انواع بذر فلفل دلمه ای

انواع بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای (قیمت و خرید)

انواع بذر فلفل دلمه‌ گلخانه‌ ای جهت رشد و پرورش در محیط گلخانه وجود دارد. در حال حاضر فلفل دلمه‌ای گلخانه ای به دو شکل فلفل سبز گلخانه و فلفل دلمه ای رنگی قابل برداشت است. انواع مختلفی از بذر فلفل دلمه‌ گلخانه‌ای در بازار موجود است که هرکدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. انتخاب بذر فلفل دلمه ای مناسب با شرایط گلخانه به تولید محصول بیشتر و سودآوری کمک بسزایی خواهد کرد. با توجه به تنوع بالای بذر گلخانه‌ای فلفل دلمه افزایش اطلاعات در زمینه انواع بذر و مشخصات آن‌ها گلخانه‌داران را یک قدم به تهیه محصول مناسب نزدیک‌تر خواهد کرد. از این رو در این مقاله سایت جوانه‌بان در ارتباط با انواع بذر گلخانه‌ای خارجی، فلفل دلمه‌ای رنگی و همچنین قیمت و خرید بذر فلفل دلمه‌ای صحبت خواهیم کرد.

بهترین بذر فلفل دلمه‌ گلخانه‌ای

قبل از آشنایی با انواع بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای توصیه می‌شود در ارتباط با خصوصیات این گیاه اطلاعات خود را کامل‌تر کنید. در ارتباط با گیاه فلفل دلمه گلخانه‌ای می‌توان چنین گفت که گیاهی گرمادوست است و مناسب کاشت برای مناطقی است که طول فصل سرد کوتاه‌تری دارند. در بیشتر مواقع در این گیاه عمل خود گرده‌افشانی انجام می‌شود. لازماست که بدانید گیاه فلفل دلمه‌ای قادر است میوه بدون دانه تولید کند، احتمال تولید این نوع میوه در دمای پایین بیشتر خواهد بود. به هر میزان که تعداد بوته‌های فلفل دلمه‌ای بیشتر شود، مقدار محصول تولیدی کاهش خواهد یافت. در مقابل هرچه تعداد کمتری میوه روی بوته رشد کند میزان رشدگیاه نیز بیشتر خواهد شد. اگر قصد دارید کشت گلخانه‌ای را تازه شروع کنید، پیشنهاد می‌شود از ارقام بذری استفاده کنید که مقاوم به آفات و بیماری و همچنین تنش‌های محیطیباشد. در این حالت با تغییر شرایط محیطی و یا بروز بیماری بوته فلفل دلمه‌ای به آسانی از بین نخواهد رفت.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

بذر فلفل دلمه رنگی گلخانه‌ای

جهت خرید بذر فلفل دلمه رنگی گلخانه‌ای باید بدانید که تنوع بذر بسیار بالایی دارد. در زمان پرورش فلفل دلمه‌ای رنگی و برداشت محصول لازم است بدانید که میوه آن در ابتدا رنگ سبز داشته و سپس به رنگ قهوه‌ای تیره تغییر رنگ می‌دهد. در مرحله بعد نیز به رنگ زرد یا نارنجی تبدیل خواهد شد. لازم به ذکر است که بذر فلفل دلمه‌ای نارنجی در مقایسه با سایر رنگ‌ها مقاومت بیشتری دارد اما از نظر اندازه کوچک‌تر است.

بذر فلفل دلمه ای گلخانه ای

آشنایی با انواع بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای

بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای انواع متنوعی دارند. گلخانه داران می‌توانندبذر فلفل دلمه گلخانه‌ای رابه دو صورت سبز و رنگی تهیه کنند. برخی از بذرهای فلفل دلمه‌ای از لحاظ میزان جوانه‌زنی قدرت بالایی داشته و پس از کاشت طی 2 تا 5 روز بعد جوانه خواهند زد. تفاوتی که بذرهای فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای با قوه نامیه بالا در مقایسه با سایر محصولات دارند این است که مصرف این نوع بذرها دارای تاریخ انقضاء است. به نوع عملیاتی که روی این نوع بذرها اعمال می‌شود پرایم کردن می‌گویند. از دیگر خصصویات این نوع بذرها این است که به طور 100 درصد جوانه خواهند زد. نکته مهم در ارتباط با این نوع بذر فلفل دلمه‌ گلخانه‌ای که باید مدنظر قرار داد، توجه به مقدار بازه زمانی نوشته شده روی بسته محصول است که باید جهت کشت طبق آن عمل شود. البته فقط تعداد محدودی از بذر گلخانه‌ای وجود دارند که دارای مشخصات ذکر شده است، از این رو اکثر گلخانه‌داران بذرهای هیبریدی را جهت کشت در بستر گلخانه‌ایانتخاب می‌کنند. البتهقیمت و خرید بذر گلخانه‌ای از دیگر مواردی است که باید در زمان تهیه محصول به آن توجه کرد.

از دیگر خصوصیات بذر گلخانه‌ای فلفل دلمه می‌توانبه تک گل بودن آن اشاره کرد، به همین دلیل در هر بندبوته فلفل دلمه فقط یک میوه رشد خواهد کرد. به هر میزان که فاصله بندها از هم کمتر باشد میزان باردهی بوته بیشتر خواهد بود. گلخانه داران باید بدانند که فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای گیاه حساس به سرما است و در مناطق گرمسیری می‌تواند تا چند سال به رشد خود ادامه دهد، از این جهت به میزان مراقبت بیشتری احتیاج دارد. جهت برداشت محصول با کیفیت و بازارپسند بایستی فاکتورهایی نظیر کوددهی، سمپاشی به موقع و آبیاری اصولی و به اندازه را مد نظر قرار دهید.انواع کود گلخانه‌ای جهت تقویت بوته فلفل دلمه وجو دارد. از این رو خرید کود گلخانه را باید در اولویت قرار دهند. آبیاری نشاء فلفل دلمه گلخانه‌ای نیز باید به گونه‌ای باشد که رطوبت خاک همیشه حفظ شود، البته آبیاری بیش از حد منجر به ریزش گل می‌شود. با توجه به گستردگی انواع بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای در ادامه مطلب در رابطه با چند نوع بذر فلفل دلمه توضیح مختصری خواهیم داد.

بذر فلفل دلمه‌ای هلندی

در بین انواع بذر فلفل دلمه‌ای رنگی، بذر فلفل دلمه نارنجی گلخانه‌ای هیبرید پوپ ورن هلند بسیار پرطرفدار است. بذر فلفل دلمه‌ای پوپ ورن دارای قوه نامیه 85 درصد است و جزو ارقام زودرس محسوب می‌شود. بوته حاصل از این نوع بذر فلفل دلمه‌ای دارای گل‌هایی کامل و ساقه منعشب است. ریشه بوته فلفل دلمه بسیار عمیق بوده و تا 80 سانتی‌متر تخمین زده شده است. گل‌های بزرگی که روی بوته رشد می‌کنند شرایط گرده افشانی را طولانی مدت را امکان‌پذیر کرده است. اگر قصد کاشت این نوع بذر فلفل دلمه‌ای در فضای آزاد را دارید باید بدانید که زمان گلدهی آن در پایان فصل بهار تا پایان فصل تابستان است.

بذر فلفل دلمه‌ای خارجی

انواع بذر فلفل دلمه‌ای تولید شده خارجی بسیار متنوع است. در بین انواعبذر فلفل دلمه‌ای آمریکایی، بذر فلفل دلمه‌ای هیبریدی مارگاریتا ساخت کمپانی ناسکو بوده که جزو ارقام بازار پسند محسوب می‌شود. از این نوع بذر جهت کشت گلخانه‌ای و باز می‌توان استفاده کرد. بذر فلفل دلمه‌ای مارگاریتا پس از کاشت حدود 55 تا 65 روز طول می‌کشد تا برای انتقال به زمین اصلی آمده شود. میوه حاصل از این نوع بذر سبز رنگ است و ظاهری بلوکی دارد. کارشناسان کشاورزی به گلخانه‌دارانی که به دنبال بذری مقاوم به شرایط تنش و بیماری‌های مانند ویروس تنباکو و لکه باکتریایی هستند، خرید بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای مارگاریتا را پیشنهاد می‌دهند. مقدار محصولی حاصل از کاشت این بذر به میزان توجه گلخانه‌دار به تغذیه بوته وابسته است. هر چه نیازهای مواد غذایی بوته فلفل دلمه‌ای تامین شود، تناژ محصول بیشتر خواهد شد.

بذر فلفل دلمه ای مالیسیا

بذر فلفل دلمه‌ای مالیسیا

یکی از انواع بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای، بذر فلفل هیبریدی است. در بین بذرهای هیبریدی می‌توان به بذر فلفل دلمه رنگی ماسیلیا اشاره کرد. نشاء این نوع بذر در سینی‌هایی با 112 حفره به بازار عرضه می‌شود. این نوع بذر جزو ارقام زودرس فلفل دلمه به حساب می‌آید. از دیگر خصوصیات بذر فلفل دلمه‌ای قرمز مالیسیا می‌توان به مقاوت بالا در برابر ترک ستاره، فاصله کوتاه بین میانگره، تولید محصول با وزن 180 تا 200 گرم  اشاره کرد. اگر به دنبال بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای هستید که مقاوت بالایی نسبت به بیماری‌های سفیدک پودری، ویروس پژمرده شدن لکه‌دار، ویروس موزاییک دود داشته باشد، این محصول بهترین گزینه است. میوه‌های حاصل از این نوع بذر به رنگ قرمز و بلوکی شکل هستند. به علاوه بوته حاصل از بذر فلفل دلمه مالیسیا قوی بوده و اندازه‌ای نسبتا بلند خواهد داشت.

بذر فلفل دلمه‌ای سمینیس

نوعی دیگر از انواع بذر فلفل دلمه ای گلخانه ای هیبریدی بذر فلفل دلمه 302است. این نوع بذر توسط شرکت سمینیس آمریکا تولید می‌شود. بذر فلفل دلمه‌ای سمینیس جزء ارقام زودرس بوده و میزان باردهی بسیار بالایی دارد. میوهسبز رنگ حاصل از این بذر وزنی حدود 220 تا 240 کیلوگرم دارد و ظاهر آن بلوکی شکل است. بافت ضخیم و گوشتی فلفل دلمه حاصل از بذر فلفل سمینیس سبب شده است که مدت زمان ماندگاری بالایی داشته باشد،به همین دلیل این رقم از بذر فلفل دلمه ای گلخانه‌ای جهت صادرات به مناطق دور دست نیز بسیار مناسب است. از دیگر انواع بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای مناسب برای صادرات می‌توان به بذر فلفل دلمه‌ای رکزوان اشاره کرد. بوته فلفل دلمه 302 دارای قدرت و عملکرد بالایی است و به دلیل پر گل بودن مقداری محصول فراوانی می‌دهد. در زمان کاشت این نوع بذر باید شرایط مورد نیازش را فراهم کرد.

بذر فلفل دلمه سمینیس به صورت نشاء قابل کشت است. خاک مناسب برای کشت نشاء این بذر مخلوطی از کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس است. پس از کاشت بذر موقعی که نشاء‌ها 2 تا 4 برگ شده باشند زمان مناسب انتقال به زمین اصلی هستند. حدود 75 تا 80 روز پس از انتقال به زمین اصلی، برای برداشت محصول آماده است.بذر فلفل دلمه 302 جهت کشت گلخانه‌ای در پاییز و مناطق گرمسیری کشور مناسب خواهد بود. جهت کاشت این نوع بذر در فضای باز فصل بهار بهترین زمان است.اگر قصد خرید این محصول را دارید پیشنهاد می‌شود ابتدا بهمقایسه قیمت بذر فلفل دلمه ای سمینیس در فروشگاه‌های کشاورزی مختلف بپردازید و سپس محصول مناسب را تهیه کنید.

نکات ضروری هنگام کاشت انواع بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای

از جمله نکاتی که در زمان کاشت بذر گلخانه‌ای فلفل باید به آن توجه کرد نوع بذر انتخابی است. بذرهای فلفل دلمه‌ای برای کشت گلخانه‌ای مناسب هستند که مقاومت بالایی در برابر انواع آفات و بیماری مانند سفیدک پودری از خود نشان دهند. به دلیل رطوبت بالای فضای گلخانه این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. نوع آبی که در گلخانه استفاده می‌شود نیز روی کیفیت محصول برداشتی موثر خواهد بود. از دیگر فاکتورهایی که باید به آن توجه کرد میزان رطوبت نسبی است. موقعی که میزان رطوبت نسبی بیش از حد شود روی انتشار گرده و توزیع آن اثرات منفی خواهد گذاشت، در نتیجه روی هر بوته میوه کمتری رشد خواهد کرد. در شرایطی هم که سطح رطوبت کم باشد گرده‌ها پیش از جوانه‌زنی خشک خواهند شد. از این رو جهت جبران رطوبت از دست رفته بوته فلفل دلمه‌ای لازم است که میزان رطوبت گلخانه را افزایش دهید.

کاشت بذر فلفل دلمه

بذر فلفل دلمه‌ای را چگونه بکاریم؟

کاشت بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای روش و اصول مخصوص به خود را دارد. اگر تمام نکات مربوط به کاشت گلخانه‌ای را رعایت کنید می‌توانید از بوته فلفل دلمه‌ای شاداب و سلامت بهره‌مند شوید و محصولاتی با کیفیت برداشت کنید. نکات مهم در زمان کاشت بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای به شرح زیر است:

مرحله اول: انتخاب بذر مناسب

کاشت گیاه فلفل دلمه از دو طریق بذر و نشاء امکان‌پذیر است. در شرایطی که مراکز مربوط به باغبانی مشغول فروش نشاء فلفل دلمه هستند، گلخانه‌داران قادر خواهند بود بوته فلفل دلمه را از طریق کاشت بذر پرورش دهند. در حال حاضر انواع مختلفی از بذر گلخانه‌ای فلفل دلمه در بازار وجود دارد. برخی از انواع بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای کمتر از دوم ماه محصول می‌دهند اما برخی دیگر 3 تا 4 ماه طول می‌کشد تا آماده برداشت محصول شوند. از این رو انتخاب بذر مناسب با شرایط گلخانه بسیار مهم است.

مرحله دوم: توجه به زمان کاشت بذر

بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای از تظر کاشت به کشت پاییزه و بهاره تقسیم می‌شوند. زمان کاشت انواع بذر گلخانه‌ای با هم متفاوت است، از این رو هنگام کاشت باید به این موضوع توجه ویژه‌ای کرد، به دلیل اینکه کاشت بذر فلفل دلمه در زمان نامناسب میزان عملکرد گیاه را کاهش خواهد داد.

مرحله سوم: قرار دادن بذرها روی لایه سبک از خاک

پس از انتخاب بذر مناسب باید روی آن‌ را با لایه نازک از خاک سبک پوشاند و بعد آبیاری انجام داد. مدت زمان رشد گیاهچه حدود یک تا دو هفته خواهد بود.

مرحله چهارم: اطمینان از گرم بودن محیط بذرها

انواع بذر فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای جهت جوانه زدن به یک دوره گرمایی احتیاج دارند. بهترین شرایط محیطی برای بذر فلفل دلمه دمای 26.6 سلسیوس و درجه حرارت پایین خاک است. اگر بذری انتخاب کردید که سرعت جوانه‌زنی کمی دارد لازم است جهت تامین گرمای مورد نیاز آن از تشک گرمایی استفاده شود. لازم به ذکر است که بذر گلخانه‌ای فلفل دلمه در دمای پایین‌تر از 12.7 سانتی‌گراد قادر به جوانه‌زنی نخواهد بود.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانامرحله پنجم: بررسی شرایط مناسب رشد

گیاه فلفل دلمه جهت رشد مطلوب به شرایطی نظیر تابش نور خورشید و خاک با زهکشی و حاصلخیزی مناسب احتیاج دارد. یکی از خصوصیات بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای این است که مقاومت نسبی در برابر خشکی دارند از این‌رو شرایط کم آبی را تا حدی می‌توانند تحمل کنند.

خرید بذر فلفل دلمه‌ گلخانه‌ای از مجموعه کشاورزی نارنج اسپادانا

گلخانه‌داران جهت خرید بذر گلخانه‌ای فلفل دلمه‌ای با کیفیت و مرغوب و همچنین اطلاع از زمان مناسب و کاشت اصولی بذر می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان کشاورزی مجموعه کشاورزی نارنج اسپادانا استفاده کنند.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.