آفات حسن یوسف

درمان آفات گیاه حسن یوسف (رفع شته، حشره، شپشک سفید)

بهره گیری از زیبایی گلدان حسن یوسف و فواید بسیار آن، مشروط به شناخت و درمان آفات حسن یوسف مانند سفیدک، شپشک آرد آلود و شته های این گیاه است. برای اینکه بتوانید درمان های خانگی را برای رفع حشرات و آفت های گل حسن یوسف به کار ببرید، لازم است آشنایی کامل نسبت به هر کدام از آن ها داشته باشید. با این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با ما باشید تا به علت آفت زدن حسن یوسف، شناخت و درمان و رفع آن ها بپردازیم:

آشنایی با گل حسن یوسف

همه ما ایرانی ها با رفت و آمد به خانه مادربزرگ ها با گلدان های حسن یوسف آشنا شده ایم. به طوری که برای برخی از افراد بوی این گل ها خاطرات بسیار خوش دوران کودکی را به یاد می آورد. در حال حاضر نیز این گل یکی از بهترین گزینه ها برای پرورش گل و گیاهان آپارتمانی است. همچنین از این گل می توان به عنوان گل بهاری و گل های مناسب کاشت در باغچه در فصول معتدل استفاده کرد. شاید از شباهت برگ های زیبا و رنگی این گل ها متوجه شده باشید که این گیاهان از راسته نعناسانان هستند که بیش از 100 گونه مختلف دارند. به دلیل اهمیت در نظر گرفتن شرایط و نیازهای این گیاه، لازم است پیش از شناخت آفات گل حسن یوسف با شرایط نگهداری آن ها آشنا شوید.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • نیاز بسیار زیاد برگ های این گیاه به آفتاب ایجاب می کند گلدان را در فصل های سرد سال در معرض نور مستقیم و در فصل های گرم زیر نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • آنچه مسلم است حسن یوسف با هوای سرد سازگار نیست. بنابراین دمای بین 25 تا 38 درجه سانتی گراد برای آن ها مساعد است.
 • آبیاری زیاد برای حسن یوسف خوب نیست. بنابراین سعی کنید تا خشک نشدن خاک به آن آب ندهید. همچنین استفاده از خاک زهکشی شده برای رد کردن آب اضافی و مرطوب نماندن ریشه ضروری است.
 • خاک مناسب این گیاه باید ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه باشد تا به اندازه کافی گیاه را تقویت کند. ماسه موجود در این ترکیب به رد کردن آب اضافی گلدان کمک می کند.
 • به دلیل نیاز این گل به هوای مرطوب لازم است آن ها را با آبپاش مرطوب کنید یا هوای اتاق را مرطوب نگه دارید.

آفات مختلف گل حسن یوسف

برعکس برخی از گل های آپارتمانی که به تغییر شرایط آب و هوایی و برنامه نامنظم آبیاری و نور خورشید حساس هستند و در چنین شرایطی از بین می روند، در بیشتر مواقع آفت زدن حسن یوسف باعث نابودیشان است. آفت های گیاهان در واقع حشرات و جانوران بسیار ریزی هستند که با چسبیدن به ساقه، برگ و ریشه گیاهان، از آن ها و مواد مغذیشان تغذیه کرده و باعث نابودی گیاهان می شوند. هر کدام از این حشرات به گروه خاصی از گیاهان علاقه دارند و هر کدام از گیاهان نیز نسبت به گروهی از آن ها آسیب پذیرتر هستند. اگر چه علت حشره زدن گل حسن یوسف مشخص نیست، اما لازم است برای رفع آفات گلدان حسن یوسف ابتد با انواع آفت های آسیب رسان به آن ها و نشانه هایی که برای شناخت آن ها وجود دارد آشنا شویم:

قارچ یا سفیدک کرکی

آفات مختلف گل حسن یوسف

قارچ زدگی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای انواع گیاهان خانگی و آپارتمانی پیش می آید. قارچ ها میکروارگانیسم هایی هستند که در اثر زیاد شدن مواجهه با رطوبت و آب به وجود می آیند. آن ها دیواره بسیار محکمی دارند که با چسبیدن به ساقه، برگ و ریشه گیاهان باعث آسیب جدی به آن ها و در نهایت مرگشان می شوند. به همین دلیل نیز یکی از جمله مهمترین آفات گیاه حسن یوسف به حساب می آیند. علت اصلی به وجود آمدن آن ها نیز قرار گرفتن زیاد این گیاهان در معرض رطوبت و آبیاری بیش از حد است. همچنین ممکن است این بیماری از گلدان های دیگر به گلدان حسن یوسف منتقل شود. علائم مبتلا شدن گیاه به قارچ نیز به شرح زیر می باشد:

 • آبکی شدن ساقه ها و پژمرده شدن آن ها.
 • لکه هایی مانند سفیدک کرکی روی خاک، ساقه و برگ.
 • وجود لکه های قهوه ای و آبکی روی گیاه.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

شته روی گل حسن یوسف

شته ها جزء آن دسته از آفات گل حسن یوسف هستند که به علت بزرگ بودنشان نسبت به آفت های دیگر قابل مشاهده هستند. همچنین به علت حرکت سریعی که دارند، قدرت انتقالشان نیز بالاتر است. این حشرات نیز با چسبیدن به ساقه و برگ گیاهان و مکیدن مواد مغذی مورد نیاز آن ها به وسیله خرطومشان، باعث مرگ تدریجی گیاهان می شوند. همچنین آن ها علاوه بر تخم ریزی روی برگ ها، ماده چسبناکی به نام عسلک از بدن خود منتشر می کنند که این ماده باعث تاثیر بیشتر مداد سمی روی ساقه و برگ های این گیاه می شود. علائمی که باعث می شود متوجه وجود چنین آفتی در گلدان حسن یوسف شوید عبارت است از:

آفت شته روی گل حسن یوسف

 • چسبناک شدن برگ ها و ساقه ها و براق شدن آن ها.
 • دیدن حشره های ریزی مانند پشه اطراف حسن یوسف.
 • تغییر شکل برگ ها.
 • ضعیف شدن برگ ها، پیچش آن ها و ریختن بیش از حدشان.

شپشک آرد آلود حسن یوسف

یکی از سرسخت ترین آفت ها، شپشک آرد آلود یا شته سفید زدن در گل حسن یوسف است. این حشره که از رایج ترین حشرات و آفات گیاه حسن یوسف است، با چسبیدن به ساقه گیاهان و نقطه اتصال برگ و ساقه، از مواد تغذیه گیاهان برای دوام خود استفاده می کنند. همچنین با ترشح مواد سفید و آرد مانندی به از خود، باعث بالا بردن مقاومتشان در برابر سموم می شوند. علائمی که نشان دهنده وجود این آفت روی حسن یوسف است عبارتست از:

 • وجود لکه های سفید روی ساقه و برگ ها.
 • پژمردگی و بی حالی برگ ها و ریزش آن ها.
 • افتادگی ساقه های حسن یوسف.

آفاتی شپشک آرد آلود حسن یوسف

درمان آفات گیاه

مرحله مهم پس از شناخت انواع آفت ها و حشرات این گیاه، شناخت راه های درمان شیمیایی و خانگی آفات گل حسن یوسف است. چرا که اگر گیاهان آفت زده را به حال خود رها کنید کم کم پس برگ ها و گل های خود را از دست می دهند. حتی گاهی ممکن است این حشرات به ریشه نیز حمله کنند و شیره جان گیاهان را بمکند. آنچه لازم است برای رفع آفت گل حسن یوسف بدانید این است که ابتدا راه های خانگی و طبیعی را برای ضد عفونی کردن خاک و کشتن حشرات امتحان کنید. چرا که مواد شیمیایی در برخی از مواقع باعث مقاوم شدنشان به این مواد شده و کم کم به طور کامل تاثیرشان را از دست می دهند. علاوه بر این مواد داخل آن ها برای سلامت حسن یوسف نیز مضر است.

درمان بیماری های قارچی

رفع آفات قارچی حسن یوسف و سفیدک های کرکی روی آن باید به سرعت انجام شود. چرا که قارچ ها سرعت انتقال بالایی دارند و ممکن است به سرعت تمامی گلخانه یا گلدان های شما را مبتلا کنند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی می توانید از قارچ کش های حفاظتی مانند قارچ کش مانکوزب استفاده کنید. اما زمان ابتلای آن ها به قارچ دیگر استفاده از آن ها مفید نیست و باید نسبت به درمان آن ها اقدام کنید. از جمله درمان هایی که برای این مشکل در نظر گرفته می شود عبارتند از:

درمان آفات گیاه حسن یوسف

 • ابتدا گلدان حسن یوسفی که بیمار شده است را از سایر گلدان ها جدا کنید تا از انتشار آن جلوگیری کنید.
 • اگر خاک گلدانتان نیز به قارچ مبتلا شده و لکه هایی کپک شکل روی آن ایجاد شده لازم است نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 • برای از بین بردن قارچ روی ساقه ها و برگ های حسن یوسف می توانید از انواع قارچ کش های گیاهان استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از بروز مجدد چنین مشکلی باید ضمن تنظیم کردن برنامه آبیاری حسن یوسف، میزان رطوبت هوا را نیز بررسی کنید.

درمان شته گیاه حسن یوسف

همانطور که در بالا در مورد شته ها گفتیم، این حشرات سرعت انتقال بالایی دارند و می توانند به سرعت از گلدانی به گلدان دیگر منتقل شوند. اما با وجود این، بزرگ بودن آن ها به شما این شانس را می دهد که به سرعت از وجود آن ها مطلع شوید و نسبت به رفع این آفات گل حسن یوسف اقدام کنید. در ادامه راه های مختلف درمان آن ها را بر اساس میزان تاثیر آن ها بیان می کنیم:

درمان آفات شته حسن یوسف

 • اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که گلدان را از سایر گیاهان سالم جدا کنید.
 • اگر پس از بررسی های گلدانتان متوجه شدید که تعداد شته ها زیاد نیست و هنوز به مقدار زیادی حسن یوسف را درگیر نکرده اند می توانید با مقداری مخلوط آب و صابون مایع یا الکل و اسپری آن ها روی گیاه، آن ها را بر طرف کنید.
 • اگر با انجام چنین کاری نتوانستید بیماری را از گلدان حسن یوسف ریشه کن کنید، می توانید محلول خانگی آب، فلفل قرمز تند و سیر، یا آب سیر یا پیاز و آب تنباکوی خیس خورده را برای درمان شته امتحان کنید.
 • اگر باز هم مشکل بر طرف نشد می توانید از سموم شیمیایی کنفیدور و اتیون برای آن ها استفاده کنید.

درمان خانگی شپشک سفید و آرد آلود گل حسن یوسف

برای رفع این سری از بیماری های حسن یوسف لازم است آن را به دقت بررسی کنید و میزان پیشرفت این حشره و آسیب آن به گیاه را تخمین بزنید. سپس بر اساس نیاز یکی از رایج ترین راه های خانگی درمان حشره های سفید روی گل حسن یوسف که در ادامه ذکر می شود را به کار بگیرید:

درمان خانگی آفات حسن یوسف

 • اگر تعداد کمی از حشره شپشک آرد آلود را روی ساقه و برگ های گیاه می بینید می توانید یک پنبه را به آب ولرم و مایع صابون آغشته کرده و برگ و ساقه حسن یوسف را با آن پاک کنید. حتی می توانید از اسپری آب و روغن ولک نیز برای درمان آفت سفیدک حسن یوسف استفاده کنید.
 • اگر با استفاده از این روش نتوانستید به رفع آفات سفید حسن یوسف بپردازید باید روش های شیمیایی را امتحان کنید. برای این منظور لازم است ابتدا شاخه هایی که آفت زده اند را هرس کنید. سپس 2 سی سی سم مالاتیون را در یک لیتر آب مخلوط کرده و به برگ و ساقه گیاه اسپری کنید.

مشاوره جهت درمان و رفع آفات گل حسن یوسف در خانه

آفات حسن یوسف معمولا به راحتی از بین نمی روند. بنابراین ممکن است با وجود به کارگیری دقیق هر کدام از روش های درمانی که در بالا گفته شد نتوانید آن ها را رفع کنید. در چنین مواقعی به شما پیشنهاد می کنیم با با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
45 پاسخها
 1. ناظمی
  ناظمی گفته:

  سلام وقت خوش متخصصانتون برای تشخیص خاک و کود مناسب اون خیلی کمک خوبی بهم کردند کارشون حرف نداشت

  پاسخ
 2. نیکوفرصت
  نیکوفرصت گفته:

  سلام وقت بخیر ، من یک گلدان حسن یوسف دارم، حشراتی مثل مگس به این گیاه حمله کرده و برگهای حسن یوسف را میخورند ،چه کار کنم؟

  پاسخ
 3. هادی
  هادی گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب خوبتون که به اشتراک گذاشتین. سوالی داشتم درمورد آفت قارچی. قلمه حسن یوسف تو آب بوده حدود یکماه که ریشه بزنه بعد بذارمش تو خاک. امروز خواستم بذارم تو خاک دیدم قارچ گرفته قارچ ها رو با دست کندم و حسن یوسف رو شستم و بعد گذاشتمش تو خاک. آیا این کار کافیه یا باید از قارچ کش استفاده کنم؟ برای تقویتی هم مایع جلبک گرفتم. اسم قارچ کش مانکوزب هست؟ ممنون از راهنماییتون
  هادی. خراسان رضوی. مشهد. منطقه ییلاقی شاندیز

  پاسخ
 4. سوگند
  سوگند گفته:

  سلام وقت بخیر
  ممنونم از سایت خوبتون
  من ی گلدان حسن یوسف دارم ک اول توی اتاق با نور زیاد بوده اما اتاق بسیار گرم بود ب مرور برگ ها زرد شد و ریزش برگ شدید گرفت
  جاشو تغییر دادم گذاشتمش تو ی مکانی با نور کم و هوای خنک، اما هیچ تغییری نکرد، برگ ها همچنان زرد میشن و از وسط میسوزن و بعدم میریزن
  خاک خوبی داره و آبیاری رو هم هروقت ک سطح خاک کاملا خشک میشه انجام میدم، ی روز درمیان هم اسپری میکنم ب برگها
  برگها رو هم چک کردم افت نزده
  میشه علت رو بگید
  خیلی ناراحتم ک گیاهم داره از بین میره

  پاسخ
 5. فاطیما
  فاطیما گفته:

  من گل حسن یوسف دارم همه ی برگها وساقه هاش الوده به شپشک سفید شده من راهکارایی که گفتید انجام دادم ولی خوب نشده چیکار کنم خوب شه؟

  پاسخ
 6. عمران فیضی
  عمران فیضی گفته:

  سلام وقت تون بخیر
  من یک گلدان حسن و یوسف دارم .
  من میخواستم به گلم آبیاری کنم که دیدم شپشک آرد آلود زده. و بعد از چند روز برگ ها هم سفید و زرد شد. ودیدم که برگ ها کمکم داره ریزش پیدا می‌کنه . و من خیلی ناراحتم
  میشه لطفاً من را راهنمایی کنید .

  پاسخ
 7. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام
  اندازه که شما دنبال پول هستید دنبال فایده رسوندن به مردم نیستید
  ۶کیلومتر مطلب نوشتید و وقت مردمو تلف کردید فقط اسم دوتا سم با آب صابون و الکل توشون مفید بود
  آخرشم کلی تبلیغات
  بس کنید
  دست از این کارا بردارید

  پاسخ
 8. منصور
  منصور گفته:

  سلام،من همین امروز۱۴۰۱/۱/۲۱ پی بردم که احتمالا عامل انتقال این نوع شپشک بوسیله نوعی مورچه که از نظر اندازه دوبرابر یک شپشک میباشد انجام میشود،احتمالا این عمل انتقال شپشکها از داخل لانه مورچه به قسمتهای پر گوشت ساقه و برگهای گیاه به نوعی دامداری در دنیای مورچه ها شبیه است تا از شیره ای که این شپشکها تولید میکنند مورچه ها تغذیه شوند،البته مسئله قابل بررسی دقیقتر میباشد

  پاسخ
 9. ترانه محمدی
  ترانه محمدی گفته:

  سلام ببخشید روی گیاه حسن یوسف من شته های بالدار سفید و بسیاز کوچک نشسته که داره به مرور گیاه رو از بین میبره خواستم بدونم این نوع شته هم با مخلوط آب و الکل از بین میره؟

  پاسخ
 10. Mohamed reza
  Mohamed reza گفته:

  درود وقتتون بخیر ،حسن یوسف من لکهای سفید میزنم ولی حشره ندارن مثله لکهای آهکی ،بعد چه کودی رشدش رو زیاد میکنه،سپاسگزارم از توجه شما.

  پاسخ
 11. علی
  علی گفته:

  سلام خسته نباشید من دو عدد گل دیفن دارم کرم هزار پا زده می خواستم راهنمایی بفرمایید با از چه سمی باید استفاده کنم ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.