نگهداری سانسوریا

نگهداری از سانسوریا (ابلق، مهتابی، پاکوتاه و بلک)

فواید بی نظیر نگهداری گیاهان در منزل و آپارتمان بر هیچکس مخفی نیست. نگهداری گلدان در محل زندگی علاوه بر القای حس زیبایی، مزایای جسمی و روحی بسیاری دارد. سانسوریا از خانواده ساکولنت‌ها است واز گیاهان آپارتمانی معروف و درعین حال پرطرفدار به‌شمار می‌رود. گل سانسوریا در عین زیبایی و تنوع گونه‌ها، نگهداری آسان دارد و جز گیاهان سرسخت و مقاوم است.با جوانه بان همراه شوید تاضمن آشنایی با انواع گیاه سانسوریا با نکات لازم در نگهداری سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا و رشد سریع سانسوریا آشنا شوید.

انواع سانسوریا

انواع سانسوریا را با نام‌هایی از جمله زبان مادر شوهر، شمشیری یا گیاه مار می‌شناسند. انواع سانسوریابه لحاظ ظاهرو رنگ بندی بسیار گوناگون است. سانسوریا شمشیری که بومی غرب آفریقا است در دو نوع سبز و ابلق دیده می شود. سانسوریا پاکوتاه بومی چین است و به سانسوریای لانه پرنده نیز معروف است. سانسوریا لوله‌اییا مدادی برگ‌های گرد لوله‌ای و مخطط دارد و بومی آنگولا است. سانسوریا مهتابی دارای برگ‌های پهن و بلند با ترکیب رنگ سبز روشن-نقره ای-خاکستری است. گرچه انواع سانسوریا از نظر نیازبه نور کمی متفاوتند اما باید گفت نگهداری انواع سانسوریا به یک صورت است. از دیگر انواع سانسوریا می توان از سانسوریا گراسیلیس، سانسوریا کانالیکوتا، سانسوریا پتنس، سانسوریا فیشریسانسوریا ماسونی( باله نهنگ) و سانسوریا کوتوله نام برد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نگهداری سانسوریا کراواتی

سانسوریا کراواتی گیاهیاست که شرایط نگهداری بسیار آسانی دارد.این گل قدرت بالایی برای جذب گازهای سمی دارد ویک گیاه آپارتمانی خاص به شمار می رود.سانسوریا کراواتی برای حفظ طراوت خود به رطوبت بالایی نیاز ندارد و چنانچه شما آن را در شرایطی  با میزان رطوبت معمولی نگه داری کنید، هیچ گونه نگرانی بابت  رشد آن نخواهد بود. خاک مناسب سانسوریا کراواتی باید از قدرت زهشکی مناسبی برخوردار باشد. ترکیب خاک برگ و خاک کاکتوس و خاک باغچه، انتخاب جادویی بسیار هوشمندانه­ای برای این گیاه است.چون  سانسوریا کراواتی برگ های گوشتی دارد قدرت بالایی در نگه داشتن آب درون خود دارد لذا به نظر می رسد که باید پیش از آبیاری گیاه از خشک بودن خاک گلدان آن اطمینان کافی پیدا کنید.این گیاه دو نوع سبز و ابلق دارد.

نگهداری سانسوریا ابلق

 

نگهداری گل سانسوریا ابلق

در  میان انواع سانسوریا گونه‌های سانسوریا ابلق و سانسوریارنگی به نور بیشتری نیاز دارند. البته اکثر گونه‌های سانسوریا به نور کم مقاومند. سانسوریا ابلق از دسته سانسوریای شمشیری است. برگ‌های این گونه کشیده و شبیه شمشیر است و در محیط سرپوشیده آپارتمان تا ارتفاع حدود ۵۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. سانسوریا ابلق در صورت قرار گرفتن در طبیعت ممکن است تایک متر و حتی بیشتر هم رشد کند.در سانسوریا ابلق علاوه بر اینکه برگ‌های گیاه سبز کمرنگ است و نوارهای افقی سبز پر رنگ در برگ‌های گیاه وجود دارد. یک نوار طلایی هم  دور تا دورِ برگ را دربرگرفته و همین موضوع سبب زیبایی دو چندان سانسوریا شمشیری ابلق شده است.  گونه سانسوریا ابلق به نور بیشتری نیاز دارد تا ابلق بماند و در صورت کمبود نور سبز می‌شود. در مورد سانسوریا ابلق توصیه می‌شود فقط از روش پاجوش و تقسیم بوته استفاده شود. چون در روش‌های دیگر ، گیاه جدید سبز خواهد شد و خاصیت ابلق خود را از دست خواهد داد.

نگهداری سانسوریا سبز

در نوع سانسوریای سبز برگ‌های گیاه سبز کمرنگ است و نوارهای افقی سبز پر رنگ در برگ‌های گیاه وجود دارد.میزان رشد این گیاه بسته به شرایط محیط و سایر عوامل دیگر می تواند تغییر کند و  از 50 الی 70 سانتی متر رشد کند.  این گیاه توانایی دارد تا 1 متر و حتی بیشتر نیز رشد کند.گیاه سانسوریا برای رشد خود به نور کامل نیاز دارد اما باید این نور را به صورت غیر مستقیم دریافت کند. برای تامین نور غیر مستقیم می توانیدسانسوربا را در مقابل پنجره جنوبی قرار دهید.

نگهداری سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه به سانسوریای لانه پرنده هم شهرت دارد و دو نوع سبز و ابلق دارد.  برگ‌های سانسوریا پاکوتاه به رنگ سبز پررنگ با نوارهای افقی روشن هستند.سانسوریا پاکوتاهی که ارتفاع خیلی کمی دارد را به نام  سانسوریا مینیاتوری می شناسند. برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه ابلق باید بدانید که این گیاه کم توقع است و  به نور متوسط نیاز دارد. دمای معمولی اتاق یعنی بین 16 تا 20 درجه بهترین دمای ایده ال برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه است. حداقل دمای محیط قابل تحمل برای ان 10 درجه سانتیگراد است و زیر این دما سرمازده  می شود. سانسوریا پاکوتاه با داشتن برگ های آبدار و گوشتی نیاز آبی کمی دارد. این گیاه را می توانید  هر 7 یا 10 روز یک بار در فصل های گرم و هر 15 روز یک بار در فصل های سرد آبیاری کنید. در صورت آبیاری بیش از حد ریشه دچار پوسیدگی میشود. از آبپاشی و غبارپاشی روی ساقه های گیاه خودداری کنید.

شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه

نگهداری سانسوریا مهتابی

سانسوریا مهتابی به دلیل نگهداری ساده و راحت ، جزو گونه‌های مورد استقبال سانسوریا است . این گونه به نور کامل نیاز داردو ارتفاع آن به کمتر از یک متر می‌رسد. سانسوریا مهتابی برگ‌های پهن و بلند با ترکیب رنگ سبز روشن-نقره ای-خاکستری دارد. هر از چندی ممکن است گل بدهد. گلهایش سفید و خوشبوهستند. در نور کم برگ‌های سانسوریا مهتابی سبز پر رنگ می‌شوند. ولی نوارهای نقره ای خود را حفظ می‌کنند. از این رو این گونه به نور کم هم مقاوم است.

سانسوریا مهتابی

 نگهداری سانسوریا بلک گلد

سانسوریا بلک گلد یکی دیگر از گونه‌های جذاب سانسوریا است . حاشیه برگ های این سانسوریا طلایی هستند به همین دلیل به این سانسوریا سانسوریا بلک گلد گفته میشود. این گونه سانسوریا برگ های پهن،کوتاه و متراکمی دارد و  از دسته گیاهان پاکوتاه است که رشد طولی خیلی زیادی ندارد. زمانی که پاجوشهای سانسوریا بلک گلد از درون خاک بیرون می زنند و این گیاه را تبدیل به یک گیاه چند غلاف می‌کند و  بسیار دلربا و بی نظیر خواهد شد. در نگهداری سانسوریا بلک گلد نکاتی وجود دارد . اگر به این نکات توجه کنید می توانید سانسوریا بلک گلد را در منزل و محیط کار خود نگهداری کنید. آبیاری در نگهداری از سانسوریا دور طلائی در فصل زمستان نقش مهمی دارد. این گیاه را در زمستان دو هفته یک بار و در تابستان هفته ای یک بار آبیاری کنید. بلک گلد را در نور خیلی زیاد و یا خیلی کم نگهداری نکنید. سانسوریا بلک گلد را در هوای متعادل داخل منزل نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید سنسوریا در خاک نیمه سنگین رشد ایده‌آل خود را خواهد داشت.

علت رشد نکردن سانسوریا

نگهداری از سانسوریا پوست ماری

یکی دیگر از انواع گیاه سانسوریا پوست ماری است. نگهداری این گیاه در آپارتمان به دلیل مقاومت بالایی که به تنش های محیطی دارد بسیار راحت می باشد. خاک مناسب رشد این گیاه ترکیبی از شن، رس، ماسه و مواد آلی می باشد. البته برای افزایش رشد و تعداد پاجوش بیشتر بهتر است در خاک سنگین کاشته شود. کوددهی مناسب نیز در افزایش رشد پاجوش و محافظت از بخش های رنگی گیاه موثر است.این گیاه قادر است که ترکیبات سمی نظیر زایلن و تولوئن را جذب کند و از این طریقسبب بالا بردن کیفیت هوا شود. اگر از سانسوریا پوست ماری در آپارتمان خود نگهداری می کنید حتما برایتان این سوال پیش آمده که چگونه گل می دهد؟ در جواب این سوال باید گفت که مهم ترین شرط گلدهی سانسوریا پوست ماری رسیدن به سن بلوغ می باشد که حدود 2 تا 3 سال تخمین زده شده است. چنانچه در این مدت شرایط نگهداری از سانسوریا در آپارتمان را بخوبی رعایت کرده باشید می توانید در پایان فصل تابستان و شروع فصل پائیز نظاره گر گل های زیبای سانسوریا پوست ماری باشید.لازم به ذکر است که این گیاه دارای ماده ساپونین بوده و اگر توسط انسان بلعیده شود منجر به بروز علائمی مانند تهوع، زیاد شدت بزاق و احساس درد در دهان خواهد شد. در صورتیکه با شرایط نگهداری سانسوریا پوست ماری آشنایی ندارید پیشنهاد می شود که ادامه مقاله را از دست ندهید.

نیاز آبیاری و نور در سانسوریا پوست ماری

سانسوریا پوست ماری در دسته گیاهان مقاوم آپارتمانی طبقه بندی می شود.وجود برگ های گوشتی و آبدار سبب شده است که نیاز آبی کمی داشته باشد. در مقابل به آبیاری بیش از حد حساس بوده و اگر خاک گلدان همیشه مرطوب باشد ریشه گیاه می پوسد.به همین دلیل لازم است که پیش از آبیاری میزان خشکی خاک تا عمق چند سانتی متر چک شود. در شرایطی که آبیاری گیاه عقب افتاد اصلا جای نگرانی نیست چراکه سانسوریا پوست ماری قادر است که از آب داخل برگ های خود استفاده کند.توصیه می شود در هر نوبت آبیاری از دادن حجم زیادی آب به گیاه پرهیز شود.در رابطه با نیاز نوری گیاه ذکر این نکته الزامی است که برای حفظ رنگ سبز برگ هایش به نور متوسط و فیلتر شده نیاز دارد.

سانسوریا پوست ماری

دما و رطوبت در گیاه سانسوریا پوست ماری

بهترین دمای گیاه بین 16 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد. البته این گیاه قادر است طیف وسیع تری از دما را نیز تحمل کند و تنها نکته این است که نباید در معرض باران و برف قرار گیرد. چنانچه در فصل سرد سال در بیرون از آپارتمان از گیاه نگهداری می کنید باید به داخل آورده شود. بعلاوه نباید گلدان را کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید. در رابطه با نیاز رطوبتی گیاه ذکر این نکته کافی است که این نوع از سانسوریا به دلیل داشتن برگ های گوشتی به تأمین رطوبت نیازی ندارد.

نگهداری سانسوریا در زمستان

رشد مناسب یک گیاه به عوامل مختلفی از قبیل نور ، دما ، آب ، رطوبت و خاک وابستهاست.میان گونه های مختلف گیاهی، گیاهان آپارتمانی از حساسیت بیشتری نسبت به سرما و گرما برخوردارند. برای نگهداری سانسوریالازم است بدانید که این گیاه طیف گسترده ای از دما را در خانه تحمل می کند.فقط مراقب باشید تا در معرض باران و برف قرار نگیرد.اگرسانسوریا را در خارج از منزل نگهداری می‌کنید بهتر است برای فصل سرما و زمستان آن را به داخل خانه منتقل کنید. سانسوریا، بسیار کم آب استبه همین دلیل، خاک همواره مرطوب، باعث پوسیدگی آن می‌شود. آبیاری مناسب سانسوریا به طور معمول دو هفته یک بار، در فصل زمستان است.

نگهداری سانسوریا در آب

ریشه زایی و تکثیر گیاه سانسوریا  در آب، یکی از جذاب ترین موارد تکثیر گیاهان است. انجام این روش آسان اما زمانبر است و تنها نکته دشوار انتظارکشیدن  برای ریشه زایی قلمه ها در آب و زدن پاجوش است.برای این کار باید ابتدا یک برگ سالم و بالغ انتخاب کنید.دقت کنید از انتخاب برگهای قدیمی خودداری کنید.از یک برگ می‌توان چندین گیاه به دست آورد. برگ انتخابی را با یک قیچی تیز برش دهید و اجازه دهید تا قلمه گرفته شده به مدت 2 روز در محیط بماند تا محل برش خشک شود.برش­های خشک شده موجب ریشه زایی زودتر و جلوگیری از پوسیده شدن برگ می‌شوند.  سپس قلمه را از قسمت بریده شده عمودی در آب قرار دهید و منتظر بمانید.در صورتی که از یک لیوان با دهانه کوچک استفاده کنید بهتر است زیرا هم هوای کمتری به محل برش می‌رسد و هم اینکه  قلمه ها در جای خودشان ثابت می مانند. حتما مرتب آب داخل لیوان را تعویض کنید. در اخربعد از ریشه زایی قلمه، آن را در خاک بکارید و منتظر پاجوش ها بمانید.

پاچوش سانسوریا

پاجوش سانسوریا

یکی از قشنگ ترین تجربه های نگهداری از گیاهان، دیدن برگهای تازه و یا پاجوش های کوچک آنهاست. بعضی از گیاهان برگهای جدیدتولید میکنند و بعضی دیگر مانند سانسوریا همنوعان کوچکی را از کنار خود تولید می‌کنند.این پاجوش های کوچک می‌توانند سریعترین و بهترین راه برای تکثیر گیاهانی چون سانسوریا باشند. ازدیادپاجوش ها برای پرورش دهندگان گیاهان آپارتمانی بسیارمهم است. البته قلمه زدن برگ نیز تکثیر مناسبی برای سانسوریا است اما تنها راهی که می‌توان از طریق آن نوار های زردرنگ برگ یک سانسوریا ابلق را حفظ کرد، تکثیر آن از طریق پاجوش است. علاوه بر اهمیت تکثیر، رشد یک پاجوش از یک گیاه نشان از سلامتی و شرایط مناسب نگهداری آن است. یکی از عوامل مهم در تولید پاجوش، دمای متعادل است. بهتر است در روزهای گرم تابستان گیاه را از نزدیک پنجره کمی دور کنید چرا که رشد این گیاه در دماهای بالاتر از 25 درجه متوقف می‌شود و پاجوش نمی‌زند. دماهای پایین تر از 18 درجه سانتی گرادنیز  برای این گیاه به معنی توقف در رشد است .

بهترین گلدان برای گل سانسوریا

انتخاب گلدان با اندازه مناسب، برای رشد بهتر گیاه، بسیار مهم است. ضمن آنکه از بیماری گیاه نیز جلوگیری کند . سانسوریا یکی از گیاهانی است که پاجوش های زیادی تولید می‌کند و می‌تواند در طی یک سال یک گلدان را کاملا پر کند. زیبایی یک گلدان به پر بودن گیاه درون آن است بنابراین هرچه تعداد پاجوش های گیاه بیشتر شود، گلدان زیباتر می‌شود.مهمترین عامل در انتخاب گلدان سانسوریا، داشتن زهکش است. سانسوریا به آبیاری بیش از حد بسیار حساس است تا جایی که حتی ممکن است باعث پوسیدگی ریشه شود. بنابراین حتماً باید به زهکشی مناسب گلدان توجه داشته باشید.اگر گلدانی که تهیه کرده‌اید، فاقد زهکش است، ۲یا۳ سوراخ کوچک در زیر گلدان ایجاد کنید.

تناسب ریشه و خاک در انتخاب گلدان برای سانسوریا

در انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان همیشه باید تناسب ریشه و خاک برقرار شود. گیاهان با شاخ و برگ وسیع‌تر، ریشه‌های عمیق تری نیز دارند. گیاهان کوچکتر، در گلدان‌های کم‌عمق رشد بهتری دارند. اگر  در نگهداری سانسوریا به تعویض گلدان نیاز پیدا کردید توجه کنید که به یکباره سایز گلدان را خیلی بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب نکنیدچون باعث افزایش رطوبت اطراف ریشه گیاه شود. گلدان جدیدسانسوریا باید۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر بزرگتر از گلدان قبلی باشد.همچنین به عمق ریشه نیز توجه کنید. نوع گلدان را با توجه به گونه سانسوریای خود انتخاب کنید.

 

رشد سریع سانسوریا

 رشد سریع سانسوریا

سانسوریا به طور کلی گیاهی است که رشد کندی دارد .نور آفتاب، تقویت کننده ها و شرایط نگهداری ایده آل همگی در رشد سانسوریا تاثیربه سزایی دارند اما باید بدانید که رشد نهایی آن در واقع به نوع سانسوریای شما و سایز ابتدایی آن بسیار وابسته است. سانسوریا زمانی که خیالش از بابت پر شدن و قوی شدن ریشه هایش مطمئن شود، شروع به تولید پاجوش می‌کند. پس بهتر است با استفاده ازکودها  و تقویت کننده ها این عمل را سرعت بخشید. عنصر فسفر برای رشد ریشه ها مناسب است و در بسیاری از کود ها یافت می‌شوند. کود های N-P-K حاوی مقدار زیادی فسفات هستند و می‌توان از آنها برای تولید ریشه استفاده کرد. بهترین کود برای این گیاه، 3 گرم در لیتر است.

نگهداری سانسوریا زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

اگر به‌تازگی قصد شروع پرورش گیاهان آپارتمانی را دارید،ما به شما گیاه سانسوریا را پیشنهاد می کنیم. سانسوریا به‌خاطر نگهداری آسانی که دارد انتخابی مناسب برای شماست. بعد از انتخاب و خرید گیاه مورد نظرتان اگر سانسوریا را انتخاب کرده‌ایدیا این گیاه را در خانه خود دارید، مهم‌ترین کاری که باید برای آن انجام دهید،آگاهی درباره نحوه نگهداری از آن است.مشاوران و کارشناسان گل و گیاه جوانه بان در کنار شما هستند تا شما را در زمینه نگهداری سانسوریا  و بررسی علت رشد نکردن سانسوریا یاری کنند. علاوه بر این برای خرید انواع حشره کش گیاهان، کود شیمیایی و خاک می توانید به فروشگاه اینترنتی این مرکز مراجعه کنید. برای خرید انواع کود، سموم  و خاک با شماره 09133752734  مهندس امیری کارشناس مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
  1. زهرا قاسمی
    زهرا قاسمی گفته:

    سلام وقت بخیر،من یه سانسوریا دارم که مدتی پیش بخاطر پوسیدگی ریشه هاش خاک و گلدونشو عوض کردم و به ریشه هام سم زدم،چه مدت یکبار آب بدم تا دوباره دچار پوسیدگی نشن؟ و اینکه چه مقدار؟لطفا راهنماییم کنید.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.