تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر

تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر با روشهای مختلف

کاکتوس اپونتیا یا به اصطلاح همان زبان مادرشوهر جزء یکی از زیباترین و پرطرفدارترین گیاهان خانگی محسوب می شود. مانند تمام گل ها و گیاهان آپارتمانی، روش های تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر هم مختلف است. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم ابتدا شما را با انواع این گیاه آشنا کنیم. پس از آن آموزش های لازم را برای تکثیر و نگهداری کاکتوس اپونتیا می دهیم. در نهایت شما می توانید ساختمان خود را با گلدان های متعدد از انواع اپونتیا، زیباتر کنید:

آشنایی با کاکتوس اپونتیا

اپونتیا از انواع کاکتوس های خانگی و دسته ای از کاکتوس ها به نام انجیرواران است. این گیاهان در نگاه اول شبیه راکتی خاردار به نظر می رسند. به همین دلیل علاوه بر زبان مادرشوهر، به کاکتوس راکتی نیز معروف است. تمایل آن ها به رشد برگ به برگ است، که توسط بندهای نازکی به هم متصل می شوند. زینت این کاکتوس های گل های ارغوانی یا زرد رنگی است که خواص درمانی زیادی مانند کاهش بیماری های کبدی و کلسترول خون و درمان دیابت دارند. اگر چه روش تکثیر انواع کاکتوس زبان مادر شوهر یکسان است، اما آشنایی با انواع معروف آن ها برای بهبود پرورش و نگهداری از کاکتوس ها در منزل، خالی از لطف نیست:

انوا کاکتوس اپونتیا

تعداد گونه های مختلف این گیاه به بیش از سیصد نوع می رسدکه گنجاندن آن ها در یک نوشته کار بسیار مشکلی است. انواع این گیاه دارای شکل های بسیار متنوع و زیبایی هستند. همین زیبایی و تنوع و فواید مختلف نگهداری کاکتوس ها در منزل باعث محبوبیت زیاد آن ها و البته تنوع در قیمت کاکتوس زبان مادر شوهر شده است. با شناخت انواع این گیاهان بهتر می توانید دست به انتخاب مناسبی بر اساس دکور و اندازه ساختمان خود بزنید. در ادامه به معرفی چند نمونه از آن ها می پردازیم:

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

کاکتوس های اپونتیایی که در خانه ها نگهداری می شوند، اغلب از نوع میکروداسیس هستند. همانطور که دیده اید اندازه آن ها بزرگ نیست و به همین دلیل شاید بتوان به این نوع گیاهان، لقب کوچکترین نوع کاکتوس های این گونه را داد. روش تکثیر کاکتوس میکروداسیس، به همان روش تکثیر کاکتوس خرگوشی انجام می شود.

روش تکثیر اپونتیا

کاکتوس اپونتیا سیلندریکا

هرچند این دو گیاه از لحاظ ظاهری تفاوت های زیادی دارند، اما روش تکثیر کاکتوس اپونتیا سیلندریکا با روش تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر تفاوتی ندارد. برگ های این گیاه استوانه ای شکل است و ارتفاع آن ها تا چهار متر امکان رشد دارد. روی برگ ها نیز علاوه بر خارهای تیز، برگ های ریز نیش مانند رشد می کند که ریزش آن ها در فصل زمستان طبیعی است.

کاکتوس اپونتیا باسیلاریس

برگ های این گیاهان گوشتی تر از میکروداسیس است. شکل ظاهری آن ها باعث شده است به کاکتوس دم اسب آبی نیز معروف شوند. ارتفاع آن ها می تواند به یک و نیم متر نیز برسد. اغلب انواع آن ها بدون خار هستند و روش پرورش آن ها نیز مانند روش تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر است. شاید بتوان عنوان زیباترین گل های کاکتوس را به گل های خوش رنگ رشد یافته روی برگ این گیاهان داد. روش پرورش این گیاهان مانند روش تکثیر کاکتوس گرد است.

بیماریهای کاکتوس زبان مادر شوهر

روش های تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر

کسانی که با پرورش انواع گل ها و گیاهان آپارتمانی آشنایی دارند می دانند که برای هر کدام از گیاهان، مانند تکثیر کاکتوس کاغذی، روش های مشخص شده ای وجود دارد. روش های تکثیر انواع کاکتوس نیز از طریق قلمه، کاشت بذر، پیوند یا پاجوش انجام می شود. تکثیر کاکتوس اپونتیا بیشتر از طریق کاشت بذر و قلمه انجام می شود. اما در برخی از کاکتوس های این دسته ممکن است از روش های دیگری نیز استفاده شود. در ادامه شما را با مراحل تکثیر کاکتوس اپونتیا آشنا می کنیم:

تکثیر کاکتوس گرد

تکثیر کاکتوس اپونتیا با روش قلمه زدن

ساده ترین و سریع ترین روش برای تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر قلمه زدن است. قلمه زدن کاکتوس ها تفاوت های کوچکی با قلمه سایر گل ها و گیاهان دارند. با توضیحاتی که در ادامه در مورد این روش می دهیم با آن ها نیز آشنا می شوید:

 • ضد عفونی کردن وسایل: پیش از شروع کار سعی کنید تمامی وسایلی که با آن سروکار دارید را با یکی از مواد ضد عفونی کننده مناسب، پاکیزه کنید.
 • اطمینان از سالم بودن گیاه: پیش از قلمه زدن، از عدم بیماری های کاکتوس زبان مادر شوهر مطمئن شوید. در صورت وجود هر گونه بیماری، آن ها را به گلدان جدید منتقل می کنید.
 • جداسازی قلمه کاکتوس: یکی از برگ هایی که با بندهای نازکی به بدنه کاکتوس متصل شده اند را برای تکثیر کاکتوس اپونتیا انتخاب کنید و آن رادرست از جایی که رشد کرده است با تیغی تیز ببرید. عمر این برگ باید 1 تا 2 سال باشد.
 • خشک کردن قسمت بریده شده: قسمت هایی که جدا کرده اید را به مدت یک الی دو هفته روی ماسه یا شن بگذارید تا کاملا خشک شود. اینکار برای جلوگیری از آلوده شدن گیاه به قارچ ضروری است.
 • تهیه خاک مناسب برای گلدان:خاک این گیاهان باید بسیار سبک و کاملا زهکشی شده باشد. برای پیدا کردن نسبتی مناسب از خاک این کاکتوس ها می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.
 • کاشت قلمه در خاک: در پایان این روش تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر، می توانید یک سوم قلمه را درون خاک قرار داده و سطح خاک را مرطوب کنید تا کمبود آب گیاه جبران شود.
 • نگهداری از گلدان قلمه زده: قلمه کاکتوسی که در گلدان کاشته اید احتیاج به نور مستقیم آفتاب دارد. بنابراین بهتر است در مواقعی از روز که آفتاب به صورت زاویه دار می تابد، گلدان را برای رشد مناسب، زیر نور آفتاب قرار دهید.

روش تکثیر گل زبان مادر شوهر

روش تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر به روش کاشت بذر

در این روش شما احتیاج به تهیه بذر این گیاه دارید. خوبی این روش این است که می توانید خودتان در خانه نسبت به تهیه آن ها اقدام کنید. بذر این نوع کاکتوس ها درون گل این گیاهان است. به همین دلیل است که به نحوه پرورش آن ها، روش تکثیر گل زبان مادر شوهر نیز می گویند. با ما همراه باشید تا با مراحل تکثیر کاکتوس اپونتیا از طریق بذر آشنا شوید:

انواع کاکتوس اپونتیا

 • جداسازی بذر از میوه: یکی از میوه های گیاه را جدا کرده و توسط یک تیغ تیز برشی عمودی روی آن ایجاد کنید. پس از جدا کردن پوسته آن، می توانید بذرها را در بیاورید.
 • کاشت بذر در گلدان: پس از تهیه خاک مناسب برای تکثیر کاکتوس اپونتیا، دو دانه از بذر را روی خاک بگذارید و با دست آن را به داخل فرو کنید و روی آن را با خاک بپوشانید.
 • آبیاری گلدان:از آنجایی که دانه ها برای رشد خود به آب کافی نیاز دارند، به گلدانتان آب بدهید و در تمام مدت رشد آن نیز قبل از خشک شدن سطح خاک، گلدان را مرطوب کنید و اجازه دهید بذرها سر از خاک در بیاورند.

میزان نیاز بذر به نور آفتاب: دانه ها در این روش از تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر، برای رشد خود به نور غیر مستقیم آفتاب نیاز دارند. بنابراین از قرار دادن گلدان در معرض نور مستقیم خورشید جدا خودداری کنید.

مشاوره برای روش های تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر

گاهی برای شما نیز پیش آمده باشد که تمام مراحل تکثیر کاکتوس اپونتیا را طی کرده اید اما در آخر گیاهی بی جان روی دستتان مانده باشد. همچنین ممکن از بیماریهای کاکتوس زبان مادر شوهر اطلاعی نداشته باشید و کاکتوس شما بیمار شده باشد. این مسال به دلیل این است که برای انجام هر کاری باید در آن زمینه متخصص باشید. یا از تجربیات متخصصان در آن رشته استفاده کنید. در پایان متخصصین گل و گیاه جوانه بان را به شما معرفی می کنیم که با علم، تجربه و تعهدی که در این زمینه دارند، آماده مشاوره در زمینه پرورش انواع گل و گیاهان و کاکتوس های خانگی به شما عزیزان هستند. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
8 پاسخها
 1. مهیار
  مهیار گفته:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون. نظر من اینه که بیشتر در این مورد مقاله بگذارید و در بخش خاک شناسی هم ما رو راهنمایی کنید

  پاسخ
 2. امیر
  امیر گفته:

  سلام ممنون از مقاله خوبتون.
  لطفا توضیح بدین چجوری باید این نوع کاکتوس را پرورش بدیم تا از هر راکت چند تا برگ سبز بشه؟

  پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم چیکارکنم که برگای کاکتوسم دایره ای وگرد بشن گل من برگاش دراز وکشیده ان که فرمشونو دوست ندارم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.