بستر کشت نشا

بهترین بستر کشت نشا چیست؟(فروش خاک سینی نشا)

نشا با کیفیت امروزه یکی از دغدغه های مهم گلخانه داران است. با توجه به تغییر الگوی کشت، با هدف افزایش عملکرد در واحد سطح و نیز کاهش مصرف آب، استفاده از  بسترهای کشت نشاء، کشت های گلخانه ای و سیستم هیدروپونیک رواج یافته است. در این نوع کشت ها گیاه برای رشد نیاز به یک بستر مناسب دارد.در این مقاله از جوانه بان در صدد هستیم در باره بستر کشت نشا صحبت کنیم تا شما ضمن آشنایی با انواع بسترهای کشت نشاء بهتر بتوانید برای خرید بستر کشت نشا تصمیم بگیرید.

 

بذر نشا

نشا، گیاهچه کوچک چند برگی است که حاصل رشد اولیه بذر در محیط خزانه است. نشا، گیاه کوچکی است که در حالت پرورش مدرن و امروزه، قسمتی از دوره رشد خود را در محیطی با نور و دمای کنترل شده می گذراند و پس از مساعد شدن آب و هوا به زمین اصلی منتقل می شود. خزانه محیط مناسب و تحت کنترل است و تلاش بر این است که محیط خزانه برای رشد حداکثری بذر به نحو مطلوب فراهم گردد. نشا ها را می توان بسته به موقعیت آب و هوایی در شاسی، گلخانه، تونل های پلاستیکی و یا در خزانه هوای آزاد پرورش داد. . آنچه که در تولید نشا با کیفیت بسیار موثر است فراهم کردن محیط رشد مناسب برای رشد ریشه است. در تمام موارد باید تلاش داشت تا بستر نشا مناسبی را فراهم آورد.

بذر نشا

بستر کشت نشاء

نشا کاری در واقع  پرورش گیاهان کوچک در ظروف کشت خاص یا نواحی خاصی از مزرعه است که بعدا به مکان هایی منتقل می‌شوند که در آن مکان ها محصول قابل برداشت را تولید خواهند کرد. سبزیجاتی که به وسیله نشا کشت می‌شوند نسبت به سبزیجاتی که در مزرعه با بذر تولید می‌شوند فصل رشد کوتاه تری دارند. به همین منظور تولید کنندگان با هدف تولید فراورده زودرس، کاهش زمان تولید و تولید دو یا چند مرتبه محصول در طول یک فصل رشد، از نشا استفاده می‌کنند. تولید نشا در محیط های کنترل شده این برتری را دارد که از تنش های محیطی، عوامل بیماری زا، آفات و امراض در امان هستند. برای اینکه بتوان در نشا کاری به صورت موفقیت آمیز عمل کرد باید یک بستر مناسب انتخاب کنید.

 بستر کشت سینی نشا

در روش سنتی خزانه  نشا در فضای باز قرار دارد و یا در سینی های بدون حفره و یک تکه که اصطلاحا به آن شاسی می گویند، این درحالی است که در حالت مدرن، نشا در گلخانه های مکانیزه و یا در گلخانه هایی به شکل تونل های پلاستیکی پرورش می یابد. بذر پس از طی دوره رشد خود و تبدیل شدن به نشا، آماده انتقال به محیط کشت اصلی است. رشد نشا تا زمان انتقال، در محیط گلخانه و با حفظ شرایط مساعد محیطی انجام می شود. نشای آماده شده، قبل از انتقال به گلخانه یا زمین زراعی، مدتی لازم است در محلی با شرایط نزدیک به محیط نهایی تطبیق یابد.

بهنرین بستر کشت نشا

بهترین بستر کشت نشا

بهترین بستر کشت نشا، پیت ماس و پرلیت هستند . اینها دو عنصر لازم برای کشت گلدانی هستند. کود پیت ماس نوعی از مواد آلی تجزیه شده است که از تالاب‌های اسیدی استخراج می‌شود. پرلیت یک ماده معدنی آتشفشانی است که هنگام گرم شدن بیشتر می شود. پرلیت برای اهداف باغبانی فروخته می‌شود و تخلل بالایی دارد  و از ویژگی‌ ظاهری آن داشتن دانه‌های سفید کم رنگ و کمی شبیه دانه‌های ذرت است. حجم پرلیت باید تقریبا  برابر و یا کمتر از  پیت ماس باشد. برای هیدراته نگه داشتن بذرها نیاز به مقدار زیادی از پیت ماساست، اما نیاز به پرلیت فقط به اندازه کافی برای اطمینان از هوادهی و زهکشی مناسب است. اگر خاک حاوی سایر مواد تشکیل دهنده‌ای است که باعث تخلیه خوب (مانند ماسه یا ورمیکولیت) بشود، می‌توان مقدار پرلیت را کاهش داد.

خاک بستر نشا

کیفیت بالای بستر نشا باعث افزایش رشد ریشه می­شود. هر چه قدر سطح ریشه بیشتر باشد  آب و عناصر غذایی بیشتری جذب ریشه میشود. انتخاب بستر کشت مناسب بر اساس نوع کشت و نوع گیاه  است. فاکتور هایی چون نوع گیاهان و حجم ریشه، عمق نفوذ ریشه، تراکم بوته، طول دوره رشد، نحوه کاشت و تکثیر بر انتخاب نوع بستر کشت تأثیر می گذارد. بستر نشا باید مخصوص نشا باشد و از نظر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی نیازهای گیاه را تأمین کند.از  خصوصیات بستر نشابالا بودن ظرفیت نگهداری رطوبت، ایجاد تهویه مناسب و تأمین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را می توان نام برد.خاک بستر نشا باید مکانی مناسب برای استقرار گیاه و فاقد عناصر مضر و سمی باشد . همچنین لازم است EC و PH مناسب داشته باشد.برای فروش خاک نشاء، اینجا کلیک کنید.

انواع بستر کشت نشا

انواع بستر کشت نشا

امروزه با توجه به تغییر روش های کشت، استفاده از فضای گلخانه ها، سیستم های کشت بدون خاک (هیدروپونیک) و . . . استفاده از مواد ویژه ای برای بستر کشت گل ها و گیاهان رواج یافته است. اگر بخواهیم چند نمونه از این بستر ها را نام ببریم می توان به  پرلیت،کوکوپیت،خزه،خاک کوشخاک باغچه اشاره کرد.

بهترین خاک برای نشا گوجه

تهیه خاک مناسب کلید رشد گوجه های آبدار و خوشمزه است. شما می توانید برای کاشت هر رقم از گیاه گوجه فرنگی، دو روش را انجام دهید. یکی از روش ها این است که بذر گوجه فرنگی را به صورت مستقیم در زمین فرو کنید و در روش دیگر می توانید بذر گوجه فرنگی را در جعبه کاشت بکارید.ایجاد  بستر کشت گوجه فرنگی در جعبه مزایای زیادی از جمله استفاده بهتر از زمان  را به همراه دارد یعنی شما می توانید در فصل سرما که امکان به وجود آوردن بستر کشت گوجه فرنگی در زمین را ندارید در این جعبه ها بذر خود را به عمل آورید. بذرهای گوجه در فصل سرما اگر درون جعبه باشند، به آرامی در یک محیط گرم و بسته شروع به رشد می کنند و بعد از اینکه هوا رو به گرمی رفت می توانید نشاء گوجه را از درون جعبه ها خارج کنید و در زمین فرو ببرید.

بهترین خاک برای نشا گوجه

بهترین بستر کشت گوجه فرنگی

بهترین بستر کشت گوجه فرنگی مکانی است که هر روز 6 تا 8 ساعت به صورت مستقیم نور خورشید را دریافت کند. اگر درون خاکی که شما بذرهای خود را کاشته اید، بیماری های خاکزاد وجود داشته باشد باید کل آن منطقه را استریل کنید و یا اینکه خاک دیگری را جایگزین نماییدشما می توانید با قرار دادن چهار چوبی جداگانه درون خاک بستری برای کاشت گوجه ایجاد کنید ی می توانید خاک خود را تعویض نمایید. خاک هایی مانند لومی شنی موجب می گردد که خاک شما زهکشی شود و هوادهی خوبی را برای درون خاک ایجاد کند.

بهترین خاک برای سینی نشا برنج

سینی کشت نشاء برنج یکی از محیط‌ های اولیه کشت برنج است که پس از تبدیل‌شدن نشاء در مزارع برنج، نشاء های آماده شده کاشته می‌شود و با تناسب یکنواختی در خاک قرار می‌گیرد که نشاء برنج در آن به‌خوبی رشد کند.خرید خاک مناسب برای سینی نشاء برنج یکی از مهم‌ترین نکات اولیه برای کاشت این محصول است.عملیات کشت بذر برنج در سینی نشاء شامل مراحل مختلفی می‌باشد.خاک مناسب برای سینی نشاء برنج باید دارای اسیدیته مناسب (PH)، بافت متوسط با مواد آلی کافی و قابلیت نگهداری آب باشد. خاک لومی رسی یعنی خاک رس مخلوط با لوم و مواد گیاهی مناسب ترین خاک برای سینی نشا برنجاست. لازم است بدانید اگر خاک رس در دسترس نبود می‌توانید از خاک دیگری استفاده کنید اما بهتر است قبل از هر کاری سنگ ها و کلوخه ها از خاک جدا یا به اصطلاح سرند شود.پس از نرم شدن خاک در سینی نشاء قرار می‌گیرند.

بهترین خاک برای بستر سینی نشا گوجه

نظر کارشناسان کشاورزی درباره بستر کشت نشا

تولید نشا و نشا کاری امروزه بیش از گذشته مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است. ماشین آلات کشاورزی و تجهیزات گلخانه ای ویژه تولید و کشت نشایی به شدت مورد نیاز کشاورزان است.وظیفه مهم خاک کشاورزی،نگهداری آب، تامین عناصر غذایی، تهویه مناسب و استقرار گیاه چهار است. اغلب خاک های کشاورزی به دلیل پایین بودن ماده آلی، ساختمان نامناسب و ساختار شیمیایی ناپایدار و علی الخصوص در گلخانه­ها  به دلیل بسته بودن محیط کشت، تخریب ساختار فیزیکی و شیمیایی کیفیت لازم برای حصول حداکثر عملکرد را ندارند. به همین دلیل لازم است برای افزایش عملکرد و کیفیت محصول یک بستر مناسب برای رشد ریشه فراهم شود. بستر کشتی که دارای ظرفیت تبادل کاتیونی و قدرت نگهداری رطوبت مناسبی باشد و مشکل شوری و قلیایی نداشته باشد همچنین از نظر ساختاری بتواند به راحتی عناصر غذایی را به سطح ریشه منتقل کند مناسب استفاده در کشت های گلخانه ای می باشد…مشاوران و کارشناسان گل و گیاه جوانه بان در کنار شما هستند تا درباره بستر کشت نشا به پرسش های شما پاسخ دهند و در راستای تدارک بهترین بستر کشت نشا، به شما یاری برسانند. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.