علت رشد نکردن دیفن باخیا

علت رشد نکردن دیفن باخیا چیست؟ + راه های درمان

پیدا کردن علت رشد نکردن دیفن باخیا یکی از دغدغه های کسانی است که گلدانی از این گیاه زیبا در خانه دارند و به پرورش گل و گیاهان آپارتمانی در منزل(لینک به مقاله پرورش گل وگیاهان آپارتمانی) علاقه دارند. باز نشدن برگ جدید دیفن باخیا یا کوچک ماندن برگ های آن، باعث از بین رفتن زیبایی ظاهر آن می شود. ما در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم به دلایل بروز این مشکلات برای دیفن باخیا بپردازیم.

 

آشنایی با دیفن باخیا

زادگاه دیفن باخیا آمریکای مرکزی و برزیل است. به همین دلیل است که با آب زیاد، نور مستقیم خورشید و آب و هوای خیلی سرد و خشک میانه خوبی ندارد. برگ های این گیاه جزء برگ های همیشه سبز است و از هر ساقه یک برگ متولد می شود. همین ساقه ها و برگ های کلفت این گیاه هستند که باعث عدم نیاز به نور و آب زیاد شده اند. برگ های این گیاه به طور مداوم در حال رشد و نمو هستند و در صورت بزرگ شدن دیفن باخیا، ریزش برگ ها از قسمت های پایینی، امری طبیعی محسوب می شود. به دلیل همین رشد زیاد است که پیدا کردن علت کوچک ماندن برگ دیفن باخیا، علت رشد نکردن یا باز نشدن برگ های آن معضل بزرگ برای افرادی است که گلدانی از این گیاه در خانه دارند.

علت رشد نکردن دیفن باخیا و زرد شدن برگ های آن

یکی از بیماری های پر دردسر و رایج دیفن باخیا این است که رشد برگ های آن متوقف می شود. در واقع عکس العمل اصلی گیاه به ناخوشایند بودن محیط نگهداری و شرایط آب و هوایی این است که برگ های جدید گیاه رشد نمی کند، رشد برگ ها متوقف می شود و کوچک می ماند یا برگ جدید سبز نمی شود و برگ های قدیمی نیز زرد یا خشک می شوند. از آنجایی که این مسائل نشانه اعتراض گیاه است، باید سریعا به بررسی علت آن و برطرف کردن مشکل گیاه بپردازید. به دلیل متعدد بودن عواملی که باعث بروز این مشکلات می شوند بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم:

علت رشد نکردن دیفن باخیا چیست؟

گاهی در هنگام نگهداری از گلدان دیفن باخیا متوجه می شوید که گیاه رشد کافی ندارد. در این مواقع به اصطلاح می گویند دیفن باخیا رشد نمی کند. علت رشد نکردن گل و برگ دیفن باخیا نیز متعدد است. ابتدا باید سعی کنید تمام شرایط گیاه را به دقت بررسی کنید. در ادامه چند نمونه از علت های متوقف شدن رشد گل دیفن باخیا را شرح می دهیم:

 

 • جابجایی ناگهانی جای گلدان: اگر به طور ناگهانی جای گلدان را عوض کنید، در اثر تغییر شرایط آب و هوایی مکان جدید و قدیم، گیاه به اصطلاح قهر کرده و رشد نمی کند. در چنین شرایطی باید به گیاه فرصت دهید تا خود را با شرایط جدید وفق دهد.
 • نامناسب بودن خاک: یکی از علت های رشد نکردن دیفن، مغذی نبودن خاک آن است. بهتر است از ترکیب خاک کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت برای آن استفاده کنید. همچنین اگر از زمان تعویض خاک گیاهتان مدت زمان زیادی گذشته است، بهتر است آن را با خاک جدید عوض کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی علت باز نشدن برگ گل دیفن باخیا بپردازیم.

علت رشد نکردن دیفن باخیا چیست

علت باز نشدن برگ و گل دیفن باخیا

گاهی ممکن است گیاه شروع به رشد برگ جدید کند، اما برگ بسته می ماند و رشد نمی کند. دلیل باز نشدن برگ جدید دیفن باخیا در بیشتر مواقع مربوط به ضعیف شدن آن است. در واقع زمانی که فواصل کود دادن شما به گیاه طولانی می شود ریشه ها قدرت کافی برای رساندن مواد مغذی به ساقه ها و ریشه ها را ندارند. جوانه ها و برگ های جدید نیز به دلیل کم توان بودنشان بیشترین آسیب را می بینند. علاوه بر این یکی دیگر از علت های رشد نکردن دیفن باخیا نیز همین ضعف ریشه گیاه است. بهترین زمان برای کود دهی به گیاه 2 هفته یکبار است.

دلیل باز نشدن برگ جدید دیفن باخیا

علت کوچک بودن برگ دیفن باخیا

برگ های دیفن باخیا پهن و بزرگ هستند. بر همین اساس گاهی هنگام نگهداری از این گیاه متوجه می شوید که برگ ها به اندازه کافی رشد نکرده اند و کوچک مانده اند. یکی از مهم ترین دلایل بروز چنین مشکلی کمبود نور خورشید است. درست است که این گیاه به نور کم احتیاج دارد، اما اگر مقدار این نور خیلی کم باشد قدرت رشد دیفن باخیا کم می شود. کمبود نور خورشید می تواند یکی دیگر از علت های رشد نکردن دیفن باخیا باشد.

 

علت رشد نکردن و شل شدن برگ دیفن باخیا

آب زیاد باعث آسیب به ریشه این گیاه می شود. بنابراین یکی از علت های شل شدن برگ های و رشد نکردن آن،رسیدن آب زیاد به ریشه است. زمانی که ریشه گیاه به دلیل زهکشی نامناسب و آبیاری بیش از حد، مدت زمان طولانی در آب مانده باشد ریشه گیاه می پوسد. در این حالت بهتر است به بررسی ریشه بپردازید. اگر ریشه آسیب جدی ندیده باشد می توانید آن را دوباره در خاک مناسب بکارید و میزان آبیاری را کنترل کنید.

علت رشد نکردن و زرد شدن دیفن باخیا

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا و توقف رشد آن به صورت همزمان، به احتمال زیاد مربوط به آفت زده شدن گیاه شماست. زیرا یکی از علت های رشد نکردن دیفن باخیا می تواند حمله کنه تار عنکبوتی باشد. برای برطرف کردن این مشکل نیز ابتدا باید مطمئن شوید خاک گلدان آلوده نشده باشد. سپس نشانه های این آفت را از برگ و ساقه دیفن باخیا پاک کنید. پس از آن می توانید با استفاده از سموم شیمیایی نسبت به کشتن این آفت اقدام کنید.

دلیل رشد نکردن دیفن باخیا

بررسی تخصصی علت رشد نکردن دیفن باخیا

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و همچنان نتوانستید علت رشد نکردن دیفن باخیا را پیدا کنید، به شما پیشنهاد می کنیم با تماس گرفته و از خدمات مشاوره مجازی گل و گیاه جوانه بان استفاده کنید. متخصصین جوانه بان  با اطلاع از شرح حال گیاهتان، به بررسی دلایل مشکلات پیش آمده پرداخته و راهکارهای مفیدی برای درمان آن پیشنهاد می کنند. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
15 پاسخها
 1. علی تیموری
  علی تیموری گفته:

  سلام ممنون از شما بابت مقالتون. من سفارش خاک با یه ترکیبی رو دارم از چه طریقی باید اقدام کنم؟

  پاسخ
 2. رقیه
  رقیه گفته:

  سلام ممنون از توضیحات کاملی که در مورد این گل گذاشتین.گل دیفن باخیای من یه مدتها خوب رشد نمیکنه . از وقتی خریدم یه جای ثابت گذاشتم اوایل چند تا برگ داد که بزرگ خوب بود ولی الان خیلی وقته ۳ برگ داده که اصلا بزرگ نمیشن جاش هم تاریک نیست .دوهفته یه بار کود هم بهش دادم ولی فرقی نکرد اگه میشه بگین چیکار کنم؟ بازم ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش دوست عزیز. لطفا پرسش خود را به واتس آپ شماره 09367889355 ارسال کنید تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم

   پاسخ
 3. فریبا
  فریبا گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  یه سوال داشتم من گل دیفنم یه چند وقته دو سه تا برگ داده ولی خیلی مدته میگذره هنوز باز نشدند باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ؟؟

  پاسخ
 4. Sara
  Sara گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید من چن وقتیه دیفن باخیام رو قلمه زدم و داخل اب گذاشتم الان متوجه شدم ریشه نداده و داره پوسیده میشه باید چیکار کنم میشه راهنماییم کنید من قبلا هم قلمه زدم و با همین روش ۳ تا گلدان دیفن باخیا دارم ولی این دفعه نمیدونم چرا اینطوری شد ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.