برای رشد نهال­ها مفیدند ولی نباید زیاد روی نکرد که نهال­ها ریشه هایشان بسوزد. در باغهای بزرگ معمولاً نهالها با فاصله 120 تا 150 سانتی متر از یکدیگر کاشته و بر روی سیم ها می بندند.

PHمناسب برای خاک درخت انگور

بسته به نوع انگور pH برابر با ۵.۵- تا ۷ برای خاک  توصیه می شود. به توصیه کارشناسان کشاورزی نامتوازن به لحاظ pH را می توان با آهک برای افزایشpH و گوگرد برای کاهش pH اصلاح کرد. خاک لوم شنی که دارای زهکشی خوب و  حاوی مقدار متوسط ماده آلیاست بهترین خاک مناسب درخت انگور به شمار میرود. این نوع خاک بهترین ترکیبی از ویژگی ها را ارائه می دهد و به طور کلی در محدوده pH ارجح است. لوم-سیلت و خاک رس-لوم نیز تا زمانی که زهکشی خوبی دارند برای رشد انگور مناسب اند. با توجه به اهمیت خاک برای کاشت درخت انگور توصیه می شود حتما آزمایش خاک باغ یا زمینی که در آن قصد کشت انگور را دارید انجام دهید.

کاشت درخت انگور

تقویت خاک درخت انگورزیر نظر کارشناسان کشاورزی و باغداری

برای تولید انگور با کیفیت خوب  چهار سال زمان لازم است ، درخت  انگور را باید  در سالهای ابتدایی خوب کود دهی کنید. برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا شما می­توانند با تماس و ارتباط با کارشناسان جوانه  بان از راهنمایی ها و پشتیبانی آنها استفاده کنید. انگور گیاه سرسختی است و پس از جوانه، یکدرخت انگور سالممی تواند برای 40 سال یا بیشتر تولید شود.تاکستان انگور نه تنها زیباست بلکه  میوه های شیرین و خوشمزه به ما می دهد. برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
15 پاسخها
 1. امیر
  امیر گفته:

  امیرم.ایا در ارتفاع ۸۰۰متری از سطح دریا با تابستان گرم و بدون شرجی ک بیشتر مرکبات کشت میکنیم باغ انگور جواب میدهد؟و در هکتار چقدر برداشت میشه.و دیگری اینکه پس از غرس نهال چند سال بعد ثمر میده؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای انجام مشاوره باغبانی و کشاورزی از طریق لینک زیر وارد گروه تلگرامی مشاوره شوید از مهندسان سایت جوانه بان و مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا مشاوره بگیرید
   https://t.me/narenjspadana

   پاسخ
  • سعید
   سعید گفته:

   سلام
   نهال انگوری حدود چهار سال قبل کاشتم وای هنوز قدش یک متر نشده خاکش را هم تقویت کردم ولی قدش به یک متر هم نرسیده ؛ احتمالا خاکش از نظر PH مناسب انگور نیست؛ آیا میشه با آهک خارک را اصلاح کرد؟
   تشکر از شما

   پاسخ
   • admin_javaneban
    admin_javaneban گفته:

    سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

    پاسخ
   • جواد
    جواد گفته:

    سلام. من یک سال پیش نهال ریشه دار انگور که 50سانتیمتر بود در کنار دیوار باغم که زیر دیوار از ملات شفته آهک بود بعد از یک سال حدود سه متر رشد کرد . به نظرم آهک باعث میشه خاک اسید بشود و نهال انگور رشد بهتری داشته باشد. در ضمن نهال انگور من از نوع دانه دار برای خراسان رضوی. مخصوص مناطق گرمسیری که شهریور انگور رسیده میشود

    پاسخ
   • حسین
    حسین گفته:

    سلام پ هاش خاک را ازمایش کنید اگر ۸بود گوگرد استفاده کنید اکر ۵بود اب اهک استفاده کنید بهترین پ هاش بین۶تا۷است

    پاسخ
   • علی امیری
    علی امیری گفته:

    سلام وقت شما بخیر.خاکتون باید آزمایش بشه و بر اساس نتایج توصیه انجام بشه.در صورت اسیدی بودن بیش ازاندازه میشه از آهک استفاده کرد ولی اول باید مشخص بشه چقدر اسیدیه تا بیش از اندازه آهک استفده نشه

    پاسخ
  • جمیل
   جمیل گفته:

   سلام آره جواب میده ولی وقتی ک انگور گل میکنه آب رو ب حداقل برسونید و خاک پای انگور رو در فصل بهار تازه کنید یعنی تا حد امکان هوادهی خاک صورت بگیره و هرس ب موقع یعنی وقتی ک درخت کاملا خواب زمستانی هست.
   برای کاشتش هم نیاز ب کمی شن نرم هست ک با خاک منطقه قاطی بشه ولی بیشتر شن ک فقط بتونه برا ریشه زدن آزاد باشه

   پاسخ
 2. محمدتقی
  محمدتقی گفته:

  سلام من به متراز ۴۰۰۰متر مربه باآنگور دارم در خراسان رضوی قوچان و باغ من اول سنتی خوابیده بود من به روش داربستی انجام دادم الان مدت ۴سال است باردهی میدهد اما از نظر برداشت راًی نیستم چون اهرس کردن داربستی خیلی وارد نیستم ایا دراین گروه مساورین خستن برای اهرس کردن اموزس داده شود چون پن از نظر تقویت باغ توجه خاصی دارن ‌

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ
 3. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام میشه دقیق تر بفرمایید خاک قلیایی منظورتان چه ph هست؟
  ایا بسته به رقم متفاوت هست؟
  زمینی تقریبا ماسه ای با ph ۷/۸ در استان فارس دارم میخوام برای تاکستان اقدام کنم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. این تمایل شما بسیار برای ما محترم است ولی اجرای این خواسته شما فعلا در سایت وجود ندارد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.