کود پتاس بالا برای گیاهان آپارتمانی

آیا کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی مناسب است؟

مزایای پتاسیم برای گیاهان چیست؟ آیا کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟ اهمیت مصرف کودهای پتاسیم برای گل ها و گیاهان آپارتمانی چیست و چه مزایایی برای رشد آن ها دارد؟ نحوه و بهترین زمان مصرف این کودها برای گیاهان چیست؟ بهترین مرکز خرید کودهای پتاس بالای مناسب برای گیاهان آپارتمانی کجاست؟ پاسخ تمامی این سوالات را در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با هم می خوانیم:

 

کود پتاس بالا چیست؟

قبل از اینکه بدانیم کود پتاس بالا برای چی خوبه، و آیا کود پتاس برای گیاهان آپارتمان مفید است، اجازه دهید بدانیم چرا باید برای تقویت گیاهان از کودهای شیمیایی استفاده کرد. همه ما می دانیم که خاک بستر مناسبی برای رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی، درختان مختلف و گل هاست. اما گاهی این خاک به دلایل مختلفی مانند آبیاری، تغییرات آب و هوایی و نیازهای مختلف گیاهانی که در آن کاشته می شود، کمبودهایی پیدا می کند و نمی تواند نیازهای گیاه را بر طرف کند. در چنین مواقعی باید نسبت به تعویض خاک یا تقویت آن با انواع کودهای ارگانیک یا کودهای شیمیایی اقدام کنیم. عناصری که هر گیاهی به آن نیاز دارد به دو دسته عناصر میکرو یا ریز مغذی و عناصر ماکرو یا درشت مغذی تقسیم می شوند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

پتاسیم، نیتروژن و فسفر عناصر ماکرو هستند که گیاهان به مقدار زیادی به آن ها احتیاج دارند. با مصرف کود npk برای گیاهان آپارتمانی که از نوع سه بیست باشد، می توانیم همه این مواد را به یکباره و به یک میزان به گیاهان برسانیم. اما گاهی کمبود پتاسیم در خاک به اندازه ای است که به جای مصرف کود سه بیست، مجبور به مصرف کود پتاس بالا برای گیاهان آپارتمانی هستیم. همانطور که از نام این کودها مشخص است، میزان پتاسیم موجود در آن ها بیشتر از دو عنصر دیگر یعنی نیتروژن و فسفر است. از آنجایی که سوال بسیاری از شما این است که کود پتاس بالا برای چه گیاهانی خوبه؟، به بررسی مصرف آن ها برای گیاهان آپارتمانی می پردازیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آیا کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

هر کدام از کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان مشغول هستند، ایده و نظر مختلفی برای تقویت آن ها دارند. برخی با مواد طبیعی از آن ها مراقبت کرده و تقویتشان می کنند. این دسته از افراد عقیده دارند کودهای شیمیایی به بافت خاک آسیب می زنند و حتی به انسان ها نیز آسیب می زنند. اما باید بگوییم استفاده از این کودها اگر به اندازه و در زمان خوبی مصرف شوند می توانند مفید باشند. در این میان برخی از افراد می خواهند بدانند آیا کود پتاس (مانند کود 12 12 36) برای گیاهان آپارتمانی نیز مفید است یا استفاده از آن ها تنها برای گیاهانی که در مزارع و زمین های کشاورزی کاشته می شوند مجاز است.

 

در پاسخ به این افراد باید بگوییم استفاده از این کودهای پتاس برای گیاهان آپارتمانی توسط بیشتر متخصصین و مشاورین گل و گیاه توصیه می شود. البته استفاده از آن ها شرایط خاص خود را دارد. بیشتر این کودها توسط مارک ها و برندهای خاصی تولید می شوند. علت آن نیز این است که ترکیبات موجود در این کودها مناسب برای استفاده برای گلدان ها است. بنابراین توصیه می کنیم از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. خواص و مزایای این کودها را نیز در ادامه بیان می کنیم:

خواص کود پتاس بالا

خواص کود پتاس برای گلهای آپارتمانی

حال که متوجه شدیم یکی از بهترین کودها برای رشد گیاهان آپارتمانی، کودهای پتاس بالا است، باید در مورد فواید و مزایای آن ها برای رشد و پرورششان نیز بیشتر بدانیم. چرا که زمانی که متوجه فواید آن ها شویم و بدانیم پتاسیم چگونه به سلامت گیاه و مبارزه با بیماری های رایجی که ممکن است به سراغ آن ها بیاید کمک می کنند، برای استفاده از آن ها بیشتر ترغیب می شویم. مهمترین مزایایی که مصرف آن ها برای گیاهان آپارتمانی دارد عبارتند از:

  • کودهای پتاس بالا مقاومت گل ها و گیاهان آپارتمانی را در برابر سرما و گرمای شدید بالا می برد.
  • پتاسیم به طور کلی از بروز بیماری های مختلف مانند بیماری های قارچی و حجوم آفات گیاهی به میزان زیادی جلوگیری می کند. چرا که باعث بالا رفتن مقاومت آن ها می شود.
  • پتاسیم عنصر مناسب برای رشد گل و میوه درختان و گیاهان است. به همین دلیل است که رشد برگ و ساقه گیاهان آپارتمانی و گلدهی آن دسته از گیاهانی که گلدار هستند را نیز بیشتر می کند.
  • پتاسیم باعث رشد ریشه گیاهان آپارتمانی شده و در نهایت رشد آن ها را نیز بهبود می بخشد.
  • این عنصر میزان پروتوئین و نشاسته را که برای رشد و سلامت گیاه لازم است را نیز افزایش می دهد.
  • پتاسیم باعث کاهش میزان پژمردگی گیاه می شود. علاوه بر این از سوختگی نوک برگ ها و بنفش شدن نقطه اتصال ساقه و برگ گیاهان آپارتمانی نیز جلوگیری می کند.
  • علاوه بر همه این ها پتاسیم باعث رشد آنزیم های به خصوصی در گیاهان آپارتمانی می شود که آبرسانی به تمام بافت های گیاه را نیز بیشتر و منظم تر می کند.

میزان مصرف کود پتاس بالا

نحوه و میزان مصرف کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی

هر کدام از کودهای شیمیایی باید در زمان مشخص و به مقدار معینی مصرف شوند. به همین منظور به همان میزان که اهمیت کود پتاس بالا برای گلهای آپارتمانی زیاد است، افراط در مصرف آن ها و در نظر نگرفتن بهترین زمان انجام این کار نیز می تواند به کلی گیاه شما را نابود و سلامتی آن را به خطر بیندازد. چرا که کود زیاد و غلیظ باعث سوختن ریشه گیاهان می شود.

بهترین زمان مصرف کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی، بهار و تابستان است. مدت زمان استفاده نیز برای گیاهان جوان 2 تا 4 هفته یکبار است. اما این زمان برای گیاهانی که سن بیشتری دارند باید بیشتر شود و بیش از 4 هفته یکبار باشد. بهتر است کوددهی را پس از آبیاری که خاک گیاه مرطوب است انجام دهید تا ریشه آسیب نبیند. بهترین نوع کود پتاس بالا برای گیاهان آپارتمانی نیز، کودهای مایع است.

اقدامات لازم هنگام مصرف بیش از حد کود پتاس بالا

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین به شما توصیه می کنیم از دادن کودهای غلیظ و مصرف زیاد آن ها برای گیاهان بپرهیزید. از جمله علائمی که مشخص می کند هنگام مصرف کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی زیاده روی کرده اید، کبودی برگ ها و ساقه ها، سوختن به یک باره آن ها و سوختن ریشه است.

در صورت مشاهده اولین علائم باید به سرعت وارد عمل شوید. چرا که ممکن است ریشه به طور کامل خشک شود و گیاه شما از بین برود. برای جبران لازم است خاک گلدان را به طور کامل تعویض کنید. علاوه بر این ریشه گیاه را زیر آب گرفته تا سموم اضافی از اطراف آن شسته و پاک شود. اگر بخشی از ریشه پوسیده است می توانید آن ها را به آرامی و با احتیاط جدا کنید. پس از آن می توانید مجددا گل را در خاک جدید قرار دهید.

خرید کود پتاس بالا

معرفی مرکز خرید کود پتاسیم برای گیاهان آپارتمانی

بنابر آنچه گفته شد، مصرف کود پتاس برای گیاهان آپارتمانی در برخی از مواقع و در شرایط ویژه ای لازم است. بنابراین اگر شما هم باغچه آپارتمانی یا گلخانه ای در منزلتان دارید یا خانه خود را به چند گلدان زیبا مزین کرده اید، به خرید این کودها نیاز پیدا می کنید. اگر طریقه استفاده از آن ها را نمی دانید، و به طور مثال می خواهید بدانید نحوه مصرف صحیح کود پتاس بالا برای گیاهان ابلق چگونه است یا میزان نیاز کود پتاس برای سانسوریا چقدر است، باید با مشاورین آنلاین گل و گیاه مشورت کنید. یکی از بهترین این متخصصین، مشاورین گل و گیاه جوانه بان هستند. علاوه بر این می توانید با مراجعه به فروشگاه جوانه بان، برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره 09133752734 خانم مهندس روشنی کارشناس مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان تماس بگیرید

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

2 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.