علت بار ندادن کدو سبز

علت بار ندادن کدو سبز (محصول ندادن کدو)

علت بار ندادن کدو سبز یکی از مشکلات عمده کشاورزانی است که به پرروش این گیاه مشغول هستند. هیچ چیز برای یک کشاورز نگران‌کننده‌تر از این نیست که بعد از کاشت کدو با گیاهانی بدون میوه در فصل برداشت مواجه شود. در این شرایط بررسی علت میوه ندادن کدو از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.در حال حاضر دلایل زیادی برای علت بار ندادن کدو وجود دارد. آشنایی کشاورزان با دلایل میوه ندادن کدو و راهکارهای جلوگیری از این مشکل در میزان برداشت محصول سال بعد بسیار اهمیت دارد. در نتیجه سایت جوانه بان در مقاله پیش رو به بررسی علت بار ندادن کدو تنبل، علت زرد شدن برگ کدو حلوایی و همچنین معرفی بهترین کود برای باردهی کدو سبز پرداخته است.

 

علت بار ندادن کدو چیست؟

یکی از مشکلات کشاورزانی که به پرورش کدو سبز مشغول هستند، این است که گیاه آن‌ها در فصل باردهی میوه ندهد. از این رو پیدا کردن علت محصول ندادن کدو بسیار اهمیت یافته است. ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که چرا گیاه کدو سبز گل می‌دهد اما بر روی آن میوه‌ای تشکیل نمی‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که دلایل متعددی وجود دارد که منجر به بار ندادن کدو سبز خواهد شد. گرده افشانی ناقص را می‌توان علت بار ندادن کدو به شمار آورد. در ابتدا لازم است در ارتباط با گیاه کدو بدانید که جزو گیاهان یکساله و تک پایه محسوب می‌شود. گل گیاه کدو به رنگ زرد است و به دلیل اینکه گل‌ نر و ماده کدو حلوایی روی یک بوته جدا رشد می‌کنند به آن تک پایه گفته می‌شود. تفاوت گل نر و ماده کدو در این است که در بخش زیرین گل ماده یک برآمدگی شبیه میوه نابالغ وجود دارد و در گل نر ساقه‌های نازک بلند دیده می‌شود.

7

در ارتباط با گیاه کدو سبز باید گفت که تمایل بیشتری به تولید گل نر در مقایسه با گل ماده دارد. در حالی است که برای تولید میوه باید تعداد گل های نر و ماده به طور همزمان تولید شده باشند. به علاوه لقاح کدو حلوایی زمانی انجام می‌شود که کلاله گرده را از گل نر دریافت کند. به طور معمول انتقال گرده توسط حشراتی مانند زنبور عسل انجام می‌شود. در صورتی که گرده افشانی به دلیل تعداد کم زنبور عسل به شکل ناقص انجام شود و کلاله در گل کدو سبز گرده گل نر را دریافت نکند، کدو سبز میوه نخواهد داد.

شرایط آب و هوایی نامناسب

آب و هوای مناسب یکی از فاکتورهای اصلی جهت گرده افشانی موفق محسوب می‌شود که منجر به افزایش باردهی کدو خواهد شد. بایستی خاطر نشان کرد که گیاه کدو تنبل تابش نور خورشید را دوست دارد اما گرمای شدید به آن آسیب خواهد زد. از طرفی رطوبت زیاد منجر به چسبیدن گرده گل به یکدیگر شده و از انتقال درست آن جلوگیری خواهد کرد. دمای بالا نیز منجر به بروز استرس گرمایی در گیاه شده و گل‌ها ریزش خواهند کرد. به علاوه در هوای گرم میوه‌های درحال رشد نیز از روی درخت می‌ریزند. اگر هم بر روی بوته کدو باقی بمانند حالت چروکیده پیدا خواهند کرد و رشد آن‌ها متوقف خواهد شد.

در واقع گرمای بیش از حد را می‌توان علت بار ندادن کدو سبز دانست. زمانی که گیاه تحت استرس گرمایی قرار می‌گیرد دیگر قادر نیست انرژی لازم برای تولید میوه را تامین کند. علاوه بر این افزایش دما در زمان گرده‌افشانی از عمل جوانه‌زنی گرده و بارور شدن گل ماده جلوگیری خواهد کرد. جهت جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل پیشنهاد می‌شود که موقع افزایش دمای هوا گیاه کدو را به شکل منظم آبیاری کنید. لازم به ذکر است که در هوای سرد درصد گرده افشانی موفق کاهش خواهد یافت. از این رو در زمان کاشت کدو سبز حتما لازم است که شرایط آب و هوایی منطقه کشت بررسی شود.

کمبود مواد غذایی کدو سبز

کمبود مواد مغذی

یکی دیگر از علت‌های بار ندادن کدو سبز را می‌توان کمبود مواد مغذی دانست. به طور کلی گیاهان در مراحل مختلف رشد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارند، کمبود هر کدام از مواد مغذی منجر به کاهش عملکرد گیاه خواهد شد. در بین عناصر مورد نیاز برای گیاه کدو، فقر کلسیم باعث پوسیده شدن بخش گلگاه خواهد شد در نتیجه کدو سبز میوه نخواهد داد. البته در شرایطی که با وجود کمبود کلسیم گیاه میوه دهد اندازه آن کوچک بوده و از کیفیت پایینی برخوردار خواهد بود. به علاوه کشاورزان باید این موضوع را نیز مد نظر داشته باشند که در مصرف کود زیاده‌روی نکنند و قبل از مصرف هر نوع کود ابتدا آزمایش خاک انجام دهند، به دلیل اینکه در صورت مصرف بیش از حد کودهای پتاسیم و ازته جذب کلسیم توسط گیاه کم خواهد شد. همچنین مصرف مازاد کودهای ازته منجر به افزایش رشد رویشی گیاه کدو شده که نتیجه آن کاهش میزان گلدهی خواهد بود. لازم به ذکر است که بهترین کود برای باردهی کدو سبز کودهای فسفر بالا هستند.

رطوبت زیاد خاک تحت کشت کدو

کدو سبز مانند سایر خانواده کدوئیان برای رشد مطلوب نیاز به آب زیادی دارد. البته کشاورزان باید به این نکته توجه کنند که آبیاری بیش از حد به ریشه‌های گیاه آسیب خواهد زد و تولید میوه را کاهش خواهد داد. در اصل آب بیش از حد به ریشه‌های گیاه استرس وارد خواهد کرد که نتیجه آن توقف تولید گل به خصوص گل ماده است. در ادامه اگر ریشه‌های گیاه در حالت غرقاب باقی بمانند میوه‌های تولیدی چروک خواهند شد. بنابراین علت بار ندادن کدو تنبل را می‌توان رطوبت زیاد خاک دانست. در نتیجه خاک تحت کشت کدو تنبل باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.

برای اینکه از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود لازم است میزان بارندگی منطقه‌ای که برای پرورش کدو انتخاب کرده‌اید را بسنجید. در صورتی که بارندگی زیاد بود بوته کدو را با پوشش پلاستیکی از رطوبت بیش از حد در زمان بارندگی محافظت کنید. در مراحل مهمی مانند رشد رویشی، گلدهی و تشکیل میوه بین هر آبیاری 7 تا 10 روز فاصله بیندازید.

نیتروژن بیش از حد خاک

علت میوه ندادن کدو را می‌توان میزان زیاد نیتروژن خاک دانست. در این رابطه باید گفت که گیاه کدو به این نیتروژن نیاز دارد اما میزان زیاد آن به ویژه زمانی که کمبود فسفر نیز وجود داشته باشد منجر به میوه ندادن کدو خواهد شد. برای رفع این مشکل بهترین راهکار مصرف کود برای کدو سبز نظیر کود NPK است. جهت رفع کمبود فسفر که برای افزایش گلدهی کدو لازم است می‌توان از کودهای فسفر بالا مانند کود 10 52 10 استفاده کرد.

کشت کدو سبز

روش‌های طلایی جهت افزایش باردهی کدو

تا این بخش از مطلب در رابطه با علت بار ندادن کدو سبز توضیح دادیم. در این قسمت قصد داریم در زمینه افزایش باردهی کدو راهکارهایی را به کشاورزان عزیز ارائه دهیم. در ادامه به چند روش جهت جلوگیری از بار ندادن کدو سبز اشاره خواهیم کرد. کشاورزان اطمینان داشته باشند که با انجام این روش‌ها از مزرعه پربار کدو سبز خود لذت خواهند برد.

از جمله روش‌های افزایش باردهی کدو سبز، گرده افشانی با دست است. این شیوه برای بوته‌های کدویی که در مناطق سرپوشیده پرورش یافته‌اند و امکان گرده افشانی توسط زنبور عسل وجود ندارد نیز بهترین گزینه است. در ارتباط با دانه‌های گرده کدو خوب است بدانید که چسبندگی زیادی دارند و در بخش مرکزی گل‌های نر تشکیل می‌شوند. جهت انجام گرده افشانی با دست می‌توانید از یک برس کوچک استفاده کرده و با کمک آن مقداری از گرده را از گل نر به گل ماده منتقل کنید. راه حل ساده تر نیز وجود دارد اینکه یک گل نر را چیده و پس از جدا کردن گلبرگ‌هایش آن را در بخش مرکزی گل ماده قرار دهید.

اگر قصد انجام گرده افشانی با دست را دارید توصیه می‌شود این کار را در اوایل صبح انجام دهید به دلیل اینکه گل‌های زرد رنگ کدو خیلی زود باز شده و عمر کوتاهی دارند. به علاوه در اوایل صبح گل‌های نر میزان گرده زیادی تولید خواهند کرد و درصد پذیرش مادگی نیز بسیار زیاد است. بایستی خاطر نشان کرد که بهترین دما برای گرده افشانی نیز در دمای حدود 14 تا 15 درجه سانتی گراد انجام خواهد شد.

انجام لقاح دستی گیاه کدو سبز

استفاده از گل‌های پیر برای لقاح علت بار ندادن کدو سبز تعیین شده است. به دلیل اینکه گل‌های پیر گرده با کیفیت تولید نخواهند کرد و میزان گرده‌ای هم که تولید می‌کنند بسیار کم است. از این رو انجام لقاح گیاه به شکل دستی را می‌توان یکی از راه‌های افزایش باردهی گیاه کدو دانست. البته لازم است به این نکته توجه کنید که گیاه کدو به وسیله گیاه شبیه خودش بارور نخواهد شد. به طور مثال نمی‌توان از کدو سبز برای بارور کردن کدو تنبل استفاده کرد. در نتیجه می‌توان علت بار ندادن کدو حلوایی را عدم توجه به این نکته دانست.

استفاده از کندو زنبور عسل

اگر جزو باغدارانی هستید که به دنبال راهکاری جهت افرایش میزان باردهی کدو سبز هستید می‌توانید در هر هکتار از مزرعه کدو خود از چند کندو زنبور عسل (2 تا 3 کندو) استفاده کنید. رنگ زرد حشرات مختلف به خصوص زنبور عسل را به خود جلب می‌کند. در واقع دلیل زرد بودن گل کدو سبز برای افزایش جذب حشرات و بهبود کیفیت گرده‌افشانی خواهد بود.

کاشت رقم پارتنوکاپ کدو سبز

در مکان‌هایی که امکان قرار دادن کندو زنبور عسل جهت بهبود گرده افشانی وجود ندارد کشت ارقام پارتنوکارپ کدو سبز بهترین گزینه خواهد بود. این نوع گیاهان گل‌های ماده تولید کرده و جهت تشکیل میوه به گرده افشانی نیازی ندارند.

با وجود اینکه کاشت و پرورش گیاه کدو کار آسانی است اما یک سری مشکلاتی وجود دارد که در صورت تشخیص سریع قابل رفع است. بار ندادن کدو سبز تنها یکی از دغدغه‌های کشاورزان است. در ادامه مطلب در رابطه با دیگر مشکلاتی که احتمال دارد برای گیاه کدو به وجود بیاید توضیح بیشتری خواهیم داد.

علت زرد شدن برگ کدو حلوایی

علت زرد شدن برگ کدو حلوایی

دلایل زیادی برای زرد شدن برگ کدو حلوایی وجود دارد. کمبود نور را می‌توان علت زرد شدن برگ کدو حلوایی دانست. گیاه کدو در مراحل اولیه رشد خود به نور کافی احتیاج دارد. اگر نور مورد نیاز گیاه تامین نشود برگ گیاه زرد خواهد شد. از این رو لازم است که جهت رشد مطلوب نهال کدو روزی حداقل 10 ساعت زیر نور آفتاب باشد. در شرایطی که نور طبیعی وجود نداشت می‌توان در بخش بالایی نهال لامپ نصب کرد. یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ کدو حلوایی نوسانات دمایی است. در شرایطی که دمای هوا به طور ناگهانی تغییر کند، به طور مثال دمای هوا در روز به کمتر از 10 درجه سانتی گراد برسد، و یا شب یخبندان شود برگ‌های کدو حلوایی زرد خواهند شد.

فقر مواد غذایی

دلیل مهم زرد شدن برگ کدو حلوایی کمبود مواد غذایی است. کدو حلوایی برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشد باید در خاک تحت کشت حاصلخیز کاشته شود تا بتواند مواد مغذی مورد نیازش را دریافت کند. از این رو کشاورزان باید از برنامه غذایی کدو استفاده کنند. بر طبق برنامه کودی کدو حلوایی این گیاه در زمان ظاهر شدن 5 تا 6 برگ نیاز به کودهای آلی دارد. همچنین پیش از گلدهی کوددهی با پتاسیم بسیار مهم خواهد بود. در طی دوره باردهی کدو حلوایی تامین عناصر نیتروژن، فسفر و کلسیم نیز ضروری است. واضح است که هرچه خاک تحت کشت کدو حلوایی از نظر مواد مغذی فقیر باشد میزان مصرف کود افزایش خواهد یافت.

ابتلا کدو حلوایی به آفات و بیماری‌ها

کدو حلوایی در برابر بیماری مقاوم است اما زمانی که به عفونت قارچی آلوده شود برگ‌هایش زرد خواهد شد. عفونت قارچی با نفوذ به عمق خاک ریشه را نیز درگیر می‌کند. از جلمه بیماری‌هایی که منجر به زرد شدن برگ کدو حلوایی می‌شود می‌توان به باکتریوز، موزاییک زرد و پوسیدگی سفید اشاره کرد.

علت خراب شدن کدو حلوایی

به نظر شما علت خراب شدن کدو حلوایی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت دلایل فراوانی وجود دارد که به عنوان خراب شدن میوه کدو حلوایی شناسایی شده‌اند. تنش رطوبت، تنش‌های غذایی، آسیب‌های ناشی از ابتلابه آفات تنها بخشی از عواملی هستند که منجر به خراب شدن کدو حلوایی می‌شوند. جهت جلوگیری از بروز این مشکل در صورت بروز هر گونه تغییر در شکل اصلی گیاه باید جهت بررسی دلیل آن باکارشناس کشاورزی مشورت کرد.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

بررسی تخصصی علت بار ندادن کدو سبز

اگر جزو کشاورزانی هستید که در زمان برداشت محصول با بوته کدو سبز بدون میوه مواجه شده‌اید جهت بررسی علت بار ندادن کدو سبز می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان خبره مجموعه کشاورزی نارنج اسپادانا کمک بگیرید. کارشناسان این مجموعه با بررسی تخصصی علت میوه ندادن کدو بهترین راهکار جهت رفع این مشکل را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.