خاک مناسب درخت بادام

خاک مناسب درخت بادام چیست؟ (زمین مناسب درخت بادام)

خاک مناسب درخت بادام را چطوری تهیه کنم؟ خاک نخستین محیط کشت و  منبع تغذیه گیاهان است. هر کشاورزی می­داند که یک خاک مناسب برای داشتن یک باغ یا زمین کشاورزی غنی، بسیار لازم و حیاتی است. خاک خوب برای کاشت درخت بادام، خاکی است که مواد غذایی کافی برای تغذیه بادام داشته باشد. بافت خاک  مناسب درخت بادام باید گونه‌ای باشد که آب به میزان کافی در اختیارگیاه قرار بگیرد و زهکشی خاک به اندازه‎ای باشد که ریشه بتواند به راحتی رشد کند. با توجه به اهمیت خاک در رشد، زمان شکوفه دادن و باردهی درخت بادام در این مقاله با جوانه بان همراه شوید تا نکات لازم در انتخاب خاک، کوددهی و کاشت نهال بادام را به شما معرفی کنیم.

 

خاک مناسب برای درخت بادام

خاک های نیمه سنگین یعنی خاک هایی که از  نوع شنی رسی و سنگلاخی هستند برای کاشت بادام مناسب­تر است.خاکهائی با بافت لومی یکدست و با عمق زیاد بهترین نوع خاک مناسب درخت بادام هستند و  بیشترین محصول را تولید می­کنند. خاک های لومی  نفوذپذیری همراه با حفظ آب و تهویه مناسب را دارند به همین دلیل خاک مناسبی برای درخت بادام هستند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

مقایسه خاک لومی با دیگر انواع خاک برای کاشت بادام

خاک های رسی سنگین و مرطوب برای  رشد درخت بادام مناسب نیستند. خاک لومی خاک ایده آلی برای درخت بادام است. بافت خاک لومی متخلخل است به طوری که آب با سرعت نه خیلی زیاد و نه خیلی کند در آن حرکت می‎کند و لذا  نهال بادام به راحتی می تواند  به آب برسد. خاک لومی ترکیب مناسبی  از 40 درصد شن،28 تا 50 درصد گلولاییا سیلت و 20 درصد رس همراه با مواد هوموسی است. خاکهای لومی نسبت به خاکهای شنی به دلیل ویژگی حاصلخیزی آنها و حفظ بهتر رطوبت و کنترل آبیاری برتری دارند. از آنجایی که امکان زهکشی و تهویه در خاک های لومی  بیشتر از خاکهای ریز بافت است لذا اینگونه خاک ها  نسبت به خاکهای رسی ـ لومی و خاک های سیلتی رسی، لومی و خاکهای رسی هم ارجحیت دارند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

میزان اسیدیته و شوری خاک مناسب کشت بادام

اسیدیته (pH) خاک مناسب نهال بادام حداقل ۵/۵ و حداکثر ۵/۸ است. خاک بیشتر باغ ها یکنواخت نیستند اما به طور کلی خاک های ایران دارای pH بالا هستند. کاهش اسیدیتهیکی از اساسی ترین راهکارها برای برطرف کردن نیازهای غذائینهال باداماست. درباره خاک های شور هم درخت بادام میزان شوری کمتر از ۴ میلی موس بر سانتی را تحمل می­کند. جالب است بدانید مقاومت درخت بادام به آهک نسبتاً خوب است و مقدار  ۲۰ تا ۳۰ درصد آهک در خاک را می تواند تحمل  کند پس می توان در مناطقی که بهدلیل خاک آهکیمحصول دیگری کاشته نمی­شود نسبت به کاشت بادام اقدام کرد.

میزان رطوبت خاک مناسب کشت بادام

درختان بادام توان تحمل خاک بیش از حد مرطوب را ندارند و نسبت به به یخ‌زدگی در فصل بهار حساس هستند. نهال های بادام در فصل های معتدل و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک در آفتاب رشد می‌کنند. اگر اقلیمی که برای کاشت بادام در نظر گرفته اید این شرایط را نداشته باشد، بعید است که درخت بادام میوه‌ایدهد.

بهترین انواع نهال بادام برای کاشت

انتخاب بهترین نوع نهال بادامی که می کارید با هدف شما از کاشت و کیفیت برداشت محصول ارتباط دارد. مثلا اگر به دنبال محصول زودبازده هستید نهال بادام پوست کاغذی مناسب است چرا که از ارقام زودگل است و چون سرعت رشد خوبی هم دارد اما نسبت به سرما هم بسیار حساس است.  نهال بادام پوست کاغذی، نهال بادام یلدا، نهال بادام فرانیس، نهال بادام آذر، نهال بادام شکوفه، نهال بادام پسته ای، نهال بادام سنگی و نهال بادام مامایی از بهترین ارقام نهال بادام در ایران هستند. اگرعلاقه به کاشت نهال بادام دارید، باید دقت کنید که کدام  نوع نهال بادام با شرایط محیطی باغ شما سازگار است.

کاشت نهال بادام مامایی

نهال بادام مامایی ریشه ایرانی دارد و عموما در استان هایسردسیر مانند آذربایجان غربی و چهار محال و بختیاری کاشت می شود.علی رغم اینکهدرخت بادام مامایی از نوع متوسط و دیرگل است اما یا این وجود زمان رسیدن میوه آن تقریبا زود و تجاری است. عمر درخت بادام مامایی حدود ۳۰ تا ۴۰ سال است. نهال بادام مامایی دارای عادت باردهی اسپور است و در دوره یکساله باردهی دارد.

خاک مناسب برای درخت بادام

هرس نهال بادام مامایی

هرس درخت بادام مامایی هر ۲ الی ۳ سال یک بار انجام می­شود زمان هرس در زمستان(اذر و دی ماه)است که فصل خواب درخت محسوب میشود. . هنگام هرس سالانهحتی پاجوش‌ها نیز حذف می‌شوند. هرس بادام مامایی با حذف شاخه‌‌های غیربارده(شاخه های نر)  به منظورتبدیل شان به شاخه های جوان و بارده انجام می شود.با انجام هرس و جدا کردن  اندام یا مکنده‌های مرده یا بیمار درخت ،جذب نور درخت افزایشمی یابد. انجام هرس در تنظیم مقدار باردهیدرخت بادام اثرگذار است.

خاک مناسب کاشت نهال بادام مامایی

برای کاشت نهال بادام مامایی باید خاک کمی اسیدی باPH  ۶.۵ باشد.  بهتر است خاک منطقه‌ کاشت درخت بادام مامایی عمق مناسبی داشته باشد چراکه رشد ریشه این درخت به صورت عمودی است.

فاصله کاشت درخت بادام مامایی

برای این که محصولی با کیفیت و پربار ار درخت بادام مامایی برداشت کنید دقت در فاصله گذاری بین نهال‌ها برای خاکضروری است.نهال بادام پس از رشد به فضای مناسبی برای نورگیری نیاز دارد و در خاک مناسب کاشت درخت بادام  نیز ریشه نیاز به فضای کافی برای رشد دارد.در یک جریب  خاک سردسیری حدودا  ۱۲۰ اصله نهال بادام مامایی را می­توان کاشت. فاصله پیشنهادی مناسب برای کاشت نهال بادام مامایی در زمین های دارای شیب ملایم و مناطق بادگیر 3متر در 3 متر و در زمین‌های بدون شیب و مسطح ۴ متر در 4 متر است.

کاشت درخت بادام در خاک مناسب دیم

نیاز آبی بادام برحسب شرایط اقلیمی منطقه ، بافت خاک مناسب کاشت بادام ، و نوع درخت متفاوت بوده و بین ۱۰ –۴هزارمترمکعب برای هر هکتار در سال است. به طور کلی درختان بادام با داشتن برگ‌های بزرگ، بلند و نوک تیز در برابر خشکی و کم آبی مقاومت خوبی دارند. مشکل بی آبی و مزیت مقاومت زیاد درخت بادام به خشکی برخی انواع درخت بادام را برای کشت دیم و بدون آب گزینه مناسبی می سازد. نهال درخت بادام کوهی دیم که می‌تواند در هر خاکی رشد کند، یکی از گزینه‌های مطرح است. .بادام کوهی، نوعی بادام دیم است که در مناطق سردسیری و کوهستانی رشد می‌کند.

کود مناسب برای درخت بادام

تراکم کاشت درختان بادام در خاک دیم

فواصل کاشت در خاک مناسب درختان بادام در در شرایط کشت آبی و الگوی کشت مستطیلی ۴ × ۵ و ۵ × ۶ متر و در الگوی کشت مربعی ۵ × ۵ و ۶ × ۶ است. در کشت دیم فاصله کاشت نهال بادام دیمی بیشتر از نهال بادام آبی است. اگر میزان بارندگی در منطقه کاشت ۱۰۰ الی۲۰۰ میلیمتر باشد، به ازای هر ۷۰ اصله نهال باید فاصله کاشت ۱۲ در ۱۲ متر باشد. اگر این میزان۲۰۰ الی۳۰۰ میلیمتر باشد، به ازای هر ۱۰۰ اصله نهال باید فاصله کاشت ۱۰ در ۱۰ متر باشد. نهال بادام کوهی در مناطقی قرار می‌گیرد که مقدار بارندگی۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیمتر است. بنابراین نتیجه می‌گیریم که آبیاری درخت بادام به صورت دیم، در فاصله کاشت آن نیز تاثیر گذار است.

میزان باردهی درخت بادام دیم

میزان باردهی درخت بادام بستگی به  شرایط اقلیمی و آب و هواییدارد. معمولا در ازای حدود ۵۰۰ اصله درخت بادام در هکتار عملکردبیش از ۴ تن مشاهده می­شود.

 الگوی کشت درختان بادام

سیستم ها یا الگوهای مختلفی برای کاشت بادام در خاک مناسب وجود دارد. برحسب اینکه محل احداث باغ در زمین صاف و یا سطح شیب دار است این سیستم ها فرق دارند. الگوی رایج کاشت درختان بادام در زمین های با شیب ملایم عبارت از سیستم مستطیلی و سیستم مربعی است. سیستم مستطیلی در مناطق معتدله و سردسیر متداول است و فاصله کشت درختان بین ردیف ها معمولاً بیشتر از فاصله ردیف های کاشت درختان بر روی ردیف است. جهت کاشت معمولاً شمال –جنوب است .کاشت مربعی ساده تر است و در مناطق گرمسیر و نیمه خشک رواج دارد. در سیستم مربعی فواصل کشت بر روی ردیف و بین ردیف ها یکسان است. و جهت مهم نیست.این سیستم در مناطقی که شدت آفتاب شدیدتری دارند بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرند.

زمین مناسب درخت بادام

تغذیه و کوددهی خاک مناسب درخت  بادام

با شروع باردهی،احتیاج به کود درختان بادام با توجه به تجزیه خاک و برگ تغذیهسنجیده می­شود. مقدار کود برای هر درخت بادام با توجه به سن و حجم تاج درخت باداممتغیر است.مهم ترین روش مصرف کود برای ایجاد یک خاک مناسب برای کاشت درخت بادام روش چالکود است. در روش چالکود مواد غذایی در سایه درخت در محل تراکم ریشه قرار داده شود.به طور کلی می توان گفت روش های مصرف کودهای شیمیایی شامل روش مخلوط کردن کود با خاک زیر تاج درخت ، روش چالود، روش کانال کود و محلول پاشی و کاربرد کود همراه با آب آبیاری هستند.

خاک مناسب کاشت درخت بادام زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

درخت بادام یکی از درختان میوه مقاومی است که تقریبا در هر نوع اقلیمی قابلیت پرورش دارد. کاشت نهال بادام با توجه به مقاومت بالای گیاه و مغز خوراکی آن کاری باارزش تجاری در باغداریاست.انتخاب خاک مناسب کاشت نهال بادام به جهت ارزش اقتصادی محصول اهمیت زیادی دارد. شما می­توانید در زمینه انتخاب خاک مناسب متناسب با نوع نهال بادام و تغذیه خاک برای باردهی بیشتر محصول با کارشناسان گل و گیاه جوانه بان مشورت کنید. یکی از بهترین روش های برای اطمینان از خاک مناسب برای درخت بادام آزمایش خاک است. اگرنیاز به آزمایش خاک داشتید برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.