کود برای درخت لیمو

کود برای درخت لیمو ترش (کوددهی لیمو)

 

کود برای درخت لیمو ترش در تولید محصول آبدار و پرگوشت نقش مهمی را ایفا می کند. درخت مرکبات برای رشد خوب و باردهی مطلوب نیاز بالایی به مواد مغزی دارد. استفاده از برنامه کودی درخت لیمو جهت بهره مندی از درختی با شاخه های بلند، سبز و میوه هایی گرد و خوش طعم نیزبسیار حائز اهمیت است. یکی از فاکتورهای مهم کهدرافزایش جذب مواد مغزی توسط ریشه واثرگذاری کود بر روی گیاه نقش دارد توجه بهزمان کوددهی درخت لیمو است .هدف از این مقاله از سایت جوانه بان بررسی بهترین کود برای درخت لیموترش،معرفی کود مخصوص درخت لیمو و همچنین کاربرد کودهای اوره، آهن و حیوانی بر روی درخت لیمو است.

 

بهترین کود برای درخت لیمو ترش کدام است؟

درخت لیمو ترش انتخاب مناسبی برای پرورش در مناطق گرم بوده و چنانچه کوددهی بصورت اصولی انجام شود در اواخر فصل زمستان با تولید گل هایی ارغوانی و معطر زیباییش دو چندان می شود. هرچه درخت سن کمتری داشته باشد در مقایسه با درختان کهنسال گلدهی و تولید میوه بیشتری حواهد داشت. قبل از کوددهی درخت لیمو بهتر است که آزمایش خاک انجام شودو میزان مصرف کود بر اساس نتایج آن باشد. نیتروژن یکی از مهم ترین منابع تأمین انرژی مرکبات محسوب می شود و نقش مهمی در رشد اندام های رویشی گیاه دارد. بعلاوه در ساخته شدن کلروفیل ، پروتئین های گیاهی، تولید محصول با پوست نازک اثرگذار است. در صورتیکه درخت لیمو دچار کمبود نیتروژن شود از میزان رشدش کاسته شده، دچار ریزش برگ می شود. همچنین سرشاخه های درخت خشکیده می شوند و محصول کم و با اندازه کوچک تولید خواهد کرد. مصرف کودهای شیمیایی مانندکود اوره برای درخت لیمو ترش می تواند کمبود نیتروژن گیاه را جبران کند. زمان مناسب مصرف کودهای نیتروژن دار فصل بهار و زمان رسیدن میوه می باشد.یکسری از عناصر کم مصرف مرکبات مانند روی، بور، منگنز، منیزیم و مس در عملکرد مطلوب درخت نقش حیاتی داشته و واضح است که اگر در زمان کوددهی درختان لیمو ترش تأمین نشوند سبب کاهش کیفیت محصول می شوند. بنابراین، بهترین کود برای درخت لیمو آن دسته از کودهایی هستند که علاوه بر عناصر ضروری درخت حاوی ریزمغزی ها نیز باشد تا تمام نیاز درخت لیمو را بطور کامل برطرف کند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

اهمیت کود پتاسیم برای درخت لیموترش

بهترین کود برای درخت لیموجهت افزایش مقاومت به آفات و بیماری ها و حتی تنش های محیطی کود پتاسیم است. این عنصر سبب افزایش عملکرد نیتروژن داخل خاک و بهبود فرآیند فتوسنتز نیز می شود. همواره ویژگی طعم و مزه لیموترش عامل مهمی در افزایش بازارپسندی محصول بشمار می آید، همچنین بکار بردن راهکاری جهت بالا رفتن زمان ماندگاری مرکبات در انبار از مشکلات کشاورزان بوده است. مصرف کود پتاسیم این مشکلات را رفع کرده و این اطمینان را به پرورش دهندگان می دهد که محصولی خوش طعم و با کیفیت را به بازار عرضه کنند.زمانیکه درخت لیمو دچار کمبود پتاسیم می شود رشدش کمتر شده، برگ های درخت کوچک می شوند و در بیشتر مواقع پیچ خورده هستند. بهترین کود برای درخت لیمو شیرین نیز باید پتاسیم بالایی داشته باشد تا مقاومت گیاه به بیماری افزایش یابد. چنانچه در فصل کوددهی درخت لیمو از پتاسیم استفاده کنید، از یک سو علائم کمبود پتاسیم را برطرف کرده اید و از سوی دیگر از محصولی درشت و مرغوب بهره مند می شوید. باغداران این نکته را در نظر داشته باشند که استفاده همزمان سایر کود ها با کود پتاسیم مانعی در جذب آن بوده و اثراتش در کاهش کیفیت میوه آشکار خواهد شد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کاربرد کود فسفر برای درخت لیمو

از دیگر عناصر لازم برای رشد مطلوب مرکبات، عنصر فسفر است. فسفر نقش اساسی در ساختار گیاه، منتقل کردن انرژی و همچنین عمل فتوسنتز دارد. علائم کمبود این عنصر در درخت لیمو خود را با شکل گیری لکه های قهوهای رنگ بر روی برگ ها نمایان می کند، ضخیم و کلفت شدن پوست میوه از دیگر علامت کمبود فسفر است. استفاده از کود فسفر برای درخت لیمو ترش تمام علائم کمبود را برطرف کرده و همچنین سبب بالابردن سرعت رشد گیاه، افزایش میزان گلدهی و زمان ماندگاری میوه خواهد شد. پیشنهاد می شود از کود فسفر در آغاز فصل رشد و در اوایل فصل بهار استفاده شود. همچنین بایدبهترین کود برای درخت درخت لیمو شیرین نیز حاوی فسفر باشد تابا تقویت رشد ریشه جذب مواد مغزی را افزایش می دهد.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود حیوانی برای درخت لیمو

در بین انواع کودهای حیوانی، معمولا کود دامی را در زمان اتمام برداشت محصول درخت لیموترش به خاک اضافه می کنند. این کود روی رشد و تکثیر میکروارگانیسم های خاک که برای گیاه مفید بوده و باعث کاهش Ph خاک می شوند، تأثیر گذار است. از دیگر فواید مصرف کود حیوانی برای درخت لیمو این است که میزان نفوذپذیری خاک را بیشتر کرده که نتیجه آن میزان بالای ماندگاری آب در خاک است. این کود سبب گسترش و رشد بهتر ریشه شده وشرایط را برای افزایش جذب مواد مغزی خاک مهیا می کند. همچنین بکارگیری از کود مرغ برای درخت لیمو و اضافه کردن به خاک تحت کشت به دلیل داشتن نیتروژن، پتاسیم و فسفر می تواند تا حدودی تأمین کننده ی این عناصرضروری برای مرکبات باشد و کمی از هزینه های کوددهی درخت بکاهد. مناسب ترین زمان مصرف کود مرغی در زمان شروع فصل رویشی درخت لیمو می باشد. لازم به ذکر است که با شروع فصل سرما مصرف این کود به سلامتی درخت صدمه می زند.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

مصرف کود سه بیست برای درخت لیمو

درحال حاضر کود سه بیست (NPK) به دلیل داشتن عناصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر و ریز مغزی ها جزء کامل ترین کودهای شیمیایی در کشاورزی شناخته می شود. با قرار دادن این کود در برنامه کوددهی مرکبات می توانید شاهد رشد حداکثری درخت و افزایش میزان باردهی باشید. بعلاوه ایجاد مقاومت بالا در برابر ابتلاء به آفات و بیماری از دیگر خصوصیت مصرف این کود می باشد. بهتر است کود سه بیست را در مرحله تبدیل شدن شکوفه ها به میوه، در زمان شکل گیری میوه و حجم گرفتن آن و همچنین پس از اتمام برداشت محصول بکار ببرید.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود آهن برای درخت لیمو

حاصل مصرف کود آهن برای درختان لیمو بهره مندی از درختی با برگ های سبز و میوه هایی درشت می باشد چراکه این عنصر در عمل تنفس گیاه، تولید کلروفیل و فتوسنتز نقش مهمی را بر عهده دارد. اگر درخت لیمو شما دچار زردی برگ شده و محصولی کوچک تولید می کند حتما از کمبود آهن رنج می برد. مصرف یکسری از کودهای ارگانیک مانند کود حیوانی همراه با کود آهن میزان حلالیت این عنصر را بالا برده و سبب افزایش فرآیند جذب خواهد شد.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

تأثیر کود هیومیک اسید بر درخت لیموترش

هیومیک اسید جزء کودهایی است که به دلیل داشتن مواد آلی و معدنی در ترکیب خود در بین کشاورزان بسیار پرطرفدار است. از مزیت های مصرف این کود برای درخت لیمو ترش می توان به تأمین مواد مغزی گیاه از طریق افزایش جذب توسط ریشه، از بین بردن شوری خاک و اصلاح آن و فراهم سازی شرایطی برای جذب بیشتر آهن اشاره کرد. همچنین این کود از جذب فلزات سنگین جلوگیری کرده و اثر مثبت بر روی فعالیت میکروارگانیسم های خاک دارد. چنانچه ازکود هیومیک اسید همراه با دیگر کودهای شیمیایی استفاده کنید جذب کود از طریق ریشه بهتر انجام شده تولید محصول ایده آل ارا فزایش داده و با عمل متعادل سازی عناصر مغزی خاک از مسمومیت گیاه جلوگیری می کند.

اسید هیومیک ارگاسنس

برای خرید کود اصلاح خاک ارگاسنس با شماره 09111298979 تماس بگیرید

فواید مصرف کودهای ارگانیک برای درخت لیمو

یکی از کودهای ارگانیک که برای محیط زیست نیز بی خطر است کود ماهی می باشد که از قسمت های مختلف بدن ماهی تهیه می شود. این کود از لحاظ پروتئین، عناصر ضروری و ریزمغزی ها و همچنین مواد آلی غنیاست. زمانیکه کود ماهی برای درخت لیمو به خاک اضافه می شود ابتدا توسط میکروارگانیسم ها تجزیه شده و در مرحله ی بعد از طریق اصلاح ساختار خاک و تأمین مواد مغزی ضروری گیاه میزان باردهی را بالا می برد. بعلاوه این کود اثر چسبندگی به خاک می دهد و میزان تهویه و زهکشی آن را بهبود می دهد، در نتیجه این عمل جذب عناصری همچون کلسیم که در افزایش ماندگاری محصول نقش بسزایی دارد را تسریع می کند. کود جلبک دریایی از دیگر کودهایی است که می توانید در تمام مراحل رشد درخت لیموترش از آن استفاده کنید. این کود با توسعه سیستم ریشه ای گیاه نقش مهمی در دریافت مواد غذایی ضروری داشته و به تولید محصول درشت، خوش طعم و باکیفیت کمک می کند. پیشنهاد می شود این کود را در جدول کوددهی درخت لیمو قرار داده و جهت بالا بردن مقاومت گیاه به سرما و پیشگیری از یخ زدگی درخت در فصل پائیز از آن استفاده کنید. از دیگر کودهایی که در مقایسه با کودهای شیمیایی اثر منفی بر گیاه و محیط زیست ندارد کود ورمی کمپوست است. این کود که توسط کرم خاکی و میکروارگانیسم های خاک تولید می شود روی اصلاح خاک نقش موثری داشته و می تواند منجر به افزایش رشد درخت لیموترش و تولید محصول مرغوب از نظر کمی و کیفی شود. بهترین روش استفاده از این کود چالکود می باشد که به میزان حدود 5 کیلوگرم مصرف می شود.

چرا درخت لیمو به بار نمی نشیند

چرا درخت لیمو به بار نمی نشیند؟

با شروع فصل سرد سال درخت لیموترش به خواب زمستانه رفته و دیگر رشد نمی کند، اما عدم رشد درخت در دیگر فصل ها دلایل خاص خود را دارد. یکی از عواملی که درخت لیمو بار نمی دهد بی توجهی به نحوه آّبیاری می باشد. آبیاری منظم اثر زیادی بر رشد و باردهی درخت لیمو دارد ولی زمانیکه از مقدار نیاز گیاه بیشتر شود اثر منفیخواهد گذاشت. شرایط محیطی درخت لیمو نیز بر میزان باردهی آن اثرگذار است.چنانچه درخت نور کافی دریافت کند خوب رشد کرده و تولید محصول می کند اما در مقابل دمای بالای هوا در فصل گرم سال مانعی برای رشد و تولید گل خواهد بود. همچنین دمای پائین و یخ زدگی را می توان دلیل کاهش رشد و تولید میوه درخت لیمو دانست.مصرف کود فروت ست هم سبب تحریک گلدهی خواهد شد و از درخت لیمو در برابر سرمازدگی محافظت خواهد کرد. هرس نکردن درخت یکی دیگر از فاکتورهایی است که بر روی باردهی درخت لیمو تأثیر دارد. چنانچه هرس اصولی و به موقع درخت را انجام دهید نور مناسب شاخه های درخت تأمین شده و میزان باردهی افزایش می یابد. نوع خاک نیز در میزان تولید محصول مهم است.جهت باردهی درخت لیمو خاک زیر کشت آن باید اسیدی بوده و زهکشی خوبی داشته باشد تا شرایط مناسبی برای جذب عناصر مغزی توسط ریشه فراهم شود. عدم توجه به آفات و بیماری های درخت لیمو از موارد دیگری است که باردهی درخت را کم می کند. با سمپاشی به موقع درخت لیمو از ابتلاء به بیماری پیشگیری کرده و میزان تولید محصول سالم را افزایش دهید.

خرید کود فروت ست

برای خرید کود فروت ست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

عدم رعایت فاصله در زمان کاشت

یکی از مواردی که در زمان کاشت درخت لیمو باید به آن توجه کرد فاصله درختان از یکدیگر است. در صورتیکه که نهال های لیمو نزدیک به هم کاشته شوند با رشد درخت، شاخه ها بر روی درخت مجاور می افتد و از رسید نور و اکسیژن کافی به برگ های پائین تر جلوگیری می کند. با رعایت فاصله در زمان کاشت این مشکل رفع شده و درخت لیمو به رشد و تولید محصول خود ادامه می دهد.

کمبود مواد مغزی

در زمان تولید محصول، درخت لیمو ترش به میزان مواد مغزیبیشتری نیاز دارد و بایستی با مصرف کود مخصوص درخت لیمو ترش آن را تقویت کرد در غیر اینصورت انتظار باردهی بالا و تولید محصول مرغوب را نداشته باشید. بعلاوه بسیاری از پرورش دهندگان درخت لیمو به اهمیت عنصر گوگرد در به بلوغ رسیدن میوه و تولید محصولی با ظاهری بازارپسند بی توجه هستند. مصرف کود مخصوص درخت لیمو که حاوی عنصر گوگرد باشد می تواند با کاهش میزان Ph خاک جذب مواد مغزی را بیشتر کرده و باردهی را بالا ببرد.

کمبود مواد مغذی برای درخت لیمو ترش

کوددهی درخت لیمو ترش موادی که برای حداکثر عملکرد درخت لازم است را در اختیار گیاه قرار می دهد و با تضمین سلامت درخت تولید میوه ایده آل را امکان پذیر می کند. مصرف کود در زمان نامناسب و همچنین به مقدار مازاد اثر منفی بر روی رشد و تولید محصول گذاشته و صرفه اقتصادی نیز نخواهد داشت. راه برقراری تعادل در عناصر ضروری درخت لیموترش استفاده از برنامه کودی مناسب است. کود مخصوص درخت لیمو نیز باید تمام عناصر ضروری گیاه را در کل مراحل رشد، شروع تولید جوانه ، گلدهی و تشکیل میوه را تأمین کند. برای مشاوره و خرید کود برای درخت لیمو ترش با شماره 09111298979 تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
 1. یوسف
  یوسف گفته:

  سلام.ماتوشمال یعنی گیلان زندگی میکنیم ولی کشاورزی مخصوصا باغداری مرکبات رو خوب بلد نیستیم. اینکه کی درختامو هرس کنیم، کی کود بدیم، چه وقت سمپاشی کنیم؟ خیلی کارها رو شانسی و سنتی انجام میدیم بدون اینکه اطلاع مفیدی در باره این کارها داشته باشیم!

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از نظری که ثبت کرده اید. دقیقا هدف سایت ما هم کمک به اطلاع رسانی و علمی کردن کشاورزی و باغداری است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.