رشد سریع سبزه عید

آموزش رشد سریع سبزه عید در کمترین زمان

با نزدیک شدن به روزهای آخر ماه اسفند تمام ایرانیان یکی از روش های رشد سریع سبزه عید را به کار می برند تا از آن برای سفره هفت سین خود استفاده کنند. اگر شما هم کمی دیر اقدام کرده اید و می خواهید بدانید برای رشد سریع سبزه عید چه باید کرد باید با سریع ترین راه های کاشتن آن و بذرهایی که برای این کار مناسب هستند آشنایی پیدا کنید. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان در مورد اینکه چگونه سبزه عید سریع رشد کند بیشتر می خوانیم:

اهمیت کاشت سبزه برای عید در خانواده های ایرانی

یکی از رسومات کهن ایران باستان در کنار نگهداری از سنبل، کاشتن سبزه به عنوان یکی از سین های اصلی سفره هفت سین است. سبزه در لحظه سال تحویل نشان دهنده رویش و نمادی از زندگی و شادابی است. در گذشته اکثر افراد و خانواده ها از گندم برای سبزه انداختن استفاده می کردند. دلیل آن نیز در دسترس بودن آن برای تمام افراد جامعه و مقدس بودن گندم در سفره های خانواده ها بود. چرا که این دانه با ارزش، منبع اصلی تغذیه همه افراد بود. اما بعدها به دلیل زیبا بودن سبزه های رشد یافته از دیگر حبوبات نیز برای این کار استفاده شد. همچنین پیدا کردن راهکارهای مختلف برای رشد سریع سبزه عید نیز، باعی استفاده از دیگر مواد مانند شاهی و کنجد برای کاشت سبزه عید شد.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

اگرچه امروزه به دلیل کمبود وقت بسیاری از خانواده ها این سبزه ها را از بیرون تهیه می کنند، اما کاشت آن ها همیشه طرفداران خود را بین دوستداران پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی دارد و هنوز بین خانواده های اصیل محبوب و پر اهمیت است. چرا که برای بسیاری از آن ها علاوه بر پرداخت هزینه هم، نماد خوش یمنی و سالی بهتر است. اگر شما هم می خواهید بدانید چگونه سبزه عید سریع رشد کند با ادامه این نوشته همراه ما باشید:

سریع ترین بذرها برای سبزه عید و زمان جوانه زدن آن ها

همانطور که گفته شد امروزه علاوه بر راه های مختلف سبزه انداختن و دادن اشکال مختلف به آن ها، از بذرهای مختلفی نیز برای این کار استفاده می شود. اما از آنجاییکه هر کدام از بذرها زمان ثابتی نیاز دارند تا جوانه بزنند، راه های مختلف سبزه انداختن تاثیر چندانی در سرعت رشد آن ها ندارد. بنابراین لازم است قبل از پیدا کردن و به کار بردن سریع ترین روش سبزه انداختن با انواع بذرها و زمان مورد نیاز برای رشدشان آشنا شوید تا بتوانید بذر مناسبی را جهت رشد سریع سبزه انتخاب کنید. در ادامه به ذکر بذرهای مورد استفاده برای این منظور و زمانی که هر کدام نیاز دارند تا جوانه بزنند می پردازیم:

 • گندم: گندم را که جزء سبزه های عید ده روزه رشد است باید یک روز خیساند.
 • عدس و ماش: برای کاشتن عدس و ماش که سبزه عید 5 روزه برای جوانه زدن هستند، لازم است 24 ساعت آن ها را بخیسانید.
 • کنجد و تخمه آفتابگردان: به آفتابگردان باید اجازه دهید 24 ساعت خیس بخورد و به کنجد 8 ساعت. این بذرها جزء سبزه های عیدی هستند که دو روزه جوانه می زنند.
 • شاهی و خاکشیر: این دو بذر از سبزه عید های 4 یا 5 روزه هستند. بنابراین 5 روز قبل از عید می توانید اقدام به کاشتشان کنید.
 • یونجه: 8 ساعت برای خیس خوردن این بذر کافیست. 6 تا 10 روز هم قبل از عید اقدام به کاشتن آن کنید کافیست.
 • هسته مرکبات: هسته ها به دو روز خیس خوردن نیاز دارند و جزء سبزه های عید 10 تا 20 روزه هستند.
 • شنبلیله: از جمله سبزه های عید که سه روزه جوانه می زند، شنبلیله است. این بذر 8 ساعت نیاز دارد که خیس بخورد.
 • ارزن: ارزن را باید 24 ساعت خیساند. این گیاه تنها 4 روز زمان نیاز دارد تا جوانه بزند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آموزش سریع ترین راه و روش کاشت سبزه و نکات مربوط به آن

اگر شما هم علاقه دارید خودتان در خانه سبزه سبز کنید و از آنچه خودتان کاشته اید در سفره هفت سین خود استفاده کنید لازم است بدانید کاشت سبزه چندان کار سختی به نظر نمی رسد. تنها لازم است آموزش های لازم برای انداختن سبزه عید با رشد سریع را ببینید. اما قبل از اینکه بدانید برای رشد سریع سبزه عید چه باید کرد و چگونه بذرها را کاشت و چطور از آن ها مراقبت کرد، لازم است مواردی را در نظر بگیرید. به این معنی که برای بهتر انجام شدن آن و داشتن جوانه هایی پر و زیبا و همچنین با دوام، لازم است به نکات ریزی در مورد آن ها دقت کنید. این نکات نیز عبارتند از:

آموزش سریع ترین راه و روش کاشت سبزه

 • ظرفی که درون آن سبزه می اندازید خیلی مهم است. بهترین ظرف برای این کار ظروف سفالی و چوبی است، چرا که رطوبت را به خوبی درون خود نگه می دارند و باعث رشد بهتر جوانه ها می شوند. در این میان نیز بدترین آن ها ظروف فلزی و پلاستیکی است.
 • برای داشتن یک سبزه پر و زیبا تنها به محاسبه زمان جوانه زنی نپردازید. مدت زمانی 5 تا 10 روزه را برای رشد بهتر جوانه ها و پر شدن سبزه نیز در نظر بگیرید تا سبزه شما برای سفره هفت سین بسیار زیبا باشد.
 • برای داشتن سبزه ای زیباتر و بهتر، به زمان خیس خوردن جوانه ها دقت کنید و آن را رعایت کنید.
 • زمان مورد نیاز برای سبزه انداختن را انتخاب کنید تا جوانه ها آرام به رشد خود ادامه دهند. چرا که رشد سریع سبزه باعث عمر کم آن ها می شود.
 • هرچقدر عمق ظرف برای ریختن بذر کمتر باشد و ارتفاع بذر ها کمتر باشد عمر آن ها نیز بیشتر است. بنابراین سعی کنید مقدار زیادی بذر درون ظرف نریزید.

آموزش سریع ترین راه کاشت سبزه

آموزش رشد سریع سبزه عید

با نزدیک شدن به زمان عید نوروز زمزمه هایی بین افراد است که بتوانند با مشورت با بقیه، بهترین روش پرورش سبزه ها را یاد بگیرند. به همین دلیل اکنون که با انواع بذرهای مناسب برای سبزه آشنا شدید و همچنین از نکات مهمی که لازم است هنگام سبزه انداختن به آن ها دقت کنید اطلاع پیدا کردید وقت آن رسیده که یکی از بهترین، ساده ترین و سریع ترین روش های سبزه انداختن را به شما آموزش دهیم. برای این منظور نیز لازم است مراحل زیر را طی کنید:

آماده سازی ظرف مناسب برای رشد سریع سبزه عید

اولین گام در کاشت سبزه تهیه کردن ظرف مناسب برای پرورش آن ها است. نکته ای که باید هنگام کاشت بذر در نظر بگیرید این است که این بذرها برای جوانه زدن احتیاج به رطوبت دارند. از آنجایی که خاکی برای مرطوب ساختن آن ها وجود ندارد و رطوبت لازمه رشد آن هاست، یکی از بهترین راه های رشد سریع سبزه عید مهیا کردن زیر سازی ظروف است. به همین منظور لازم است کف ظرف را با پنبه بپوشانید و روی پنبه ها را یک پارچه تنظیف یا یک تکه گاز استریل قرار دهید تا جوانه ها در پنبه فرو نروند.

آموزش رشد سریع سبزه عید

نگهداری بذرها برای جوانه زدن

لازم است از قبل بذر مناسب خود را انتخاب کنید، زمان مناسب برای رشد آن ها را محاسبه کنید و به مدتی که لازم است بخیسانید. پس از آن برای رشد سریع سبزه عید بذرها را در ظرفی که قرار داده اید بریزید. بذرها برای رشد جوانه نیاز به محیط مرطوب و تاریک دارند. به همین منظور لازم است یک پارچه نخی را مرطوب کنید و روی آن ها را با آن پارچه بپوشانید تا هم نور به آن ها نرسد و هم مرطوب بمانند. همچنین لازم است روزانه روی آن را برداشته و با اسپری آب، روی بذرها را مرطوب کنید. این آبیاری باید به گونه ای باشد که تحت هیچ شرایطی آب کف ظرف جمع نشود، چرا که دانه های شما می گندند.

نگهداری از بذرهای جوانه زده برای رشد سریعتر سبزه عید

پس از اینکه جوانه ها به طور کامل سر زدند برای رشد وکاشت سریع سبزه عید در کمترین زمان، باید پارچه ای که روی آن ها کشیده اید را بردارید تا نور آفتاب به میزان لازم به آن ها برسد. باید به این نکته توجه کنید که نور غیر مستقیم خورشید برای آن ها کافی است و لازم نیست آن ها را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. چرا که با قرار دادن آن ها در مقابل نور مستقیم خورشید باعث سوختن جوانه ها می شوید. برای اینکه رطوبت آن ها از دست نرود نیز لازم است روزانه با آبپاش روی بذرها را خیس کنید.

رشد سریعتر سبزه عید

روش کاشتن و رشد سریع سبزه عید به شیوه دقیقه نودی

طبق آنچه گفته شد برای اینکه سبزه ای با دوام و با عمر زیاد داشته باشید بهتر است زمان رشد آن را محاسبه کنید و به آن فرصت دهید به آرامی به رشد خود ادامه دهد. اما گاهی در بین مشغله های زندگی دیر به فکر سبزه انداختن می افتید. در چنین شرایطی بهترین کار استفاده از روش های مناسب برای رشد سریع سبزه عید است. بهترین کار نیز این است که از بذرهایی که سریعترین رشد را دارند استفاده کنید. اگر مطالب بالا را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که در میان بذرهایی که نام برده شد، برخی به زمان کمتری برای رشد و جوانه زدن نیاز دارند. به طور مثال می توانید از دانه های کنجد و خاکشیر برای انداختن سبزه استفاده کنید.

برای اینکار بهتر است نصف لیوان از این دانه ها را درون یک ظرف بریزید و به مدت 5 تا 6 ساعت در آب بخیسانید. پس از آن باید ته ظرف خود را با پنبه بپوشانید و حتما روی آن را تنظیف بکشید. دانه های خیس خورده را روی تنظیف ها بمالید و روی آن را با پارچه ای نمدار بپوشانید. پس از 4 تا 5 روز شاهد جوانه زدن این دانه ها هستید. این دانه ها علاوه بر سریع ترین رشد سبزه عید، جوانه هایی با دوام و زیبا برای شما به ارمغان می آورد.

روش کاشتن و رشد سریع سبزه عید

استفاده از خدمات گل و گیاه مجازی برای کاشت سبزه در منزل

در پایان نیز یک راه حل خوب برای کسانی داریم که می خواهند روش مناسبی را رشد سریع سبزه برای عیدشان به کار ببرند اما نمی دانند از چه بذری و چه روشی استفاده کنند تا محصول کارشان زیباتر و با دوام تر باشد. در اینجا این نوید را به شما می دهیم که با استفاده از مشاوره آنلاین گل و گیاه جوانه بان می توانید تمامی مراحل را به صورت مجازی با مشاورین این مرکز طی کنید. علاوه بر این کلینیک جوانه بان یکی از بهترین مراکز خدمات گل و گیاه در منزل برای کاشت انواع گیاهان، تعویض خاک گلدان و درمان بیماری های گیاهان باغچه و گل های آپارتمانی است. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
9 پاسخها
 1. فاطمه امینی
  فاطمه امینی گفته:

  سلام با عرض تبریک سال نو بسیار ممنونم از سایت خوب شما امسال با کمک مطلب شما یه سبزه عالی انداختم

  پاسخ
 2. احمد
  احمد گفته:

  سلام یک سوال داشتم ما سبزه گندم کاشتیم که تنک تنک شده یعنی فاصله جوانه ها با هم حدود یک سانت هست و ظرف سبزه پر نشده برای درست کردنش باید چکار کرد

  پاسخ
 3. احمد
  احمد گفته:

  سلام یک سوال داشتم ما سبزه گندم کاشتیم که تنک تنک شده یعنی فاصله جوانه ها با هم حدود یک سانت هست و ظرف سبزه پر نشده برای درست کردنش باید چکار کرد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.