نگهداری از بنجامین

رازهای نگهداری از بنجامین در آپارتمان

نگهداری از بنجامین در منزل نیازمند نور زیادی است در این شرایط رنگ برگ های زیبای گیاه حفظ می شود. بنجامین یکی از درختچه های زیبایی است که با کمی توجه می توان آن را در منزل نگه داشت. درخت بنجامین انواع مختلفی دارد که در ظاهر و شرایط نگهداری با یکدیگر متفاوتند. در بین انواع مختلف این گیاه، درختچه فیکوس بنجامین قادر است که هوای منزل را سم زدایی کند. علاوه بر خاصیت تصفیه هوا نگهداری از بنجامین با جذب انرژی مثبت فضای خانه را بسیار ایده آل می کند. در این مقاله با جوانه بان همراه باشید تا علاوه بر آشنایی بیشتر با درختچه بنجامین، با شرایط نگهداری از بنجامین در آپارتمان و در حیاط، طرز نگهداری از بنجامین بلک، ابلق و آمستل آشنا شوید.

طرز نگهداری از بنجامین

گیاه بنجامین بومی مناطق جنوب شرقی و جنگل های استوایی واقع در آسیا، بخصوص هندوستان و استرالیا می باشد. وجود برگ های به شکل بیضی و نوک تیز و همچنین شاخه های آویزان و ارتجاعی زیبایی آن را دوچندان می کند. البته برگ های گیاه در ابتدای رشد سبز روشن بوده و به تدریج به رنگ سبز پررنگ تغییر می یابد. نکته جالب در رابطه با بنجامین این است که اگر در محیط باز نگهداری شود ارتفاعش به 5 متر نیز می رسد، ولی در محیط آپارتمان انتظار ارتفاع بالا از گیاه نداشته باشید. درخت بنجامین انواع مختلفی دارد که در ظاهر و شرایط نگهداری با یکدیگر متفاوتند و در بین آنها، گل بنجامین ابلق و فیکوس بنجامین الاستیکا از محبوبیت زیادی برخوردارند. اگر شرایط نگهداری از بنجامین اعم از نور، دما، آبیاری و رطوبت رعایت شود  این درختچه‌ی زیبا می‌تواند سال ها عمر کند و برای نگهداری در آپارتمان گزینه ای مناسب است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نور مناسب نگهداری از بنجامین درآپارتمان

گیاه بنجامین به نور فراوان اما غیر مستقیم نیازدارد. بهترین مکان نگهداری از بنجامین در محیط آپارتمان کنار پنجره های نورگیر می باشد. این گیاه به تغییر مکان بسیار حساس است از این رو گلدان را زیاد جابجا نکنید چراکه به گیاه تنش وارد می شود. شرایط کمبود نور باعث ریزش برگها می شود. همچنین نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ های بنجامین می‌شود .در نگهداری از بنجامین در منزل توصیه می‌شود این گیاه را در محیط دارای نور زیاد مانند پشت پنجره شرقی قرار دهید.گیاه بنجامین به نور فراوان اما غیر مستقیم نیازدارد. بهترین مکان نگهداری از بنجامین در محیط آپارتمان کنار پنجره های نورگیر می باشد. توصیه می شود گلدان را به شکل مرتب بچرخانید تا نورخورشید به شکل یکسان به شاخ و برگ گیاه بتابد. این گیاه به تغییر مکان نیز بسیار حساس است از این رو گلدان را زیاد جابجا نکنید چراکه به گیاه تنش وارد می شود. شرایط کمبود نور باعث ریزش برگها می شود. همچنین نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ های بنجامین و ریزش آن ها می‌شود . اگر با مشکل پوسته شدن برگ های بنجامین مواجه شدید اصلا نگران نشوید چرا که تابش مستقیم نور خورشید علت آن است و با تغییر مکان گلدان مشکل رفع خواهد شد. در نگهداری از بنجامین در منزل توصیه می‌شود این گیاه را در محیط دارای نور زیاد مانند پشت پنجره شرقی قرار دهید. لازم به ذکر است که یکی از دلایل زرد شدن برگ های بنجامین قرار دادن گلدان در محیط نامناسب در آپارتمان است، بنابراین اگر تصمیم دارید از این گل در منزل خود نگهداری کنید باید گلدان بنجامین را در مکان مناسب قرار دهید.

دمای مناسب نگهداری از بنجامین در آپارتمان

گیاه بنجامین به نور فراوان اما غیر مستقیم نیازدارد. بهترین مکان نگهداری از بنجامین در محیط آپارتمان کنار پنجره های نورگیر می باشد. توصیه می شود گلدان را به شکل مرتب بچرخانید تا نورخورشید به شکل یکسان به شاخ و برگ گیاه بتابد. این گیاه به تغییر مکان نیز بسیار حساس است از این رو گلدان را زیاد جابجا نکنید چراکه به گیاه تنش وارد می شود. شرایط کمبود نور باعث ریزش برگها می شود. همچنین نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ های بنجامین و ریزش آن ها می‌شود . اگر با مشکل پوسته شدن برگ های بنجامین مواجه شدید اصلا نگران نشوید چرا که تابش مستقیم نور خورشید علت آن است و با تغییر مکان گلدان مشکل رفع خواهد شد. در نگهداری از بنجامین در منزل توصیه می‌شود این گیاه را در محیط دارای نور زیاد مانند پشت پنجره شرقی قرار دهید. لازم به ذکر است که یکی از دلایل زرد شدن برگ های بنجامین قرار دادن گلدان در محیط نامناسب در آپارتمان است، بنابراین اگر تصمیم دارید از این گل در منزل خود نگهداری کنید باید گلدان بنجامین را در مکان مناسب قرار دهید. این گیاه به سرمای بیش از حد حساس است، در نتیجه از قرار دادن گلدان گیاه کنار وسایل سرمایشی و همچنین پنجره های بدون درزگیر خودداری کنید. این گیاه در دمای۱۵ الی۲۵ درجه سانتی گراد می‌تواند بهترین طراوت را داشته باشد و دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد را نمی تواند تحمل کند. می توان گفت دمای اتاق برای این گیاه در فصل زمستان کاملا مناسب است. لازم به ذکر است که تنش دمایی برای گیاه بسیار خطرناک بوده و منجر به ریزش ناگهانی برگ های گیاه خواهد شد.

رطوبت مورد نیاز بنجامین

آبیاری در نگهداری از بنجامین در آپارتمان

چنانچه به دنبال میزان دقیق آبیاری بنجامین هستید باید بدانید که این موضوع به مقدار دما بستگی زیادی دارد. همچنین در روش نگهداری از بنجامین دقت داشته باشید استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب ترین حالت است آب سرد برای این گیاه مضر است. برای آبیاری گیاه بنجامین بهتر است از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید یا ابتدا آب را از قبل در جایی ساکن قرار دهید تا املاح آن ته نشین شود. قبل از هر بار آبیاری گیاه بنجامین اجازه دهید سطح خاک خشک شود. سپس اقدام به آبیاری کنید. دفعات آبیاری باید در فصل گرم سال باید بیشتر و در فصول سرد سال کمتر شود. میزان مناسب برای آبیاری در تابستان حداکثر هفته ای دوبار و در زمستان یک هفته تا ده روز یک بار است. در صورتیکه دمای محیط نگهداری از بنجامین به کمتر از 10 درجه سانتی گراد برسد هر یک ماه یکبار آبیاری برای گیاه کافی است. در این شرایط آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه خواهد شد.

 

کانال ایتا نارنج اسپادانا

رطوبت در نگهداری از بنجامین در آپارتمان

بنجامین جزء گیاهان رطوبت دوست بوده و اگر میزان رطوبت مورد نیازش تأمین نشود ساقه گیاه شادابی خود را از دست داده و همچنین برگ هایش خشک و شکننده شده و در نهایت می ریزند. جهت تامین رطوبت درخت بنجامین می توانید یک ظرف آب در نزدیکی آن قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب، رطوبت گیاه تامین شود. هم چنین جهت تامین رطوبت میتوانید هفته ای دو بار در روز، آب را بر روی برگ های بنجامین اسپری کنید و یا با اسفنج خیس برگ های گیاه را تمیز کنید. در صورت ظاهر شدن لکه های قهوه ای روی برگ، غبارپاشی را متوقف کنید و برای گیاه جزیره بسازید . مقدار آب اسپری شده نباید زیاد باشد و در حد نشستن شبنم بر روی برگ ها کافی است. در نتیجه تامین رطوبت در نگهداری از بنجامین در آپارتمان بسیار مهم خواهد بود.

 

تغذیه بنجامین

تغذیه در نگهداری از بنجامین در آپارتمان

کوددهی باعث شادابی و کمک به رشد بنجامین می‌شود. فقط در فصل رشد که از اوایل بهار تا اوایل پاییز می‌باشد گیاه  بنجامین را کود دهی کنید و فصل پاییز و زمستان به گیاه استراحت بدهید، چراکه مصرف کود در زمستان سبب مرگ گیاه خواهد شد. برای کود دهی گیاه بنجامین بهتر است هر ۳ هفته یکبار از کود مخصوص بنجامین و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. در فصل رشد یعنی بهار و تابستان می توانید برای افزایش رشد گیاه بنجامین هر چند هفته یا هر ماه از کودهای مخصوص گیاهان مانند کود npk استفاده کنید. توصیه می شود جهت جذب بیشتر کود توسط ریشه، کود npk مایع خریداری و مصرف شود. بهتر است از کودهای ارگانیک برای مثل ورمی کمپوست استفاده کنید.

ترکیب خاک بنجامین

برای نگهداری از بنجامین بهترین خاک، ترکیب خاک و کود آماده و یا کمپوست است. گیاه بنجامین به خاکی سبک با زهکشی بالا نیاز دارد تا موقع آبیاری میزان آب مازاد از گلدان خارج شود و از خاک خیلی مرطوب و باتلاقی بیزار است. برای ایجاد خاک مناسب رشد بنجامین می‌توانید ۲۰ درصد ماسه، ۲۰ درصد ورمی کمپوست، ۴۰ درصد خاک برگ، ۱۰ درصد خاک باغچه و ۱۰ درصد پوست برنج استفاده کنید. بعلاوه اضافه کردن پوکه یا پرلیت به خاک به حفظ رطوبت کمک خواهد کرد. البته ترکیب خاک‌های زیادی برای بنجامین وجود دارد، مثلا میتوان از خاک هلندی یا ترکیب پیت ماس، کوکوپیت و … هم استفاده کرد.

کودهی به بنجامین

تمیز کردن برگ های بنجامین

زیبایی گیاهان آپارتمانی به براقی و خوشرنگی برگ هایشان بسیار وابسته است . گیاه بنجامین از راه روزنه هایی که در سطح برگ هایش دارد تنفس می کند وگرد و غبار روی برگ ها مانعی برای تنفس مناسب گیاه است از این رو تمیز کردن برگ های گیاه بسیار حائز اهمیت است. در نگهداری از بنجامین به هیچ عنوان از براق کننده های شیمیایی برای تمیز کردن برگ های گیاه بنجامین استفاده نکنید. زیرا باعث ریزش برگ های بنجامین می‌شود. در نتیجه بهترین روش برای تمیز و براق کردن برگ گیاهان، استفاده از محلول رقیق شیر و آب است. برای انجام این کار باید چند قطره از شیر درون یک لیتر آب حل شود و سپس به شکل غبارپاشی و یا با کمک یک دستمال مرطوب روی برگ های بنجامین کشیده شود.

تعویض گلدان بنجامین

به طور معمول بنجامین نیازی به تعویض گلدان به صورت سالیانه نخواهد داشت. گرچه گلدان گیاه بنجامین را می‌توانید هر سال متناسب با رشد گیاه تعویض کنید. اما توصیه میشود تا زمانی که گیاه بنجامین شما جوان است اقدام به تعویض گلدان ننمایید. . تنها زمانی می توانید اقدام به تعویض گلدان کنید که گیاهتان به حداکثر رشد خود در گلدان رسیده است. البته یکی از روش های تشخیص زمان تعویض گلدان بنجامین را می توان خروج ریشه از کف گلدان دانست. هنگام تعویض گلدان از خاک جدیدی برای گیاه استفاده نمایید. بهترین زمان برای تعویض گلدان درختچه بنجامین درماههای فروردین و اردیبهشت است.

 

نگهداری از بنجامین ابلق

 

شرایط نگهداری از بنجامین ابلق در آپارتمان

گل بنجامین ابلق دارای برگ های سبز روشن و سفید یا کرم است. شاخه هایش نسبت به انواع دیگرگیاه بنجامین بیشتر آویزان است و  به نور بیشتری نیاز دارد. نگهداری بنجامین ابلق در آپارتمان نیازمند نور بیشتری است تا برگها رنگ زیبای خود را از دست ندهند. درخت بنجامین نگهداری آسانی دارد اما نسبت به جا به جایی و تغییر نور، دما، رطوبت حساس است. زمانی که گیاه را به خانه می‌آورید دچار استرس تغییر مکان می‌شود. اگر آن را به محیطی با نور کافی و رطوبت مناسب به فضای کم نور و خشک منتقل کنید باعث پژمردگی، زرد شدن و ریزش برگ ها و حتی منجر به نابودی کامل گیاه می‌گردد. پس باید در مراقبت از این گیاه دقت لازم را انجام دهید.

شرایط نگهداری بنجامین بلک

گل بنجامین بلک دارای برگ های سبز تیره و نزدیک به سیاه است. بافت تنه در این بنجامین بسیارپرطرفدار است. در نگهداری از بنجامین بلک در نظر داشته باشید هرچه تنوع رنگی برگ‌های بنجامین بیش‌تر باشد، به نور بیش‌تری برای حفظ رنگ‌ها نیاز دارد . آب بدون آهک به بنجامین بلک بدهید. تا حدی به بنجامین بلک آب بدهید که زیرگلدانی آن از آب پرشود. سپس بعد از 20 دقیقه حتماً آب زیرگلدانی را خالی کنید یا درون آن سنگریزه بریزید، به‌نحوی‌که کف گلدان مستقیماً با آب در تماس نباشد. تا زمانی خاک بنجامین خشک نشده، به آبیاری مجدد آن اقدام نکنید. می‌توانید بنجامین سبز را در خاک سبک بکارید. در فصل رشد، ماهی دومرتبه به بنجامین بلک، کود مایع بدهید.

نگهداری از بنجامین آمستل

بنجامین آمستل  دارای برگهای باریک و کشیده به رنگ سبز و شاخ و برگ انبوه است. نوع آمستل طلایی نیز بسیار زیباست. بنجامین آمستل به نوری در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نیاز دارد  اما در مجموع این گونه نسبت به بقیه گونه های بنجامین به نور کمتری نیاز دارد. درنگهداری از بنجامین امستل همانند دیگر بنجامین ها در آبیاری آن باید دقت کرد. خاک مناسب این گیاه، خاک خوب گلکاری است که به خوبی زهکشی شده باشد.

 

مراقبت از بنجامین آمستل

نگهداری بنجامین در حیاط

گیاه بنجامین از خانواده انجیریان است و  به نام انجیر مجنون هم شناخته می شود. اصالت اصلی آن جنگل های استوایی آسیا به ویژه هندوستان است. جالب است بدانید بنجامین در محیط باز تا ارتفاع ۵ متر هم می رسد اما در آپارتمان ارتفاع کمتری دارد. اگر قصد دارید بنجامین خود را به حیاط  منتقل کنید  و در باغچه بکارید توجه داشته باشید که فقط در مناطق گرمسیر و مرطوب یعنی درمناطقی که دمای هوا در زمستان 1- تا 12 درجه سانتی‌گراد است و  در زمستان احتمال یخبندان نباشد میتوانید این گیاه را در فضای باز بکارید. گیاهان اندکی هستند که می‌توانند زیر یک گیاه بنجامین که بطور کامل رشد کرده و در سایه‌ی برگ‌های پرپشت آن که مانند خیمه است، زنده بمانند.

پرپشت شدن بنجامین  و  عدم جابه جایی

رایج ترین دغدغه نگهداری از بنجامین این است  که برگ هایش می ریزند.این گیاه هوشمندنسبت به تغییر حساس است و  از برگ ها در زوایا و موقعیت های مشخص می خواهد تا نور موجود را به حداکثر برسانند و به فتوسنتز اجازه عملکرد مناسب دهند. زمانی که گلدان را میچرخانید  یا گیاه بنجامین خود را حرکت می دهید, پویایی نور به صورت انبوه تغییر می کند . در این مواقع  گیاه با خزان برگ ها و رشد دوباره باعث رشد بهینه آن خواهد شد.برای جلوگیری از ریزش برگ ها و پرپشت شدن گیاه زمانی که بنجامین شما یک جای ثابت دارد، آن را به اطراف حرکت ندهید و  جایی برای آن پیدا کنید که دور از تغییرات دمای گسترده و در شرایط نیمه سایه دار باشد.

پرپشت شدن بنجامین  و هرس مناسب

گیاه بنجامین را به خاطر حفظ ظاهری زیبا و پرپشت هرس کنید. یک شاخه کوچک‌تر که حداقل یک سوم قطر شاخه اصلی است و جزء شاخه‌های اصلی محسوب نمی‌شود را برش دهید. شاخه‌های کوچکی که از نظر ظاهری به درستی رشد نکرده‌اند را هرس کنید. هنگام هرس هرگز بیشتر از 30 درصد از یک شاخه را در یک سال حذف نکنید.

بنجامین در حیاط

نگهداری از بنجامین زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

بنجامین یکی از گیاهان زینتی آپارتمانی است . نگهداری از درختچه فیکوس بنجامین در خانه سبب تصفیه هوا میشود و زیبایی منزل را دوچندان می‌کند. نگهداری از بنجامین دقت نسبتا زیادی می طلبد. مشاوران و کارشناسان گل و گیاه جوانه بان به شما کمک میکنند تا نیاز های بنجامین  خود را بشناسید و این گیاه زیبا سالیان سال برای شما سبز بماند و در کنار شما بزرگ شود.علاوه بر این برای خرید انواع حشره کش گیاهان، کود شیمیایی و خاک می توانید به فروشگاه اینترنتی این مرکز مراجعه کنید. ببرای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره 09133752734  مهندس  امیری کارشناس مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
  1. فاطیما
    فاطیما گفته:

    سلام خسته نباشید گل بنجامین من روی برگ هاش لکه های قهوه ای که حالت سوختگی داره و نوک برگا های اون خشک شده و ساقه های اصلی پایینی داره خشک میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.