خاک مناسب درخت انجیر

خاک مناسب درخت انجیر چگونه باید باشد؟

به طور کلی انتخاب نوع خاک برای کاشت گیاهان از جمله درخت انجیر بسیار مهم است. هر درختی باید در خاک مناسب خود کاشته شود. از این رو تعیین بافت خاک و تشخیص نوع آن از مهمترین مسائل قبل از اقدام به کاشت درخت انجیراست. خاک منبع تغذیه درخت انجیر است، بنابراین  اگر به درستی انتخاب نشود در باردهی محصول دچار مشکل خواهید شد. برای اینکه تمام عوامل مهمی که در خاک مناسب درخت انجیر تاثیر دارند را به درستی بشناسید با جوانه بان همراه شوید تا نکات لازم در انتخاب خاک، تقویت خاک، مکان مناسب و کاشت درخت انجیر را به شما معرفی کنیم تا در زمان کاشت و باردهی و محصول درخت انجیر به مشکلی بر نخورید.

 

زمین مناسب برای کاشت درخت انجیر

بهترین زمین برای کاشت درخت انجیر زمین های اندکی شیبدار است. بهتر است قبل از کاشت درخت انجیر نقشه تراکم کاشت تهیه شود تا محل قراری گیری نهال های انجیر و فاصله درختان از یکدیگر از قبل مشخص باشد. زمان مناسب کاشت درخت انجیر از اوایل اسفند تا اواسط فروردین ماه است. قبل از کاشت نهال انجیر آماده سازی زمین لازم است. اماده سازی شامل مراحلی نظیر تراس بندی در زمین­های شیب دار، حفر چاله برای کاشت نهال، شخم عمود بر شیب و مسطح کردن زمین است. هرس کردن، تقویت و کودهی، آبیاری و محافظت درخت انجیر هم باید در زمان مناسب خود انجام شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

خاک مناسب انجیر

می توان گفت انجیر در همه انواع خاک ها اعم از خاک شنی ، رسی و لومی رشد می­کند. اما بهترین خاک برای رشد درخت انجیر خاک لومی است.در این میان آنچه مهم است عمق خاک است. خاک مناسب درخت انجیر به علت ریشه های باریک و فیبری آن باید نسبتا عمیق حداقل یک تا دو متر باشد. انجیر به آب نیاز دارد بنابراین در زمین­های شنی که  قادر به نگهداری آب در مدت زیادی نیستند، باید تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کرد. خاکهایی که آب را از خود عبور نمی دهند(مانند خاک های رسی)، همچنین خاکهایی که بسیار مرطوبند و آب را بیش از حد در خود نگه می­دارند ،علی الخصوص در زمان رسیدن میوه ها، باعث ترکیدن انجیر و بی مزه شدن میوه می شوند. . انجیر می تواند در بافت های مختلف خاک مانند رشد نماید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

اسیدیته خاک مناسب درخت انجیر

انجیر درختی است که در زمینهای کمی قلیایی خوب رشد می کند. بهترینP.H  برای خاک مناسب درخت انجیر بین 6 تا 8 است. خاک مناسب کاشت درخت انجیر، زمینهای عمیق شنی- رسی هستند که درصدی قلیایی هم باشند. انجیر در مقابل نمک خاک حساس است. چنانچه  نمک خاک از نوع کربنات سدیم باشد درخت انجیر به به کندی رشد خواهد کرد. درختان انجیردر ردیف درختانی مانند زیتون و انار بمقاومت متوسطی نسبت به شوری خاک دارد وتا حد مقدار هدایت الکتریکی ۶ –۴میلی موس بر سانتی متر را تحمل می­کند.

شخم زدن خاک مناسب درخت انجیر

قبل از کاشت نهال انجیر  باید زمین را خوب شخم زد تا خاک آن از عمق نرم شده و به ریشه­ها اجازه رشد خوب و سالم و سریع بدهد. شخم عمیق خاک قبل از کاشتن نهل انجیر به منظور زهکشی، نرم کردن و تهویه خاک اهمیت دارد. از بهار تا پاییز باید زمین چند بار به عمق 10 تا 15 سانتی متر شخم زده شود. ازآنجاییکه ریشه های انجیر سطحی هستند، بعد از کاشت خاک مناسب درخت انجیر نیازی به شخم عمیق ندارد. اگر شخم عمیق در فصل های غیر از فصل خواب (پاییز) انجام شود می تواند به ریشه هایدرخت انجیر آسیب بزند. در بهار و تابستان می توان بعد از آبیاری زمین را شخم سطحی زد تا هم آب دیرتر تبخیر شود و هم علف­های هرز از بین بروند.

تقویت خاک مناسب درخت انجیر

برای رساندن درخت انجیر به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد، منظم و علمی برای اصلاح خاک است. برای نیل به این مقصود از کودهای شیمیایی و حیوانی استفاده می­شود. مواد مغذی به سرعت از کود آزاد می شوند و برای جذب در دسترس درخت انجیر قرار می­گیرند.

کود شیمیایی مناسب درخت انجیر

کودهای شیمیاییزیادی هستند که برای تقویتخاک درخت انجیر مناسب اند.از کودهای موثرو تقویت کننده درخت انجیرمی­توان به کود های سه بیست مایع، کود سه بیست npk اشاره کرد. اغلب کودهای شیمیایی متشکل  از نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. در بین عناصر تغذیه کننده خاک نیتروژن مسئول رشد برگ های درخت انجیر است. پس اگر درخت انجیر در حال رشد برگ های خود می باشد بهتر است از کودهایی که درصد ازت در آنها بالاتر است استفاده کرد. فسفر مسئول رشد ریشه و رشد گل و میوه انجیر است.  پتاسیم هم به عملکرد های کلی گیاه کمک می­کند. ارگ درخت انجیر در مرحله  تولید میوه است، برای تقویت خاک می توان از کودهایی نظیر 20-20-20 و یا 10-10-10 استفاده کرد.

کود مناسب درخت انجیر

 کود حیوانی مناسب درخت انجیر

بهترین کود حیوانی برای درخت انجیر، پهن چهارپایان است. پهن حیوانات باکتری های خاک را تقویت و آزاد می­کند. پهن حیواناتی چون اسب، گاو و گوسفند دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و به همین دلیل موجب تقویت درخت انجیر می شود. پهن همچنین مقدار زیادی  مواد آلی دارد که اسیدیته و خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را اصلاح میکند. تغذیه خاک با پهن پوسیده همچنین باعث میشود زهکشی و تهویه و حفظ رطوبت خاک بهتر شود.

بهترین خاک برای کاشت درخت انجیر در گلدان

برای کاشت درخت ا نجیر در گلدان هرگز از خاک باغ استفاده نکنید. خاک دارای ترکیب آلی بهترین خاک برای کاشت درخت انجیر در گلدان است.خاک لومی ترکیبی که با کمپوست به خوبی پوسیده شده است و زهکشی خوبی دارد برای این منظور مناسب است. بهترین کود برای  درخت انجیر در گلدان می تواند کود مایع یا کود آلی گرانول آزاد باشد.

فاصله کاشت درخت انجیر

در بین درخت های انجیر کاشته شده برای احداث باغ باید  فضای مناسب در نظر گرفته شود. این فضا بستگی به شکل و نوع انجیر دارد. در نواحی گرمسیر شکل پابلند درخت انجیر و در نواحی معتدل و نسبتا سرد، کاشت درخت انجیر به  شکل بوته و درختچه ای که دارای پاجوش زیادی است مرسوم است. تراکم و فاصله کاشت درخت انجیردر خاک مناسب با توجه به نسبت درخت می تواند بین 3 تا 5 متر باشد .توجه کنید چاله­های حفر شده برای کاشت نهال انجیر  به اندازه کافی بزرگ باشد تا ریشه نهال ها براحتی در درون آن رشد کند. برای اینکار می توان چاله­هایی به عمق ۱ تا 5/ 1متر و عرض۸۰–۵۰سانت ایجاد کرد. البته هر چه خاک سنگین تر باشد این گودال باید بزرگتر باشد.

زمین مناسب درخت انجیر

گیاهان همسایه درخت انجیر

محصولاتی مانند سبزی می توانند در سایه درخت انجیر رشد کنند و خاک را هم تقویت کنند اما از کاشت محصولاتی چون ذرت در اطراف باغ انجیر باید اجتناب کرد چون باعث تشکیل آفلاتوکسین می شوند.

خاک مناسب درخت انجیر زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

اگر قصد داریددرخت انجیر بکارید لازم است به وضعیت منطقه­ای که می­خواهید در آن باغ انجیراحداث کنید توجه داشته باشید و حتما آزمایش خاک انجام دهید .  مشاوره کشاورزی و باغداری جوانه بان به شما کمک می­کنند تا از شرایط کاشت و نگهداری درخت انجیرآگاه باشید. خواص شیمیایی و فیزیکی خاکب ر روی کیفیت میوه انجیر اثر دارد. مشاوران جوانه بان به شما کمک می­کنند تصمیم بگیرید کدام زمین برای کاشت درخت انجیر دیمیا آبی مناسب تر است. همچنین از محصولات جوانه بان می­توانید برای تغذیه و  اعمال روش های برای اصلاح خاک مناسب کاشت درخت انجیر استفاده کنید. برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.