علت بار ندادن درخت گردو

علت بار ندادن درخت گردو (کوددهی برای باردهی بیشتر)

علت بار ندادن درخت گردو جزء سوالات مهمی است که ذهن اکثر پرورش دهندگان درخت گردو را به خود مشغول کرده است.یافتن پاسخ مناسب این سوال می تواند به داشتن درخت گردو پربار در سال های متوالی کمککند. درخت گردو نیز مانند سایر درختان به مواد مغزی نیاز دارد. علت بار ندادن درخت گردو متعدد بوده اما عدم تأمین مواد غذایی مورد نیاز درخت گردو و نداشتن مدیریت صحیح را می توان از دلایل میوه ندادن درخت گردو ذکر کرد. بررسی دلیل بارندادن درخت گردو،بهترین زمان کوددهی درخت گردو و همچنین کاربرد کود آهن، اوره و مرغی برای درخت گردو از جمله مواردی هستند که در ادامه این مقاله از سایت جوانه بان به آن پرداخته می شود.

 

علت بار ندادن درخت گردو چیست؟

پرورش درخت گردو در بین کشاورزان به دلیل سود بالای اقتصادی بسیار پرطرفدار است.هر عاملی که بر روی باردهی درخت گردو اثر منفی داشته باشد و میزانتولید محصول را کاهش دهد،دغدغه ای اساسی برای کشاورزان محسوب می شود. به همین خاطردلیل میوه ندادن درخت گردو چیست؟ سوال بسیاری از باغداران خواهد بود.مشکل بار ندادن درخت گردو در سال های ابتدایی باردهی بیشتر دیده می شود. اگر درخت گردو در سال اول پس از کاشت، عملکرد بالایی داشته باشد، کشاورزان با عدم باردهی درخت گردو در سال های بعد رو به رو خواهند شد. ازعوامل موثر دیگربر دلیل بار ندادن درخت گردو می توان به شرایط نگهداری نامناسب، آبیاری نامنظم و همچنین وجود آفات و بیماری ها اشاره کرد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

اثر شرایط نگهداری نامناسب بر علت بار ندادن درخت گردو

چنانچه جزء کسانی هستید که به کشت درخت گردو علاقه دارید حتما بررسی علت بارندادن درخت گردو برایتان بسیار اهمیت دارد. هرس نکردن به موقع درخت گردو را می توان علت بار ندادن درخت گردو دانست. حذف شاخ و برگ های اضافی باعث می شود نور بیشتری به درخت برسد، همچنین به تقویتدرخت و تولید شاخ و برگ های بیشتر کمک می کند. نتیجه ی آن افزایش تولید محصول خواهد بود. چنانچه شاخ و برگ های درخت گردو دچار آفات و بیماری شده باشد، هرس کردن شاخ و برگ های آلوده سبب کنترل بیماری می شود. همچنین کاشت نهال های گردو در کنار هم می تواند سبب کاهش باردهی شود، چراکه نزدیکی نهال ها به یکدیگر باعث می شود که برای جذب مواد مغزی رقابت ایجاد شود و میزان محصول تولیدی کاهش یابد. یکی دیگر از دلایل بار ندادن درخت گردو را می توان غنی نبودن خاک مناسب درخت گردو از لحاظ مواد مغزی و نداشتن برنامه کوددهی درخت گردو دانست. علاوه بر موارد ذکر شده، چنانچه عمل گرده افشانی نیز به درستی انجام نشود، باردهی درخت گردو کمتر خواهد شد. بکارگیری کود اسید آمینه عمل گرده افشانی را در درخت گردو تسریع می کند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نقش آبیاریناصحیح بر علت بار ندادن درخت گردو

بی توجهی به زمان آبیاری درخت گردو و نداشتن برنامه آبیاری در مراحل ابتدایی کاشت از دیگر دلایل میوه ندادن درخت گردو محسوب می شود. زمانیکه نهال گردو تازه کاشته می شود بایستی مدت زمان آبیاری کوتاه باشد.اگر درخت گردو دچار تنش بی آبی شود میزان فتوسنتز در برگ ها کاهش مییابد، ادامه ی این روند رنگ پریدگی برگ درخت گردو و کاهش باردهی را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است که آبیاری بیش از حد و شرایط غرقابی نیز باعث از بین رفتن ریشه و کاهش باردهی درخت گردو خواهد شد. بعلاوه در زمان آبیاری به این نکته توجه کنید که تنه ی درخت گردو خیس نشود، چراکه باعث بروز بیماری خواهد شد.

اثر آفات و بیماری بر محصول ندادن درخت گردو

ابتلاء درخت گردو به آفات و بیماری را می توان علت بار ندادن درخت گردو و کاهش کیفیت محصول تولیدی دانست. یکی از بیماری های شایع باکتریایی درخت گردو که بیشتر در فصل بهار مشاهده می شود، سوختگی است. تشخیص سریع بیماری و سمپاشی به موقع می تواند از ابتلاء درخت گردو به آفات جلوگیری کند.

چه کودی برای درخت گردو خوبه

چکار کنیم درخت گردو پربار داشته باشیم؟

کیفیت نهال گردو کاشته شده از دیگر مواردی است که می تواند بر روی میزان باردهی موثر باشد. به همین دلیل استفاده از نهال هایی که از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده اند گزینه ی مناسبی خواهد بود. بعلاوه قبل از انتخاب نهال حتما شرایط اقلیمی منطقه ای که قصد کاشت درخت گردو را دارید را درنظر بگیرید، و با توجه به آن نهال انتخاب کنید. با این عمل، نهال گردو در مراحل رشد و باردهی خود قادر به تحمل تغییرات دمایی محیط خواهد بود و از کیفیت محصول کاسته نخواهد شد.سازگار نبودن نهال کاشته شده با شرایط محیطی را می توان علت عدم باردهی درخت گردو دانست و نباید انتظار باردهی بالا از درخت گردو داشت. در صورتیکه درخت گردو متناسب با شرایط محیط داشتید ولی هنوز به بازدهی بالا نرسیده است شما با استفاده از برنامه کوددهی درخت گردو و تأمین مواد مغزی مورد نیاز گیاه می توانید مشکل بار ندادن درخت گردو را برطرف کنید. در حال حاضر رایج ترین کودهایی که برای درخت گردو استفاده می شود کود مرغی،آهن و اوره می باشد.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

چه کودی برای درخت گردو خوبه؟

کوددهی درخت گردو از جمله عواملی است که تولید محصول با کیفیت و ایده آل را برای کشاورزان و باغداران تضمین می کند و پاسخ مناسبی برای پرسش چکار کنیم درخت گردو پر بارشود؟ خواهد بود. توجه به تغذیه صحیح درخت گردو نه تنها باعث رشد بهتر آن شده بلکه بر روی باردهی بیشتر آن نیز اثرگذار است. اینکه چه کودی برای درخت گردو مناسبه بر اساس نتیجه آزمایش خاک مشخص می شود.همواره توجه بهزمان کوددهی درخت گردو نیز بسیار مهم است.بهترین زمان کوددهی درختان گردو با کود حاوی نیتروژن در شروع فصل رویشی می باشد.اثرعنصر نیتروژن بر درخت گردو، رشد بهتر گیاه و پرباری درخت می باشد. کود برای درخت گردو در زمان فندقی شدن ، کودهای پتاسیم، فسفر و نیترات کلسیم هستند.تأمین فسفر مورد نیاز درخت گردو به کشاورزان این اطمینان را می دهد که محصولی پرمغز و بدون سیاهی داشته باشند. با کوددهی پتاسیم برای درخت گردوعلامت کمبود پتاسیم که با رنگ پریدیگی و پیچ خوردگی برگ ها نمایان می شودکاملا از بین می رود. اگر می خواهید مصرف کود شیمیایی را کمتر کرده و درخت گردویی با ریشه ی قوی و محکم داشته باشید از کود هیومیک اسید استفاده کنید. زمانمناسب کوددهی درخت گردو در بهار، قبل از رویش گردوهای تازه می باشد. در این مرحله استفاده از کودهای  NPK نیزتوصیه می شود.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود آهن برای درخت گردو

کوددهی درخت گردو در زمان مناسب، باعث افزایش مقاومت گیاه به آفات و بیماری می شود. جلوگیری از ریزش میوه و تولید محصول با ظاهری بازار پسند از دیگر فواید کوددهی درخت گردو می باشد. یکی از عناصر مورد نیاز درخت گردو آهن است. درختان گردویی که دچار کمبود آهن شده اند دارای رگبرگ های زرد هستند، چنانچه کمبود خیلی شدید باشد رگبرگ ها به رنگ سفید درمی آیند. کوچک شدن اندازه ی گردو نیز از دیگر علائم فقر آهن درخت گردو می باشد. محلول پاشی کود آهن، نیاز درخت گردو به آهن را بطور کامل برطرف می کند.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود حیوانی برای درخت گردو

دغدغه ی بیشتر کشاورزان، کاهش میزان باردهی درخت گردو و یا عدم باردهی آن پس از گذشت چند سال است. در این حالت ممکن است علت بار ندادن درخت گردو ، عدم استفاده از کود حیوانی برای درخت گردو باشد.در بین باغداران استفاده از کود حیوانی برای درخت گردو نسبت به کود شیمیایی رایج تر است. کود حیوانی تأثیر زیادی روی درخت گردو دارد و میزان باردهی را چندین برابر خواهد کرد. بهترین زمان استفاد از کود حیوانی برای درخت گردو، شروع فصل بهار و اوایل فصل تابستان است. در بین کود های حیوانی، کود گوسفندی برای درخت گردو با داشتن پتاسیم بالا، نیاز گیاه را به این عنصر برطرف کرده و با مصرف آن شاهد رشد بینظیر درخت گردو خواهید بود.با استفاده از کود مرغی، کمبود نیتروژن، پتاسیم و فسفر مورد نیاز تأمین خواهد شد. جهت استفاده از کود مرغی برای درخت گردواز دو روش چالکود و پخش سطحی کود روی خاک استفاده می شود. نحوه ی کوددهی درخت گردو به روش چالکود به این شکل است که ابتدا گودالی به عمق 15 سانتی متر در پایین درخت حفر و سپس آن را با کود مرغی پر می کنند. این کود اثر تقویتی بر درخت گردو داشته و مشکل بار ندادن درخت گردو را برطرف می کند. چنانچه نیاز به آموزش کوددهی درخت گردو داشتید می توانیدروی راهنمایی کارشناسان گل و گیاه سایت جوانه بان حساب کنید. برای کوددهی درخت گردو در فصل زمستان بهتر است از کودهای حیوانی به همراه کود شیمیایی مناسب جهت تقویت رشد درخت گردو استفاده کرد.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کاربرد کود شیمیایی برای درخت گردو

زمانیکه مصرف کودهای طبیعی نیاز درخت گردو به مواد مغزی را تأمین نکند، کارشناسان کشاورزی استفاده از کودشیمیایی برای درخت گردو را پیشنهاد می کنند.این عقیده که کودهای شیمیایی به درخت گردو آسیب می زنند کاملا اشتباه است، بلکه مصرف کود شیمیایی با توجه به احتیاج گیاه توصیه می شود. عدم استفاده از کود شیمیایی را می توان علت بار ندادن درخت گردو ذکر کرد.در بین کودهای شیمیایی، کود اوره برای درخت گردو نیتروژن مورد نیاز گیاه را تأمین کرده و سبب افزایش رشد درخت گردو شود. میزان کود اوره برای درخت گردو بایستی براساس نوع خاک ،شرایط محیطی کاشت و نیز طبق دستور کارشناسان کشاورزی باشد. زمان مصرف کود اوره برای درخت گردو اوایل بهار توصیه می شود. از دیگر خواص کود اوره برای درخت گردو می توان به افزایش گرده افشانی و قابلیت ترکیب شدن با دیگر کود ها اشاره کرد.

نکاتی در ارتباط با کوددهی درخت گردو

  1. برای اینکه بهترین کود را انتخاب کنید و کوددهی درخت گردو حداکثر نتیجه را بدهد کوددهی را براساس آزمایش خاک انجام دهید.
  2. از مصرف مازادکود شیمیایی برای درخت گردو جدا خودداری کنید.
  3. چنانچه از روش چالکود برای کوددهی استفاده می کنید، دقت شود که کود مستقیما با ریشه ی درخت در تماس نباشد.
  4. نیاز تغذیه ای درخت گردو در سالهای ابتدایی رشد بیشتر است. کوددهی اصولی در این مرحله، تقویت ریشه و رشد بهتر درخت گردو را به همراه خواهد داشت.
  5. علت بار ندادن درخت گردو را می توان استفاده ی چند کود به طور همزمان برای درخت گردو دانست، چراکه با این کار علاوه بر از بین رفتن اثر کودها، تولید محصول نیز به خطر می افتد.

درخت گردو چند ساله بار می دهد

درخت گردو چندساله بار می دهد؟

همواره کشاورزان در تلاش اند تا با بکارگیری راهکارهای مختلف، باردهی درخت گردو را نسبت به سال قبل افزایش دهند. اینکه درخت گردو چند ساله میوه میده، بسته به نوع رقم نهال گردو فرق می کند، چراکه ارقام مختلف نهال گردو خصوصیات منحصر به خود را دارند و شرایط نگهداری آنها کمی با هم فرق می کند.از بین ارقام نهال گردو که حدود 30 نوع می باشد، گونه چندلر پیوندی بسیار پرفروش بوده و سالانه سود زیادی نصیب کشاورزان می شود. بیشترین بازده این نهال پس از رسیدن به سن بلوغ (10-6 سالگی) است. از دیگر گونه های نهال گردو می توان به ژنوتیپ ارغواناشاره کرد. این نوع نهال گردو از همان سال اول رشد باردهی خوبی دارد. درشت و سفید رنگ بودن گردو از خصوصیات محصول تولیدی این گونه از نهال گردو می باشد.اگر می خواهید نهال گردو مناسب مناطق سردسیر را خریداری کنید، گونه ی فرنور پیوندی گزینه ی مناسبی است. این نوع نهال گردو پس از اینکه یک سال از زمان کاشت گذشت شروع به باردهی می کند. هرچه به سن بلوغ نزدیک تر شود میزان باردهی آن افزایش می یابد.پس باتوجه به مطالب فوق، این سوال که درخت گردو چندساله به بار می نشیند؟ پاسخ مشخصی نداشته و بسته به شرایط محیطی و نوع نهال کاشته شده متفاوت خواهد بود.

شناسایی علت بار ندادن درخت گردو و اقدام برای رفع آن جهت بهره مندی از محصول باکیفیت بسیار حائز اهمیت است. پرورش درخت گردو کار دشواری نیست اما برای بازدهی هر چه بهتر به رسیدگی نیاز دارد. چنانچه تمام فاکتورهای مهم مورد نیاز درخت گردو را تأمین کنید و شرایط مناسب رشد را نیز فراهم کرده باشید، درخت گردویی پربار خواهید داشت.اگر در ارتباط با علت بار ندادن درخت گردوی خود نیاز به مشاوره دارید به سایت جوان بان مراجعه کرده و از خدمات تخصصی گل و گیاه جهت رفع مشکل خود استفاده کنید. برای خرید و مشاوره در تهیه و استفاده از کودهای مخصوص درخت گردو جهت باردهی بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.