کاشت سبزی ریحان

آموزش 6 روش کاشت سبزی ریحان در گلدان، باغچه یا بالکن منزل

از دلچسب ترین روش های پرورش گیاهان در منزل، کاشت سبزی ریحان در باغچه های آپارتمانی و باغچه های حیاط است. اما پیش از آن باید آموزش های لازم جهت آشنایی با نحوه و شرایط کاشت بذر ریحان بنفش و ایتالیایی در گلدان و باغچه، روش قلمه گیری ساقه آن در آب و کاشت با ریشه در خاک را ببینیم. با مطالعه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان همراه ما باشید تا با هم به با 6 روش کاشت ریحان آشنا شویم:

آموزش 6 روش کاشتن ریحان در خانه

یکی از سبزی های مورد علاقه ایرانیان ریحان است. این سبزی به دلیل بوی بسیار خوش و طعم مطبوع آن همراه با سایر انواع سبزی خوردن ها در سفره های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. به همین دلیل نیز در حال حاضر حتی کسانی که در خانه های آپارتمانی زندگی می کنند، آن ها را در گلدان های بزرگ می کارند و در بالکن و تراس یا پشت شیشه از آن ها نگهداری می کنند. این کار علاوه بر صرفه اقتصادی، فواید استفاده از سبزی های ارگانیک را نیز به همراه دارد. گاهی حتی با کاشت ریحان در خاک ژله ای اقدام به پرورش سبزه برای عید از بذر این گیاه می کنند. همچنین با کاشت آن ها در خانه استفاده و دسترسی به آن ها نیز آسوده تر می شود و هر زمان که خواستید می توانید آن ها را بچینید و در غذاهای مختلف استفاده کنید.

به همین دلیل نیز آموزش نحوه پرورش و کاشت سبزی ریحان در گلدان یا باغچه از اهمیت بالایی برخوردار است. پیش از آموزش 6 روش کاشتن این سبزی بهتر است مختصری با نیازهای این گیاه آشنا شویم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • به طور کلی ریحان به آب نسبتا زیادی نیاز دارد. بنابراین به محض اینکه دیدید خاک گیاه خشک است باید آن را آبیاری کنید.
 • دمای مورد نیاز برای ریحان 20 تا 29 درجه سانتی گراد است. دمای بالای 40 درجه می تواند برگ ها را بسوزاند و هوای سرد باعث توقف رشد گیاه می شود.
 • ترکیب خاک برگ و خاک باغچه که کمی هم اسیدی باشد برای ریحان بسیار مناسبت است. همچنین خاک ریحان باید زهکشی خوبی داشته باشد.
 • میزان نیاز زیاد ریحان به نور آفتاب باعث شده است یکی از گیاهان مناسب برای کاشت در باغچه باشد. تنها در روزهای گرم تابستان کمی سایه روی آن ها ایجاد کنید بهتر است.

روش اول: روش کاشتن سبزی ریحان با ریشه

یکی از ساده ترین راه هایی که می توانید برای کاشت بذر سبزی ریحان در سبد میوه در خانه به کار ببرید کاشت نشاء آن همراه با ریشه در خاک گلدان یا باغچه است. برای اینکار می توانید نشاء را از گلخانه ها خریداری کنید. اگر می خواهید آن ها را در باغچه بکارید باید اوایل بهار اقدام به انجام آن بکنید. اما کاشت آن ها در گلخانه یا باغچه های آپارتمانی که هوای معتدلی دارند، در فصول دیگر نیز امکان پذیر است. نشاء را باید زمانی به خاک باغچه انتقال دهید که دو یا سه برگ دارند. رشد نشاء ریحان بسیار سریع است و 4 تا 6 هفته پس از کاشت به اوج خود می رسد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

روش دوم: شرایط کاشت سبزی ریحان با قلمه در آب

حتما شما هم می دانید که می توانید ریحان های باغچه خود را تکثیر کنید و آن ها را در قسمت دیگر خاک پرورش دهید. یکی از روش های قلمه ریحان پرورش آن در آب است. برای استفاده از این روش کاشت سبزی ریحان با ساقه مراحل زیر را طی کنید:

 • یکی از ساقه های ریحان را با قیچی باغبانی به صورت مورب ببرید. این ساقه باید 15 تا 20 سانتی متر باشد.
 • پس از آن باید برگ های اضافی را به طور کامل جدا کنید.
 • قلمه را از انتها در آب قرار دهید. توجه داشته باشید که یک سوم ساقه را در آب باشد. می توانید به آب محلول تقویت ریشه نیز اضافه کنید.
 • دقت کنید در این مدت به نور آفتاب بسیار کمی نیاز دارد.
 • ریشه ها 1 تا 2 هفته زمان نیاز دارند تا رشد کنند و جوانه بزنند. پس از جوانه زدن می توانید آن را در گلدان یا باغچه بکارید و به اندازه کافی به آن آب بدهید.شرایط کاشت سبزی ریحان با قلمه در آب

روش سوم: پرورش قلمه ریحان در خاک

راحت ترین شیوه و طرز کاشت و تکثیر سبزی ریحان در گلدان، پرورش قلمه آن در خاک است. از مراحل زیر برای این پرورش قلمه آن طی کنید:

 • ابتدا یک ساقه 15 تا 20 سانتی متری از ریحان را به صورت مورب ببرید.
 • برگ های اضافی را جدا کنید و بگذارید تنها 1 یا 2 برگ روی آن باقی بماند.
 • پوست انتهای ساقه را به اندازه 5 تا 7 سانتی متر بکنید. در صورت نیاز می توانید انتهای ساقه را به مواد تقویت ریشه آغشته کنید.
 • ترکیبی از ماسه و پرلیت آماده کنید و ساقه را در خاک فرو کنید و به مقدار کافی آب به خاک بدهید تا ریشه دهد. در این مدت آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
 • روی ساقه را تا زمانی که ریشه دهد با یک پلاستیک بپوشانید.
 • پس از ریشه دادن روی آن را بردارید و آن را از خاک قلمه جدا کرده و در خاکی با ترکیب خاک باغچه و خاک پرلیت بکارید.

روش چهارم: کاشت بذر سبزی ریحان بنفش و ایتالیایی در باغچه یا گلدان

کاشت بذر سبزی ریحان بنفش و ایتالیایی

از متداول ترین روش های کاشت سبزی ریحان، استفاده از بذر آن است. بذر ریحان را در تمام فصول سال می توانید در گلدان هایی که در گلخانه قرار داده اید بکارید. اما کاشت آن ها در باغچه زمان خاص خود را دارد. به طور مثال زمان کاشت بذر ریحان بنفش در باغچه در اصفهان و تهران و سایر شهرهایی که زمستان های سرد دارند، پس از آخرین روزهای سرد سال است. برای انجام بهتر این کار بهتر است مراحل زیر را طی کنید:

 • بهتر است بذرها را یک روز قبل از کاشت در آب ولرم، به مدت 8 ساعت بخیسانید. زمان خیساندن می تواند تا 3 روز ادامه پیدا کند.
 • بذرها را در عمق 1 سانتی متری از خاک بریزید. دقت کنید که فاصله بذرها با هم باید بین 10 تا 15 سانتی متر باشد.
 • پس از آن روی خاک را به اندازه کافی خیس کنید و روی خاک را با تکه ای روزنامه یا پلاستیک سیاه بپوشانید تا آفتاب نبیند.
 • هر روز سطح خاک را با آبپاش خیس کنید تا بذرها ریشه دهند. پس از جوانه زدن می توانید روزنامه یا پلاستیک را از روی آن بردارید.
 • پس از برداشتن پلاستیک و جوانه زدن ریشه آبیاری را باید به میزان کافی انجام دهید و اجازه دهید گیاه نور کافی دریافت کند.

روش پنجم: طریقه کاشت ریحان به روش هیدروپونیک در گلدان

یکی از روش هایی که چند سالی است طرفداران خاص خود را پیدا کرده، کاشت گیاهان به روش هیدروپونیک است. این روش با شبیه سازی یک محیط ایده آل برای گیاه، امکان پرورش مناسب گیاه را از روش شناور در آب فراهم می کند. کاشت بذر ریحان بدون خاک در منزل یا همان هیدروپونیک فنون خاصی دارد که ابتدا باید با آن ها آشنایی کامل داشته باشید.

کاشت ریحان به روش هیدروپونیک

 • یک ظرف شیشه ای بزرگ یا آکواریوم را آماده کنید و پمپ آب آن را نصب کنید.
 • یک تکه یونولیت را به اندازه دهان ظرفتان ببرید. به طوری که زمانی که روی ظرف قرار می دهید درون آن نیفتد.
 • اندازه گلدان ها و تعداد آن ها را در نظر بگیرید و بر اساس آن برش هایی را روی یونولیت قرار دهید. به طوری که زمانی که گلدان ها درون آن قرار می گیرند تنها کمی از دهانه آن بیرون از یونولیت باشد. فاصله هر دو گلدان از هم نیز باید 10 تا 20 سانتی متر باشد.
 • نشاء ریحان ها را در گلدانی بکارید که با پرلیت پر شده باشند و ته گلدان را سوراخ کنید تا جا برای ورود و خروج آب باشد.
 • برای تقویت آب لازم است از کودهای مخصوص محلول در آب برای آن ها استفاده کنید.
 • برای نور نیز می توانید از لامپ های فلوسنت استفاده کنید.

روش ششم: پرورش و کاشت سبزی ریحان بدون خاک

یکی دیگر از روش های کاشت سبزی ریحان بدون استفاده از خاک و پرورش آن در آب است. این روش کمی با روش های دیگر که گیاه از خاک تغذیه می کرد متفاوت است. اما شما می توانید با طی کردن مراحل زیر از پس انجام آن بر بیایید.

پرورش و کاشت سبزی ریحان بدون خاک

 • دو یا سه شاخه ریحان با ریشه را برای پرورش انتخاب کنید که کاملا سالم باشند.
 • یک ظرف شیشه ای که کاملا تمیز باشد انتخاب کنید
 • ساقه را در ظرف قرار دهید و تا جایی که آب ریشه را بگیرد به آن آب اضافه کنید.
 • می توانید برای رشد و تقویت بیشتر ریحان به آن مایع سیلیکا اضافه کنید.
 • ظرف را پشت پنجره ای که آفتاب به طور مستقیم به آن بتابد قرار دهید. چرا که به هوای گرم و آفتاب زیاد احتیاج دارد.
 • هنگام شب اگر هوا سرد شد باید ظرف را از پشت پنجره به جای گرمی منتقل کنید.
 • آب را هر یک هفته یکبار عوض کنید و از محلول قارچ کش گیاهان برای آن استفاده کنید.
 • پس از چند هفته ریحان از پژمردگی در می آید و به رشد خود ادامه داده و برای برداشت آماده می شود.

خدمات گل و گیاه در منزل و مشاوره برای کاشت ریحان

برخی از افراد علاقه بسیاری به پرورش سبزیجات در خانه دارند اما زمان کافی برای انجام این کار ندارند. برخی دیگر نیز در مراحل مختلف کاشت سبزی ریحان در خانه به مشکلی بر می خورند که قادر به حل آن نیستند. در چنین مواقعی یا باید از مشاوره آنلاین گل و گیاه استفاده کنید و با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید.در همین راستا می توانید با شماره 09367889355 تماس گرفته و با مشاورین کلینیک جوانه بان صحبت کنید. علاوه بر این اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات حضوری کاشت گیاه جوانه بان اصفهان استفاده کنید. همچنین برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
10 پاسخها
 1. فاطمی
  فاطمی گفته:

  سلام و خسته نباشید چقدر من دوست داشتم مقالتون رو. آخه هر چی میکارم خشک میشه اگه یه کود خووب بخوام برا خاکم شما موجودی دارید؟

  پاسخ
 2. آنیتا
  آنیتا گفته:

  سلام خیلییی خوب بود مشاورتون همچنین محصولی که سفارش دادم به دستم رسید واقعا کیفیتش عالی بود گیاهمو نجات داد

  پاسخ
 3. سامیار
  سامیار گفته:

  سلام خیلی خوب بود مشاوره سه روزتون البته من در زمان تخفیفش گرفتم خیلی کمک بهم کردند
  متخصصتون هم به صورت تلفنی هم واتساپ

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.