کوددهی انبه

نحوه کوددهی انبه چگونه است؟(برنامه کودی انبه)

برای به دست آوردن یک محصول خوب و  میوه شیرین وآبدار انبه، خاک درختان انبه  به تغذیه شدن کافی احتیاج دارند. جهت رشد و نمو درختان انبه، مقادیرکافی از کودهای شیمیایی  از جمله ازت و پتاس و کودهای طبیعی لازم است تا درشت مغذی ها و ریز مغذیهای موردنیاز خاک را تامین کند. درختان انبه ای که در داخل خانه کشت می شوند نسبت به درختان فضای باز نیاز به برنامه کوددهی کمی متفاوت تردارند.با جوانه بان همراه شوید تا ضمن آشنایی با انواع درخت انبه  نکات لازم در انتخاب کود مناسب جهت تقویت خاک مخصوص درخت انبه، جدول و برنامه کوددهی درخت انبه و فصل کوددهیدرخت انبه را بیاموزید.

 

نحوه کود دهی انبه

کوددهی درخت انبه هر ماه یک بار انجام  میشود. اگر میخواهید هرچه زودتر این درخت به محصول بنشیند لازم است کود مناسب برای درخت انبه را در تمام سال حتی در فصل زمستان به خاک اضافه کنید. میزان مصرف کودهای شیمیایی در سال اول بعد از کاشت نهال انبه و در سال های بعد همزمان با شروع فصل بارندگی است. درخت انبه عمدتاً به عناصری چون نیتروژن، فسفر و پتاسیم  و ریزمغذی ها  (آهن، مس، روی و بور ) نیاز دارد. مصرف کودهای ازته و فسفره در اواسط بهمن ماه توصیه میشود.لازم است توجه کنیددرخت انبه نسبت به کود دهی بالا حساس است و برگ هایشپژمرده خواهد شد.

کوددهی انبه با مواد شیمیایی

برای کوددهی درختان انبه با کود شیمیایی، برای درختانی که  سن بیش از 10 سال دارند  مصرف 730 گرم ازت، 180 گرم فسفر و 680 گرم پتاسیم برای هر اصله درخت انبه پیشنهاد میشود.  زمان مصرف کود ها نیمی در زمان گل دهی و نیمی پس از برداشت محصول است.

کوددهی  انبه با ازت

مصرف کودهای ازتی قبل از شکوفه دهی درخت در محصول میوه انبه اثردارد. میزان مصرف کودشیمیایی نیترات آمونیم همراه با کلسیم  در سال اول ۵۰ گرم،در سال دوم ۱۰۰ گرم ،در سال سوم ۱۵۰ گرم و سال چهارم ۲۰۰ گرم است.زمان کوددهی نیتروژنبعد از شخم و بعد از گلدهی است و موجب افزایش طول گل آذین و  تداوم گلدهی میشود.

نحوه کوددهی درخت انبه

 کوددهی انبه با پتاس

اگر کمبود پتاس در خاک وجود داشته باشد می توان از کودشیمیایی مرکب با ترکیب ۱۸ ـ ۱۵ ـ ۱۲برای کوددهی نهال انبه استفاده کرد.در این صورت ۱۰۰ گرم برای هر درخت در سال اول استفاده میشود و در سال های بعد با توجه به وضعیت پتاس خاک هر سال 50 گرم میزان پتاس مصرفی  افزایش می یابد.

 کوددهی انبه با محلول های حاوی ریز مغذی

ریزمغذی ها از جمله مس، روی، منگنز، و بر در سال های اول کاشت سه بار در سال (در مورد بر یک بار در سال)به خاک اضافه میشوند. و در سال های بعد حداقل یک بار در سال محلول حاوی ریزمغذی ها برای کوددهی انبه استفاده میشود.کمبود بور ممانعت از گلدهی  انبه  و تشکیل میوه ضعیفرا به دنبال دارد و موجب بی رنگ شدن و توقف رشد درخت انبه میشود.ترک خورن میوه از مهم ترین علایم کمبود بور است.مصرف بور در زمان جوانه زنی و گلدهی درخت انبه است.کمبود روی علائم ریز برگی  دارد .مصرف روی به صورت محلول پاشی در  اوایل رشد گل آذین قبل از باز شدن گلها است.

کوددهی انبه با کود حیوانی

بهترین زمان برای کوددهی درخت انبه با کود حیوانی اواخر پاییز و اوایل زمستان یعنی ماههای اذر و دی است. برای کوددهی  درختان انبه  یکساله به 10 کیلو گرم کود حیوانی نیاز است . کود مورد نیاز درختان انبه با  افزایش سن بیشتر میشود. باید هر دو سال یک بار به درخت انبه کود حیوانی داد. به ازای هر سال سن درخت میزان 5 کیلو گرم کود حیوانی به مقدار اولیه افزوده می شود . کوددهی انبه در سال هایی که درخت کم محصول است پس از برداشت میوه انجام میشود.

کوددهی و خاک مخصوص انبه

خاک های سبک برای رشد انبهمناسب است چون این  درخت  ریشه های طویل دارد .مناسب تریناسیدیته برای خاک مناسب کشت انبه بین ۵/۵ تا ۷است. خاکبا ترکیب کوکوپیت و پرلیت (۴۰ درصد)، خاک برگ، پیت ماس(۲۰ درصد) و خاک معمولی مناسب ترین خاک برای رشد درخت انبه است. درختان انبه که در خاک ماسه ای کاشته شوند، بیشتر از درختانی که در خاک رس یا لوم کاشته می شوند، به کود احتیاج دارند. کوددهی درختان انبه با کوددهی مرکباتشبیه است اما توجه کنید که  درختان انبه نباید بعد از نیمه تابستان بارور شوند.همچنین دقت کنید که  هنگام گل دهی نباید به درخت انبه کود دادچون باعث میشود گل های انبه بریزند.

کود مناسب درخت انبه

کوددهی علت خشک شدن برگهای نهال انبه

علت خشک شدن برگهای نهال انبه  را می توان در کمبود مواد موجود در خاک جستجو کرد. کمبود هریک از عناصر خود را به شیوه ای متفاوت بروز میدهد. کمبود نیتروژنمنجر  به زردشدن و ریزش برگ ها خصوصاً درزمستان، توقف رشد، ریزش و کاهش اندازه میوه اشاره کرد. کمبود فسفر موجب  تأخیر در رشد درخت، تیره شدن برگ های پیر، ارغوانی شدن برگ های جوان و ریزش میوه ها قبل از بلوغ و تأخیر در رسیدن میوه است.کمبود پتاسیم که در برگ های پیرتر موجب زردی نوک برگ و لکه دار شدن حاشیه و سوختگی برگ ها پیچش، لوله ای شدن و بادکش شدن برگ ها میشود. کمبود کلسیم در خاک موجب  پوسیدگی گلگاه میوه میشود.کمبود آهن موجب زرد شدن برگ ها، سبز باقی ماندن رگبرگ ها، سفیدشدن برگ های جدید،کوچک تر از حد معمول بودن برگ های جدید میشود. علایم کمبود روی کاهش فاصله میان گره، در نقاط رشد جدید، ریزش برگ های تازه،کوچک ماندن اندازه برگ ها، نوک تیز شدن برگ ها است. ریزش برگ ها همچنین از مهم ترین علایم کمبود مس است.

کاشت درخت انبه در گلدان

یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیا پرورش گیاهان در منزل است. انبه یکی از آن درختانی است که می توان به راحتی و با استفاده از هسته در گلدان کاشت. برای کاشت هسته انبه به کود مناسب انبه، گلدان خوب و خاک زهکشی شده نیاز دارید. برای کاشت انبه کافیست ابتدا هسته یک انبه رسیده را خارج کرده و در کناری قرار دهید. پس از تمیز کردن هسته انبه، آن را به مدت 1 تا 2 روز  در آفتاب قرار دهید تا خشک شود. بایک چاقو هسته را به دقت باز کنید و دانه را بیرون بیاورید. در صورت چروکیده یا پوسیده بودن دانه آن را نکارید. یک ورقه کاغذ یا دستمال کاغذی را مرطوب کنید و دانه را درون آن بپیچید. بعد از قرار دادن دانه درون کیسه مرطوب آن را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید تا رطوبت آن بالا برود. دانه انبه بعد از چند هفته شروع به جوانه زدن و بعد ریشه دادن می کند. وقتی اندازه گیاه به حدود 8 سانتی متر رسید، آن را به گلدان منتقل کنید. گلدان را 2 /3 با خاک و کود پر کنید، 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد. سپس خاک را با آب خیس کنید.

کوددهی و علت میوه ندادن درخت انبه

درخت انبه از سال چهارم یا پنجم بعد از کاشت شروع به باردهی  می کند و بعد از ۸ سال میزان تولید آن افزایش می یابدعلت میوه نان انبه در این مدت میتواند به خاطر شرایط خاک ، حمله افات یا هرس نامناسب باشد. این مشکلات را می توان با کوددهی انبه یا استفاده از سموم مناسب برطرف کرد. . درخت انبه در ۲۰ سالگی به رشد کامل می رسد. معمولا از گلدهی تا زمان رسیدن میوه‌ها حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. معمولا از زمان گلدهی تا زمانرسیدن میوه های انبه۳ تا ۶ ماه زمان میبرد.

کاشت درخت انبه در گلدان

انواع درخت انبه

درخت انبه انواع متفاوتی دارد. انبه را میوه ملی هند می دانند چرا که بهترین آب و هوا را برای پرورش انبه دارد. درخت انبه آب و هوای گرمسیری را می پسندد. حدود 1500 نوع انبه وجود دارد.برخی از انواع انبه عبارتند از :انبه آلفونسو، انبه فرانسیس؛ انبه هادن، انبه کیت، انبه تامی اتکین، انبه والنسیا، انبه گلن، انبه مادام فرانسیک، انبه بوربون و غیره.

برنامه کوددهی انبه

برنامه کودی  و تغذیه درخت انبه به زمان رشد و زمان بارددهی این درخت بستگی دارد. میزان تغذیه و  کود مصرفی به ازای سن برای درخت انبه و بر اساس آزمون خاک یا تجزیه برگ تعیین میشود. اولین کود مصرفی معمولا در گودالی به ابعاد  15 در60 سانتی متر به کار می رود. هر سال 15 سانتی متر به این فاصله اضافه میشود تا اینکه در فاصله یک و نیم  متری از تنه درخت ثابت می شود. کوددهی درخت انبه می تواند در ناحیه تاج سایه انداز درخت و به فاصله 30 سانتی متر از تنه درختان با خاک مخلوط شود.کود های شیمیایی را نباید در نزدیکی تنه درختان باید استفاده کرد چون ریشه های انبه در این منطقه قرار ندارند.

کوددهی انبه زیر نظر کارشناسان باغداری

اگرمی‌خواهید باغ انبه خود را رونق ببخشید تغییر کوچکی مانند استفاده  از تغذیه درست و در زمان صحیح  می تواند نتایج بزرگی به دنبال داشته‌باشد. کافی است با شناخت و برنامه‌ریزیبرای گسترش باغ انبه و افزایش بهره وری محصول انبه قدم بردارید. مشاوران و کارشناسان کشاورزی و باغداری جوانه بان در کنار شما هستند تا شما را در زمینه روش‌های کاربردی پرورش انبه  با کیفیت راهنمایی کنند و بهترین کودها را به شما معرفی کنند. برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره 09111298979  مهندس کلیچ کارشناس مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان تماس بگیرید. راستی قبل از کاشت و استفاده از خاک حتما خاک باغ را نمونه گیری کنید و برای آزمایشگاه خاکشناسی معتبری ارسال کنید تا برنامه کودی مناسبی در اختیاز شما قرار دهند.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
11 پاسخها
 1. najme.talebipoor
  najme.talebipoor گفته:

  سلام وقت به خیر ممنون از سایت خوبتون من چندتا هسته انبه گذاشتم جوونه زدن همشونو وقتی به گلدون منتقل میکنم خشک میشن چرا؟

  پاسخ
 2. حمید
  حمید گفته:

  سلام دوست عزیز چطور کاشتی هسته انبه رو
  دوستان می‌خوام از تجربیات خودم طریقه کاشت هسته انبه رو بهتون بگم اینجوری که ابتدا هسته انبه رو از داخل پوستش در میاری کمی میشویی ویه کنی قارچ کش میزنی
  یه گلدان آماده میکنی که خاکش اگه ماسه باشه خیلی خوبه
  واکه دسترسی به کوکوپیت وپرلیت داری که بهتر اگه نیست موردی نداره همون خاک رو با کمی کود حیوانی قاطی میکنید بعد همون هسته که ضد قارچ بهش زدی داخل گلدان میکاری وکمی آب بهش میدی و یه پلاستیک می‌کشی روش
  بعد مدتی خواهی دید که جوانه زده نیاز نیست که آب بدی هر روز همون آبی که دادی تا وقت جوانه زنی کافیه
  فقط چک میکنید که خاک رو قارچ نگیره که هسته میپوسه
  برای این کار هر چند روزی پلاستیک رو برمی‌داری یک دوساعتی بزار هوا عوض بشه
  امیدوارم که تونسته باشم کمکتون کنم

  پاسخ
 3. محمد
  محمد گفته:

  سلام لطفا جواب بدید من تازه انبه را در گلدان کاشتم و خیلی کم جوانه زده از کی باید به انبه کود بدم بعد از چند وقت نیاز داره که بهش کود بدم؟ و چه نوع کودی؟

  پاسخ
 4. سیداصغر
  سیداصغر گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعات خوبی که ارایه می کنید
  من یک هسته انبه طبق همین روش که توضیح دادید کاشتم وقتی جوانه زد وبه گلدان منتقل کردم روزهای اول رشد خوبی داشت و بعد دادن سه تا برگ که کاملا بزرگ شدند بعد از حدود دوهفته دیگر جوانه جدید نزده و نگار رشدش متوقف شده هر چن که کود دهی را هم علی رغم جدید بودن خاک گلدان انجام دادم .این توقف رشد علتش بیمار شدنه و یا طبیعت ابن گیاه ابنطوریه؟

  پاسخ
 5. ملیحه
  ملیحه گفته:

  سلام وقت بخیر من انبه هارو کاشتم داخل گلدان رشد کردن ولی نمیدونم چ نوع کودی بدم ۵ماهه ک کاشتمشون
  مرسی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.