درمان گل قاشقی

درمان گل قاشقی (پژمردگی، آفت، قارچ و بیماری ها)

درمان گل قاشقی و بیماری های مربوط به آن یکی از موارد مهم در زمینه پرورش گل و گیاهان آپارتمانی است که نیاز به تخصص و تجربه دارد. اما برای تمام کسانی که از این گل مراقبت می کنند لازم است اطلاعات کاملی در مورد درمان بیماری های گل قاشقی و چگونگی از بین بردن آفات آن داشته باشند. به همین دلیل نیز در این نوشته از کلینیک جوانه بان قصد داریم شما را با شیوه های درمان قارچ و آفات گل قاشقی و سایر بیماری های مربوط به آن آشنا کنیم:

درمان گل قاشقی

گل قاشقی یکی از حساسترین گل های آپارتمانی است و همین امر نیز باعث شده است از جمله گل های مناسب برای کاشت در باغچه محسوب نشود. عمده ترین واکنش گیاه به نامساعد بودن شرایط محیطی و مناسب نبودن شیوه های نگهداری از آن، زرد شدن برگ های گل قاشقی، ریزش و توقف رشد آن هاست. از طرف دیگر انواع آفات گل قاشقی که به ساقه و برگ گیاه حجوم می آورند، و مبتلا شدن ریشه به قارچ نیز مشکلات زیادی برای سلامت آن بوجود می آورد. برای آشنایی شما با این مشکلات و درمان بیماری های گل قاشقی با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

درمان قارچ قاشقی

 قارچ زدگی گلدان هایی که در خانه دارید یکی از مواردی است که باید بسیار جدی گرفته شود. بنابراین بمحض اینکه گیاهتان وجود این مشکل را با لکه  تیره روی برگ ها و افتادگی آن ها نشان داد، لازم است راه حل مناسبی برای درمان قارچ گل قاشقی خود پیدا کنید. چرا که اگر این بیماری به سرعت درمان نشود ریشه گیاه را به طور کامل درگیر کرده و باعث پوسیدگی آن شده و گیاه شما به طور کامل از بین می رود. علت بروز این بیماری نیز در بیشتر مواقع آبیاری زیاد و رطوبت بالای خاک است. برای این منظور لازم است به سرعت خاک گیاه را ضد عفونی کرده و به مواد قارچ کش آغشته کنید. دقت کنید که اگر خاکتان در اثر رطوبت زیاد از بین رفته باشد، باید نسبت به تعویض آن نیز اقدام کنید و در حین انجام، ریشه گیاه را از رطوبت پاک کنید.

درمان آفت های قاشقی

بزرگ ترین مشکلی که گیاهان مختلف را تهدید می کند، آفت زدگی آن هاست. این موجودات با حمله به ساقه، برگ و ریشه گیاه، از مواد مورد نیاز برای رشد آن ها تغذیه می کنند و باعث بروز مشکلات و بیماری های جدی برای آن ها می شوند. خطر آن ها برای این گیاه قاشقی تا اندازه ای است که باید به سرعت نسبت به رفع آفت های گیاه گل قاشقی بپردازید. شپشک، پشه سیاه و کنه از جمله آفت هایی هستند که باعث آسیب به این گیاه می شوند. در ادامه شما را با انواع این آفات و روش های درمان آفت های گل قاشقی آفت زده آشنا می کنیم:

درمان آفت های گل قاشقی

درمان شته قاشقی

یکی از آفت های گل برگ قاشقی، شته است. این موجودات باعث تغییر شکل برگ ها می شوند. به مرور زمان نیز زرد شدن و افتادگی برگ ها را به دنبال دارند. اولین اقدامی که برای درمان شته گل قاشقی و نجات آن از این آفت می کنید این است که گلدان را از سایر گلدان ها جدا کنید. پس از آن اگر خاک گیاه آلوده شده است، آن را تعویض کنید و برای سم پاشی گلدان را به فضای باز منتقل کنید. بهترین سمی که می توانید برای این منظور به کار ببرید سم دیازینون یا سوین است.

درمان کنه گل قاشقی

کنه ها یکی از ریزترین حشره های مضری هستند که به ساقه و برگ گیاه چسبیده و از آن ها تغذیه می کنند و سلامت آن را به خطر می اندازند. یکی از آثار آن نیز خورده شدن سر برگ ها یا سوراخ شدن آن هاست. در این موارد برای درمان گل قاشقی بهتر است ابتد گلدان را از گلخانه یا مجاورت بقیه گل ها جدا کنید تا باعث سرایت این آفت به سایر گیاهان نشوید. پس از آن از محلول صابون و آب برای از بین بردن این آفت استفاده کنید.

 

کانال ایتا نارنج اسپادانا

درمان شپشک قاشقی

یکی از عمده ترین آفات و بیماری های گل قاشقی، شپشک آرد آلود است. این حشره و موجود ریز که به آفت سفید گل قاشقی نیز معروف است، با جا گذاشتن لکه ها و رگه های سفید روی برگ، ساقه و خاک گل وجود خود را نشان می دهد. این لکه های سفید اگر چه زیبایی گیاه را تحت تاثیر قرار می دهند، اما باعث می شود ما از وجود آفت با خبر شویم و به سرعت نسبت به درمان سفیدک روی گل قاشقی اقدام کنیم.

درمان شپشک گل قاشقی

برای درمان گل قاشقی و از بین بردن این نمونه از آفت های گل برگ قاشقی نیز ابتدا از محلول آب و مواد شوینده مانند صابون و شستن برگ ها و ساقه ها با آن شروع کنید. پس از آن برای اطمینان بیشتر می توانید از سم هایی مانند مالاتیون استفاده کنید. اگر چه آفت زدن این گیاه یکی از عمده ترین مشکلات این گیاه است، اما دیگر مشکلات آن که در ادامه درباره آن ها صحبت خواهیم کرد نیز به همین اندازه مشکل ساز و پر خطر هستند.

درمان پژمردگی گل قاشقی

درست است که به گلدان گل قاشقیتان در تابستان باید بیشتر آب بدهید، اما به طور کلی این گیاه تمایلی به آبیاری زیاد ندارد. بنابراین یکی از دلایل پژمردگی این گیاه آبیاری زیاد و میزان نور کم به صورت همزمان است. بنابراین مناسبت ترین درمان گل قاشقی پژمرده، تنظیم کردن شیوه آبیاری و انتخاب مکان مناسب برای گلدانتان است. به همین منظور لازم است برای از بین بردن رطوبت اضافه گیاه، جهت درمان آن، ابتدا خاک گلدانتان را تعویض کنید. پس از آن برای اطمینان بیشتر باید خاک گیاه را به مواد قارچ کش آغشته کرده تا در صورت احتمال بروز بیماری های قارچی، آن را نیز بر طرف کرده باشید. سپس جای گلدانتان را بررسی کرده و اگر از نور خورشید بیش از حد دور است، جای آن را نیز عوض کنید.

درمان پژمردگی گل قاشقی

درمان یخ زدگی گل قاشقی

دمای کمتر از 10 درجه برای این گیاه مساعد نیست و باید سعی کنید در روزهایی که هوا سرد است، دمای ساختمان را بر این اساس برای آن مساعد کرده و گلدان را در هوای باز قرار ندهید. اگر بیش از 5 روز گیاهتان در هوای کمتر از این درجه مانده باشد احتمال اینکه به طور کامل سلامتش را از دست داده باشد زیاد است. برای درمان گل قاشقی که دچار یخ زدگی شده است نیز باید ابتدا برگ ها و ساقه هایی که یخ زده است را از سایرین جدا کنید. پس از آن باید در هوای مساعد و زیر نور آفتاب قرار دهید تا انرژی دوباره خود را کسب کند.

مشاوره آنلاین جهت درمان گل قاشقی

ما در این نوشته سعی کردیم به طور کامل مسائل و مشکلات مربوط به گل قاشقی، درمان مشکلات، بیماری ها و آفات آن را مطرح کنیم. اما بهتر است اگر مشکلی برای گیاهتان پیش آمد که نتوانستید علت آن را تشخیص دهید، یا راه درمان مناسبی برای آن پیدا نکردید، با فرد متخصصی در این زمینه مشورت کنید. در چنین شرایطی ما به شما پیشنهاد می کنیم با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. . همچنین اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات گل و گیاه در منزل این مرکز استفاده کنید و از کارشناسان بخواهید برای بررسی شرایط گلدان در منزلتان حضور پیدا کنند.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

8 پاسخها
 1. هستی
  هستی گفته:

  سلام گل قاشقی خیلی خوشگلههه نیاز به مراقبت هم داره اطالاعات من خیلی بالا رفت. مرسی

  پاسخ
 2. شروین
  شروین گفته:

  سلام وقت بخیر. کود کاکتوس رو خریداری کردم واقعا راضی بودم قیمتشم خیلی مناسب بود ممنونم از شما

  پاسخ
 3. حنانه حمیدی
  حنانه حمیدی گفته:

  من گل قاشقیم خیلی مریض و بی حال شده بود به کمک متخصصان شما دوباره خوبه خوب شدن مرسی ازتون

  پاسخ
 4. ستایش
  ستایش گفته:

  سلام گل قاشقی من یه مدتی هست شروع کرده از ریشه سیاه شدن و ریزش برگ

  و اینکه چطوری میتونم پرپشت ترش کنم

  پاسخ
 5. معصومه
  معصومه گفته:

  سلام من تز گل قاشقی که داشتم قلمه زدم در پلیت گذاشتم بعداز اینکه ریشه زد به خاک پنتقل کردم ولی گلم پژمرده شده درصورت امکان راهنمایی کنید چه کاری می توانم انجام بدهم؟

  پاسخ
  • علی امیری
   علی امیری گفته:

   سلام وقت خوش. در چه شرایطی انتقال دادید؟ بافت خاک شما چی بوده؟ برای مشاوره بیشتر با شمارا ۰۹۱۳۳۷۵۲۷۳۴ مهندس امیری تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.