کود اسید آمینه

کود ضد تنش یا ضد استرس چه زمانی استفاده میشود؟

کود ضد تنش چه کاربردهایی دارد؟ گیاهان اعم از گل ها، درختان و سایر محصولات کشاورزی  نیز مانند انسان­ها و جانوران متحمل استرس‌ها و تنش‌هایی می‌شوند ممکن است اختلال هایی در هورمون ها و عملکردشان مشاهده شود. استرس‌ و تنش‌های گیاهان  به یاری یک سری از کودهای مخصوص می تواند کنترل شود. این کودها که  کود ضد تنش و استرس نامیده می‌شوند باعث می‌شوند تا تعادل گیاه برگردد و عملکرد و بازدهی به خصوص در کشت‌های صنعتی بر هم نخورد. دوستداران گل و گیاه، کشاورزان و باغداران جهت اطلاع درباره این کود ها نیازمند مرجعی معتبر درباره گل و گیاه چون سایت جوانه بان هستند. در این فرصت به توضیح اجمالی  انواع تنش های گل و گیاه و کنترل آن با انواع کود ضد استرس و تنش می پردازیم.

 

مکانیزم عمل کود ضد استرس و افزایش محصول

عملکرد بهترین کود ضد تنش و استرس در ازبین بردن سموم ناشی از استرس گیاه است .این کود به خنثی کردن اتیلن گیاه در زمان استرس یاری میرساند. هورمون ضد تنش  می تواند روی ژنوم گیاهان تاثیر بگذارد و انها را برای تولید آنتی اکسیدان بیشتر تحریک کند. همچنین باعث افزایش مقاومت ژن کاسکاد گیاه می‌شودو می تواند سطح مقاومت گیاه را در برابر عوامل استرس‌زا افزایش ‌دهد.همچنین این کود سطح فعالیت آنزیم‌هایی که در ساختار گیاه هست را افزایش میدهد. کود ضد استرس با نشان 5-0-2 شناخته می‌شود. لازم به توضیح است کود ضد تنش حاوی ماده کاربامید پتاسیم دی آلدهید است.با استفاده از این کود استرس های گیاه کنترل می­شود و در نتیجه محصول افزایش می یابد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

درمان شوکه شدن گیاه در اثر جابه جایی

گاهی جابه جایی گلدان موجب ایجاد شوک در گیاه میشود. برای به حداقل رساندن تاثیرجابه جایی گیاه می توانید مقداری قند اضافه کنید. دادن محلول رقیق آب و قند به گیاهان پس از جا به جایی و تعویض خاک، می‌تواند به کاهش زمان شوک آنها یاری رساند. همچنین هرس کردن باعث میشود گیاهان بر رشد و تولید ریشه متمرکز شوند.اگر زه کشی خاکتان خوب است می توانید برای کاهش شوک ریشه را مرطوب نگه دارید. اما همه تنش ها و استرس های گیاه به این سادگی نیستند و برای رفع انها به کود ضد تنش نیاز است. در زیر به انواع استرس هایی که می تواند به گیاه وارد شود می پردازیم.

 

کود ضد تنش کم‌آبی یا خشکی

گاهی به خاطر خشکی هوا و نور مستقیم و شدید خورشید، خاک رطوبت خود را از دست می دهد و خشک میشود. در این جالت گیاه دچار تنش و استرش ناشی از خشکی شده و خاک دیگر نمی­تواند پاسخگوی احتیاجات گیاه باشد. به همین خاطر، گیاه کم‌کم پژمرده خواهد شد.گیاهان در مواجه با استرس و تنش‌های شدید دمائی ماده‌ای به نام کروپ پروتکتانت تولید میکنند تا اثرات مخرب این تغییرات را به حداقل ممکن برسانند.استرس خشکی با خرید کود ضد تنش گرمایی و ضداسترس قابل کنترل است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود ضد تنش شوری

وجود سدیم کلرید بیش از حد یا نمک‌های اضافی که در خاک ، باعث فعل و انفعالات نامطلوب و درنهایتمسموم شدن گیاه می‌شوند. اگر گیاهی در معرض خاک شور باشد ریشه اش نفوذپذیری انتخابی خود را از دست می‌دهد . دراین وضعیت به جای این که مواد مغذی انتخابی را از خاک دریافت کند، نمک جذب خواهد کرد. استرس شوری خاک با خرید کود ضد تنش و ضد استرس قابل کنترل است.

کود ضدتنش

کود ضد تنش رطوبت فراوان

بین میزان رطوبت خاک و میزان اکسیژن گیاه رابطه هست. زمانی که رطوبت داخل خاک افزایش بیش از حد پیدا کند، اکسیژنی که گیاه برای رشد نیاز دارد کاهش پیدا میکند. کاهش اکسیزنباعث  تولید مواد سمی در گیاه میشود. استرس رطوبت در مقایسه با استرس شکی برای گیاه خطرناک تر است. البته باید گفت استرس رطوبت زیاد هم به کمک کود ضد تنش و ضد استرس قابل کنترل است.

کود ضد تنش سرمازدگی

یکی از استرس‌هایی که در فصل سرما گیاهان را با مشکل مواجه می­کند تنش سرمازدگی است.معمولا در فصل زمستان یا اوایل بهار گیاهان دچار سرمازدگی میشوند.بی توجهی به استرس ناشی از سرما آن باعث از بین رفتن سریع گیاه می‌شود.نشانه های تنش سرمازدگی تغییر رنگ گل، غنچه، شاخ و برگ و میوه ندادن درختان است. تنش سرمازدگی نیز با خرید کود ضد تنش وضد استرس قابل کنترل است.یکی از کودهایی که خاصیت ضد سرما دارد و از آن به عنوان کود ضد سرما یاد می شود؛ پکیج آمینو اسید مخصوص بارآوری و ضد سرماست که به منظور جلوگیری از سرمای شدید مورد استفاده کشاورزان است.

تنش دمایی

کود ضد تنش ناشی از مصرف مواد شیمیایی

برای پرورش گیاهان  از مواد شیمیایی مختلفی جهت کود یا کنترل آفات استفاده می‌شود. اما همان طور مصرف بی رویه هرچیزی ضرر دارد مصرف بی‌رویه و نادرست موادشیمیایی هم  نتیجه دلخواه را نخواهد داشت  بلکه باعث می‌شود تا گیاه دچار آسیب‌ شود.علف‌کش‌ها،قارچ کش ها، آفت‌کش‌ها و انواع موادشیمیایی از جمله اصلی‌ترین سمومی هستند که نیاز به انواع کود ضد شوک و استرس را بیشتر می‌کنند.

کود ضد شوک و تنش محیطی

اکوفریز، یک ضدشوک آلی و جامع برای رفع تنش های سرمایی، گرمایی، جابه جایی است . از اکوفریز برای کاهش اثرات نامطلوب شوک های محیطی به گیاه استفاده میشود.اکوفریز با بهره گیری از فناوری تقویت کننده فتوسنتز و تولید پروتئین ها (AFP) و اسید آمینه های (AAA) اکوفریز به گیاه کمک می کند.این کود کامل حاوی مقادیر بالایی منگنز و روی است و می تواند علاوه بر کنترل شوک و نقش حفاظتی در در تغذیه گیاهان هم استفاده شود .

موارد استفاده از کود ضد استرس و ضد تنش

موارد مصرف کود ضد تنش و استرش طیف گسترده ای از گیاهان را در بر میگیرد. از جمله این موارد می توان به صیفی‌جات گلخانه‌ای مانند گوجه، خیار، فلفل‌دلمه , و یا سبزیجات غیر گلخانه‌ای مانند هویج، کرفس، کاهو، جعفری اشاره کرد. در باغات میوه هم برای درختان میوه مثل گلابی، هلو، سیب، گیلاس , درختان مرکبات مثل کیوی، لیمو، نارنگی، پرتقال می توان از کود ضد استرس استفاده کرد.  توت فرنگی، لوبیا، ذرت، سیب‌زمینی، پیاز، چغندر ,غلات مثل گندم و جوهم قابلیت استفاده از کود ضداسترس را دارند.دقت داشته باشید این طور نیست که  استفاده از انواع کود ضد استرس و تنش با دیگر کودها و سمومی که برای گیاهان در زمان کاشت یا برداشت استفاده می‌شوند، هیچ گونه منافاتی نداشته باشد.از این رو لازم است هر کدام از کودها را که محصول تولیدی کارخانه‌های گوناگون هستند قبل مصرف  تست کرد .این تست اختلاط‌پذیری نام دارد.

زمان استفاده و مقدار کود ضد استرس

زمان و مقدار استفاده و مقدار از کود ضد استرس بسته به نوع مصرف متفاوت است . چنانچه زمان ومقدار لازم محلول پاشی رعایت نشود آسیب جدی به گیاه و محصولات آن وارد خواهد شد.کود ضد استرس برای گوجه، خیار، فلفل ‌دلمه و سایر صیفی‌جات گلخانه‌ایرا می‌توان بعد از این که 2 تا 3 برگی شدند، همراه کود و سموم دیگر استفاده کرد. برای مرکبات، بهتر است کود ضد تنش از همان ابتدا تا پایان دوره استفاده شود.

 تفاوت مقدار مصرف کود ضد استرس مایع و جامد

میان مقدار استفاده از  کودهای مایع و جامد ضد تنش تفاوت هست. اگر کود ضدتنش مایع بود، غالبا برای محلول‌پاشی چیزی حدود 120 تا 175 سی‌سی در هر 100 لیتر آب کافی است. اما برای کودهای جامد این مقدار متفاوت است.چنانچه کود روی گیاهان اسپری شود، باید 250 گرم کودضد استرس در 500 لیتر آب حل شود و اگر قصد آبیاری قطره‌ای است باید 250 گرم از کود با 1000 لیتر آب ترکیب شود.

تنش دمایی

اسید هیومیک مایع ضد استرس گیاه

اسید هیومیک ماده ارگانیکی است  که سرشار از مواد معدنی و آلی می‌باشد ومنبع با ارزشی از نیتروژن، فسفر، پتاسیم، زینک، سولفور و منگنز به شمارمی‌آید. اسید هیومیک به عنوان یکی از طبیعی‌ترین، موثرترین و پرکاربردترین کودهای ضد استرس گیاه و از تقویت‌کننده‌های خاک و گیاه است که ویژگی‌های منحصر به فردش، موجب محبوبیت آن در میان کشاورزان و باغداران شده‌است. هیومیک اسید مایع را می‌شود بر روی برگ گیاه اسپری کرد و به طور مستقیم گیاه را تقویت کرد. اسید هیومیک علاوه بر اینکه موجب افزایش حجم ریشه می‌شود، موجب افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در خاک هم میشود.اسید هیومیک مایع دوستدار محیط زیست است  و ضرری برای طبیعت، آب و خاک ندارد.

مشکلات استفاده از  کود ضد استرس چیست؟

برای رفع آسیب استرس و تنش گیاه  به کودهای ریزمغذی (میکروالمنت‌) نیاز است. استفاده بدون آگاهی و تجربه از کود ضد تنش علاوه بر صرف هزینه های بالامی تواندبه خودی خود معایب و مشکلاتی به همراه داشته باشد. ازجمله این مشکلات می توان به کاهش میزان حاصلخیزی خاک ، ایجاد مشکلات در سیستم تنفسی و پوست انسان و نفوذ این کودها به سفره‌های زیرزمینی وایجاد آلودگی زیست محیطی به دلیل  رسیدنبه رودخانه‌ها اشاره کرد. همچنیناگر به مدت  طولانی از کودهای ضد تنش استفاده کنید باعث  کاهش فعالیت میکروبی خاک خواهید شد.

خرید کود ضد استرس زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

گیاهان هم مانند دیگر ارگانیسم های  زنده ممکن است بنا به دلایلی دچار استرس و تنش شوند، لذا خرید کود ضد تنش و استرس اهمیت می یابد. اما از آن جایی که در مراکز فروش کود ضد تنش و استرس، کودهای مختلفی وجود دارد کافیست به صفحه مشاورین جوانه بان مراجعه کنید و یا درباره خرید کودضد استرس با با مشاوره آنلاین گل و گیاه صحبت کنید و به راحتی  اختلالی را که در بالانس هورمونی گیاهتان پیش آمده به کمک کود ضد استرس جبران کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

5 پاسخها
 1. علی کمانگر
  علی کمانگر گفته:

  سلام اینجانب 50 بوته گل زینتی وآپارتمانیم در گلخانه به علت مصرف بی رویه کودپتاسیم به اصطلاح کشاورزان کود سفید دچار یه مقدار شک شده وبرگهاش از شفافیت افتاده راه چاره چیست

  پاسخ
 2. بابک
  بابک گفته:

  سلام و عرض ادب.
  چند شاخه از درخت لیمو زرد و خشک شده بود .شاخه های خشک را زدم و به درخت کود ضد قارچ اسپری کردم . یک شاخه سبز را هم اشتباه قطع کردم بعد ازیکی. دو روز یک شاخه دیگه از همون ساقه مجددا زرد شده . ممکنه از استرس و ترس باشه .
  چکار باید انجام بدم که درخت از بین نرود
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  یاعلی

  پاسخ
  • علی امیری
   علی امیری گفته:

   سلام.برای عقب انداختن گلدهی و جلوگیری از سرمازدگی میتونید سمپاشی با روغن ولک قبل از بیدار شدن درخت انجام بدین.از فروت ست هم میتونید استفاده کنید.برای خود درخت هم از رنگ تنه درخت استفاده کنید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.