تکثیر سانسوریا ابلق در آب و نحوه قلمه زدن


تکثیر سانسوریا ابلق در آب یکی از روش های تکثیر و پرورش این گیاه است که بسیاری از علاقه مندان به آن علاقه زیادی به یادگیری آن دارند. به همین خاطر کلینیک گل و گیاه جوانه بان مقاله ای تهیه کرده است که به طور مفصل در مورد انواع روش های تکثیر این گیاه، از جمله قلمه زدن سانسوریا در آب و تکثیر آن با شما عزیزان صحبت کند. بنابراین اگر شما نیز به آموزش نگهداری گل و گیاه در منزل علاقه دارید با ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

آشنایی با گیاه سانسوریا

وقتی از سانسوریا صحبت می کنیم بدانید که در واقع صحبت از یکی از پر طرفدارترین گیاهان خانگی است. عمر طولانی، رنگ های متنوع و اشکال مختلف این گیاه که در واقع متولد شده در دشت های مناطق استوایی آسیا و آفریقا است، از دلایل محبوبیت آن هاست. تا به حال 70 گونه مختلف از این گیاه شناخته شده است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. این گیاهان به صورت تک رنگ، یا ترکیب دو رنگ سبز زیبا وجود دارد. به نوع دو رنگ آن ها به اصطلاح سانسوریا ابلق گفته می شود. برای آموزش تکثیر سانسوریا ابلق در آب ابتدا شما را با انواع روش های تکثیر این گیاهان آشنا می کنیم:

روش های مختلف تکثیر سانسوریا

هر کدام از گیاهانی که شما در گلخانه خود نگهداری می کنید روش های تکثیر خاص خود را دارند. در مورد سانسوریا نیز روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن ها برای انواع خاصی از این گیاهان مناسب هستند. به طور مثال تکثیر سانسوریا پاکوتاه با مینیاتوری متفاوت است.یا روش قلمه زدن سانسوریا مینیاتوری با قلمه زدن ابلق فرق دارد. به این دلیل که اگر از روش درستی برای تکثیر ابلق استفاده نشود گیاه خاصیت دو رنگ بودن خود را از دست می دهد. اهمیت آن تا جایی است که فیلم های زیادی برای تکثیر سانسوریا ابلق نیز منتشر شده است.

روش قلمه زدن سانسوریا مینیاتوری

جدا سازی پاجوش سانسوریا و کاشت آن

ابتدا بهتر است شما را با مفهوم پاجوش گیاهان آشنا کنیم. پاجوش ها در واقع جوانه هایی هستند که در فصل بهارایجاد می شوند. این پاجوش ها ممکن است هرجایی از ساقه گیاه از نزدیک ریشه گرفته، یا مانند پاجوش سانسوریا شمشیری نزدیک برگ ها زده شوند. بنابراین جدا کردن آن ها مانند پاجوش های سانسوریا رنگی، و کاشتشان در گلدان های جدید، می تواند یکی از روش های تکثیر برای یک سری از گیاهان آپارتمانی باشد. به دلیل رشد پاجوش در سانسوریا و امکان تکثیر آن ها از این روش، باید هنگام مراقبت از آن ها، روش هایی برای افزایش پاچوش سانسوریا مدادی به کار برد. اینکه چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می شود نیز بسته به نوع نگهداری شما دارد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

رشد این گیاه با این روش تکثیر سریع تر از تکثیر سانسوریا ابلق در آب است. به همین دلیل برای خیلی از افراد که صبر کمتری دارند مناسب تر است. در ادامه شما را با نکاتی آشنا می کنیم که لازم است هنگام دنبال کردن این روش، به آن ها دقت کنید:

 • سعی کنید تنها زمانی به جداسازی پاجوش ها بپردازید که آن ها در کنار گیاه مادر و نزدیک ریشه رشد کرده اند.
 • گلدان خود را بر عکس کنید و اجازه دهید ریشه همراه با خاک از گلدان بیرون بیاید.
 • خاک را از روی ریشه پاک کرده تا بتوانید ریشه پاجوش ها را به راحتی مشاهده کنید.
 • با یک تیغ تیز ریشه پاجوش ها را از بقیه قسمت ریشه جدا کنید.
 • آن ها را در گلدان کوچک و خاک مناسبی که در ادامه گفته خواهد شد بکارید و پس از وسعت یافتن ریشه گلدان آن را عوض کنید.

قلمه گرفتن از سانسوریا

یکی از رایج ترین و راحت ترین روش های تکثیر گیاهان برای افرادی که می خواهند در منزل این کار را انجام دهند، قلمه گرفتن است. به طور کلی برای تکثیر سانسوریا از طریق قلمه دو روش وجود دارد که در ادامه به توضیح هر دو روش می پردازیم. اما در ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که پیش از انجام هر کدام از این روش ها مانند قلمه زدن سانسوریا در آب، از سالم بودن و بیمار نبودن گیاهتان مطمئن شوید. به طور مثال رشد نکردن سانسوریا  یا ترک خوردن برگ های انواع گیاه سانسوریا می تواند نشان دهنده بیمار بودن آن باشد.

جداسازی قلمه از سانسوریا

مهمترین مرحله در تکثیر سانسویا ابلق جدا سازی قلمه است. زیرا اگر ابن مرحله به درستی طی نشود، پرورش گیاهتان به خوبی انجام نمی شود. بنابراین لازم است مراحل زیر را به دقت رعایت کنید:

 • یکی از سرحال ترین و سالم ترین برگ ها را برای جداسازی انتخاب کنید.
 • به دقت آن را بررسی کنید که دچار آفت یا بیماری خاصی نباشد.
 • سپس با تیغ تیزی که از قبل آن را ضد عفونی کرده اید آن را برش دهید.

تکثیر سانسوریا

تکثیر سانسوریا ابلق در خاک

روش کاشت و ریشه دادن قلمه ها در این روش بر خلاف تکثیر سانسوریا ابلق در آب و مانند سایر گیاهان در خاک انجام می شود. رشد و نیرو گرفتن گیاه در این روش حدود سه ماه طول می کشد. پس باید صبور باشید و مراحل زیر را به دقت انجام دهید تا نتیجه سعی و صبوری خود را با گلدانی پر برگ ببینید:

 • بر خلاف تکثیر سانسوریا ابلق در آب باید قسمت جدا شده را به قسمت های کوچک تری تقسیم کنید و محل قرار دادن آن ها را در خاک علامت بزنید. زیرا اگر گیاه را سر و ته در خاک بکارید ریشه نمی کند.
 • هنگام قلمه زدن سانسوریا ابلق لازم است برشی مثلثی به وسط قسمت جدا شده بزنید تا گیاه به راحتی از هر دو رنگ شروع به رشد کند.
 • لازم است ابتدا قلمه ها را چند روزی برای پینه بستن در جایی خشک نگه دارید.
 • پس از آن باید گلدانی متناسب با اندازه قلمه خود انتخاب کنید که نه زیاد کوچک و نه بزرگ باشد.
 • خاک را به دقت زهکشی کنید و از ترکیب لیکاپوت، پرلیت و پیت ماس برای آن استفاده کنید.
 • قسمتی کمی از قلمه را، فقط تا جایی که از خاک بیرون نیفتد درون خاک قرار دهید. اگر بیش از این باشد هنگام آبیاری امکان گندیدن گیاه وجود دارد.
 • مانند تکثیر سانسوریا ابلق در آب باید گلدان را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا آفتاب را به صورت غیر مستقیم جذب کند.

تکثیر سانسوریا ابلق در آب

تکثیر سانسوریا ابلق در آب نیز یکی دیگر از روش های پرورش این گیاه است. برای استفاده از این روش بعد از طی کردن مراحل جداسازی قلمه، نکات زیر را مرحله به مرحله انجام دهید:

 • ظرف آبی برای قرار دادن قلمه ها انتخاب کنید. قبل از آن از پاک بودن و استریلیزه بودن آب و ظرف مطمئن شوید.
 • قلمه ها را به گونه ای در ظرف قرار دهید که ته آن درون آب باشد.
 • هنگام ریشه دادن قلمه و برای فضا دادن به رشد ریشه، قلمه را توسط گیره ای به لبه ظرف محکم نگه دارید که تا انتها پایین نرود.
 • پس از ریشه دادن قلمه، می توانید آن را در یک گلدان بکارید. البته باید خاک گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد.

مقایسه تکثیر سانسوریا ابلق در آب و خاک

همانطور که گفته شد تکثیر سانسوریا از نوع ابلق آن، به منظور حفظ کردن دو رنگ بودنش، بسیار مهم است. تکثیر سانسوریا ابلق در آب یا خاک از نظر زمان رشد،  با هم تفاوتی  چندانی ندارند. اما نتیجه کار تفاوت زیادی دارد. در ادامه سعی می کنیم مزایا و معایب این دو روش را بررسی کنیم:

 • تکثیر سانسوریا ابلق در آب باعث رشد گیاه ضعیف تری نسبت به روش کاشت قلمه در خاک می شود.
 • در روش تکثیر سانسوریا ابلق در آب، امکان گندیدن و از بین رفتن قلمه ها بسیار است. در صورتی که تعداد قلمه هایی که امکان رشد و پرورش دارند در روش خاکی بیشتر است.
 • امکان آلودگی ریشه در روش تکثیر سانسوریا ابلق در آب به مراتب بیشتر است.
 • احتمالا روش تکثیر سانسوریا ابلق در آب، باعث تک رنگ شدن گیاهتان شده و خاصیت دو رنگ بودن آن را از بین می برد.

قلمه زدن سانسوریا در آب

پاسخ به سوالات متداول در زمینه تکثیر سانسوریا ابلق در آب

در این مقاله با روش های متداول تکثیر این گیاه، به ویژه تکثیر سانسوریا ابلق در آب صحبت کردیم. حتی سعی کردیم معایب آن را در مقایسه با کاشت قلمه در خاک به شما بگوییم. اما به طور قطع ممکن است سوالات زیادی در ذهن هر کدام از شما باشد. یا حتی ممکن است دست به تکثیر گیاه خود زده باشید و با مشکلات متعددی مواجه شده باشید. ما به شما پیشنهاد می کنیم در صورت بروز چنین مسائلی با مشاورین کلینیک گل و گیاه جوانه بان تماس گرفته و از تخصص و تجربه آن ها در این زمینه استفاده کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
26 پاسخها
 1. الهام نظری
  الهام نظری گفته:

  بسیار سایت خوبی دارید اینکه با متخصصان گل و گیاه میتونیم در ارتباط مستقیم باشیم عالیه.
  این مطالب برای ما ها که علاقه به گل و گیاه آپارتمانی داریم کمک زیادی میکنه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از انرژی مثبتی که می دهیم. تمام تلاش ما کمک به هر چه بیشتر سرسبز شدن منزل شماست

   پاسخ
 2. صبا رضایی
  صبا رضایی گفته:

  سلام از وقتی سایت شما رو پیدا کردم اطلاعاتم در مورد گیاهان آپارتمانیم خیلی زیاد شده. لطفا بیشتر در مورد تکثیر گیاهان مقاله بگذارید.ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر. ممنون از شما. لطفا اگر در مورد موضوعی علاقمند هستید که مطلبب بگذاریم، پیشنهادات خودتون را ارسال کنید

   پاسخ
 3. عالیه حسینی
  عالیه حسینی گفته:

  سلام من علاقه ی زیادی به تکثیر و پیوندزدن گل و گیاه دارم این آموزش عالی بود. میشه خواهش کنم آموزش پیوند گل یاس ر و هم بگذارید

  پاسخ
 4. مهدی ستارزاده
  مهدی ستارزاده گفته:

  با سلام وبسیار سپاسگزار از زحمات شما
  روش پرورش گل لاله در منزل وگل ارکیده رو نیز شرح دهید
  ممنون از سایت عالی شما

  پاسخ
 5. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام میخاستم ببینم من گل سانسوری دارم و میخام اون تویه گلدان دیگه بکارم بعدی‌شان بهم وصله من چیکار میتونم بکنم ؟ کاست بودم یکی دیگه از بقلش زده بود الان میخام اون جدا کنم

  پاسخ
 6. hootav
  hootav گفته:

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون. فقط چه مدت بعد از اینکه برگ در آب ریشه دار شد میتونیم در خاک بکاریم؟

  پاسخ
 7. علی
  علی گفته:

  سلام من 6 برگ را جدا کردم و داخل یک جا گزاشتم ولی بعد از جند روز میپوسه نمیدونم چرا لطفن کمک کنید اب هروقت اب کسیف بشه اوز میکنم که هر دو یا سه روز یک بار میشه

  پاسخ
 8. نجمه
  نجمه گفته:

  سلام وقت بخیر سانسوریا ابلق را دو سه ماه هست که بصورت هشتی برش دادم و در آب گذاشتم ولی هیچ ریشه ای جوانه ای نداده چکار کنم تا ریشه بده/ ممنون از شما

  پاسخ
 9. نیما
  نیما گفته:

  سلام رو یکی از برگ های سانسوریای ما یک لکه قهوه افتاده که فکر کنم قارچ هست این برگ ببریم یا با قارچ کش میشه درمام کرد گیاه

  پاسخ
 10. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام
  یک شاخه از سانسوریای ابلق من، از پایین ساقه زرد و گندیده شده
  امکان استفاده از بالای ساقه که هنوز سالم هست وجود دارد؟
  برای تکثیر

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.