کود ریشه زایی

بهترین هورمون یا کود مخصوص ریشه زایی قلمه + طریقه مصرف

شاید تا به حال در مورد کود ریشه زایی شنیده باشید. کسانی که گل ها و گیاهان آپارتمانی را تکثیر و پرورش می دهند بیشتر از این کودها یا هورمون های مخصوص ریشه زایی برای گوجه، توت فرنگی، درخت گردو، پسته یا قلمه کاکتوس استفاده می کنند. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان در مورد انواع این کودهای محرک ریشه زایی خانگی یا شیمیایی، قیمت آن ها توضیح می دهیم. در آخر نیز بهترین مرکز فروش برای این محصولات را معرفی می کنیم:

 

کود مخصوص ریشه زایی چیست؟

اساسا مواد طبیعی با نام هورمون های ریشه زایی در گیاهان وجود دارد. این مواد که در گروه های مختلف اکسین ها، اتیلن، سیتوکنین ها، اسید آبسیزیک و جیبرلین ها جای گرفته اند، وظایف مختلفی دارند که یکی از مهمترین آن ها تحریک رشد بیشتر گیاهان است. امروزه محققین نوع مصنوعی آن ها را در آزمایشگاه ها تهیه کرده اند تا بتوانند به طور غیر طبیعی رشد قلمه گیاهان مختلف یا پرورش آن ها را بیشتر کنند.

این کودها در انواع مختلف و با مواد متفاوتی تولید شده و هر کدام از آن ها برای گیاهان خاصی استفاده می شوند. به طور مثال کودهای محرک برای ریشه زایی سانسوریا، گوجه فرنگی، توت فرنگی، درخت پسته، گردو، سیب، برنج و کاکتوس کمی در ترکیبات با هم متفاوت است. استفاده از آن ها نیز زمانی الزامی می شود که قلمه ها مشکل داشته باشند یا احتمال این باشد که درست رشد نکنند. این مساله به خصوص زمانی اتفاق می افتد که بخواهیم قلمه گیاه را در آب پرورش دهیم.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

انواع محلول های مخصوص تقویت ریشه

کودهای مخصوص ریشه زایی به دو گروه پودری و مایع تقسیم می شوند. کودهای پودری (مانند کود 10 52 10) را نیز هم می توانیم با آب مخلوط کرده و به شکل مایع مصرف کنیم و یا به همان شکل پودری برای تقویت ریشه گیاه به کار ببریم. علاوه بر این می توانیم هم از کودهای شیمیایی برای این منظور استفاده کنیم، و هم در خانه از مواد طبیعی و خانگی برای ساخت آن ها اقدام کنیم. در هر دو صورت باید به یاد داشته باشید تنها برای چند ثانیه باید ساقه، برگ و ریشه را در این محلول ها بگذارید. قرار دادن طولانی مدت آن ها در محلول باعث از بین رفتن بافت گیاه و عدم رشد آن می شود. در ادامه با مهمترین آن ها آشنا می شویم:

مزایای کود 10 52 10

هورمون ریشه زایی طبیعی و خانگی

برخی از افراد نمی خواهند از مواد شیمیایی برای ریشه زایی گیاهانشان استفاده کنند. این افراد ترجیح می دهند از مواد طبیعی برای گیاهانشان استفاده کنند. برخی دیگر نیز به دلیل قیمت کودهای ریشه زایی می خواهند از موادی که در خانه دارند برای گیاهشان هورمون های تقویتی بسازند. ما در ادامه این نوشته سعی می کنیم برخی از این محلول های خانگی و طرز تهیه آن ها را معرفی کنیم:

بهترین کود برای ریشه زایی

 • شیره درخت بید مجنون: شیره درخت بید مجنون که از ساقه های آن به دست می آید، حاوی ماده ای به نام اسید سالیسیلیک است که برای رشد ریشه ها و قلمه بسیار مناسب است.
 • دارچین: دارچین یکی از مواد قوی برای ریشه زایی است. انتهای قلمه یا ریشه گیاه را کمی نم دار کنید و داخل پودر دارچین فرو کنید.
 • عسل: عسل نیز یکی از موادی است که برای این منظور بسیار مناسب است. بهتر است ته ساقه یا برگ و ریشه را داخل عسل بزنید و آن را در خاک مناسب بکارید.
 • آلوئه ورا: آلوئه ورا نیز برای تقویت ریشه بسیار مناسب است. برای این کار باید پوست انتهای ساقه را بکنید و آن را به ژله ای که از آلوئه ورا بیرون آمده است فرو کنید و قلمه را بکارید.
 • سرکه سیب: استفاده از سرکه سیب به عنوان کود ریشه زایی باید کمی با دقت باشد. چرا که اگر زیاد باشد باعث سوخت گیاه می شود. لازم است یک قاشق چای خوری از سرکه سیب را با 6 فنجان آب مخلوط کنید و انتهای ساقه، برگ یا ریشه را به آن آغشته کنید.
 • قرص آسپیرین: درون قرص آسپیرین نیز موادی است که باعث افزایش رشد ریشه ها هنگام تکثیر می شوند. یک قرص آسپیرین را با یک لیوان آب حل کنید و برای قلمه از آن استفاده کنید.

هورمون های ریشه زایی شیمیایی

 کود و هورمون برای ریشه زایی

کودهای مخصوص ریشه زایی که به صورت مصنوعی و شیمیایی تولید می شوند در انواع مختلفی و توسط شرکت های متعددی تولید می شوند. مزیت این کودها نسبت به کودهای خانگی این است که سرعت رشد ریشه های که به این هورمون ها آغشته می شوند بسیار بیشتر از ریشه گیاهانی است که به مواد خانگی آغشته می شوند. بنابراین اگر می خواهید گیاه شما زودتر پرورش پیدا کنند، می توانید از یکی از این کودها استفاده کنید. هر کدام از آن ها طریقه مصرف مخصوص به خود را دارند که باید قبل از مصرف روی بسته را به طور کامل بخوانید.

موارد مصرف کودهای مخصوص ریشه زایی

برای اینکه این هورمون ها تاثیر خوبی روی قلمه زنی و تکثیر گیاهان آپارتمانی ما داشته باشند باید بدانیم چگونه و برای چه مواردی از آن ها استفاده کنیم. به طور مثال برخی از گیاهان را باید از ساقه تکثیر کرد، اما بعضی دیگر از گیاهان از ریشه یا برگ تکثیر می شوند. همینطور برخی از گل ها را باید به پودرهای ریشه زایی آغشته کرد، اما برای برخی دیگر تنها باید از کودهای مایع ریشه زایی قلمه استفاده کرد. موارد مصرف آن ها عبارت است از:

ریشه زایی قلمه ساقه

هورمون های ریشه زایی برای گیاهانی که با ساقه تکثیر می شوند بسیار مناسب هستند. فرقی هم نمی کند که این قلمه ها قرار است به صورت افقی در خاک کاشته شوند یا به صورت افقی. طریقه مصرف کودهای ریشه زایی به شرح زیر می باشد:

 کود مایع برای ریشه زایی

 • مقداری از هورمون را در ظرف جداگانه ای می ریزیم. به یاد داشته باشید هیچگاه قلمه را در ظرف اصلی هورمون نزنید. همچنین هورمون باقیمانده را باید دور بریزید. پس دقت کنید که به اندازه از آن در ظرف بریزید تا هدر نشود.
 • 2.5 سانتی متر از انتهای قلمه را درون پودر یا مایع ریشه زایی فرو می کنیم.
 • خاک مناسب گیاهتان را ترکیب کنید و در گلدان مناسبی بریزید و آن را مرطوب کنید.
 • با استفاده از یک مداد خاک را سوراخ کنید تا هنگام کاشت قلمه، این هورمون ها از ساقه پاک نشود.
 • انتهای قلمه که به هورمون آغشته کرده اید در خاک بکارید.
 • برای رشد بهتر برخی از گیاهان که سخت ریشه می دهند لازم است 20 روز دیگر مقداری از این هورمون ها را به قلمه اسپری کنید.
 • بر اساس نوع گیاهتان مراقبت های لازم جهت رشد قلمه، مانند حفظ رطوبت، دمای مناسب، نور آفتاب و آبیاری صحیح را انجام دهید تا قلمه ریشه دهد.

کود ریشه زایی برگ

ساکولنت هایی که ساقه ندارند را باید با برگ تکثیر کرد. استفاده از کودهای ریشه زایی برای برخی از آن ها که به سختی ریشه می دهند امری الزامی به نظر می رسد. به همین منظور باید نوک انتهایی برگ را در ظرفی که کمی هورمون داخل آن ریخته ایم فرو کنیم تا برگ به اندازه کافی از پودر یا مایع را جذب کند. در مورد برخی از گیاهان نیز شرایط کاشت به این صورت است که باید پشت برگ را به طور کامل به این مواد آغشته کرده و آن را به صورت خوابیده روی بستری از شن بکاریم. در این شرایط بهتر است برگ قلمه زده شده را از نور خورشید دور نگه داریم تا بتواند رشد کند و ریشه دهد.

 کود و محلول برای ریشه زایی

هورمون رشد ریشه

در مقابله آنچه در بالا گفته شد، برخی از گیاهان هستند که با استفاده از تقسیم ریشه یا بوته تکثیر می شوند. برای این منظور باید ریشه را در زمان پاییز به طور از گلدان در بیاورید، و خاک را از اطراف ریشه به طور کامل پاک کنید. پس از آن باید سر ریشه را به هورمون های مخصوص آغشته کنید. بهترین نوع کود ریشه زایی برای این منظور هورمون های مایع است. یکی از این کودها، کودهای npk است که ترکیبات آن ها برای ریشه زایی مناسب باشد. این کودها مواد اصلی مورد نیاز برای گیاه یعنی پتاسیم، فسفر و نیتروژن را همراه با سایر مواد مانند آهن، مس، منیزیم به همراه دارند. بهترین آن ها برای رشد ریشه نوع 10، 52، 10 است. این دسته از کودهای npk میزان فسفر بیشتری دارند و به همین دلیل باعث ریشه زایی بیشتر گیاه می شوند.

نحوه خرید بهترین هورمون مخصوص ریشه زایی

اگر می خواهید از محلول های شیمیایی به جای خانگی برای گیاهان آپارتمانی خود استفاده کنیم باید یکی از بهترین آن ها را برای خرید انتخاب کنیم. به همین منظور می خواهیم با یکی از بهترین کودهای ریشه زایی که در بازار وجود دارد آشنا شویم و مرکز فروش خوبی نیز برای آن معرفی کنیم. فروشگاه اینترنتی جوانه بان یکی از بهترین این محصولات را عرضه می کند. برای خرید آن ها نیز می توانیم با مراجعه به سایت این فروشگاه و انتخاب محصول، آن ها را به صورت آنلاین خریداری کنیم. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
8 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام ممنون از شما با انرژی مثبتی که می دهید
   مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
 1. دوستدار گل و گیاه
  دوستدار گل و گیاه گفته:

  قلمه هام ضعیف بودند یک ماه بعد از کاشت با ۱۰_۵۲_۱۰. آبیاریشون کردم نتیجه مطلوبی داشت

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.