روش نگهداری فیلودندرون

بهترین روش نگهداری فیلودندرون برگ قلبی و برگ انجیری

یکی از گیاهانی که می توانید با نگهداری آن به فضای داخلی خانه خود طراوت ببخشید فیلودندرون ها هستند. آشنایی با نحوه و روش نگهداری فیلودندرون سبز، بلک، برگ انجیری یا برگ قلبی در منزل می تواند شادابی و سرزندگی آن ها را حفظ کرده و عمر آن ها را نیز طولانی تر کند. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم علاوه بر شناخت انواع این گیاه، شما را با روش های مراقبت از گل فیلودندرون در خانه نیز آشنا کنیم:

آشنایی با گیاه فیلودندرون

کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی مشغول هستند، حتما نام انواع فیلودندرون ها را شنیده اند. این گیاه از خانواده آراسیه است و بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و جنگل های استوایی است. این گیاه همیشه سبز به خوبی در محیط خانه به رشد خود ادامه می دهد و ارتفاع آن حتی به 90 سانتی متر نیز می رسد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

برگ های این گیاه تقریبا بزرگ است و به دلیل براق بودنشان ظاهری بسیار زیبا دارند. البته اگر بتوانیم با یادگیری روش نگهداری فیلودندرون گوش گرگی و انواع دیگر، به خوبی از آن در خانه مراقبت کنیم، به ندرت دچار بیماری می شوند. حتی باید بگوییم انواع آفات گیاهی به ندرت به این گیاه حمله می کنند. به همین دلیل است که علاوه بر خانه ها، بسیاری از افراد ترجیح می دهند در اداره جات، هتل ها و شرکت ها از یک گلدان گل فیلودندرون نگهداری کنند.

برگ های فیلودندرون

برگ های فیلودندرون سمی هستند؟

همانطور که همه ما شنیده ایم، برخی از گل ها و گیاهان آپارتمانی سمی هستند. این به این معنی نیست که نگهداری از آن ها در خانه اشتباه است. بلکه تنها باید دقت کنیم که سم از راه دهان وارد بدن نشود. گیاه فیلودندرون نیز جزء همین گیاهان است. بنابراین باید در روش نگهداری فیلودندرون بلک یا سبز در خانه مراقب باشیم که کودکان یا افراد دیگر و حتی حیوانات و پرندگان برگ های آن را به دهان نزدیک نکنند. می توانید گلدان را در جایی بگذارید دور از دسترس افراد به خصوص کودکان باشد. علائم مسموم شدن با این برگ ها نیز عبارت است از سوزن دهان و گلو، حالت تهوع و استفراغ، تاول دهان و زبان و اسهال.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

انواع مختلف گیاه فیلودندرون

گلدان هایی که از فیلودندرون در ساختمان ها و خانه های مختلف وجود دارد، چه از لحاظ رنگ، چه از لحاظ اندازه و چه از لحاظ شکل برگ ها با هم فرق می کنند. این به دلیل این است که فیلودندرون 400 نوع مختلف دارد که در کل دنیا پراکنده شده اند. باید بدانید تمامی انواع فیلودندرون ها روش های مراقبت یکسانی دارند. به طور مثال روش نگهداری فیلودندرون اسکاندنس برگ قلبی با روش مراقبت از فیلودندرون برگ انجیری یکسان است. اما بهتر است با انواع مختلف آن ها که در ادامه توضیح داده می شود آشنا شویم:

 • فیلودندرون های رونده: از نام این نوع مشخص است که این نوع فیلودندرون رونده است. برگ های آن ها نیز سبز روشن و به شکل قلبی شکل است. به همین دلیل به فیلودندرون برگ قلبی نیز معروف هستند.
 • فیلودندرون های غیر رونده: فیلودندرون های غیر رونده یا بالا رونده، برگ های بزرگ تری دارند. انواع مختلف آن ها نیز برگ های نیم برگ، برگ انجیری

نگهداری فیلودندرون

روش نگهداری فیلودندرون ها

هر گیاهی هر چند که مقاوم باشد و با محیط داخلی ساختمان سازگار باشد، نیازها و علایقی دارد که باید هنگام مراقبت از آن ها مورد توجه قرار بگیرد. چرا که نرسیدن گیاه به آن ها باعث بروز بیماری های مختلف می شود. روش نگهداری گل فیلودندرون برگ انجیری نیز چندان سخت نیست. بلکه تنها کافیست بدانیم به چه میزان به آن آب بدهیم، دما و رطوبت خانه را چگونه تنظیم کنیم، چه میزان نور آفتاب به برگ ها برسانیم و چه خاک و چه مقدار کود برای نگهداری از آن فراهم کنیم. رعایت نکردن این موارد علت زرد شدن برگ فیلودندرون و بیماری های مختلف گلدان شماست. به همین دلیل در ادامه شرایط نگهداری از آن را به طور کامل توضیح خواهیم داد:

روش صحیح آبیاری فیلودندرون

زمان به کار گیری بهترین روش نگهداری از فیلودندورن برگ قلبی و برگ انجیری به یاد داشته باشید که ریشه های این گیاه در اثر آبیاری زیاد دچار پوسیدگی می شود. بنابراین آبیاری را به گونه ای انجام دهید که خاک گیاه مرطوب شود و از غرقاب کردن آن خودداری کنید. همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است در فصل بهار و تابستان به گونه ای به گلدان آب بدهید که رطوبت خود را از دست ندهد.

اما این میزان با آمدن فصول سرما باید کمتر باشد. به طوری که باید اجازه دهید خاک گلدان خشک شود و سپس آبیاری را تجدید کنید. همچنین به یاد داشته باشید اگر از آب شیر برای آبیاری استفاده می کنید، چند روز آب را به کنار گذاشته تا املاح ته نشین شده و کلر آب کم شود. سپس با آن به گلدان فیلودندرون آب بدهید.

نور مناسب فیلودندرون

نور مناسب برای نگهداری فیلودندرون

گل فیلودندرون یکی از گیاهان آپارتمانی است که نیاز کمی به نور آفتاب دارد. چرا که اکثر روزها در زادگاه این گل، هوا بارانی و ابری بوده است. بنابراین این گل حتی در محیط تاریک یا با نور فلورسنت نیز می تواند به رشد خود ادامه دهد. نکته مهم برای به کار گیری بهترین روش نگهداری فیلودندرون این است که نباید آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، چرا که برگ های آن می سوزد. بنابراین فیلودندرون از جمله گل های مناسب برای کاشت در باغچه نیست.

به طور کلی اگر در محیط پر نور اتاق یا خانه قرار بگیرند برای آن ها کافیست. به طور مثال می توانید روزی 3 تا 4 ساعت آن را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. میزان رشد آن نیز به نحوه نگهداری از فیلودندرون و میزان دریافت نور خورشید بستگی دارد. هرچه نور دریافتی بیشتر باشد رشد نیز بیشتر و هر چه نور کمتر باشد، رشد آن نیز کمتر است.

دمای مناسب برای نگهداری فیلودندرون

یکی از دلایلی که می توانیم به راحتی در محیط خانه از فیلودندرون مراقبت کنیم این است که دمای محیطی زادگاهش با دمای داخلی ساختمان ها بسیار نزدیک است. بنابراین روش صحیح نگهداری فیلودندرون در خانه به این صورت است که دمای محیط را بین 13 تا 27 درجه نگهدارید. به طور کل تحمل گرما برای فیلودندرون راحت تر از تحمل هوای سرد و یخ بندان است. علاوه بر این باید به یاد داشته باشید این گیاه از باد کولر و باد وسایل گرمایشی بیزار است. بنابراین گلدان را در مجاورت این بادها نگه ندارید.

رطوبت مورد نیاز فیلودندرون

رطوبت مورد نیاز

همانطور که می دانید جنگل های استوایی و پر باران، محیط مرطوبی دارند. از همین جا مشخص می شود که محیط زندگی آن ها هر چه مرطوب تر باشد، برای آن ها بهتر است. بنابراین اگر به دنبال روش صحیح نگهداری فیلودندرون در خانه هستید، می توانید آن را در گلخانه نگهداری کنید یا محیط اطراف آن را مرطوب نگه دارید.

اگر برگ ها رو به قهوه ای شدن و خشک شدن رفت نشان دهنده کمبود رطوبت است. در این صورت می توانید با اسپری آب، برگ ها را مرطوب کنید. این کار را می توانید چند بار در هفته تکرار کنید. بخار کردن آب در محیط نیز یکی دیگر از روش های مرطوب ساختن هواست. علاوه بر این می توانید زیر گلدانی آن را پر از آب کنید و با ایجاد کردن یک جزیره، باعث جذب رطوبت مورد نیاز آن از طریقه ریشه شوید.

خاک مناسب فیلودندرون

اولین مساله در روش نگهداری فیلودندرون و مهیا کردن خاک مناسب، مساله زهکشی است. خاک باید کاملا امکان خروج آب اضافی را داشته باشد. علاوه بر این ته گلدان نیز باید سوراخ باشد تا آب به راحتی خارج شود. خاک مناسب فیلودندرونرا خودتان در خانه ترکیب کنید و از خریدن خاک های مخصوص کاکتوس برای آن خودداری کنید. بهترین ترکیب نیز خاک باغچه، پیت ماس و کوکوپیت است.

کوددهی فیلودندرون

بهترین روش کوددهی برای نگهداری فیلودندرون

میزان رشد گیاه فیلودندرون به نسبت زیاد است. بنابراین به مواد مغذی زیادی احتیاج دارد. با توجه به نوع خاک به طور قطع در فصولی که گیاه رشد زیادی دارد، باید از کودهای شیمیایی برای تغذیه آن استفاده کرد. به طور مثال می توان در فصول بهار و تابستان هر سه هفته یکبار آن را تقویت کرد. اما در پاییز و زمستان این میزان باید کمتر شود و به هر دو ماه یکبار برسد. علاوه بر این بهتر است از کودهای مایع با غلظت بسیار کم برای آن ها استفاده شود. کود کلات آهن و کود کامل سه بیست برای آن ها مناسب به نظر می رسد.

نحوه تکثیر فیلودندرون بلک

تکثیر گیاهان آپارتمانی یکی از لذت بخش ترین فعالیت هاست. چرا که مشاهده رشد گیاهی که خودمان با دست خودمان در گلدان کاشته ایم، باعث افزایش انرژی و اعتماد به نفس می شود. بنابراین بهتر است در کنار روش نگهداری گل فیلودندرون بلک و سبز، نحوه تکثیر آن ها را نیز بیاموزیم. این گیاه به راحتی در خانه تکثیر می شود. به طور کلی نیز دو روش برای این کار وجود دارد: قلمه گیری و کاشت بذر. هر کدام از این دو روش را در ادامه به اختصار توضیح خواهیم داد:

تکثیر فیلودندرون

تکثیر فیلودندرون با روش قلمه گیری

روش قلمه گیری گیاهان یکی از بهترین روش ها برای تکثیر و پرورش آن هاست. قلمه زنی این گیاه باید درون خاک انجام شود. و کاشت قلمه ها در آب چندان برای این نوع مناسب نیست و گیاه ضعیف و بیمار تحویل شما می دهد. روش نگهداری و پرورش فیلودندرون با قلمه باید مراحل زیر را طی کنید.

 • در ابتدا باید به یاد داشته باشید که تمامی وسایلی که برای این کار در نظر گرفته اید را ضد عفونی کنید تا گیاه شما بیمار نشود.
 • قلمه جوان و سالمی را انتخاب کرده و 10 تا 15 سانت آن را با یک تیغ تیز می برید.
 • برگ های پایینی را جدا کنید.
 • خاک قلمه را که ترکیبی از پرلیت، ورمیکولیت، شن و ماسه را با هم به خوبی ترکیب کنید و در گلدان کوچکی بریزید به طولی که 2 سانت از لبه گلدان خالی باشد.
 • خاک را مرطوب کنید و بگذارید برای کاشت قلمه آماده شود.
 • یک سوم قلمه را در خاک بکارید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا رطوبت آن از دست نرود.
 • تا جوانه نزدن و رشد کامل قلمه، گلدان را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
 • دمای مناسب برای نگهداری از این قلمه ها، 24 درجه سانتی گراد است.
 • بعد از 4 هفته می توانید قلمه رشد یافته را به گلدان جدید منتقل کنید.

تکثیر با روش کاشت بذر

کاشت بذر برای کسانی که می خواهد از ابتدا یک گل فیلودندرون در خانه پرورش دهند بسیار مناسب است. برای پرورش این گیاه و کاشت بذر نیز باید مراحل زیر را طی کنید:

 • بذر مناسب را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید تا پس از کاشت و پرورش، گیاه سالمی تحویل شما بدهد.
 • قبل از کاشت همه وسیله ها و لوازمی که با آن کار می کنید را ضد عفونی کنید تا گیاه بیمار نشود.
 • بهتر است بذر را در سطح خاک بکارید و از کاشت آن در عمق زیاد خودداری کنید.
 • پس از کاشت بذر روی خاک را با آبپاش مرطوب کنید.
 • روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت خاک از بین نرود.
 • جوانه زنی بذرها یک تا دو ماه طول می کشد.
 • بهترین روش نگهداری فیلودندرون تازه کاشته شده نیز این است که آن را در دمای 23 درجه سانتی گراد نگهداری کنید تا جوانه بزند.

مشاوره نگهداری فیلودندرون

ارتباط با متخصصین جهت بکارگیری بهترین روش نگهداری فیلودندرون

آنچه در بالا گفته شد مطالب کاملی در رابطه باروش نگهداری فیلودندرون سبز و بلک بود. اما باید بدانید این است که گاهی با وجود فراهم کردن تمامی این نکات، مشکلاتی برای این گیاه پیش می آید که در رابطه با آن ها و برای حل کردنشان باید با یک فرد متخصص یا مشاوره آنلاین گل و گیاه مشورت کنید. شما می توانید با تماس و گفتگو با مهندسان کشاورزی داروخانه گیاهپزشکی نارنج اسپادانا هم مشکلات و بیماریهای گیاهان خود را بدانید. همچنین این داروخانه نسخه ی مورد نیاز گیاه شما که شامل انواع کود، قارچ کش و سموم است معرفی، تهیه و ارسال می کنند. بنابراین شما می توانید برای دریافت نسخه و خرید محصولات مورد نیاز با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
6 پاسخها
 1. الهه ابوالحسنی
  الهه ابوالحسنی گفته:

  سلام خسته نباشید، گیاه فیلودندرون من رو گربه م خاکشو ریخته بود بیرون و ریشه هاش بیرون بودند الان وضعم گیاهم خوب نیست، برگاش زرد شدند چه کار کنم؟ لطفا کمکم کنید.

  پاسخ
 2. مژده
  مژده گفته:

  درود.گیاه فیلودندرون من رو بهش کود اضافه کردم که خیلی باعث رشدش شد ولی الان یکی از برگهاش زرد شده.چرا؟

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.