خاک مناسب درخت سیب

شرایط خاک مناسب درخت سیب چیست؟

خاک مناسب درخت سیب چگونه است؟ کاشت درخت سیب در ایران به دلیل مساعد بودن شرایط اقلیمی برای رشد نهال این درخت اهمیت زیادی دارد. هرکسی  می‌تواند به راحتی با فراهم کردن شرایط  مورد نیاز نسبت به کاشت درخت سیب در باغچه یا گلدان اقدام کند. معمولا فصل کاشتن درختان در ماه‌های آخر سال است. علاوه بر آب، نور و دمای مناسب، یک نکته اساسی و مهم برای کاشتن درخت سیب توجه به نوع خاک و انتخاب خاک مناسب برای رشد و تغذیه آن است. در این مطلب از سایت  جوانه بان قصد داریم تا نکات مهمی را در خصوص خاک مناسب درخت سیب بررسی کنیم.

 

خاک مناسب درخت سیب با توجه به آب و هوا

براساس نوع درخت سیب و اقلیم منطقه به مخلوط خاک مناسبی جهت رشد بهتر نهال سیب نیاز داریم. بطور کلی جهت تمامی درختان داشتن خاکهای رسی و-شنی به همراه آهک مناسب و کود حیوانی بهترین خاک است. برای کاشتن درخت سیب در مناطقی با شرایط اقلیمی خاص می‌بایست از ترکیب از انواع خاک‌ها به همراه کود مناسب حیوانی استفاده کرد. درخت سیب در آب و هوای مرطوب  اغلب  رشد بهتری دارد. در حالیکه نقاط خنک و رو به شمال برای درختان دیگر مناسب نیست. اکثرا درخت سیب در این مناطق کاشته می شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نیازهای خاک مناسب درخت سیب

به منظور فراهم نمودن خاک مناسب درخت سیب در نظر داشته باشید ریشه های این درخت در سطح گسترش زیادی دارد؛ بنابراین خاک مناسب برای کاشت درخت سیب باید حاصلخیز و از لحاظ مواد آلی غنی باشد و قابلیت نفوذپذیری آن نیز خوب باشد. بر همین اساس خاکهای شنی رسی را انتخاب می­کنند، به شرطی که این خاک با کودهای حیوانی و مواد آلی به خوبی تقویت شده باشد. چنانچه از مواد ارگانیک استفاده کنید به مرور زمان تجزیه می شوند و  مواد مغذی خاک تامین می شود. درخاکهای ضعیف رشد سالیانه شاخه های نهال سیب کم است  و برگها کوچک به رنگ سبز کم رنگ یا مایل به زرد درمی آید و ریزش میوه های سیب زیاد و یا میوه ها ریزه وکوچک  است. درختان سیب به نورآفتاب زیادی نیاز دارند، به همین علت خاکی را  انتخاب کنید که حداقل روزی 6 ساعت به آن آفتاب بتابد. درخت سیب به زمینی نیاز دارد که مرطوب باشد اما خاک خیلی خیس برای آن مناسب نیست.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

PH خاک مناسب نهال سیب

آنچه نوع خاک و مناسب بودن آن را مشخص می کند در واقع عمق خاک، زهکشی و pH مناسب خاک هستند. خاک لومی، غنی از مواد آلی با pH ۵٫۵-۶٫۵ با شیب ملایم تا متوسط که زهکشی مناسب و هوادهی خوب داشته باشد خاک مناسب برای نهال سیب هستند. خاک های قلیایی با pH بیش از 7.5 باید با گوگرد اصلاح شود این  در حالی است که خاک با pH زیر 5.5  با آهک کشاورزی اصلاح می شود. خاک درخت سیب  باید عاری از بستر سخت و شرایط اشباع آب باشد. اگر کشت نهال سیب  در خاک های جلگه ای انجام می شود دقت کنید تا کانال های زهکشی مناسب ایجاد کنید تا پوسیدگی طوقه، پوسیدگی ریشه و سایر بیماری­های خاک محدود شود.

کاشت درخت سیب چطوری باید باشد؟

در کاشت درخت سیب توجه کنید که علف های هرز رشد نهال آن را محدود می کند. پس از پیدا کردن خاک مناسب درخت سیب قبل از کاشت نهال با استفاده از بیلچه تمام علف های هرزرا در دایره ای به قطر 5 متر از بین ببرید. سنگریزه ها را بیرون بریزید و گودالی در حدود دو برابر قطر ریشه و با عمق نیم متر حفر کنید. مقداری خاک نرم در انتهای گودال قرار دهید و خاک دیواره را هم نرم کنید تا ریشه نهال سیب به راحتی بتواند در این خاک نفوذ کند. سپس ریشه را پوشش دهید و  مطمئن شوید که ریشه ها بخوبی با خاک مناسب احاطه شده و هوایی باقی نمانده است. افزودن کود در زمان کاشت ممکن است باعث سوختن ریشه شود. باقی مانده سوراخ را با خاک سست پر کنید و به خوبی خاک را به سمت پایین فشار دهید.

فاصله مناسب کاشت درخت سیب

برای تنظیم فاصله کاشت درختان سیب  توجه به پایه مادری، حاصلخیزی خاک، هرس را باید مد نظر قرار دهید.  نهال­هایبالغ و بلند درخت سیب باید حدود ۴/۵ تا ۵ متر در یک ردیف کاشته شوند. نهال­های پایه کوتاه می توانند با فاصله ۱ تا ۲/۵ متر در یک ردیف باشند. از آنجای که اغلب درختان سیب پیوندی هستند به محل پیوند در کاشت باید توجه کرد. محل پیوند باید حداقل ۵ سانتی متر بالاتر از خط خاک مناسب درخت سیب باشد.

کود مناسب درخت سیب

نحوه تکثیر نهال سیب

چنانچه قصد کاشت درخت سیب به منظور برداشت محصول را دارید توصیه ما کاشت نهال سیب است.دو روش معمول و متداول تکثیردرخت سیب،یکی کاشت بذر و دیگری انجام پیوند یا قلمه است .در مورد پایه های رویشینخست این پایه ها از طریق خوابانیدن تکثیر می­شوند و سپس در محل خزانه گیری و پیوند می شود. رایج ترین روش پیوند در خزانه پیوند شکمی است.درباره شرط کاشت درخت سیب از دانه باید گفت که علاوه بر داشتن بذرهای خوب ،داشتن خاک مناسب هم لازم است. بایستی هسته­ها  را در زمین مناسبی بکارید.دقت کنید فاصله هر دانه سیب را حدود ۳۰ سانتی متر تا دانه بعدی قرار دهید. فاصله کافی بین دانه های سیب به آن ها فضای رشد کافیمی­دهد و باعث می شود که آن ها برای مواد مغذی خاک رقابت نکنند.برای تکثیر از طریق کاشت دانه، لازم است تا بذر سیب یک دوره سرما ببیند تا برای جوانه‌زنی آماده شود.

کود مناسب برای درخت سیب

زمان مناسب برای کود دادن درخت سیب درست قبل از خواب رفتن است. مناسب ترین روش کوددهی درخت سیب هم چال کود است. برای این کار باید خاک خارج شده از چاله ها به صورت یکنواخت در فاصله بین ردیف های درختان پخش شود و بعد باقی مانده چاله با  کود دامی پوسیده پرشود. پس از کود دهی باید بلافاصله چاله ها آب یاری شود. لازم به توضیح است رشد کامل به وسیله بهترین کود برای درخت سیب امکان پذیر است. در واقع خاک مناسب درخت سیب با کود تقویت می­شود. بسته به نوع خاک و ویژگی های خاک، استفاده از کودهای ترکیبی پیشنهاد می شود زیرا آن ها به طور کامل نیازمندی های درختان را پوشش می دهد .برخی از باغبانان از کودهای مایع استفاده میکنند.درختان سیب نیاز به سطوح بالاتر نیتروژن نسبت به سایر مواد مغذی موجود در کود استاندارد دارند. به طور کلی فرمولاسیون کود چهار شش ده براییک درخت سیب مناسب است.

فاصله بین درختان سیب

انتخاب خاک مناسب درخت سیب زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

کاشت درختان میوه و نگهداری از آن‌ها از تجربیات جذاب باغبانی است. صدها نوع درخت سیب وجود دارد و هر کدام از آنها مخصوص یکناحیهخاص هستند. اگر خاک مناسب درخت سیب را فراهم کنید و نهال مناسب منطقه ی خودرا انتخاب کنید  احتمال میوه دادن آن زیاد خواهد بود. برای رساندن درخت سیب  به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان گل و گیاهجوانه بان می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.شما می توانید از خدمات آزمایشگاه خاک کشاورزی هم  بهره­مند شویدتا شاهد شکوفه های زیبای  سیب در هنگام بهار باشید. برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.