علت شل شدن برگ دیفن باخیا

بررسی علت شل شدن برگ دیفن باخیا و درمان آن

پژمرده شدن و افتادن برگ های دیفن باخیا یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای این گیاه پیش می آید. به دلیل کم برگ بودن این گیاه و بزرگ بودن برگ های آن، بهتر است به سرعت به بررسی علت شل شدن برگ دیفن باخیا بپردازید و تا قبل از ریختن تمام آن ها و از بین رفتن کامل گیاهتان، مشکلات را برطرف کرده و سلامت را به گلدانتان بازگردانید. با این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل شل شدن برگ دیفن باخیا، افتادن ساقه و ریزش برگ های آن بپردازیم:

شروط مهم برای نگهداری از دیفن باخیا

برای بررسی بهتر علت های شل شدن برگ دیفن باخیا بگذارید در ابتدا شما را با نیازهای اساسی این گیاه آشنا کنیم. همانطور که می دانید شیوه های پرورش و رشد گل ها و گیاهان آپارتمانی(لینک به مقاله پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی) بر حسب نوع نیاز آن ها متفاوت است. بنابراین در ادامه توضیحات مختصری در مورد گیاه دیفن باخیا، نوع آبیاری، میزان نیاز آن به نور خورشید، رطوبت و دمای مناسب هوا برای نگهداری از آن به شما می دهیم:

 • آبیاری دیفن باخیا: بهترین شیوه برای آب دادن به این گیاه این است که سطح خاک آن را امتحان کرده و در صورت خشک بودن به آن آب بدهید. زیرا این گیاه با آبیاری زیاد میانه خوبی ندارد.
 • میزان نیاز به نور خورشید: یکی دیگر از نیازهای اساسی گیاهان، آفتاب است. میزان نیاز دیفن باخیا به نور آفتاب کم است پس بهتر است گلدان را در برابر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • بهترین دمای هوا برای دیفن باخیا: این گیاه هوای گرم را به هوای سرد ترجیح می دهد و بهترین درجه هوا برای آن 15 الی 25 درجه است.
 • خاک مناسب دیفن باخیا: خاک دیفن باخیا باید زهکشی شده باشد. بهترین ترکیب برای آن نیز پیت ماس، پرلیت و کوکوپیت است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

در ادامه به بررسی علت شل شدن برگ هایگل دیفن باخیا و دیگر مشکلات پیش آمده برای آن ها می پردازیم:

علت شل شدن، زرد شدن و رشد نکردن برگ دیفن باخیا

هر کدام از گل ها و گیاهان آپارتمانی واکنش های متفاوتی برای اعتراض به شرایط نامطلوب محیطیشان دارند. حتی برخی از آن ها تا اندازه ای حساس هستند که کوچکترین تغییرات محیطی را نمی توانند تحمل کنند و دیگر به رشد خود ادامه نمی دهند. علاوه بر شرایط محیطی، وجود آفات نیز در بروز علائم در ساقه، برگ و نحوه رشد آن ها نیز تاثیر گذار است. در مورد گیاه دیفن باخیا نیز به دلیل بزرگ و سنگین بودن برگ ها، مهمترین واکنش گیاه به این نا ملایمات، شل شدن، ریزش و رشد نکردن برگ هاست. دلایل مختلفی برای هر کدام از این موارد وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم به دقت به بررسی آن ها بپردازیم:

علت شل شدن برگ دیفن باخیا

گاهی هنگام نگهداری از این گیاه متوجه می شوید که برگ ها تا حدی شل و ضعیف شده اند که با اشاره کوچکی می افتند. از آنجایی که یک گلدان دیفن باخیا برگ های زیادی ندارد، اگر دیر بجنبید گیاهتان کاملا بدون برگ شده است. از آن جایی که دلیل شل شدن برگ های دیفن باخیا متعدد است در ادامه به بررسی کوتاه هر کدام از آن ها می پردازیم:

 • آبیاری زیاد: یکی از اساسی ترین علت های شل شدن برگ های دیفن باخیا آبیاری زیاد است. میزان زیاد آب، ریشه را سست کرده و باعث شل شدن و ریزش برگ های گیاه می شود.
 • عوامل ویروسی و آفات: از دیگر دلایل این مشکل می تواند قارچ، آفت یا ویروس های متعدد باشد. در این صورت بهتر است هر چه سریع تر گیاهتان را با مواد ضد آفت، ضد قارچ و ویروس درمان کنید.
 • دمای نامناسب هوا برای دیفن باخیا: اگر دمای اتاق شما برای دیفن باخیا مناسب نباشد، نمی تواند به رشد خود ادامه دهد و برگ ها پس از  شل شدن می ریزند.

علت افتادگی ساقه دیفن باخیا

از آنجایی که برگ های دیفن باخیا بزرگ و سنگین هستند و آب زیادی نیز در خودشان جمع می کنند، به محض نرسیدن مواد مغذی به ساقه ها، دچار افتادگی می شوند. در این گونه مواقع بهتر است با دقت به بررسی خاک و کود مورد نیاز گیاهتان بپردازید. اگر مدت زمان زیادی از تعویض خاک گلدان گذشته است، به احتمال زیاد دیفن باخیا دچار کمبود مواد مغذی شده و علت شل شدن برگ دیفن باخیا و افتادگی ساقه های آن نامناسب بودن خاک است. اما اگر به تازگی خاک را عوض کرده اید بهتر است از کود برای تقویت خاک گلدان استفاده کنید.

علت افتادن برگ دیفن باخیا

علت زرد شدن و افتادن برگ گل دیفن باخیا

زرد شدن برگ های خوش رنگ دیفن باخیا علاوه بر خراب کردن جلوه زیبای گیاه، نشان دهنده بروز مشکلات اساسی برای آن است. بنابراین بهتر است این تغییر رنگ را جدی گرفته و به بررسی علت زرد شدن برگ دیفن باخیا و  دلایل شل شدن برگ های آن بپردازید. در اکثر موارد این مشکل به دلیل دریافت نکردن نور کافی است. بنابراین بهتر است گلدان را نزدیک پنجره ببرید و زیر نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.

علت افتادگی ساقه دیفن باخیا

علت پژمرده شدن برگ گل دیفن باخیا و رشد نکردن آن

یکی از علت های رشد نکردن دیفن باخیا(لینک به مقاله علت رشد نکردن دیفن باخیا) فواصل زیاد در کود دهی به گیاه است. از آنجایی که مواد درون خاک برای بر طرف کردن نیازهای دیفن باخیا کافی نیست، زمانی که از طریق کود مواد مغذی کافی به آن نرسد، برگ هایش پژمرده به نظر می رسند و برگ جدیدی نیز رشد نمی کند. بنابراین حالا که علت پژمردگی برگ دیفن باخیا را متوجه شده اید، به سرعت نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.علت پژمردگی برگ دیفن باخیا

پاسخ متخصصین در مورد علت شل شدن برگ دیفن باخیا

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که می خواهید با تمام مسائل به صورت کاملا علمی برخورد کنید و نظر متخصصین در آن زمینه برای شما در اولویت است. بنابراین اگر شاهد ریزش برگ گیاهتان بودید و می خواهید بدانید نظر افراد متخصص در مورد علت شل شدن برگ دیفن باخیای شما چیست،پیشنهاد خوبی برای شما داریم. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
19 پاسخها
 1. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام من گل دیفن باخیام برگهاش حالت پژمرده ان رشدش خوبه تند تند برگ اضافه می‌کنه اما پژمرده میشن چکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
   • admin_javaneban
    admin_javaneban گفته:

    سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
    ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
    https://t.me/javanebanplant

    💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

    پاسخ
 2. MMD
  MMD گفته:

  سلام وقت بخیر دیفن بنده برگ تازه زده الان حدود عروز میشه که برگش کامل باز شده اما کناره های برگ حالت افتادگی گرفته دیروز کاملا خوب بود آیا طبیعیه ؟؟

  پاسخ
 3. سارا سنایی
  سارا سنایی گفته:

  سلام
  دیفن باخیای من تازگی برگههای پایینیش از کمر تا میشه! ‌مثه حالت شکستن،تمام برگ های بزرگش یکی یکی دارن اینجوری میشن و بعدم مجبور میشم جداشون کنم، میشه راهنمایی کنید دلیلش چیه؟؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای مشاوره به واتس اپ 09902916293 پیام دهید. از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر خانم مهندس حاتمی کارشناس جوانه بان پاسخگو هستند. ممنون

   پاسخ
 4. امیر محمد
  امیر محمد گفته:

  سلام من یک دیفن باخیا دارم ولی سفیدی وسط گل کم باید چی کار کنم لطفا بگین ممنون

  پاسخ
 5. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام من تازه یه دیفن قلمه زدم دوسه تا برگ درآورده خیلی هم سرحال وخوب بود یدفه برگاش نرم شدن وآب پس میدن علتش چیه ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.