فواید نگهداری از کاکتوس ها (فواید میوه کاکتوس)

هیچ کدام از موجودات و آفریده های خداوند بیهوده آفریده نشده اند و هر کدام تاثیرات انکارناپذیر خود را بر محیط اطرافشان دارند. در این میان هر کدام از ما زمانی به این فکر کرده ایم که فواید نگهداری کاکتوس در منزل چه چیزی می تواند باشد؟ آیا این گیاهان سرسخت مزایایی هم دارند؟ آیا نگهداری از آن ها مانند پرورش گل و گیاهان آپارتمانی برای سلامتی انسان مفید است؟ در مقاله ای که از کلینیک گل و گیاه جوانه بان پیش رو دارید سعی کرده ایم به تمام این سوالات شما پاسخ داده و در مورد مزایا و معایب کاکتوس ها با شما صحبت کنیم:

فواید نگهداری کاکتوس در خانه

امروزه انسان ها به دلیل وسعت وصف ناپذیر زندگی شهری و گسترش کلان شهرها، بیش از پیش از طبیعت دور مانده اند. این جدا افتادگی از طبیعت باعث شده است میزان استرس، انواع بیماری ها و فشارهای عصبی در بین انسان ها بیشتر شود. ساخت شهرها، خانه ها، ساختمان های صنعتی و کارخانه ها نیز به نابودی طبیعت، گسترش آلاینده ها و در پی آن تغییر شرایط جوی و زیست محیطی کمک کرده است. قطع هزاران جنگل در شهرهای شمالی و از بین بردن مناطقی که ریه های زمین به حساب می آیند، از رطوبت و میزان اکسیژن که یکی از عوامل حیات بشریت است کاسته است.

در چنین شرایطی کمترین مزایا و تاثیر نگهداری کاکتوس در خانه داشتن قابل کوچکی از طبیعت و ایجاد حس شادابی و نشاط است. اگرچه داشتن گلخانه ای از گل ها و گیاهان آپارتمانی جبران اشتباهاتی که بشریت انجام می دهد را نمی کند، ولی نگهداری یک گلدان کوچک کاکتوس هم می تواند شرایط را برای زندگی شما بهتر کند. با ما همراه باشید تا از فواید نگهداری کاکتوس در محیط خانه با شما صحبت کنیم:

تنفس بهتر از مهترین مزایای نگهداری کاکتوس

افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند، روزهای زیادی از سال را با خطر افزایش مواد آلاینده در هوا روبرو هستند. این خطرات وقتی زیادتر می شود که شهرهای بزرگ و پرتردد، در محیطی صنعتی واقع شده باشند که فعالیت کارخانه ها و مجتمع های صنعتی هوای آلوده را تشدید کنند. توصیه ما به این افراد این است با نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی به ویژه کاکتوس ها، هوای داخل خانه را تصفیه کنند. زیرا از فواید نگهداری کاکتوس داخل اتاق این است که دی اکسید کربن را پس از جذب به اکسیژن خالص مورد نیاز انسان تبدیل می کند. اگر به ازای هر سه نفر یک گلدان کاکتوس در اندازه متوسط را در خانه نگه دارید، می توانید نیمی از دی اکسید کربن موجود در هوای خانه را کاهش دهید.در نتیجه هوای داخل خانه تمیزتر از قبل شده و تنفس نیز راحت تر انجام شود.

کاکتوس برای امواج

وجود تعداد زیادی دکل های مخابراتی و ماهواره ای، دستگاه های تولید امواج رادیویی و وای فای در منازل و پارازیت هایی که برای مقاصد مختلف تولید می شود خطرات جبران ناپذیری بر بدن انسان می گذارد. امروزه تحقیقات علمی نشان می دهد یکی از دلایل گسترش بیماری های جدید و خطرناک در بین انسان ها، همین امواج الکترومغناطیسی و رادیویی است. نگهداری از کاکتوس ها در اتاق خواب باعث جذب و دفع این امواج می شود. بنابراین اگر شما گلخانه ای از انواع گیاهان در خانه داشته باشید، میزان بیشتری از این امواج را از خود دور کرده اید.

خواص کاکتوس زبان مادر شوهر

مزایای نگهداری کاکتوس برای پاکسازی محیط

علاوه بر امواج رادیویی و وجود دی اکسید کربن در هوا، وجود مواد آلی در هوا که منشا آن ها بعضی مواد شیمیایی و صنعتی است نیز برای سلامت انسان مضر است. شاید هنگام رنگ زدن اتاق متوجه مواجهه با سر درد شده  باشید. این نشان دهنده تاثیر منفی یکی از این مواد شیمیایی در محیط است. یکی از خواص کاکتوس زبان مادر شوهر و سایر کاکتوس ها، جذب مواد آلی مضر هوا، و در نهایت پاکیزه ساختن محیط داخلی منزل است. بنابر این شاید بتوان نتیجه گرفت در خانه هایی که گلخانه درونشان تعبیه شده است، میزان بیماری ها نیز کمتر است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

رهایی از استرس و بیماری های روحی

تا به حال دقت کرده اید که چرا افرادی که زندگی روستایی را تجربه می کنند از لحاظ روحی سالم تر هستند؟ یکی از دلایل آن وجود طبیعت زنده در اطراف آن هاست. رنگ سبز گیاهان، حس زنده بودنشان هنگام مشاهده رشد آن ها، پاکیزه ساختن هوا و بسیاری از دلایل علمی دیگر باعث می شود احساس شادی بیشتری در خانه ها جریان داشته باشد. علاوه بر این ثابت شده است یکی از فواید نگهداری از کاکتوس ها و سایر گل ها و گیاهان آپارتمانی، بهبود بیماری های روحی و روانی حاصل از زندگی شهری است:

فواید کاکتوس برای امواج

 • کاهش بیش از 40 درصد از میزان عصبانیت در افراد.
 • نزدیک 40 درصد از خستگی و خواب آلودگی می کاهند.
 • کاهش بیش از 45 درصد اضطراب در بین افراد.
 • نزدیک 60 درصد از میزان استرس روزمره افراد می کاهند.

افزایش اعتماد به نفس یکی از فواید نگهداری کاکتوس

زمانی که کاری را به درستی انجام می دهیم، حس اعتماد به نفس، همراه با حس توانا بودن، افزایش می یابد. با سپردن مسئولیت نگهداری از یک گیاه به یک فرد، حس اعتماد به نفس او را، هنگامی که برای بقای یک موجود زنده تلاش می کند و اسباب حیات و رشد آن را فراهم می کند، افزایش می دهید. بنابراین یک گلدان کاکتوس می تواند هدیه ای چند جانبه برای عزیزانتان باشد. اگر به رشد اطرافیانتان علاقه مند هستید از فواید نگهداری از کاکتوس و سایر گل ها و گیاهان آپارتمانی برایشان توضیح دهید.

نگهداری کاکتوس داخل اتاق

بهبود فعالیت مغز

هر انسانی برای ادامه فعالیت های روزمره خود و انجام دقیق و درست آن ها، به ذهنی آرام و فعال احتیاج دارد. تمام مواردی که در بالا گفته شد از جمله هوای آلوده، استرس و اضطراب، تاثیر مخرب مواد شیمیایی و امواج مغناطیسی، تاثیر مخربی بر فعالیت مغز می گذارد. با ذکر آنچه در بالا در مورد فواید نگهداری از کاکتوس در منزل گفته شد، می توانیم حدس بزنیم که تاثیر نهایی نگهداری از یکی گلدان گل در خانه در نهایت به بهبود کیفیت کارهای روزنانه انسان ها بر می گردد. به همین دلیل است که در تحقیقات دانشمندان ثابت شده است این گیاهان میزان بهره وری و تمرکز مغز انسان را تا 12 درصد بالا می برند.

تاثیرات مثبت کاکتوس ها بر پوست انسان

پوست انسان به قدری حساس است که تغییرات محیطی به صورت مستقیم روی آن تاثیر می گذارد. حتما متوجه شده اید که روزهای بسیار گرم و سرد سال، و روزهایی که هوا بسیار آلوده است، پوست شما حالت عادی ندارد. عوارضی مانند خارش، قرمزی، خشکی، التهابات و بیماری های پوستی نتیجه همین تغییرات نامساعد هوا است. قبل از استفاده از درمان های پر هزینه و خرید کرم های گران قیمت به شما پیشنهاد می کنیم گلدان هایی از انواع کاکتوس خانگی و سایر گیاهان آپارتمانی برای محیط خانه فراهم کنید. در ادامه به شرح فواید نگهداری کاکتوس در خانه برای پوست می پردازیم تا به علت آن پی ببرید:

مضرات کاکتوس در خانه

 • افزایش رطوبت هوا: خشکی هوا به ویژه در روزهای گرم سال، یکی از مهمترین عوامل مخرب بر پوست انسان است. اما گیاهان آپارتمانی و کاکتوس ها با افزایش میزان رطوبت هوا، از تاثیرات مخرب آن تا حد زیادی کم می کنند.
 • تاثیر مواد شیمیایی: امروزه تاثیر مواد شیمیایی آلی بر پوست انسان ثابت شده است. طبق آنچه گفته شد و جذب این مواد توسط کاکتوس ها، نگهداری آن ها در محیط خانه برای پوست، بسیار مفید به نظر می رسد.
 • جلوگیری از پیری زود رس پوست: افزایش رادیکال های آزاد باعث افتادگی، چین و چروک و پیری زودرس پوست می شوند. کاکتوس ها با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی که دارند، می توانند علائم پیری را با پاک کردن فضا از این رادیکال ها، به تعویق بیندازند.

فواید میوه کاکتوس

یکی از عجایبی که در مورد کاکتوس ها وجود دارد خاصیت درمانی آن هاست. بعضی از نمونه های این گیاهان، خاصیت های ضد بیماری دارند و حتی برای برطرف کردن علائم بیماری نیز مفید هستند. بنابراین اگر با فواید نگهداری کاکتوس ها آشنا شوید، بیش از پیش به پرورش و تکثیر کاکتوس ها علاقه مند می شوید. در ادامه به ذکر چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

خواص میوه کاکتوس در طب سنتی

در طب سنتی از میوه و برگ کاکتوس ها برای درمان امراض مختلفی استفاده می کنند. به طور مثال از کاکتوس اپونتیا یا همان زبان مادرشوهر برای درمان بیماری دیابت استفاده می کنند. همچنین میوه این گیاه خاصیت ضد التهابی نیز دارد. بنابراین نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر و عصاره ای که از این گیاه گرفته می شود،به بهبود درد و التهاب در بیماری های مختلف کمک می کند.

فواید میوه کاکتوس

مغذی بودن کاکتوس و جلوگیری از ابتلا به بیماری ها

برخی از میوه های کاکتوس میزان زیادی آهن و کلسیم و همچنین انواع ویتامین ها مانند C، A، E را دارند. همچنین انواع مختلفی از این گیاهان باعث کاهش کلسترول خون، لاغری و ابتلا به برخی سرطان ها می شوند. همچنین میوه این گیاه با محافظت از سلول های مغز، باعث جلوگیری از علائم پیری و بیماری هایی مانند آلزایمر می شوند.

مضرات کاکتوس در خانه

معایب کاکتوس ها در برابر مزایا و فوایدشان بسیار اندک است. در میان انواع مختلف و شاخه های وسیعی از گونه های این گیاهان، تنها یک درصد از آن ها وجود دارند که برای نگهداری از آن ها، به دلیل دارا بودن عصاره ای سمی، باید دقت زیادی داشته باشیم. در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

خواص میوه کاکتوس در طب سنتی

 • سمی بودن کاکتوس افوربیا: نگهداری از گیاه افوربیا در منزل باعث تولید مواد سمی نمی شوند، تنها عصاره ای که از برگ و ساقه این گیاهان تولید می شود سمی است و باید هنگام پرورش آن ها مواظب برخورد کودکان با گلدان این کاکتوس ها باشیم.
 • سمی بودن گونه ای از کاکتوس کالانکوآ: در بافت برخی از گونه های این نوع از کاکتوس ها نیز مقدار کمی سم وجود دارد. از آنجا که این مواد باعث ایجاد مسمومیت در کودکان، بزرگسالان و سایر موجودات می شوند، هنگام نگهداری از آن ها باید به در دسترس نبودن آن ها دقت کرد.

مشاوره گل و گیاه در زمینه نگهداری از کاکتوس ها

اگر برای پاسخ سوالات خود در زمینه پرورش گیاهان و کاکتوس ها از مشاوره آنلاین گل و گیاه  استفاده می کنید، لازم است میزان تجربه و تخصص آن ها را در نظر بگیرید. به همین منظور و برای رفاه حال شما عزیزان، کلینیک گل و گیاه جوانه بان با تجربه ترین مشاورین گیاهان آپارتمانی گرد هم آورده است. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
4 پاسخها
 1. مینا اسدی
  مینا اسدی گفته:

  سلام کاکتوس خیلی گیاه جذاب و پرطرفداریه. من چندتا سوال در مورد نگهداریش داشتم از متخصصان شما پرسیدم. خیلی عالی بودن

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. دوست عزیز شما می توانید پرسش های خود را در قسمت سبز رنگ «چطور می توانم به شما کمک کنم» داخل واتس آپ برای ادمین سایت ارسال کنید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.