کوددهی درخت پرتقال

کوددهی درخت پرتقال (کود برای رشد سریع مرکبات)

کوددهی درخت پرتقال جهت تولید محصول خوش طعم و با کیفیت امری ضروری است. کود برای درخت پرتقال مهم ترین عامل در زمینه کاشت و رشد مناسب این درخت محسوب می شود. زمانیکه که شرایط اقلیمی کشت درخت پرتقال مناسب نباشد و شرایط را برای رشد حداکثری فراهم نکند، ارزش کوددهی مشخص خواهد شد. نتیجه کوددهی صحیح، درخت پرتقال سرحال و تولید محصول مرغوب خواهد بود. بایستی در انتخاب کود مناسب به این موضوع توجه کرد که بهترین کود برای درخت پرتقال باید حاویتمام عناصر مورد نیاز گیاه باشد. جهت آشنایی بابهترین کود برای درخت پرتقال، علت رشد نکردن درخت پرتقالوهمچنین کاربرد کود مرغی، آهن و اوره برای پرتقال ادامه این مقاله از سایت جوانه بان را مطالعه نمائید.

 

معرفی بهترین کود برای درخت پرتقال

بهترین زمان کوددهی درخت پرتقال پایان فصل پائیز و اوایل فصل زمستان است.اصلی ترین کاری که قبل از انتخاب کود برای پرتقال باید انجام داد آنالیز خاک است. نتیجه ی آزمایش خاک تعیین می کند که خاک زیر کشت کدام عنصر ضروری گیاه را کمبود دارد.راحت ترین روش برای کوددهی درخت مرکبات استفاده ازآن دسته از کودهایی است که بطور ویژه برای این درختان فرموله شده اند. این کودها دارای عناصر ضرورری نیتروژن (N) ، پتاسیم (K) و فسفر (P) هستند. لازم به ذکر است که کود مصرفی برای مرکبات بایستی دارای مقادیر کمی فسفر و میزان نیتروژن و پتاسیم بیشتری باشد. یکی از انواع کود برای درخت پرتقال کودNPK نام دارد که به عنوان کودهای نیتروپتاس هم شناخته می شوند. از ویژگی کود NPK این است که سرعت آزادسازی پائینی دارند و بطور مداوم مواد مغزی ضروری را در اختیار گیاه قرار می دهند. جهت رشد مطلوب گیاه، بهتر است تکرار مصرف این کودها هر سه ماه یکبار باشد.هدفی که در اکثر کشاورزان مشترک است راهی برای رشد سریع درخت مرکبات و رسیدن به بیشترین سود است تا در زمان کوتاهی محصول تولید و به بازار عرضه شود. لازم به ذکر است آن عاملی که باعث حداکثری رشد درخت در زمان کوتاه می شود تأمین مواد مغزی درخت بخصوص عناصری که پرمصرف هستند، می باشد. بعلاوهبهترین کود برای رشد سریع درخت مرکبات در صورتیکه باعث افزایش محصول در زمان کوتاه خواهد شد که به موقع مصرف شود. در انتخاب کود مناسب برای مرکبات عواملی همچون شرایط اقلیمی، نوع خاک و سن درخت را نیز در نظر بگیرید.نتیجه پیروی کردن از برنامه غذایی درخت پرتقال بهره مندی از درخت مرکبات سالم و تولید میوهمرغوب از نظر کمی و کیفی می باشد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کود نیتروژن برای درخت پرتقال

درخت مرکبات به عنصر نیتروژن بیشتر از دیگر عناصر نیاز داشته و این عنصر در تولید محصول مرغوب بسیار موثر است. بهترین کود برای رشد درخت پرتقال کودی است که مقدار نیتروژن بیشتری داشته باشد، به دلیل اینکه این عنصر یکی از اجزای کلروفیل بوده و بر روی فعالیت های مهم درخت همچون رشد مطلوب، رویش برگ، افزایش گل درخت پرتقال، تشکیل و رشد میوه مرغوب اثرگذار است. ازعلائم کمبود نیتروژن می توان به کمرنگی و کوچک شدن برگ ها، نازک شدن شاخه، کم شدن رشد درخت و تولید محصول بی کیفیت و کوچک اشاره کرد. پس از مشاهده ی این علائم حتما کوددهی درخت پرتقال با کود نیتروژن دار رادر برنامه کوددهی خود قرار دهید ولی حواستان باشد که در مصرف این کود زیاده روی نکنید چراکه اثر منفی روی محصول تولیدی می گذارد. مسمومیت نیتروژن خود را با علائمی مانند تولید میوه هایی با اندازه ی بزرگ و پفی شکل نشان می دهد و سبب کاهش زمان ماندگاری میوه و بازارپسندی آن می شود. همچنین درخت مرکبات دیرتر به بلوغ می رسد. در این شرایط پوست درخت نازک و شکننده شده و نسبت به آفات و بیماری ها حساس تر خواهد شد.

 

کود فسفر برای درخت پرتقال

فسفر در تعداد زیادی از عملکردهای مهم گیاه مانند فتوسنتز، تشکیل گل و رشد مطلوب میوه نقش دارد. کمبود این عنصر در خاکبه ندرت رشد درخت را تحت تأثیر قرار می دهدو در صورت کمبود شدید برگ های درخت مرکبات ارغوانی رنگ شده و سریع ریزش می کنند در این زمان کوددهی درختان پرتقال با فسفر از شدت یافتن علائم جلوگیری می کند. چنانچه از کود فسفر بیش از حد استفاده شود علائم آن بر روی کیفیت محصول نمایان نمی شود بلکه جذب عنصر روی در درخت کاهش می یابد.در صورتیکه کشاورزان بین میزان عناصر نیتروژن و فسفر درخت تعادل ایجاد کنند تولید حداکثری میوه با کیفیت و ایده آل تضمین خواهد شد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کوددهی درخت پرتقال با پتاسیم

پتاسیم یکی دیگر از عناصر مورد نیاز در مرکبات می باشد و بر روی عملکردهای مختلف گیاه همچون تشکیل پروتئین ،کلروفیل و همچنین ایجاد تعادل آب داخل سلول های گیاهی موثر است. نشانه های کمبود پتاسیم در مرکبات در مقایسه با انواع دیگر درختان متفاوت بوده و به سختی قابل تشخیص است.این علائم می تواند به شکل کاهش رشد درخت، تولید برگ های کوچک خود را نشان دهد.واضح است که برای رفع این علائم کوددهی مرکبات ضروری می باشد ، اما باید به این نکته توجه کرد که مصرف کود پتاسیم برحسب نیاز درخت باشد تا درخت پرتقال دچار عوارضی همچون تأخیر بلوغ نشود. تولید میوه هایی بزرگ ،آبدار و اسیدی با پوست کلفت از دیگر علائم پتاسیم اضافی در درخت است. بعلاوه پتاسیم مازاد سبب کمبود منیزیم نیز خواهد شد.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

 

کاربرد کود حیوانی در تغذیه درخت پرتقال

در حال حاضر اکثر کشاورزان و باغداران از کود حیوانی برای درخت پرتقال جهت کمک به تغذیه گیاه و اصلاح خاک استفاده می کنند.معمولا از کود مرغی برای درخت پرتقال هر 2- 3 سال یکبار استفاده می شود و با هدف رشد و فعالیت بهتر ریشه با خاک زیر کشت مخلوط می گردد. جهت مصرف کود مرغ برای درخت پرتقال روش چالکود بکار می رود بدین صورت که چاله ای به عمق 20 سانتی متر در پای درخت مرکبات حفر کرده و از کود مورد نظر پرمی کنند. بهترین زمان استفاده از این کود پس از پایان برداشت محصول می باشد. همچنین مصرف کود گوسفندی برای درخت پرتقال به دلیل داشتن عناصر ضروری مرکبات مانند نیتروژن،فسفر و پتاسیم ، علاوه بر تأمین مواد مغزی گیاه به حاصلخیزی خاک نیز کمک می کند.

کود اوره برای درخت پرتقال

کوددهی درخت پرتقال با آهن

اکثر کشاورزان از تأمین آهن مورد نیاز درختان مرکبات خود غافل می شوند به دلیل اینکه جزء عناصر کم مصرف گیاهانمی باشد در حالیکه عنصر آهن در کلیه مراحل رشد مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد. اگر هدف شما از پرورش درخت پرتقال رسیدن به حداکثر رشد می باشد توصیه می شود که از کود آهن برای درخت پرتقال نیز استفاده کنید.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود اوره برای درخت پرتقال

همانطور که در مطالب قبلی به آن اشاره شد عنصر نیتروژن سبب رشد ایده آل درخت مرکبات می شود. از بین کودهای شیمیایی کود اوره دارای حدود 46% نیتروژن بوده و می تواند منبع مناسبی برای تأمین این عنصر در خاک باشد. چنانچه از روش محلولپاشی برای مصرف کود اوره برای پرتقال استفاده کنید این عنصر توسط شاخو برگ های درخت نیز جذب خواهد شد. میزان مصرف کود اوره به ازای هر درخت بالغ مرکبات حدود 1300 گرم می باشد. دقت کنید اگر بیشتر از این مقدار مصرف شود نه تنها عملکرد گیاه را کاهش می دهد بلکه اثر معکوس بر روی محصول تولیدی دارد و میوه مرکبات از نظر ویژگی های فیزیکی دچار آسیب خواهد شد.

کود فروت ست برای میوه دهی درخت پرتقال

در اواخر زمستان گیاه مواد غذایی را به خوبی جذب نمی کند، چراکه در این زمان خاک دمای پائینی دارد، رشد برگ ها متوقف شده و جریان شیره در درخت کند است. در این شرایط تأمین مواد مغزی جوانه های رویشی بسیار اهمیت دارد. در این راستا کوددهی زمستانه درختان بایستی در برنامه کودی قرار گیرد.کود فروت ست باعث می شود رشد درخت پرتقال و تشکیل میوه بهبود یابد. یکی از عواملی که باعث ریزش شکوفه ها قبل از عمل لقاح می شود کمبود عنصر روی و بور است.مصرف این کود به دلیل داشتن عناصری همچون روی، بور، و نیتروژن به ذخیره مواد مغزی مورد نیاز سال آینده کمک می کند. از ریزش میوه های پرتقال پیشگیری کرده و سبب بهبود باردهی در سال هایی که احتمال تولید محصول کم است، خواهد شد.چنانچه در ارتباط با قیمت و خرید کود فروت ست به مشاوره نیاز دارید ازمشاوره آنلاین گل و گیاه استفاده کنید.

خرید کود فروت ست

برای خرید کود فروت ست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

چرا درخت پرتقال رشد نمی کند؟

علت رشد نکردن درخت پرتقال را بایستی در محیط رشد درخت جست و جو کنید. شرایط محیطی بر روی رشد مطلوب درخت مرکبات بسیار تأثیر گذار است. درخت پرتقال به نور آفتاب علاقه زیادی دارد و زمانیکه نور کافی دریافت کند رشد بالایی خواهد داشت. علاوه بر نور میزان آبیاری نیز بر روی رشد گیاه موثر می باشد. درخت پرتقال به آب زیادی نیاز دارد و در شرایطی که آب کمی دریافت کند رشدش آهسته خواهد شد. چنانچه علائمی مانند پیچ خوردگی برگ ها، خشکی و ریزش برگ را مشاهده کردید مطمئن باشید که درخت پرتقال از کمبود آب رنج می برد. بهترین زمان آبیاری درخت مرکبات در حالتی است که سطح رویی خاک کاملا خشک شده باشد.آبیاری بیش از اندازه منجر به عدم رشد درخت پرتقال خواهد شد، در این صورت ریشه درخت مرکبات می پوسد و به دلیل اینکه آب رسانی به درخت نیز بخوبی انجام نمی شود درخت نیز از بین خواهد رفت. یکی از دلایل مهم دیگری که درخت پرتقال رشد نمی کند یا مقدار محصول کمی تولید می کند را می توان عدم دریافت مواد مغزی کافی دانست. در این زمان کوددهی درخت پرتقال می تواند باعث رشد دوباره درخت شود.. میزان کوددهی نیز باید متناسب با نیاز گیاه باشد و کوددهی بیش ازحد هم رشد گیاه را کمتر خواهد کرد. توصیه می شود جهتانتخاب بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه از کارشناسان کشاورزی مشاوره بگیرید.

خاک گلدان

نگهداری درخت پرتقال در گلدان

پرورش درخت پرتقال در فضای خانه و در محیط گلدان شرایط نگهداری مخصوص به خود را دارد. تأمین نور درخت بسیار مهم است به همین دلیل پیشنهاد می شود که اگر گلدان را در خانه نگهداری می کنید آن را جلوی جنوبی ترین پنجره قرار دهید. زهکشی مناسب خاک گلدان از موارد دیگری است که در زمان نگهداری درخت پرتقال در گلدان بایستی مورد توجه قرار دهید، چراکه در زمان آبیاری آب اضافی از گلدان خارج شده و به ریشه صدمه ای وارد نمی شود. بعلاوه بهتر است بعد از اتمام آبیاری، آب جمع شده در زیرگلدانی را نیز خالی کنید در این حالت ریشه برای زمان طولانی در تماس با خاک مرطوب نمی باشد.جهت کوددهی درخت مرکبات کود انتخابی بایستی مقدار بالایی ازت به همراه فسفر و ریز مغزی داشته باشد. درخت پرتقالی که در گلدان پرورش می یابد شرایط نگهداری آن نسبت به درختانی که در فضای باز رشد می کنند، متفاوت است و نیاز به برنامه کودی درخت پرتقال دارد. درخت پرتقال پرورش یافته در گلدان به اندازه درختی که در باغ کشت شده به مواد مغزی نیاز دارد تنها در مقدار کود مصرفی با هم فرق می کنند.  بهتر است کودی که برای درخت پرتقال کشت شده در گلدان استفاده می شود از نوع گیاهی باشد تا مواد غذایی با سرعت کمتری آزاد شود و در اختیار درخت قرار گیرد. دقت شود کود مصرفی حاوی ریزمغزی هایی مانند روی، آهن، منیزیم و بور نیز باشد.

کار کمبی

برای خرید  ریز مغذی میکرو معدنی کاره کمبی با شماره  09111298979 تماس بگیرید

خرید کود مخصوص پرتقال با قیمت مناسب

همواره داشتن باغاتی با درخت مرکبات شاداب و پرمحصول مقصود کشاورزان بوده است.کوددهی درخت پرتقال جهت بهره مندی از محصول سرشار از ویتامین، خوش طعم و آبدار بسیار لازم و ضروری است. بعلاوه میوه مرکبات سرشار از آنتی اکسیدان و پتاسیم بوده و با زحمت کشاورزان تولید و به دست ما می رسد. به همین خاطر خرید کود مخصوص پرتقال و استفاده در زمان مناسب می تواند در تولید محصولاتی عالی و بازارپسند کمک کننده باشد.در حال حاضر انواع مختلفی از کود مخصوص پرتقال در بازار عرضه می شود که می توانید برحسب نیاز درخت مرکبات خود نسبت به خرید آن اقدام کنید. چنانچه در ارتباط با انتخاب این کود و نحوه استفاده از آن به راهنمایی نیاز دارید با شماره های زیر تماس حاصل نمائید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.