نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر+درمان بیماری

در سال های اخیر و با گسترش گلخانه ها در منازل، انواع گلدان های کاکتوس خانگی نیز به این مجموعه های فرح بخش اضافه شده اند. همانطور که آموزش پرورش انواع گل و گیاهان خانگی از جمله انواع کاکتوس ضروری است، نگهداری کاکتوس زبان مادر شوهر نیز اجتناب ناپذیر است. دلیل این ضرورت و احساس نیاز نیز این است که اگرچه این گیاهان در مقابل همتایان خود بسیار جان سخت و سازگار با محیط هستند، ولی مانند تمام گیاهان، اگر محیط برایشان سازگار نباشد از بین می روند. به همین منظور کلینیک گل و گیاه جوانه بان مقاله ای تهیه دیده که هدف آن آموزش شما عزیزان با نحوه مراقبت از کاکتوس زبان ماد شوهر و مشکلات و بیماری های مربوط به آن است.

نگهداری از کاکتوس ها در منزل کار به نظر راحتی است. این مساله مانند فواید متعدد کاکتوس ها یکی از دلایل مهم برای محبوبیت آن هاست. ولی در هر صورت مانند تمام گیاهان، شرایط خاصی برای رشد خود می طلبند که در صورت مهیا نکردن آن ها عمرشان را با این سهل انگاری کوتاه کرده ایم.

کاکتوس زبان مادر شوهر یکی از گونه های اپونتیا با ظاهری شبیه راکت است، که از رایج ترین انواع کاکتوس برای نگهداری در منزل محسوب می شود. یکی از دلایل متقاضیان زیاد آن، قیمت کاکتوس زبان مادر شوهر و مناسب بودن هزینه ای است که برای خرید یک گلدان از این گیاه می پردازیم.اگرچه این کاکتوس برای حیات خود بیشترین مقاومت را در برابر شرایط محیطی و جوی دارد، اما مانند تمام نمونه های خود نیازمند میزان معینی آب، آفتاب، حداقل و حداکثر دما برای نگهداری است. در ادامه سعی می کنیم شما را با هر کدام از موارد لازم برای نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر آشنا کنیم:

 

خاک مناسب برای نگهداری کاکتوس زبان مادر شوهر

به طور کلی برای نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر خاکی بسیار سبک باید انتخاب کنید. درصدی از سبکی خاک نیز به میزان زهکشی آن بر می گردد. اما نسبت استفاده از ماسه و خاک برگ تاثیر بیشتری در این مساله دارد. به منظور دستیابی به فرمولی مناسب. به یاد داشته باشید پس از هر بار زهکشی خاک، فرصت خشک شدن کامل را به خاک بدهید تا از ابتلا به قارچ جلوگیری کنید.

میزان نیاز به نور کاکتوس زبان مادرشوهر

درست است که تحمل اپونتیا در شرایط سخت محیطی زیاد است، اما باید دقت کنید که اگر گیاهی پرمیوه و گل می خواهید باید آن ها را مدت زمان بیشتری در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید. دلیل اهمیت گل و میوه این کاکتوس ها بخاطر این است که مقدار زیادی از خواص کاکتوس مادر شوهر در این گل ها و میوه ها خلاصه شده است. به دلیل همین خواص درمانی آن هاست که قیمت میوه کاکتوس زبان مادر شوهر در کشورهای خارجی بسیار بالا است.

قیمت کاکتوس زبان مادر شوهر

آبیاری کاکتوس اپونتیا

گیاهانی که زادگاهشان بیابان ها است، به طور معمول نیاز کمتری به آب دارند. در مورد نگهداری کاکتوس زبان مادر شوهر نیز بهتر است علاوه بر انتخاب خاک مناسب و زهکشی شده ، در آبیاری آن نیز دقت کافیبه کار برده شود. یکی از راحت ترین روش های آبیاری این گلدان ها این است که با دست خود میزان خشکی خاک آن ها را چک کنید و سعی کنید تا خشک نشدن کاملشان، به آن ها آب ندهید. لازم به ذکر است این گیاه به دلیل خواب زمستانی، در فصل های سرد به آب کمتری نیاز دارد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

دمای مناسب برای نگهداری از کاکتوس اپونتیا

استواری کاکتوس اپونتا در برابر گرمی و سردی بیش از حد هوا مشهور است. اما این به این معنا نیست که می توانید آن ها را در روزهای بسیار گرم تابستان که دمای هوا به بیش از 50 درجه سانتی گراد می رسد زیر نور آفتاب نگه دارید. همچنین برای مراقبت کاکتوس زبان مادر شوهر باید دقت کنید دمای ساختمانتان به کمتر از منفی 10 درجه سانتی گراد نرسد.

بیماری های کاکتوس زبان مادر شوهر

بیماری های کاکتوس زبان مادر شوهر

بیماری های کاکتوس ها، مانند تمام گیاهان دیگر، از طریق مشاهده علایم و تغییراتی که برای آن ها رخ می دهد قابل تشخیص است. پس در درجه اول و به منظور بهبود وضعیت نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر، سعی کنید به طور کامل و هر روزه به بررسی برگ ها و خاک گلدانتان بپردازید. در ادامه شما را با دو نمونه از بیماری های رایج کاکتوس اپونتیا آشنا می کنیم:

علت زرد شدن کاکتوس زبان مادر شوهر

زرد شدن برگ های این گیاه یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افراد هنگام نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر با آن مواجه می شوند. دلیل آن نیز کمبود نور خورشید است. این مشکل از سر برگ ها آغاز شده و به تدریج به سایر جاهای برگ نفوذ می کند و گاهی حتی باعث ریختن برگ ها می شود.

شرایط نگهداری کاکتوس زبان مادر شوهر

درمان زردی برگ های کاکتوس اپونتیا

بهترین درمان برای این بیماری این است که جای مناسبی برای گلدانتان انتخاب کنید که بهترین میزان نور خورشید را دریافت کنند. لازم نیست خیلی نگران شوید و هر روز آن را جابجا کنید و جاهای مختلف را امتحان کنید. چون با این کار وضعیت کاکتوس را بدتر می کنید. تنها سعی کنید شرایط گیاه را ثابت نگه دارید. اگر با اینکار مشکل کاکتوستان بر طرف نشد احتمال آفت زده شدن ریشه آن زیاد است. برای آشنایی با چگونگی آفت زدایی با ما همراه باشید.

آفت های کاکتوس اپونتیا

هنگام مراقبت از کاکتوس زبان مادر شوهر ممکن است متوجه لکه های سفید رنگ یا قهوه ای رنگی روی برگ های گیاه یا خاک آن شوید. برای اینکه مطمئن شوید این نشانه ها، مربوط به آفت زدگی گیاه است، سعی کنید آن را با دست یا ناخن خود از بین ببرید. از بین رفتن آن ها با این کار نشانه آفت زدگی است. هر کدامشان نیز نشان دهنده وجود حشرات و آفات زیر هستند:

 • شته ها
 • عنکبوت های دانه قرمز
 • شپشک آرد آلود
 • شپشک سپردار

مراقبت از کاکتوس زبان مادر شوهر

از بین بردن آفات 

قبل از هر کاری و برای نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر آفت زده، باید نشانه های این حشرات موذی را با دست یا با پنه ای آغشته به الکل از روی گیاه پاک کنید. در مرحله بعد لازم است از روش آغشته کردن ریشه گیاه به سم سیستماتیک یا اسپری کردن سم مخصوص آفات به برگ های گیاه استفاده کنید.

تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر

به طور کلی تکثیر کاکتوس ها به چهار روش انجام می شود: قلمه زدن، پیوند، کاشتن بذر گیاه، کاشت پاجوش. برای پرورش انواع کاکتوس ها، تنها یک یا دو روش از آنچه گفته شد مناسب است. روش های مناسب برای تکثیر کاکتوس زبان مادرشوهر نیز قلمه زدن و کاشت بذر است. برای تکثیر و نگه داری از کاکتوس زبان مادر شوهر از هر کدام از روش ها که استفاده می کنید ملزم به رعایت این اصول هستیم:

 • هنگام استفاده از وسایل و تجهیزات دقت داشته باشید که از قبل آن ها را ضد عفونی کرده باشید.
 • کاکتوس را از قبل بررسی کرده تا به بیماری، آفت یا قارچ مبتلا نباشد.
 • قبل از کاشت بذر در خاک، آن را به مدت 24 ساعت در آب قرار دهید.
 • یک هفته قبل از جداسازی قلمه، به کاکتوستان آب ندهید.

خواص کاکتوس زبان مادر شوهر

 • قلمه را به مدت یک یا دو هفته و تا خشک شدن کامل در فضای بار نگه دارید.
 • مراقبت از کاکتوس زبان مادر شوهر بعد از کاشت باید با دقت تر از قبل انجام شود.

مرکز مشاوره معتبر برای نگهداری کاکتوس زبان مادر شوهر

هر چند در این زمینه مطالعه کنید و تجربه داشته باشید، گاهی با مشکلاتی در زمینه نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر مواجه می شوید که شما را کلافه می کند و برای پاسخ آن به دنبال متخصص در این زمینه می گردید. به همین منظور و برای مراقبت بهتر از کاکتوس زبان مادر شوهر، می توانید از خدمات مشاوره آنلاین گیاهان آپارتمانی، یک مرکز معتبر، یعنی مشاوره با متخصصین گل و گیاه جوانه بان استفاده کنید. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
23 پاسخها
 1. محسن
  محسن گفته:

  سلام .دوستان من.گیاه زبان مادر شوهر دارم وقتی که بلند میشه از کنار ساقه بالایی یه برگ نازک دراز رشد میکنه و بعد پژمرده میشه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز. لطفا تصویر کاکتوس خود را برای ما و به شماره 09367889355 در واتس آپ ارسال کنید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم

   پاسخ
 2. آرزو
  آرزو گفته:

  باسلام کاکتوس من وقتی جوانه میزنه وجوانهاش بلندمیشن خم میشن ایستاده نیستن ودیگه رشدنمیکنه علتش چیه؟

  پاسخ
 3. حسین
  حسین گفته:

  سلام من کاکتوسم یه ماهی میشه کاشتم امروز متوجه شدم که پلاسیده داره میشه چیکار باید بکنم؟ممنون

  پاسخ
 4. کاکتوس
  کاکتوس گفته:

  سلام من به گل دارم شبیه مادر شوهر هست ولی نمیدونم مادر شوهره یا نه
  میوه تا الان بهم نداده ۲ سال دارمش
  بهدش از پایین دیگه ساقه نمیده ار سافه های جدید فقط ساقه میده چیکار کنم

  پاسخ
 5. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من گیاه زبون مادر شوهر و دارم ولی متأسفانه رشد طولی میده و خم میشه😔
  نمیدونم باید چی کار کنم درست بشه
  لطفا راهنماییم کنید🙂
  ممنون ❤

  پاسخ
 6. صدرا
  صدرا گفته:

  قلمه دو هفته بیرون باشه که پژمرده میشه؟ من همون لحظهکه برگ رو جدا میکنم میکنمش تو خاک و بعد از سه هفته اون برگی که کردم تو خاک جوونه میده

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ
 7. عاطفه
  عاطفه گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من کاکتوس زبان مادر شوهر دارم روی اون لکه های قهوه ای رنگ ایجاد شده گلدان های آلوده رو از سایر گلدون ها جدا کردم ولی گلدون های دیگه زبان مادر شوهرم به تازگی مبتلا شدن، قبلا از یک قارچ کش استفاده کردم ولی جواب نداده به تازگی دارم از یه قازچ کش دیگه استفاده میکنم، چیکار کنم کاکتوس خوب بشه، اینکه میبینم کاکتوسام دارن کم کم به این مشکل دچار میشن نگرانم کرده

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.