کود آلگا ماچو

مزایای انواع کود جلبک دریایی و نحوه استفاده و خرید آن ها

از بین کودهایی که برای رشد گیاهان استفاده می شود، کود جلبک دریایی امروزه اهمیت زیای پیدا کرده است. در واقع مزایای زیاد این کودها باعث شده است انواع مختلف آن ها در اختیار کشاورزان و باغداران قرار بگیرد. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان، درباره معرفی کودهای جلبک دریایی، انواع و نحوه استفاده از آن ها نوشته شده است. اگر شما هم نیاز به آشنایی با این کودها دارید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این نوشته با ما باشید.

 

کود جلبک دریایی چیست و انواع آن کدام است؟

همه ما می دانیم که کشاورزان، باغداران و کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان مشغول هستند، برای رشد و پرورش بیشتر گیاهان باید از انواع مواد و عناصر مفید برای تغذیه آن ها استفاده کنند. در واقع بدون این مواد مغذی، پرورش گیاهان سخت و شاید غیر ممکن به نظر برسد. این مواد به سه دسته کودهای خانگی، انواع کودهای شیمیایی و کودهای ارگانیک یا طبیعی تقسیم می شوند. اگر بخواهیم مقایسه کوتاهی از انواع این کودها داشته باشیم باید بگوییم که کودهای شیمیایی اثر سریع تری دارند اما کودهای ارگانیک علاوه بر اثر بلند مدت، به بافت خاک و آب و محیط زیست آسیب کمتری می زنند و تقریبا بی خطر هستند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

یکی از بهترین این کودهای ارگانیک، کود جلبک دریایی است و همانطور که از نام آن مشخص است از موجودات داخل دریا یا ساحل گرفته می شوند. این مواد نوعی کود آلی به حساب می آیند که در مراحل مختلف رشد گیاهان و درختان مورد استفاده قرار گرفته و آن ها را تغذیه و تقویت می کنند. در واقع جلبک ها منبع بسیار غنی از نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، روی، مس و آهن است. این عناصر، از مواد بسیار پر ارزش و مهم برای رشد تمامی گیاهان هستند.

انواع مختلف این کودها

کودهای جلبک دریایی استیمپلکس، آکادین و مارمارین بر اساس نوع تولید و نوع جلبک به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. جلبک هایی که از آن ها مواد مغذی می سازند یا در اعماق زیاد دریا یافت می شوند، یا در عمق های کمتر و یا در ساحل و کناره دریا و هر عمق دیگری از آب. جلبک هایی که در عمق های بیشتر دریا هستند معمولا قرمز رنگ هستند. جلبک های عمق های کمتر نیز به رنگ سبز هستند. اما جلبک های قهوه ای رنگ هم در اعماق زیاد و هم در اعماق کم و کناره های ساحل وجود دارند.

از این جلبک ها به دو روش مایع و پودری مواد مغذی تهیه کرده و برای رشد گیاهان استفاده می کنند. برای تهیه کود از هر دو روش ابتدا باید آن ها را کاملا شسته و خشک کرده و از آن ها پودر تهیه کنند. برای تولید کود مایع این پودرها را بدون استفاده از اسید و مواد شیمیایی به شکل مایع درآورده و به شکل کود مایع به فروش می رسانند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

ارزش غذایی جلبک

هر کدام از کودها، چه ارگانیک باشند و چه شیمیایی، خواص و ارزش غذایی خاص خود را دارند. بر همین اساس درجه اهمیت استفاده از آن ها در مراحل مختلف رشد گیاهان کم و زیاد می شود. بنابراین اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که هنوز خواص و ارزش غذایی کودها جلبک های دریایی را نمی دانید، بهتر است به صورت کامل با آن ها آشنا شوید. در ادامه با مهمترین ارزش های این مواد آشنا می شویم:

 • یکی از عناصر مهم و ضروری برای رشد گیاهان و درختان، نیتروژن است. این ماده که در جلبک های دریایی یافت می شود باعث بهبود عملیات فتوسنتز و رشد گیاهان می شود.
 • از عناصر ماکروی مهم در پرورش گیاهان فسفر است. فسفر باعث رشد بهتر اندام ها و استحکام بیشتر آن ها شده و از بروز بیماری های مختلف نیز جلوگیری می کند.
 • از دیگر مواد مورد نیاز که در جلبک ها نیز یافت می شوند، پتاسیم است. پتاسیم برای جوانه زنی، رشد میوه و غده زنی گیاهان و درختان بسیار مناسب است و باعث رشد بیشتر و بهره وری بهتر آن ها می شود.
 • علاوه بر عناصر ماکرو، جلبک ها حاوی عناصر ریز مغذی یا میکرو نیز می باشند. از جمله این عناصر آهن، منیزیم، سلنیوم، مس، کلسیم، ید و روی است.
 • از دیگر مواد مورد نیاز برای رشد گیاهان آنتی اکسیدان ها و ویتامین های مختلف مانند A, B, C, E, K است که به مقدار قابل توجهی در جلبک دریایی یافت می شود.
 • جلبک ها درون خود انواع هورمون های مهم برای رشد گیاهان را دارند. برخی از مهمترین آن ها عبارت است از اکسین ها، سیتوکینین ها، بتائین ها. تمامی این هورمون ها در کودهایی مانند کود ریشه زایی و برای تحریک رشد ریشه، ساقه، برگ و جوانه زنی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای کود جلبک دریایی

همانطور که در بالا خواندیم، این مواد حاوی عناصر، هورمون ها، آنزیم ها و ویتامین های مهم برای رشد گیاهان و درختان هستند. به همین دلیل نیز استفاده از کودهای جلبک دریایی ایرانی، آمریکایی یا خارجی به تمامی کشاورزان و باغداران توصیه می شود. اما اجازه دهید در ادامه با مزایای استفاده از آن ها برای گیاهان بیشتر آشنا شویم:

 • جلبک دریایی برای رشد و تحریک ریشه بسیار موثر است و می توان از آن ها برای قلمه و تحریک بذر گیاهان استفاده کرد.
 • این کودها باعث افزایش جوانه زنی و میوه دهی گیاهان و درختان می شوند.
 • جلبک های دریایی باعث جذب بیشتر پروتوئین در گیاهان شده و در نهایت محصولی سالم تر و پربارتر را برای کشاورز به ارمغان می آورد.
 • این کودها قدرت جذب گیاهان را از خاک بالا می برند و در نیتجه گیاه مواد آلی، معدنی و عناصر بیشتری را جذب می کند.

کود جلبک دریایی 2

 • این کودها کاملا ارگانیک و بدون هیچ ماده شیمیایی و صنعتی بوده و به بافت خاک، سلامت آب و محیط زیست و حیوانات کمترین آسیب را می زنند. پس به راحتی می توان از آن ها در مزارعی که محصول ارگانیک می کارند استفاده کرد.
 • به دلیل مواد و عناصر موجود در جلبک های دریایی، مقاومت گیاه در برابر آفات گیاهی، بیماری های مختلف، سرما و یخ زدگی، بی آبی و کم آبی بیشتر می شود.
 • این کودها باعث بهبود تهویه خاک می شوند. علاوه بر این پلیمرهایی در خاک تولید می کنند که باعث نگهداری رطوبت در زمان طولانی در خاک می شوند.
 • جلبک ها به دلیل مواد موجود در آن ها، باعث افزایش قند در گیاهان، جذب بیشتر آب و رطوبت در ریشه ها و بافت گیاهان، ماندگاری بیشتر محصولات کشاورزی و باغداری، شادابی بیشتر گیاهان و درختان و میوه های آن ها می شوند.

نحوه و زمان استفاده از کود جلبک دریایی

همانطور که گفته شد از کودهای جلبک دریایی برای گندم، انگور، یونجه و سایر گیاهان می توانیم به صورت پودری یا مایع و با استفاده از روش محلول پاشی استفاده کنیم. چندان فرقی نمی کند که حتما محصول خارجی استفاده کنید، چرا که محصولات ایرانی در حال حاضر تاثیرات بسیار خوبی برای گیاهان دارند. اما باید بدانیم کدام روش بهترین تاثیر را برای گیاهان دارند.

کود جلبک دریایی 3

این مساله به دلیل است است که تاثیر آن ها بر رشد و پرورش گیاهان بیشتر شود. آنچه تحقیقات انجام شده نشان می دهد این است که استفاده از کودهای مایع یا به صورت محلول پاشی بیشترین تاثیر را برای درختان و گیاهان دارند. زمانی که به صورت پودر روی خاک پاشیده می شوند مقدار خیلی کمی از آن ها پس از آبیاری جذب می شوند. اما محلول پاشی باعث می شود ذرات با سرعت بیشتر و مقدار بیشتری به عمق خاک و در نتیجه به ریشه گیاهان برسند.

قیمت کود جلبک دریایی

با یک جستجو یا پرس و جوی ساده در مورد قیمت این محصولات متوجه می شویم که قیمت آن ها چندان زیاد به نظر نمی رسد. حتی در برخی از مواقع قیمت آن ها چندان تفاوتی با کودهای شیمیایی ندارند. قیمت این محصولات با توجه به اینکه چه شرکت و برندی آن ها را تولید کرده باشد، کیفیت آن ها چگونه باشد یا ایرانی باشد یا خارجی و حجم آن نیز چه مقدار باشد متفاوت است.

اگر برای اطلاع از قیمت کود جلبک دریایی پودری در دیجی کالا جستجو کنید می توانید ببینید که قیمت کودهای خارجی نسبت به نمونه های ایرانی آن ها بالاتر است. علاوه بر این درست است که هرچه حجم کود بالاتر برود قیمت نیز بالاتر است، اما برای کشاورزان و باغدارانی که مقدار زیادی از این کودها را نیاز دارند، خرید مقدار زیاد از این کودها به صورت عمده بسیار با صرفه تر است.

کود آگا ماچو

معرفی کود مایع جلبک دریایی آلگا ماچو

کود مایع جلبک دریایی نونامیک آلگا ماچو (شرکت روایس) یک محرک رشد بسیار قوی است که از عصاره جلبک دریایی اسکوفیلوم نودسوم مناطق سردسیر استخراج شده و حاوی مقادیر متنابهی از عناصر پرمصرف نیتروژن، فسفر، پتاسیم و عناصر کم مصرف و اسید جیبرلیک و اسیدهای آمینه است. همچنین حاوی مقادیر زیادی از محرک های رشد گیاهان مانند ویتامین ها، آنزیم ها و هورمون های طبیعی گیاهی اکسین سیتوکنین و جبرلین است که در نتیجه تحرک رشد رویشی و زایشی گیاهان و همچنین تولید گل و میوه و رفع عوارض حاصل از تنش های محیطی مانند سامازدگی شوری خشکی یخ زدگی و غیره مؤثر است. استفاده از این کود سبب افزایش راندمان گیاه در جذب و انتقال عناصر غذایی و در نهایت تولید بیشتر و با کیفیت تر محصول خواهد شد.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

نحوه خرید بهترین کودهای جلبک دریایی

برای خرید کودهای جلبک دریایی باید ابتدا بدانیم چه نوع از آن ها را بر حسب نیازها و نوع گیاه یا درختمان نیاز داریم. پس از آنکه تصمیم به خرید یکی از انواع پودری یا مایع گرفتیم، باید آن ها را از یکی از برندهای معتبر تهیه کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم سری به فروشگاه گل و گیاه جوانه بان زده و بهترین نوع و مارک آن ها را برای گیاهانتان با بهترین قیمت تهیه کنید. همچنین می توانید برای خرید و مشاوره از کارشناسان داروخانه کشاورزی نارنج اسپادانا برای انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
1 پاسخ

تعقیب

 1. […] امروزه به کشاورزان و باغداران توصیه می کنند، کود جلبک دریایی را برای مزارع و زمین های کشاورزی استفاده کنند. این […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.