مراقبت از سانسسوریا نقره ای

نکات مهم شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی

اگر شما هم گلدان های متفاوتی از سانسوریا در خانه دارید و می خواهید با طریقه نگهداری و مراقبت از آن ها و شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی آشنا شوید، اگر نمی دانید چگونه آن ها را تکثیر کنید و به رفع بیماری های آن ها بپردازید این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان که متخصص در زمینه آموزش پرورش گل و گیاه آپارتمانی است را مطالعه کنید. ابتدا با معرفی سانسوریا مهتابی شما را با شرایط نگهداری و مراقبت از آن آشنا می کنیم:

معرفی سانسوریا مهتابی

همانطور که در عکس سانسوریا مهتابی می بینید، به جرات می توان گفت این گیاه از زیباترین انواع این گیاهان محسوب می شود. علت آن نیز برگ های خوش رنگ آن است. رنگ سبزی که زیر نورهای مختلف به رنگ نقره ای و خاکستری در می آید، به همین دلیل است که به آن سانسوریا نقره ای نیز می گویند. سانسوریا مهتابی مانند تمامی انواع این گیاهان مقاومت بالایی در برابر کم آبی، نور کم و بیماری های گیاهان دارد. به همین دلایل و همچنین قیمت سانسوریا مهتابی، این گیاه یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که به دلیل زیبایی آن برای هدیه بردن هم زیاد به کار برده می شوند. در ادامه به بیان بهترین شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی می پردازیم:

شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی

نگهداری از هر کدام از انواع این گیاهان از جهتی حساس است. به طور مثال اهمیت نگهداری از سانسوریا پاکوتاه ابلق و سانسوریا رنگی در حفظ کردن دو رنگ بودن آن است. حساسیت طریقه ی نگهداری از سانسوریا نقره ای نیز، به حفظ کردن زیبایی رنگ برگ ها است. زیرا اگر شرایط برای این گیاه کاملا مطلوب نباشد رنگ برگ ها رفته رفته تیره تر شده و رنگ نقره ای آن کمتر می شود. در ادامه شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی شرح داده می شود.

طریقه مراقبت از سانسوریا نقره ای

مقدار نور مورد نیاز برای سانسوریا مهتابی

بهترین شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی یا نقره ای در تابستان قرار دادن آن در نیم سایه، و پشت پنجره و زیر نور غیر مستقیم آفتاب برای زمستان است. بنابراین اگر می خواهید گلدان سانسوریای زیبایی داشته باشید باید آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. اگر متوجه سوختگی یا ترک خوردن برگ های سانسوریا شدید، بدانید که میزان نوری که دریافت می کند زیاد است. در این شرایط بهتر است فورا جای گلدان را عوض کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

آبیاری سانسوریا مهتابی

آبیاری زیاد برای انواع سانسوریا مهتابی ابلق خوشایند نیست. بنابراین اگر گلدانی از این گیاه را در خانه نگهداری می کنید سعی کنید تا خشک نشدن خاکش به آن آب ندهید. آب زیاد باعث گندیدگی ریشه، لیچ شدن برگ ها و شل شدنشان و سرانجام افتادن آن ها می شود. اما به یاد داشته باشید که اگرچه بهترین شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی یا نقره ای آبیاری کم است، اما تشنه گذاشتن گیاه نیز باعث خشک شدن آن می شود. همچنین آب پاشیدن هر روزه روی برگ های گیاه نیز چندان توصیه نمی شود.

خاک مناسب برای سانسوریا مهتابی

اولین نکته در مورد خاک مناسب برای سانسوریا مهتابی زهکشی آن است. دلیل آن نیز گوشتی بودن برگ ها و ذخیره آب مورد نیازش داخل آن هاست. بنابراین باید خاک آن سبک باشد تا آب اضافی را به خوبی عبور دهند. دومین نکته در مورد خاک و  برای فراهم کردن شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی، نوع خاک است. بهتر است برای آن ها از خاک برگی استفاده کنید که با سنگریزه مخلوط شده باشند. در این صورت هم خاک مرغوبی دارید و هم اجازه داده اید آب از خاک عبور کند و به ریشه سانسوریا آسیب نزند.

نگهداری از سانسوریا مهتابی

گلدان مناسب برای سانسوریا مهتابی

یکی از دلایل رشد نکردن سانسوریا نامناسب بودن گلدان آن است. رشد این گیاه از طریق پاجوش هاست. اگر گلدان سانسوریا بزرگ باشد گیاه به رشد طولی ریشه خود ادامه می دهد و از تعداد پاجوش های آن کم می شود. پس هرچه گلدان کوچکتر باشد بهتر است و علت سبز شدن سانسوریا مهتابی می تواند گلدان اندازه باشد. برای عوض کردن گلدان نیز شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی ایجاب می کند تا وقتی ریشه گیاه از گلدان بیرون نزده نسبت به تعویض آن اقدام نکنید. چون جابجایی امری ناخوشایند برای این گیاه است.

دمای مورد نیاز برای سانسوریا مهتابی

دمای مناسب برای مراقبت از سانسوریا مهتابی در منزل 15 تا 24 درجه سانتی گراد است. بنابراین آنچه مسلم است این گیاه در برابر هوای بسیار گرم و بسیار سرد شکننده است و دمای نامناسب یکی از دلایل لوله شدن برگ سانسوریا (لینک به مقاله لوله شدن برگ سانسوریا پاکوتاه) نقره ای است. پس بهتر است اگر از فضای گلخانه برای نگهداری از آن استفاده نمی کنید، شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی را در ساختمان به گونه ای فراهم کنید که هوا از 10 درجه پایین تر نیاید. همچنین از آنجایی که هوای مرطوب برای آن ها لذت بخش تر است، سعی کنید به هر طریقی که می توانید از خشکی هوای ساختمان کم کنید.

پاجوش سانسوریا مهتابی

تکثیر سانسوریا مهتابی

برای انواع گیاه سانسوریا می توان از روش های مختلف تکثیر استفاده کرد. به طور مثال از رشد قلمه در آب برای سانسوریا ابلق استفاده می کنند. یا کاشت قلمه در خاک برای سانسوریا پاکوتاه مناسب است. اما برای این نوع بهترین روش کاشت پاجوش سانسوریا مهتابی است. یکی از دلایل آن نیز شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی یا نقره ای به دلیل رنگ گیاه است که امکان تغییر آن با قلمه گرفتن وجود دارد. بهترین فصل برای این کار بهار است که هنگام رویش این ریزوم ها در ریشه است. در ادامه نکات مهم را در تکثیر این گیاه یادآوری می کنیم:

 • بررسی بیماری سانسوری مهتابی: اگر ریشه گیاه آفت زده باشد یا گیاه مبتلا به بیماری خاصی باشد، با تکثیر آن، تمام آن ها را به گلدان جدید منتقل می کنید. بنابراین قبل از هر چیز گیاه را بررسی کرده تا به بیماری یا آفت مبتلا نباشد.
 • ضد عفونی کردن وسایل: هنگام انجام هر کدام از روش های تکثیر باید وسایلی که با آن کار می کنید و دست های خود را کاملا ضد عفونی کنید.
 • جداسازی پاجوش: گیاه را از گلدان به طور کامل خارج کرده و با دقت ریشه را با تیغ تیزی به قسمت های مختلف که نه زیاد کوچک باشد نه بزرگ و هر قسمت سهم یکسانی از ریشه ببرند تقسیم کنید.
 • انتخاب گلدان و خاک مناسب: گلدانی مناسب اندازه ریشه های تقسیم شده انتخاب کرده و خاکی که به تازگی زهکشی کرده اید را درون آن قرار دهید و ریشه را داخل آن بکارید.
 • نگهداری از گلدان تازه: بهتر است به میزان لازم خاک را مرطوب کرده و آن را زیر نور غیر مستقیم آفتاب بگذارید تا گیاه تازه شما منابع لازم برای حیات خود را دریافت کند.

تکثیر سانسوریا مهتابی

مبارزه با آفات سانسوریا مهتابی

اگر روی برگ های گیاه یا روی خاک گلدانتان لکه های سفید رنگی یا قهوه ای رنگی مشاهده کردید به احتمال زیاد سانسوریای مهتابی شما آفت زده شده است. اغلب این آفت ها نیز از نوع شپشک آرد آلود یا کنه قرمز یا شته است. گاهی تنها با یک پنبه الکلی می توان آن ها را از بین برد. ولی در بیشتر مواقع شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی آفت زده ایجاب می کند که از آفت کش ها برای آن ها استفاده کرد.

استفاده از آفت کش ها

بهترین راه برای پاک کردن آفت ها از گلدان شما استفاده از سموم آفت کش ارگانیک یا سیستمیک و قارچ کش ها می باشد. اما به یاد داشته باشید بیش از حد از این مواد استفاده نکنید. زیرا هم گیاهتان را به این مواد عادت می دهید و هم موجودات مفید برای گیاه را نیز از بین می برید.

معرفی سانسوریا مهتابی

مشاوره با متخصص با تجربه

اگر تجربه لازم در به کار بردن آفت کش ها را ندارید، استفاده از آن ها اثر بخشی لازم را نداشته است یا نمی دانستید از کدام یک از آن ها باید استفاده کنید، به جای صحبت با افراد ناوارد، بهتر است از علم و تخصص یک مشاور در این زمینه استفاده کنید. بهترین گزینه برای این منظور نیز مشاوره با متخصصین گل و گیاه جوانه بان است. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
15 پاسخها
 1. رها حمیدی
  رها حمیدی گفته:

  سلام و وقت بخیر میخواستم تشکر کنم از سایت خوبتون و خواهش کنم بیشتر ازین مقاله ها برای ما دوستداران گل و گیاه قرار بدین ممنون 🙏

  پاسخ
 2. شکیبا مهری
  شکیبا مهری گفته:

  سلام سانسوریا داشت از بین میرفت اول از همه مقالتون رو خوندم و بعد هم به کمک مشاوران گل و گیاهتون به داد گیاهم رسیدم شما بی نظیرید خسته نباشید بر شما و تیم قویتون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از انرژی مثبتی که به تیم ما می دهیدو هدف ما همین رضایت خاطر شماست

   پاسخ
 3. هدایتی
  هدایتی گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  مهتابی من خیلی حالش خوب بود اما از دستم افتاد و از گلدان جدا شد من مجدد او رو وارد همان خاک و گلدان کردم اما الان انگار برگ هاش زخمی شده و ترک گرفته و پاجوش هم که داشته خشک شده بهش سه بیست دادم اما نمیدونم چیکار کنم در ضمن ریشش قویه و محکم سرجاش هست

  پاسخ
 4. setayesh
  setayesh گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون فقط هر چند روز باید آب داد به سانسوریا؟

  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.