روش نمونه برداری از خاک باغ

انواع روش های نمونه برداری از خاک باغ برای آزمایش

هدف استفاده از یک روش نمونه برداری از خاک باغ یا زمین کشاورزی و آزمایش آن، تنها مشخص کردن میزان مواد مغذی و ph خاک نیست. چرا که برای احداث باغ و آماده سازی یک زمین کشاورزی موارد دیگری نیز باید آزمایش شود. اینکه بدانیم هدف از نمونه برداری از خاک چیست، انواع آن کدام است، چه نتایجی از آزمایش خاک به دست می آید و به چه نحوی این کار انجام می شود، مواردی است که با هم در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان می خوانیم:

 

هدف از نمونه برداری و آزمایش خاک

خاک یک گیاه محیطی برای رشد و پرورش آن است. در واقع یک گیاه بخش عمده مواد مورد نیاز خود را از خاک می گیرد. اما این دلیل بر این نمی شود که هر خاکی برای همه انواع گیاهان مناسب باشد. چرا که هر کدام از گیاهان بنا بر گونه ای که دارند و محیط و منطقه رشدشان به میزان و نوع مشخصی از مواد مغذی نیاز دارند. همچنین میزان اسیدی و قلیایی بودن برای هر کدام متفاوت است. پس می توان حدس زد که بررسی نکردن خاک قبل از کشت گیاهان باعث آسیب به بافت خاک و از بین رفتن آن و ضررهای مالی زیادی برای باغکاران و کشاورزان می شود. طبق آنچه گفته شد هدف از آزمایش و نمونه برداری از خاک برای احداث باغ می تواند موارد زیر باشد:

تشخیص سالم بودن خاک با روش نمونه برداری از خاک باغ

باید در ابتدا بدانیم هر خاکی برای کاشت محصولات کشاورزی و گل و گیاه مناسب نیست. به طوری که برخی از خاک ها به دلیل همجواری با برخی از کارخانه جات مسموم شده و کارایی خود را برای کشت از دست داده اند. برخی دیگر مواد غذایی کافی برای رشد و پرورش گیاهان را ندارند و حتی با وجود به کار بردن کودهای شیمیایی زیاد، حاصلخیزی لازم برای کشت را ندارند. بنابراین کسانی که قصد خرید یک باغ یا زمین کشاورزی را دارند باید در ابتدا از حاصلخیز و سالم بودن خاک آنجا مطمئن شوند. برای این منظور باید یکی از روش های نمونه برداری از خاک دست نخورده برای باغ یا زمین کشاورزی را به کار برد.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره مهندس  امیری (از ساعت 8:30 تا 13:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

تعیین نوع گیاهان مناسب برای خاک باغ

پس از اینکه مشخص شد خاک باغ حاصلخیزی و سلامت لازم برای پرورش گیاهان را دارند، باید با استفاده از یکی از روش های نمونه برداری خاک باغ کشاورزی، نوع خاک و میزان مواد موجود در آن تخمین زده شده تا مشخص شود چه گیاهانی را می توان در آن کاشت. چرا که نوع گیاهی که در زمین کشاورزی کاشته می شود باید متناسب با نوع خاک و میزان مواد مغذی موجد در آن باشد. مواردی که در این آزمایشات مشخص می شوند عبارتند از:

تعیین نوع گیاهان مناسب برای خاک باغ

 • شناسایی بافت خاک از طریق اندازه گیری میزان مواد آلی خاک، شن، سلیت و رس.
 • میزان مواد مغذی موجود در خاک.
 • میزان ph یا اسیدی و قلیایی بودن آن.

میزان کمبود منابع غذایی و نیاز به کود

همانطور که می دانیم دادن کود بی رویه و نا به جا، علاوه بر اینکه باعث صرف هزینه های اضافی می شود، باعث از بین رفتن خاک نیز می شود. بنابراین لازم است قبل از کاشت، میزان مواد مغذی موجود در خاک، نوع و میزان کمبود مواد مفید برای رشد گیاهان، میزان جذب مواد مغذی موجود در کودها به دقت اندازه گیری شود. به طور مثال زمانی که یکی از روش های نمونه برداری از خاک را برای راه اندازی باغ پسته به کار می بریم متوجه می شویم این خاک مناسب برای کاشت این گیاه هست یا نه، و چه مقدار کود برای مغذی کردن آن لازم است. علاوه بر این در بسیاری از مواقع کاشت گیاه در قسمتی از خاک که تجمع بیش از حد مواد غذایی وجود دارد غیر اصولی است. تشخیص این موارد نیز با انجام آزمایشات خاک امکان پذیر است.

روش صحیح نمونه برداری از خاک باغ

هدف همه باغداران و کشاورزان از استفاده از روش های مختلف نمونه برداری از خاک باغ و آزمایش آن، داشتن محصولات خوب، سالم و پر بار است به گونه ای که کمترین آسیب را به خاک زمین بزنند. بنابراین باید بهترین نمونه ها را در بهترین زمان از خاک زمین کشاورزی خود تهیه کنند تا با گرفتن جواب آزمایش خاک، مناسب ترین و دقیق ترین اطلاعات را دریافت کنند. برای این کار نیز لازم است نکاتی که در ادامه گفته می شود رعایت شود:

روش صحیح نمونه برداری از خاک باغ

بهترین زمان برای نمونه برداری از خاک باغ

بهترین زمان برای به کارگیری یکی از روش های نمونه برداری از خاک باغ یا زمین کشاورزی اوایل بهار یا اواخر پاییز است. چرا که زمان کوددهی گیاهان نیمه های بهار و اوایل زمستان است. با اینکار مقدار دقیق کود مورد نیاز گیاهان را اندازه گیری می کنیم و با دقت بیشتری کوددهی را شروعی می کنیم. همچنین باید توجه کنید که نمونه برداری که همزمان یا کمی بعد از کوددهی انجام می شود نتایج غلطی به شما می دهد. بنابراین سعی کنید این کار را با فاصله قابل توجهی از آخرین زمان کوددهی یا بعد از برداشت محصول انجام دهید.

آنچه در مورد زمین های دست نخورده و زمین هایی که قرار است گیاه جدیدی روی آن ها کاشته شود مهم است این است که قبل از کاشت محصول باید نمونه برداری انجام شده و بر اساس نتایج آزمایش و تفسیر درست نمونه برداری خاک، گیاه متناسب با آن در زمین کاشته شود. با این کار تمامی تغییرات و نیازهای خاک مشخص می شود.

نکات مهم هنگام به کارگیری روش های نمونه برداری از خاک باغ

قبل از اینکه روش های مختلف نمونه برداری از خاک باغ و زمین کشاورزی را شرح دهیم لازم است نکاتی که باید قبل و حین نمونه برداری رعایت کنید را با هم مرور کنیم:

به کارگیری روش های نمونه برداری از خاک باغ

 • قبل از اینکه نمونه برداری را آغاز کنید لازم است از استریل بودن وسایلی که با آن سروکار دارید اطمینان پیدا کنید.
 • نمونه ای که شما به آزمایشگاه می دهید نباید شامل گلوله های کود، شاخ و برگ گیاهان باشد.
 • اگر زمین بزرگی دارید که در هر قسمت آن محصول متفاوتی کاشته شده است، باید از هر قسمت نمونه متفاوتی بردارید.
 • اگر زمینی دارید که از نظر مقدار شیب، فرسایش خاک، برنامه کوددهی، زهکشی و نوع خاک تفاوت هایی در قسمت های مختلف آن است باید چندین نمونه مجزا از هر بخش بردارید.
 • نمونه را از جایی بردارید که صاف باشد و حالت گودال نباشد که آب در آنجا انباشته شود. همچنین این نمونه نباید از جایی که نزدیک باتلاق، تالاب، کانال آب یا مناطق نمکی و فرسوده شده است گرفته شود.
 • برای تکرار نمونه برداری باید از همان روش نمونه برداری قبل که از خاک گرفته اید استفاده کنید.

انواع روش های نمونه برداری از خاک برای آزمایش

شما می توانید از چندین روش نمونه برداری برای آزمایش خاک باغ یا زمین کشاورزیتان استفاده کنید. به طور کلی برای هر نمونه برداری می توانید از یکی از سه روش سیستماتیک، غیر سیستماتیک و تصادفی استفاده کنید. گاهی نیز برخی از افراد بر اساس نوع زمین یا وسعت آن باید از ترکیب دو یا سه روش آن استفاده کنند. تفاوت این سه روش را به طور خلاصه در ادامه با هم می خوانیم:

 • روش سیستماتیک یا منظم: در روش سیستماتیک یا منظم، زمین را به شبکه ها یا مربع های منظمی تقسیم بندی می کنند. وسعت این شبکه ها به وسعت زمین بستگی دارد. نمونه ها نیز باید از مرکز هر کدام از این شبکه ها برداشته شود.
 • روش غیر سیستماتیک یا نامنظم: روش نمونه برداری غیر سیستماتیک، نامنظم تر از روش قبل است. در این روش اشکالی مانند W,N, X, S روی زمین ترسیم کرده و در مسیر این اشکال نمونه های مشخصی را بر می دارند.

انواع روش های نمونه برداری از خاک

 • روش تصادفی: در این روش فرد به صلاحدید خود از هر قسمت از زمین و به صورت تصادفی نمونه ها را برداشت می کند.

نحوه نمونه برداری از خاک برای احداث باغ

اکنون که یکی از روش های مختلف نمونه برداری از خاک باغ را انتخاب کردیم لازم است بدانیم چگونه یک نمونه خوب از خاک جدا کنیم. چرا که تنها انتخاب روش در نتیجه آزمایش تاثیر ندارد. بلکه اینکه چه مقدار از خاک را به عنوان نمونه به آزمایشگاه بدهیم و چه عمقی از زمین را برای این کار انتخاب کنیم نیز بسیار مهم است. بنابراین لازم است حین انجام این کار موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • به طور کلی هر 2 هکتار زمین یک واحد نمونه گیری به حساب می آید. بنابراین برای هر واحد نمونه گیری حدود 2 کیلو گرم خاک نمونه لازم است. بنابراین هرچه وسعت زمین بیشتر شد به همان میزان به نمونه بیشتری احتیاج است. به طور کلی برای هر واحد نمونه گیری، حداقل 10 نمونه مرکب لازم است.

نحوه نمونه برداری از خاک برای احداث باغ

 • میزان پراکندگی نمونه ها بستگی به یکنواخت بودن خاک شما دارد. هرچه احتمال متفاوت بودن شرایط خاک بیشتر بود باید نمونه های بیشتری برداشته شود.
 • قبل از نمونه برداری باید 5 سانتی متر از روی خاک برداشته شود سپس بر اساس نوع کشت و نوع گیاهی که در آن کاشته شده است عمق نمونه برداری مشخص شود. عمق نمونه جایی است که ریشه در آنجا بیشترین فعالیت را دارد.
 • عمق نمونه برای باغات میوه 20 تا 30سانتی متر، مراتع 10 سانتی متر و باغات محصولات کشاورزی 15 سانتی متر است. روش مناسب نمونه برداری از عمق خاک باغ با استفاده از اوگر است.
 • پس از برداشت خاک باید آن ها را در یک کیسه ریخته و نمونه ها را کاملا با هم مخلوط کنیم.
 • لازم است مشخصات نمونه را مانند نام و نام خانوادگی، مکان زمین، تاریخ نمونه برداری، نوع خاک، میزان وسعت، نوع محصول، عمق و هدف از نمونه برداری را روی آن به طور کامل بنویسیم.

بهترین آزمایشگاه خاک

پس از انتخاب روش مناسب برای نمونه برداری از خاک باغ و نحوه انجام صحیح آن باید یک آزمایشگاه معتبر را پیدا کنید تا تفسیر مناسبی از نمونه خاک زمین به شما بدهد. در این زمینه کلینیک گل و گیاه جوانه بان با بهترین آزمایشگاه های خاک و آب همکاری می کند. این مراکز کلیه آزمایشات مربوط به پایان نامه دانشجویان، باغداران، گلخانه داران و کشاورزان را انجام می دهند. همچنین مشاوره های مناسبی برای بهبود برنامه غذایی گیاهان و برنامه های صحیح کوددهی جهت بهبود پرورش و رشد محصولات به شما می دهد.

به منظور هماهنگی برای  ارسال نمونه خاک و آب با این شماره تماس بگیرید 09111298979  مهندس کلیچ. شایان توجه است اگر نمونه با اتوبوس ارسال شود هزینه ارسال را خود آزمایشگاه نارنج اسپادانا پرداخت می کند و دیگر نیاز نیست شما هزینه ی ارسال نمونه را بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره آقای مهندس کلیچ :09111298979

2 پاسخها

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.