نگهداری از دیفن باخیا

نگهداری از دیفن باخیا در خانه

نگهداری از دیفن باخیا بعنوان گیاهی آپارتمانی با برگ های همیشه سبز و طرحدار بسیار مهم می باشد.داشتن گیاهان آپارتمانی در خانه علاوه بر ایجاد حس خوب زیبایی موجب تولید اکسیژن و کاهش استرس میشود. گیاه دیفن باخیا از جمله گیاهان آپارتمانی محبوب است چرا که نگهداری اش آسان و راحت بوده و همچنین در ساخت اکسیژن و تصفیه هوا بسیار موثر می باشد. نام دیگر این گیاه، عصای بی عقلی است! چون اگر خورده شود، به علت شیره سمی داخل آن ، ممکن است فرد قدرت تکلم خود را از دست بدهد. با جوانه بان همراه شوید تا ضمن آشنایی با انواع دیفن باخیا ،علت های رشد نکردن، روش تکثیر و به طور کلی طریقه نگهداری از گیاه دیفن باخیا کاملیا را با هم مرور کنیم.

انواع گل دیفن باخیا

اگر چه با شنیدن نام دیفن باخیا، گونه‌ی رایج آن در ذهن شما مجسم شود، اما باید بدانید که این گیاه زیبا گونه های مختلفی دارد که ممکن است کمتر به آن پرداخته شده باشد. این گیاه حدود ۱۲ گونه مختلف در جهان دارد و از خانواده اراسه است . دیفن باخیا برگ‌های بزرگی دارد که ترکیبی از رنگ‌های زرد ، سبز و سفید است و همزمان با بلند شدن ساقه رشد می‌کنند و به مرور زمان ساقه را لخت می‌کنند.علاوه بر اینها این گیاه از دسته گیاهان سمی محسوب می‌شود. دیفن سگوئینرایج ترین دیفن در ایران می‌باشد. نسبت به سایر گونه ها مقاوم تر است و نگهداری آسان تری دارد، اما از لحاظ سمی بودن مانند واریته های دیگر است و تمام قسمت هایش سمی است. اگر شرایط نگهداری آن مساعد باشد ممکن است گلهایی به رنگ سفید بدهد که بسیار شبیه نیلوفر خواهد بود. برگ های این نوع دیفن بزرگ و به رنگ سبز و‌ کرم است و گیاه می‌تواند تا ارتفاع ۲ متر هم رشد کند. از دیگر انواع دیفن باخیا می توان از دیفن کاملیا ، دیفن استتار، دیفن ماکولاتا، دیفن کارینا، دیفن باخیا ماری، دیفن پلنگی و…نام برد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نگهداری از گیاه دیفن باخیا

در روش نگهداری از گل دیفن باخیا همانند سایر گیاهان باید به عواملی چون نور، میزان آبیاری، دما ، رطوبت ، خاک و تغذیه توجه کرد. در شرایطی که تمامی شرایط نگهداری این گیاه تامین شود در فصل های بهار و تابستان گل هایی سفید رنگ برروی آن رشد خواهند کرد. لازم به ذکر است که این گل ها شباهت زیادی به گل های اسپاتی فیلوم دارند با این تفاوت که زینتی نیستند و میزان ماندگاری کمی نیز دارند. این گل را می توان یکی از مشهورترین گیاهان آپارتمانی دانست. دیفن باخیا توانایی تصفیه هوای محیط را نیز دارد. بعلاوه همیشه سبز است و با برگ های طرحداری که دارد جلوه ای خاص به دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد داد. نگهداری از این گل نیز بسیار راحت بوده به همین در بین علاقه مندان به گل و گیاه بسیار پرطرفدار است. در صورتیکه قصد تهیه این گل زیبا را دارید و در زمینه شرایط نگهداری از آن اطلاع کمی دارید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

نقش نور در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

در بین شرایط نگهداری از گل دیفن باخیا نور عامل مهمی است.دیفن باخیا به نور زیادی احتیاج ندارد بلکه به نور غیر مستقیم نیاز دارد و در فضایی نور- سایه به خوبی رشد می‌کند البته در صورت دریافت نور کامل خورشید نیز رشد نسبتا خوبی خواهد داشت و حتی بعضی از انواع دیفن باخیا تحت تاثیر نورهای مصنوعی نیز رشد می‌کنند اما به طورکلی نور کامل خورشید موجب تیره و کدر شدن برگهای دیفن باخیا می‌شود.نور بیش از حد و شدید می‌تواند باعث سوختن و زرد شدن برگ‌های دیفن باخیا شود. نور بسیار کم هم باعث بی رنگ شدن، رشد علفی و از بین رفتن کلروفیل برگ‌های گیاه دیفن باخیا می‌شود. علاوه براین این گیاه همانند سایر گیاهان آپارتمانی به طرف نور رشد کرده و خم می شود، از این رو بایستی بطور مرتب مکان گلدان را تغییر داد تا به میزان کافی نور به تمام بخش های گیاه بتابد. این کار مانع از رشد یکطرفه برگ های گیاه به سمت نور خواهد شد.

نقش آبیاری در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

درنحوه ی نگهداری از گل دیفن باخیا آبیاری فاکتور مهمی است.هرگز نمی‌توان گفت یک گیاه دیفن باخیا دقیقا چقدر به آب نیاز دارد.در مورد آبیاری دیفن باخیا توصیه می‌شود ابتدا آن را به خوبی آبیاری کنید و بعد بین هر بار آبیاری فرصت دهید گیاه کاملا خشکی را احساس کند، به دلیل اینکه گیاه به آبیاری بیش از حد حساس هست خشکی کامل سطح رویه خاک به میزان 2 سانتی متر ضروری می باشد. هیچ زمان دقیقی برای تشخیص روز آبیاری دیفن باخیا وجود ندارد. شرایط آب و هوایی، فصلی که در آن هستید، نوع خاک، میزان نور دریافتی، میزان رطوبت و مکان گیاه یک الگوی آبیاری صحیح برای دیفن باخیا خلق می کند. بعلاوه اصلی ترین مشکل این گیاه رطوبت بیش از حد خاک است. از این رو از باید در نگهداری از دیفین باخیا از آبیاری مازاد بپرهیزید. آبیاری باید به آهستگی انجام شود، رطوبت خاک حفظ شود اما لزومی ندارد خاک گلدان همیشه خیس باشد.

نقش دما در نگهداری از دیفن باخیا

نقش دما در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

بهترین رشد دیفن باخیا در تمام طول سال بازه دمایی بین 15 الی 24 درجه سانتی‌گراد است. اگر دمای هوا بالا رفت غبارپاشی گیاه الزامی است. در طرز نگهداری از گیاه دیفن باخیا دقت کنید که هیچ‌گاه این گیاه را در نزدیکی وسایل گرمایشی نگذاریدزیرا سبب می شود برگهای گیاه فرم لوله ای پیدا کنند و همچنین منجر به ریزش برگ ها خواهد شدهوخشک شدن هوای محیط باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شود.البته لوله شدن و ریزش برگهای پیرتر امری طبیعی است در این حالتروی گیاه برگ های جدید رشد خواهد کرد.رشد این گیاه در دمای زیر 15 درجه آرام‌تر می شود.برخی از انواع دیفن باخیا در دمای زیر 10 درجه سرمازده میشوندو برگهای ناحیه پائین گیاه کمرنگ خواهد شد.

نقش رطوبت در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

یکی از فاکتورهای موثر در نحوه نگهداری از گیاه دیفن باخیا رطوبت است. این گیاه رطوبت بین 60 تا 90 درصد علاقه داشته و جزء گیاهان رطوبت دوست محسوب می شود. در صورتیکه که رطوبت مورد نیاز گیاه تأمین نشود ساقه و برگ ها فرم خمیده پیدا کرده و اگر شرایط کمبود رطوبت ادامه پیدا کند گیاه از بین خواهد رفت.در شرایط نگهداری از دیفن باخیا، باید رطوبت هوا را در نظر گرفت. هوای سرد باعث می‌شود که گیاه دیفن باخیا آسیب ببنید و برگ‌هایش بریزد. گیاه دیفن باخیا به محیط گرم و مرطوب علاقه دارد.تهیه کردن محیطی گرم و مرطوب برای گیاه دیفن باخیا،نکته‌ای مهم است . این کار را می‌توانید به کمک یک اسپری آب، دستگاه بخور آب یا قرار دادن گل دیفن باخیادر محیطی مانند آشپزخانه یا حمام انجام دهید.یکی دیگر از راه های پیشنهادی تأمین رطوبت گیاه ساخت جزیره می باشد.

 

نقش خاک در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

در نحوه ی نگهداری از گل دیفن باخیادر نظر داشته باشید اگر دیفن باخیا را در باغچه کاشته اید، در انتخاب ترکیب نهایی خاک آزاد هستید اما اگر دیفن باخیای آپارتمانی دارید، حتما برای آن از خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید .بهتر است که گیاه در خاکی با زهکشی بالا کاشته شود. همچنین می توانید ترکیب ایده‌آل را خودتان بسازید : دو قسمت خزه ذغال سنگ و یک قسمت پرلیت.خاک گلدان مخصوص گل بنفشه هم برای گیاه دیفن باخیا مناسب است.بعلاوه حفظ رطوبت خاک در نحوه نگهداری گیاه نقش مهمی دارد ولی بدین معنی نیست که همیشه خیس باشد بلکه رطوبت کم برای گیاه کفایت می کند. اگر هم جزء کسانی هستید که با نگهداری از گیاه دیفن باخیا در خاک مشکل دارید بهترین راهکار نگهداری گیاه در آب می باشد، چونکه این گیاه شبیه سایر گیاهان که در آب می توانند رشد کنند، قادر به رشد در آب بوده و بدون هیچ مشکلی به حیات خود ادامه می دهد. اما باید خاطر نشان کرد که میزان رشد گیاه در خاک بیشتر خواهد بود.

میزان رطویت مورد نیاز دیفن باخیا

نقش گلدان در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

بهترین زمان برای تغییر خاک و یا انتقال گیاه دیفن باخیا به گلدان جدید فصل بهارو دو سال یکبار است. در این کار زیاده روی نکنید و گلدانی با حفره های زهکشی متعدد انتخاب کنید. هنگامی که گیاه را به گلدان جدید منتقل کرده و یا خاک آن را عوض کردید، از کود جامد که مواد مغذی اش را به ارامی رها میکند در طولانی مدت استفاده کنید.بعلاوه در شرایطی که نمی توانید گلدان گیاه را تعویض کنید راهکار مناسب تعویض خاک سطحی گلدان با خاک جدید می باشد.

نقش کوددهی در نگهداری از گیاه دیفن باخیا

اگر دوست دارید، دیفن باخیا شما خوب رشد کند، نکات تقویتی گل دیفن باخیا را فراموش نکنید. شما می توانید به راحتی یک بار در میان پس از آبیاری گیاه، به آن کمیکود مایع اضافه کنید. توجه داشته باشید هرگز در زمستان به گیاه کود ندهید، در زمستان آبیاری به تنهایی برای گیاه کافی است. یک کود متعادل حلال در آب را می توان در حین آبیاری گیاهدیفن باخیا به خاک اضافه کرد.بهترین کود برای این گیاه کودهای تقویت کننده NPK و کود نیتروژن بالا می باشد.

فواید تمیز کردن برگ های گیاه دیفن باخیا

اگر از دیفن باخیا در آپارتمان خود نگهداری می کنید حتما این سوال برایتان پیش آمده که تمیز کردن برگ ها در نگهداری از گیاه چه نقشی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به این نکته که گیاهان از سطح برگ هایشان تنفس می کنند در شرایطی که روی برگ ها گرد و غبار باشد منجر به بسته شدن روزنه های تنفسی شده و گیاه به تدریج از بین خواهد رفت. به همین دلیل لازم است که برگ های گیاه با پارچه مرطوب و به آهستگی تمیز شوند.در حین کار باید مراقب بود تا برگ ها آسیب نبینند.

انواع دیفن باخیا ابلق

انواع دیفن باخیا ابلق

دیفن باخیا ابلق از گیاهان زینتی به شمار می رود که زادگاهش برزیل است. ساقه‌های این مدل نازکتر از دیفن سبز است و از لحاظ ارتفاع هم از مدل سبز کوتاه تر است. ساقه‌ها غالباً بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد اند. برگهای پایینی به تدریج می ریزند و ساقه حالت لخت به خود می‌گیرد. این گیاه نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است. ساقه‌های سادهٔآنسرتاسرپوشیدهازبرگ‌هایغلافیِرنگارنگوخالداراست.دیفن باخیا ابلق به نور کافی غیر مستقیم احتیاج دارد و خاک همیشه مرطوب را می طلبد. همچنین رشد ایده آل این گیاه در محیط های گرم است.یفن باخیا ابلق از گیاهان سمی است. بنابراین در امور تکثیر و جابجایی آن باید مراقبت نمود و از دستکش استفاده کرد تا از تماس با شیره گیاه که سمی است پیشگیری شود.

علت رشد نکردن گل دیفن باخیا

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها یا ساقه‌های دیفن باخیا شود. از علت های رشد نکردن دیفن باخیا می توان به  آب‌دهی زیاد، دمای پایین و نور بیش از حد از جمله دلایل زرد شدن و رشد نکردنگل دیفن باخیااشاره کرد. برای جلوگیری از این مشکل باید هر زمان که چند سانت بالایی خاک گیاه خشک شد اقوام به آبیاری مجدد بکنید. گیاه را در محیطی با دمای بین 15 الی 23 درجه نگهداری کنید و مراقب باشید که هیچ‌گاه دیفن باخیا را معرض نور شدید خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است باعث آفتاب‌سوختگی در گیاه شود.

علت رشد نکردن دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا

روش های زیادی برای تکثیر دیفن باخیا ابلق وجود دارد که در بین انها میشود به قلمه زدن، تکثیر از طریق پاجوش و ریشه دواندن در آب اشاره کرد.

نگهداری از دیفین باخیا چه خطراتی دارد؟

گل دیفن باخیا در کنار تمام زیبایی و اثرات مفیدی که دارد یک گیاه سمی بوده و به گل سمبرگ مشهور است. شیره این گل سمی است و زمانی که با بخش های حساس بدن مثل لب تماس پیدا کند منجر به ایجاد تاول و حتی لکنت زبان خواهد شد. بعلاوه درصورتیکه برگ های این گیاه خورده شود دهان و زبان قرمز می شود و ایجاد سوزش می کند. در این حالت میزان بزاق دهان نیز بیشتر خواهد شد. زمانی که میزان مسمومیت شدید باشد تکلم فرد به شکل موقتی دچار مشکل خواهد شد. چنانچه قصد نگهداری از دیفن باخیا را دارید جای هیچ نگرانی نیست چرا که موقع تماس با برگ های این گیاه برای فرد مشکلی پیش نخواهد آمد و توصیه می شود بعد از تماس حتما دست ها شسته با آب و صابون شسته شوند. ذکر این نکته ضروری است که تنها با بلعیدن برگ ها و یا تماس با شیره گیاه امکان ایجاد مسمومیت وجود دارد. از این رو گلدان دیفن باخیا را به دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

نگهداری از دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا به روش قلمه زدن

بهترین زمان قلمه زدن برای دیفن باخیا ابلق ابتدای تابستان است. ابتدا ساقه گیاه دیفن باخیا از مکانی که به برگ ها متصل می شود بریده می شود. روی ساقه گیاه دیفن باخیادایره های کوچکی وجود دارد که مانند جوش به بیرون زده اند و قابلیت جوانه زنی و ریشه دادن دارند. ساقه از قسمت ریشه چندین تکه می شود به نحوی که هر قسمت از قلمه دارای یک جوانه مطلوب باشد. هر چه قلمه به ریشه نزدیک تر باشد عمل ریشه دادن هم زودتر رخ میدهد. پس از یک روز قرارگیری در هوای آزاد و خشک شدن شیره، زمان کاشت آن در گلدانی مناسب فرا می رسد .

تکثیر دیفن باخیا ابلق با قلمه زنی در آب

در این روش قلمه های تهیه شده از دیفن باخیا ابلق در آب قرار داده می شوند تا ریشه دهند و سپس به گلدان منتقل می شوند.

تکثیر دیفن باخیا ابلق از طریق پاجوش

بر روی  ساقه اصلی گیاه دیفن باخیا ابلق پاجوش هایی وجود دارند که دارای ریشه هستند. با جدا کردن این پاجوش ها  از ساقه مادر و قرار دادن آن در خاک می توان اقدام به تکثیر نمود. پاجوش ها باید به اندازه کافی رشد کرده باشند تا بتوان آنها را ها جدا کرد و کاشت.

مشاوره گل و گیاه

نگهداری از دیفن باخیا زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

شاید از دیفن باخیا بتوان به عنوان یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی نام برد که از قدیم الایام در اکثر خانه های ایرانی مهمان است. مشاوران و کارشناسان گل و گیاه جوانه بان در کنار شما هستند تا به شما در زمینه تکثیر ونگهداری از این گیاه زیبا یاری رسانند. این کارشناسان با دانش و تجربه ای که دارند بهترین راه درمان را ارائه می دهند. علاوه بر این برای خرید انواع حشره کش گیاهان، کود شیمیایی و خاک می توانید به فروشگاه اینترنتی این مرکز مراجعه کنید. برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره 09133752734  مهندس امیری کارشناس مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.