نگهداری سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا و درمان آن

سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانی است که در عین مقاوم بودن، در برابر تغییرات محیطی بسیار حساس است. علت لوله شدن برگ سانسوریا یا علت ترک خوردن برگ های سانسوریا می تواند واکنشی نسبت به این نغییرات ناخوشایند برای آن باشد. از آنجایی که هر کدام از این علایم مربوط به یکی از مشکلات این گیاه است، بهتر است برای تیمار آن، با انواع آن ها آشنا شوید. در مقاله زیر از کلینیک گل و گیاه جوانه بان سعی کرده ایم به بیان برخی از این مشکلات مانند زرد شدن، لوله شدن، چروک شدن و ترک خوردن سانسوریا و ذکر راه حل هایی برای رفع آن ها بپردازیم:

نحوه نگهداری از سانسوریا

اگر به پرورش گل و گیاه آپارتمانی علاقه دارید حتما گلدان های زیادی در خانه دارید که گیاهان مختلفی در آن ها کاشته شده اند. بنابراین به احتمال زیاد تجربه کرده اید که وقتی بدون برنامه و شناخت از یک گیاه از آن مواظبت می کنید گیاهتان پژمرده می شود. عدم شناخت یک گیاه، نیازهای مختلف آن و شرایط مطلوب آن برای زنده ماندن می تواند برای گلدان شما بدترین چیز باشد. بنابراین لازم است پیش از پرداختن به مشکلات و بیماری های این گیاه مانند علت لوله شدن برگ سانسوریا، شناخت نسبی نسبت به آن و نیازهایش پیدا کنیم.

در ادامه با چگونگی برطرف کردن نیازهای اساسی گیاه آن آشنا می شویم. اما در نظر داشته باشید که تفاوت های کوچکی در نحوه نگهداری گونه های مختلف این گیاه وجود دارد. به طور مثال نحوه نگهداری سانسوریا مهتابی با پاکوتاه متفاوت است و آنچه در ادامه می خوانید اصولی کلی محسوب می شود:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • آبیاری سانسوریا: از آنجایی که این گیاه به آب چندانی احتیاج ندارد، بهتر است با دستتان خاک گیاه را امتحان کرده و در صورت خشک بودن به آن آب بدهید.
 • میزان مناسب آفتاب برای سانسوریا: نور مستقیم خورشید علت لوله شدن برگ سانسوریاست. بنابراین بهتر است گیاه را در برابر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • خاک سانسوریا: خاک زهکشی شده و سبک، برای این گیاه ایده آل است. زیرا تجمع آب باعث خراب شدن ریشه آن می شود. در ترکیب خاک برای سانسوریا می توانید از خاک رس کنار خاک برگ نیز استفاده کنید.
 • دمای مناسب برای سانسوریا: دمای بین 16 الی 24 از شرایط مناسب برای نگهداری از سانسوریا پاکوتاه است. یکی دیگر از علت های لوله شدن برگ سانسوریا همین دمای زیاد و خشک محیط است.

بیماری ها و مشکلات سانسوریا

گیاهان موجودات بی زبانی هستند که با واکنش های فیزیکی اعتراض خود را نسبت به یکی از شرایط نامطلوب محیطی به شما نشان می دهند. بنابراین علاوه بر شناختشان و فراهم کردن شرایط مناسب برای آن ها، باید با دقت هر گونه تغییر آن ها را زیر نظر داشته و بررسی کنید. در ادامه به شرح برخی از این تغییرات می پردازیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

علت لوله شدن برگ سانسوریا

لوله شدن برگ ها یکی از مشکلات رایج در این گیاهان است. علت لوله شدن برگ سانسوریا دمای نامناسب برای آن است. از آنجایی که این گیاه هوای خیلی گرم و خیلی سرد را دوست ندارد، با تغییرات نامساعد هوا برگ های خود را جمع می کند. گرچه زیاد بودن نور آفتاب، آبیاری کم و خشک بودن هوای ساختمان نیز می تواند از دلایل دیگر این مشکل باشد. بنابراین بخاط اینکه علت لوله شدن برگ سانسوریا گرما و خشک بودن هواست، بهتر است دمای اتاق را برای گیاه متعادل کنید و اگر از گلخانه استفاده نمی کنید، محیط را با استفاده از بخار آب مرطوب کنید.

لکه های قهوه ای روی برگ سانسوریا

ابتدا دقت کنید که این لکه ها نشان دهنده وجود آفات نباشند. در غیر این صورت لکه ها شبیه سوختگی برگ است که بافت گیاه را خشک کرده اند. مانند علت لوله شدن برگ سانسوریا، این مشکل نیز به دلیل گرمای زیاد، نور آقتاب شدید، یا نزدیک بودن گیاه به منبع گرمایی است. این لکه ها به طور معمول از نوک برگ شروع می شوند و رفته رفته زیاد می شوند. حل این مساله نیز با تغییر جای گیاه، آفتاب غیر مستقیم و کم کردن دمای اتاق صورت می گیرد.

لکه قهوه ای روی برگ سانسوریا

علت پاجوش نزدن سانسوریا

علت رشد نکردن سانسوریا و پاجوش نزدن آن برای کسانی که می خواهند این گیاه را تکثیر کنند بسیار مهم است. از آنجایی که بهتر است به جای تکثیر سانسوریا ابلق در آب از روش کاشت پاجوش برای این کار استفاده کرد بنابراین باید شرایط لازم را برای افزایش پاجوش سانسوریا مهیا کرد. یکی از دلایل این مشکل نیز می تواند مناسب نبودن اندازه گلدان شما نسبت به ریشه گیاه باشد. زیرا هرچه ریشه گیاه جای وسیعتری داشته باشد نیروی خود را برای رشد بیشتر ریشه خود مصرف کرده و تولید پاجوش یا ریزوم آن کمتر می شود.

علت زرد شدن سانسوریا

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی به طور معمول مربوط به کمبود نور آفتاب است. به طور مثال درست است که گیاه سانسوریا مقاوم است و به نور مستقیم خورشید احتیاج ندارد، اما یکی از علت های زرد شدن سانسوریا مخملی کمبود نور آفتاب است. این مشکل درست نقطه مقابل علت لوله شدن برگ سانسوریا می باشد. قرار دادن گلدان در سایه، ابری بودن هوا در روزهای متوالی و آبیاری کم این گیاه بزرگ ترین علت زرد شدن سانسوریا رنگی است. در این گونه مواقع بهتر است گلدانتان را در معرض نور بیشتری قرار دهید و میزان آبیاری را نیز کنترل کنید. بعلاوه کمبودهای مواد مغذی گیاه نیز باید تامین شود. حتما زهکشی گلدان سانسوریا را نیز بررسی کنید. اگر با انجام اقدامات ذکر شده زردی برگ سانسوریا برطرف نشد لازم است مبارزه با آفات زیر کارشناس کشاورزی انجام گیرد.

علت پاجوش نزدن سانسوریا

علت باریک شدن سانسوریا شمشیری

باریک شدن برگ های این گیاه بسیار شبیه به علت لوله شدن برگ سانسوریا است. بنابراین ممکن است همان مشکلات برای گیاه شما پیش آمده باشد. یعنی گیاهتان نور زیادی دریافت می کند، یا آبیاری مناسبی ندارد و هوای ساختمان نیز بسیار گرم یا بسیار سرد است. به همین دلیل گیاه با باریک شدن برگ ها، به بیان مشکل خود می پردازد. برای حل این مشکل نیز کافیست هوای اتاق را مرطوب کنید و گلدان را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. برای مرطوب کردن هوا هم بهترین گزینه درست کردن گلخانه برای گیاهان است. در غیر این صورت یا با آبپاش برگ های گیاهتان را مرطوب کنید یا محیط اتاق را برای گیاه با استفاده از قرار دادن ظرف آب در حال بخار کنار گلدان، مرطوب کنید.

علت شل شدن برگ گیاه

از آنجایی که این گیاه به آب زیاد علاقه ندارد، آبیاری زیاد و بی قاعده، باعث شل شدن و آبکی شدن برگ های گیاه و افتادن آن ها می شود. این مشکل می تواند به دلیل کود دهی زیاد نیز باشد. بر خلاف علت لوله شدن برگ سانسوریا و برطرف کردن آن، برای حل این مشکل کافی است فواصل آبیاری سانسوریا را زیاد کنید، یا از راه امتحان کردن خاک آن به گیاه آب بدهید. همچنین می توانید خاک گیاه را زهکشی کنید. اگر مشکل حل نشد فواصل کود دادن به آن را زیاد کنید تا سلامت گیاه بازگردانده شود.

علت زرد شدن برگ سانسوریا

علت ترک خوردن برگ سانسوریا

علت چروک شدن سانسوریا و ترک خوردن آن به احتمال زیاد کم آب بودن گیاه است. هرچه میزان آبیاری کمتر باشد و نور بیشتری نیز به گیاه بتابد، میزان ترک ها و چروک های روی گیاه نیز بیشتر می شود. زیرا آب گیاه کمتر شده و برگ ها طراوت خود را از دست می دهند. ابتدا بهتر است آب بیشتری به گلدانتان بدهید. پس از آن محیط را برای گیاه مرطوب کنید و در آخر گلدان را زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

بیماری لکه برگی فوزاریوم

علاوه بر لوله شدن برگ سانسوریا مشکلات دیگری نیز وجود دارد که گیاه را درگیر خواهد کرد. لکه برگی فوزاریوم یکی از بیماری های رایج سانسوریا است. این لکه ها به شکل زخم هایی فرو رفته و اشکال نامنظم بر روی برگ پدید می آیند و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند. زمانی که بخش مرکزی گیاه رطوبت بالایی داشته باشد میزان عفونت ایجاد شده شدت خواهد یافت، چرا که رطوبت لازم برای رشد اسپورها فراهم است. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد می شود که شاخه و برگ های گیاه را خشک نگه دارید. در صورتی که بیماری شدید بود لازم است از قارچ کش هایی نظیر کاربندازیم استفاده کنید.

بیماری آنتراکنوز در گیاه سانسوریا

این نوع بیماری به شکل لکه های کوچک قهوه ای رنگ، منفرد و گرد بر روی بخش های مختلف برگ گیاه ایجاد می شود. بعضی مواقع این لکه ها به شکل حلقه هایی متحدالمرکز ظاهر می شوند که حالت آبکی دارند و رنگ خاکستری مایل به سیاه ایجاد خواهند کرد. لازم به ذکر است که برخی شرایط مانند آبیاری بیش از حد، تهویه نامناسب و رطوبت بالا سرعت انتشار بیماری را افزایش خواهد داد. در شرایطی که گیاه شما آلوده به این بیماری شده باشد باید قسمت آلوده را از آن حذف کنید. همچنین قرار دادن ترکیبات دارای فسفیت پتاسیم در برنامه غذایی گیاه ضروری است. و در آخر گلخانه داران باید جهت پیشگیری از ابتلا سانسوریا به این بیماری سمپاشی دوره ای را در دستور کار خود قرار دهند.

بیماری های گیاه سانسوریا

بیماری لکه باکتریایی

عامل اصلی این بیماری باکتری ها هستند. از جمله نشانه های آن می توان به ظاهر شدن لک های تیره و نکروز شده رو برگ ها اشاره کرد. اگر برای درمان بیماری اقدامی صورت نگیرد برگ های گیاه از بین خواهند رفت. در بیماری لکه باکتریایی توصیه می شود که میزان آبیاری به حداقل برسد. همچنین کار آبیاری را با احتیاط انجام دهید زیرا بیماری از راه رطوبت هوا و پاشیدن آب قابل انتقال است. بایستی خاطر نشان کرد که مناسب ترین راه برای درمان این بیماری جدا کردن برگ آلوده است.

نگهداری از سانسوریا و درمان آن

آنچه مطالعه کردید مختصری از مشکلات سانسوریا مانند علت لوله شدن برگ سانسوریا و راهکارهای کوچکی برای حل آن ها بود. اما گاهی این مشکلات پیچیده می شوند و شما باید گلدانتان را به یک متخصص در این زمینه نشان بدهید. به همین منظور ما به شما متخصصین گل و گیاه جوانه بان را معرفی می کنیم که تخصص و تجربه کافی در این زمینه را دارند. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
47 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از شما. تمام تلاش تیم جوانه بان برطرف کردن نگرانی شماست

   پاسخ
 1. راضیه محمدی
  راضیه محمدی گفته:

  سلام سایت خیلی خوبی دارید. آموزش های شما برای ما گیاه دوستان خیلی عالیه.متشکررم

  پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام و خسته نباشید
    من سانسوریا گرفتم وقتی اوردم منزل خاک خشک خشک بود فرداش آبیاری کردم ولی برگها چروک شدن آیا درست میشن برگها ؟
    یکی گفت گیاه رو در بیارم چند روزی ریشه گیاه در آب قرار بدم راه حل خوبیه ؟
    راهنمایی کنید سپاسگذارم

    پاسخ
    • admin_javaneban
     admin_javaneban گفته:

     سلام وقت خوش. لطفا تصویر گیاه خود را به همراه توضیحات به واتس آپ شماره 09367889355 ارسال کنید

     پاسخ
 2. لیلا عشاق
  لیلا عشاق گفته:

  سلام و وقت بخیر. میخواستم یه تشکر ویژه از متخضضان گل و گیاه سایت شما بکنم خیلی خوب منو راهنمایی کردند

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر. خیلی خوشحال هستیم که در سرحالی و شادابی گیاهتون سهم کوچکی داشتیم

   پاسخ
 3. فرهاد
  فرهاد گفته:

  سلام وقت بخیر ببخشید چند درصد امکان داره که سانسوریاابلق تکثیر شده ابلق نباشد یعنی فقط سبز باشد ‌
  .ممنون اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
 4. غلامی
  غلامی گفته:

  سلام..وقت بخیر
  سانسوریای من درمعرض آفتاب بوده و برگش لول شده . از آفتاب دورش کردم درست نشد. الان ی هفته از خاک جداش کردیم گذاشتیم توی آب شاید شاداب شه.
  حالا میتونم وارد خاک کنم؟ بنظرتون چه کاری انجام بدم درست میشه

  پاسخ
 5. فرزانه
  فرزانه گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید،من ۲تا گلدون سانسوریا دارم که نزدیک به یکی دو سال میشه که لوله شدن و من نمیدونستم که این برای گیاهم نشونه مشکله،الان جوری شده که حتی پاجوش هاشونم لاغر و باریک میان بیرون،نور نه خیلی کمه نه زیاد،اما جابجایی گلدون رو زیاد انجام میدم سوالم اینه که اگر آب رو دقیق و به موقع بهش بدم و شرایطش رو بهتر کنم ممکنه برگاش بازم پن شن یا همینطوری میمونه؟! چون بعضی از برگا انقدر باریک شدن که می افتن و قدرت ایستایی ندارن! ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 6. عباسی
  عباسی گفته:

  سلام وقت بخیر
  گیاه سانسوریای من بدلیل اینکه در حیاط گذاشتم و افتاب مستقیم بهش تابید دو تا از برگهاش لوله شده
  البته یک ماهه به پاسیو منتقلش کردم اما برگ های لوله شده باز نشده.
  برگ ها رو نگه دارم یا از انتها قطع کنم؟

  پاسخ
 7. امیر
  امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یک سانسوریا هانی گلد دارم رشدش عالی بود ولی چند وقته که رشدش متوقف شده و برگاش داره جمع و لوله ای میشه هفته ای یک بار ابیاری و ماهی یک بار کود سه بیست میدم بهش کنار پنجره جنوبیه ولی افتاب مستقیم نمیخوره بهش

  پاسخ
 8. محمد
  محمد گفته:

  من می خوام بدونم چرا گلدن هانی من داره چروک میشه من آبیاری رو هم هفته ای یک بار می دم نورشم غیر مستقیمه و خاکشم زهکشیش خوبه ولی نمی دونم چرا داره چروک میشه

  پاسخ
 9. رزا
  رزا گفته:

  با عرض سلام خدمت شما من یک گلدان سانسوریا دارم که برگهاشو از دست میده و لوله ای شده پاجوشها هم بعد مدتی خراب میشن لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 10. سیامک
  سیامک گفته:

  سلام وقت بخیر، بابت سایت خوبتون و کمک و اطلاعاتی که به کاربران و دوستداران گل و گیاه می‌دید بسیار سپاسگزارم. من یه سانسوریا شمشیری دارم که از وقتی خریدم مشکلات زیادی باهاش داشتم. اول اینکه کلی کرم از خاکش میومد بیرون و تو فضای اتاق پخش بودند و با راهنمایی از کارشناسان باغ گل چند وقتی آفت کش به خاکش زدیم و حل شد. مشکل بعد هم این هست که گلدان سانسوریا رو با اینکه در اتاق پر نور با نور غیر مستقیم خورشید گذاشتم ولی چند تا از برگهاش خشک شدند و یکی از برگهاش هم کاملا خم شده و بسیاریشون هم لوله و چروک شدند. هفته ای یکبار بهش آب میدم. نمیدونم باید چکارش کنم حالش خوب بشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • فهیمه
   فهیمه گفته:

   میخواید جواب بدید همینجا بزارید تا بقیه هم که مشکل مشابه دارن به راه حل برسن دیگه ، اگرهدف راهنماییه نه کسب درامد
   چه کاریه به همه میگید واتس مشاوره خب بگو پول میخوای دیگه🙄🙄🤨

   پاسخ
    • admin_javaneban
     admin_javaneban گفته:

     سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
     ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
     https://t.me/javanebanplant

     💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

     پاسخ
 11. مریم
  مریم گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید ؛
  دو سالی هست یک گلدان سانسوریا دارم، متاسفانه گلدان بزرگ براش انتخاب کردم و توی این مدت تنها یک پاجوش با برگهای خیلی باریک زده و آب هفته ای یک بار و کود دو هفته ای یکبار میدادم که برگها خیلی شل شدن و یکی از برگهای پاجوش افتاد دیگه کود بهش ندادم تا اینکه یک روز گلدان افتاد و ریشه هاش کمی آسیب دید مجدد کاشتم ولی همون برگ پاجوش که افتاده بود به شدت لوله شده و بقیه برگها هم کمی لوله شدن . لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم تا دوباره سانسوریا سرحال بشه و اینکه الان با شرایط ریشه که آسیب دیده درسته کوچیکتر کردن گلدون یا نه ؟

  پاسخ
 12. علی
  علی گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید نوک برگ های سانسوریا من لوله ای و تیز شدن و تعدادی از برگ ها خمیده و چروک شدن علت چیه؟
  هنگام آبیاری آب از زهکش خارج شود؟

  پاسخ
 13. سینا
  سینا گفته:

  واقعا دقیق و عالی، بی‌نظیر، بی‌نهایت سپاس بابت سایت خوبتون که توضیحات لازم رو به زبان ساده و دقیق برای عموم شرح دادین و در اختیار گذاشتین..موفق باشین

  پاسخ
 14. یوسف
  یوسف گفته:

  سلام مطالبتون عالی بود– کلی جستجور کردم تا علت آبکی شدن ساقه ها رو بدونم و با اینکه تمام اصول نگهداری سانسوریا رو رعایت میکردم اما هنگام آب دادن خیلی سریع آب از زیر گلدان خارج میشد وعلتش زه کشی نشدن گلدانم بود و تونستم مشکل رو رفع کنم متشکرم

  پاسخ
 15. آریا ایرج پور
  آریا ایرج پور گفته:

  درود بر شما.بسیار عالی بود.از راهنمایی های بسیار دقیق شما سپاسگزاریم.

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش برای مشاوره امور گیاهان آپارتمانی با خانم مهندس روشنی تماس بگیرید 09133752734

   پاسخ
 16. علی
  علی گفته:

  خیلیییی خوب بود این مقاله سانسوریا ابلق من آبکی شده بود برگش همش نگران بودم چیه دلیلش ممنون از مطالب خوبتون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.